Огляд ігрової hot-swap клавіатури Razer Blackwidow V4 75%

Ця клавіатура — багато в чому перша для Razer. Перша з перемикачами hot-swap. Перша з кріпленням gasket mount. Перша з tape mod. Перша у формфакторі 75%. І вся ця радість ентузіастів клавіатур поєднується з рисами, що звичні для Razer, як то підсвіткою Chroma, застосунком Synapse, частотою опитування 8000 Гц і всьому іншому, що є доброго саме у «геймерських клавіатурах».

Razer Blackwidow V4 75%

Razer Blackwidow V4 75% є представником вже четвертого покоління основної лінійки клавіатур бренду. Напрямок діяльності, що починався у 2006 році з єдиної моделі Tarantula на додачу до популярних ігрових мишей Razer, вже давно є одним з найважливіших для цього виробника, але дещо специфічним чином. У свій час Razer просувала першу Blackwidow 2010 року, як взагалі «першу у світі ігрову механічну клавіатуру». В цьому була своя правда, от тільки вона не подобалася фанатам саме механічних клавіатур.

Вирісши з любові до класичних пристроїв, їхня спільнота з роками ставала все потужнішою. Вони напрацьовували цілий кодекс корисних та шкідливих рис для цього звичного пристрою введення, яким користується кожний власник ПК, але не часто робить це свідомо — «є клавіатура й добре». Імениті бренди комп'ютерної периферії, в цілому, попит на механічні клавіатури помітили, але зробили це на власний розсуд. Ігрові моделі від ASUS, Bloody, Corsair, HyperX, Logitech, Razer, Roccat, Steelseries та інших парадоксальним чином зовсім не цінуються клавіатурними ентузіастами. І, навпаки, продукція спеціалізованих бутикових виробників викликає подив у споживачів геймерських пристроїв і виглядом, і цінами, і функціональністю. Та й навіть назвами: всі оці AKKO, Dark Project, Ducky, FL ESPORTS, Keychron, Leopold, Meletrix, Mode, Monsgeek, QwertyKeys і ще десятки виробників не займаються нічим, крім невідомих широкому загалу споживачів клавіатур! Точніше, з кожним роком все більше людей таки дізнаються про ці та інші назви й переваги, які несуть їх продукти порівняно з мейнстримом ринку.

І от нарешті, останню пару років два світи якісних клавіатур почали зближатися: «кастомні» все частіше мають підсвітку та починають звертати увагу на ігрові характеристики, а «геймерські» пропонують гарячу заміну перемикачів та інші конструктивні фішечки для більш приємного друку. ASUS вже добилася певної уваги від клавіатурних фанатів для своїх ROG Azoth та ROG Strix Scope II 96 Wireless, тепер прийшов час Razer.

Razer Blackwidow V4 75%

Дещо неочікувано та контрінтуїтивно, Razer Blackwidow V4 75% технічно сильно відрізняється від інших моделей четвертого покоління Blackwidow, включно з дорожчою повнорозмірною V4 Pro — дизайн в них єдиний, але хот-свап присутній тільки у 75%! Що стосується загалом нинішніх клавіатур Razer, то є чотири лінійки: найпростіша Ornata V3 (навіть не механічна), кіберспортивна Huntsman V3 з аналоговими перемикачами, Deathstalker V2 для шанувальників низькопрофільних клавіш і, власне, найуніверсальніша серія Blackwidow V4 від бюджетної V4 X до Pro. На жаль, бренд не поспішає з бездротовими версіями. Скажімо, компактна Blackwidow V3 Hyperspeed досі є актуальною на сайті виробника, хоча належить до попереднього покоління — заміни серед V4 поки немає.

Специфікації

Виробник Razer
Модель Blackwidow V4 75%
Підключення Дротове
Інтерфейс USB Type-A to USB Type-C
Частота опитування, Гц 125/250/500/1000/2000/4000/8000
Тип Ігрова/ентузіастська
Кількість клавіш 83
Додаткові кнопки 2 + коліщатко
Ресурс натискання клавіш, млн 100
Тип клавіш Механічні, hot-swap
Тип перемикачів Razer Orange Gen-3
Зміна кута нахилу корпусу +
Вбудована пам'ять +
Можливість запису макросів +
Обробка одночасних натискань NKRO
Підсвітка Так (RGB, 16,8 млн кольорів, Razer Chroma)
Довжина шнура USB, м 2
Матеріал обплетення Паракорд
Матеріал корпуса Алюміній та пластик
Колір Білий / чорний
Програмне забезпечення Razer Synapse, Razer Chroma Studio
Знімна підставка під руки +
Зовнішні інтерфейси
Розміри, (Д x Ш x В) мм 321 x 155 x 24
Маса, г 815
Сумісність з ОС Windows 10/11, Android, Linux, Mac OS, сумісна з консолями PS4/5, Xbox
Додатково Шумопоглинання, ключ для знімання кейкапів
Вартість, грн 8999
 

Комплект постачання

Клавіатура постачається в типовій для Razer картонній коробці у фірмових кольорах.

Razer Blackwidow V4 75%Razer Blackwidow V4 75%

Набір мінімальний:

 • клавіатура;
 • підставка для долонь;
 • дріт USB-C/USB-A;
 • інструмент для кейкапів та перемикачів;
 • інструкція;
 • набір наліпок.

Razer Blackwidow V4 75%

Дизайн

Razer Blackwidow традиційно має достатньо стриману зовнішність, при цьому, звісно, відповідаючи стандартам дизайну Razer. Найпомітніша особливість саме цієї моделі — її формат, відомий, як 75%. Саме Razer використовують його вперше, бо зазвичай лінійки її клавіатур складаються з повнорозмірних, TKL та найкомпактніших 60–65% (без ряду F-клавіш). І от саме відсутність функціональних клавіш відштовхує багатьох покупців, тому компромісні 75% клавіатури стали популярними серед ентузіастів.

Razer Blackwidow V4 75%

Фактично, це настільний варіант найзвичайнішої розкладки клавіатури ноутбука, тож він насправді знайомий мільйонам користувачів ще до придбання такої клавіатури у вигляді окремого пристрою. Нарешті, це усвідомили й Razer. Формат справді чудовий, адже у порівнянні з TKL (він же 80%) дозволяє розмістити клавіатуру ближче до миші й при цьому не жертвувати зручністю використання. Клавіші Delete, Insert, Page Up та Page Down присутні, але розміщені нестандартно. Home, End, Print Srceen, Scroll Lock та Pause відсутні фізично і їх заміняють комбінації з Fn, які позначені додатковим гравіюванням на торцях відповідних клавіш та при натисканні Fn підсвічуються білим кольором. Звісно, як й TKL, стандарт 75% не підійде для тих, хто хоче користуватися нумпадом.

Razer Blackwidow V4 75%

Для четвертого покоління Blackwidow розробили єдиний стиль додаткових елементів у правому верхньому кутку — коліщатка (за фабричним налаштуванням це регулювання гучності) та круглих мультимедійних клавіш. Саме на моделі V4 75% таких клавіш дві, на повноформатних їх чотири. Ці деталі вироблені з металу і дуже приємно-«преміальні» на дотик.

Razer Blackwidow V4 75%

Верхня панель корпусу вироблена з товстого алюмінію 5052, а нижня — з пластику. Все традиційного чорного кольору, існує також біла версія Blackwidow V4 75%. Окремих індикаторів Caps Lock, Scroll Lock, Game Mode немає — замість них працює біла підсвітка відповідних клавіш, коли режим активний.

Razer Blackwidow V4 75%

По центру нанесена назва виробника фірмовим шрифтом. Вона не світиться, на відміну від емблеми на третьому поколінні Blackwidow, та й на багатьох інших клавіатурах Razer.

Razer Blackwidow V4 75%

Дуже вдала конструкція задніх ніжок, які дозволяють змінювати кут нахилу клавіатури між трьома позиціями, є вже традиційною для Razer. Передні зроблені з гуми. Клавіатура цупко тримається поверхні й не ковзає, а ні по килимку, а ні по голому столу.

Razer Blackwidow V4 75%Razer Blackwidow V4 75%Razer Blackwidow V4 75%Razer Blackwidow V4 75%

По центру задньої панелі розміщено роз'єм USB-C. Він знаходиться дещо в ніші корпусу, але розміри заглиблення такі, що за бажання замінити заводський дріт це можна зробити без проблем. В комплекті постачається традиційний для Razer кабель довжиною 2 метри в обплетенні типу паракорд та з гумовим ремінцем для стягування надлишкової довжини. Бездротових варіантів підключення у цієї моделі немає, проте вона забезпечує підвищену частоту опитування порту — до 8000 Гц (налаштовується через Synapse). Більшість користувачів не помітять різницю, але професійним геймерам актуально пришвидшити реакцію клавіатури на натискання.

Razer Blackwidow V4 75%Razer Blackwidow V4 75%

Razer комплектує Blackwidow V4 75% кейкапами найпоширенішого профілю типу OEM. Вони подвійного лиття, але, на жаль, зроблені з ABS-пластику, тож в довгостроковій перспективі менш витривалі, ніж ті, що виготовляються з PBT. Ще більш прикро те, що для українського ринку на них нанесене просте гравіювання літер і вони не просвічуються. Втім, для тих, кому це актуально — без підсвічування обидва маркування читаються добре.

Razer Blackwidow V4 75%

Загалом, проблема «не таких кейкапів, як хотілося б» у механічних клавіатур легко виправляється, але є свої нюанси. При заміні потрібно враховувати, що 75% клавіатури мають зменшені до розміру 1U правий Alt, Ctrl та Fn. До того ж асортимент ринку кейкапів з просвічуванням українських літер дуже обмежений, але про це варто поговорити в окремій статті.

Razer Blackwidow V4 75%Razer Blackwidow V4 75%

Так само за межі звичайного огляду клавіатури виходить і найгарячіша тема — вибір перемикачів на заміну рідним, адже Blackwidow V4 75% дозволяє це робити вперше в історії Razer. З заводу клавіатуру комплектують й так цікавими перемикачами: Razer Orange третього покоління, що є одночасно тактильними та тихими (причому саме тихими, але не безшумними). Виробник, звісно, пропонує на заміну власні вироби у вигляді лінійних Razer Yellow та клікових Razer Green, але клавіатура сумісна з будь-якими 3- чи 5-контактними перемикачами типу Cherry MX.

Razer Blackwidow V4 75%

Що стосується саме Razer Orange Gen-3, то для них заявлена сила натискання 50 г, дистанція руху 3,5 мм, точка активації 2,0 мм, точка ресету 1,8 мм та ресурс у 100 мільйонів натискань (вдвічі більше галузевого стандарту). Прозорий корпус з лінзою для світлодіода допомагає розсіюванню підсвічування — це треба мати на увазі, підбираючи альтернативні перемикачі для будь-якої клавіатури з RGB. Вже при виробництві перемикачі змащують засобом GPL 205g0 — цю процедуру вважають необхідною більшість ентузіастів механічних клавіатур. Втім, справжні фанати все одно розберуть свічі самостійно і змащуватимуть їх ще раз на власний смак. Теж саме стосується стабілізаторів: вони змащені на виробництві.

Razer Blackwidow V4 75%

В комплекті з клавіатурою йде підставка для рук. Ззовні вона обтягнута штучною шкірою з цікавою текстурою «під карбон» та емблемою Razer. Під шкірою м'яка прокладка, тож очікування твердості карбону не справджуються, і це добре.

Razer Blackwidow V4 75%Razer Blackwidow V4 75%Razer Blackwidow V4 75%

До клавіатури підставка кріпиться на прихованих магнітах.

Razer Blackwidow V4 75%Razer Blackwidow V4 75%

Традиційно якісна підсвітка Razer Chroma пропонує широкі можливості налаштування через застосунок Synapse або окремий просунутий Chroma Studio. По одному світлодіоду розміщено над кожним перемикачем (так звана схема north-facing), підсвітка також може налаштовуватися окремо для кожного — це стандартна можливість для всіх клавіатур Razer з Chroma, окрім найдешевших.

Razer Blackwidow V4 75%

Додатково з обох боків корпусу розміщені світлодіодні смуги. На відміну від повнорозмірної Blackwidow V4 Pro, підставка для рук власної підсвітки не має.

Razer Blackwidow V4 75%

Розбирання

В інструкції до Razer Blackwidow V4 75% чітко сказано, що розбирання клавіатури знімає її з гарантії. Це забезпечується пломбою на гвинті біля USB-роз'єму.

Razer Blackwidow V4 75%

І при цьому виробник передбачив та рекламує як мінімум одну особливість в конструкції, що має сподобатися ентузіастам, але потребує розбирання — заміну стабілізаторів довгих клавіш з plate-mount на більш надійний тип screw-in. Мабуть, розуміють, що з фанатським підходом помітно менший відсоток V4 75% залишиться на гарантії порівняно з усіма іншими клавіатурами Razer…

Отже, на відміну від більшості геймерських клавіатур, V4 75% не ускладнює розбирання прихованими гвинтиками. Їх шість штук, доступ до п'яти відкрито повністю, а останній сховано під пломбою. Після розкручування легко знімається верхня алюмінієва панель і можна роздивитися нутрощі. А вони цікаві.

Razer Blackwidow V4 75%

Блок мультимедійних клавіш взагалі закріплено на алюмінієвій панелі та з'єднано шлейфом з основною платою.

Razer Blackwidow V4 75%

Так само, за бокове підсвічування відповідає окрема PCB, яку встановлено на пластиковій частині корпусу.

Razer Blackwidow V4 75%

Посередині ж знаходиться бутерброд, що складається з:

 • плейту з матеріалу FR4 для кріплення перемикачів;
 • пінної шумоізоляції між плейтом та PCB;
 • власне платою з підтримкою заміни перемикачів;
 • так званого tape mod (шумовіброізоляції PCB, яку ентузіасти самостійно роблять за допомогою малярного скотчу).

Razer Blackwidow V4 75%

Все це кріпиться до корпусу не жорстко, а за допомогою поронових прокладок. Така схема називається gasket-mount і є конструктивно найважливішим досягненням Razer Blackwidow V4 75% після можливості заміни перемикачів. Завдяки прокладкам, вібрації від ударів по клавішах не передаються на корпус, а вся плата ще й отримує певну можливість руху. Перше покращує звучання, друге — пом'якшує відчуття при наборі тексту.

Razer Blackwidow V4 75%

Нарешті, між платою та корпусом ще знаходиться шар шумоізоляції. На відміну від всього іншого, він щось не дуже вражає — піна завтовшки 1 мм це просто краще, ніж нічого. Втім, якщо вже втрачати гарантію, щоб сюди добратися, то замінити на товстішу буде нескладно. Набагато простіше, ніж якби, скажімо, у цієї клавіатури не було шумоізоляції між плейтом та PCB.

Razer Blackwidow V4 75%

Програмне забезпечення

Типово для Razer, клавіатура може працювати без встановлення фірмових застосунків. Але Razer Synapse дозволяє розкрити весь потенціал пристрою.

Razer Blackwidow V4 75%

Основна вкладка Customize дозволяє ввімкнути режим Hypershift (для додаткових функцій кнопок), Gaming Mode та налаштувати частоту опитування USB від 125 до 8000 Гц.

Razer Blackwidow V4 75%Razer Blackwidow V4 75%

Вся магія переналаштування значення кнопок відбувається у меню ліворуч. Кожній кнопці, включно з коліщатком та двома медіаклавішами, можна задати специфічну функцію у дуже широких межах, включно з керуванням іншими пристроями, викликом конкретних програм, набиранням заданого тексту автоматично і ще безліччю різних можливостей.

Razer Blackwidow V4 75%

На додачу, клавіатура має вбудовану пам’ять на п’ять профілів та для збереження макросів. Всі налаштування надалі працюють без обов’язкової інсталяції Razer Synapse.

Razer Blackwidow V4 75%

Вкладка Lighting керує яскравістю підсвітки, правилами її вимикання та налаштуваннями кожного з 11 ефектів Chroma.

Razer Blackwidow V4 75%Razer Blackwidow V4 75%

Набагато ширші можливості для налаштування підсвічування надає окремий застосунок Razer Chroma Studio. Він буквально дозволяє контролювати кожний світлодіод окремо та розробляти складні комбінації ефектів для Blackwidow V4 75% та всіх інших сумісних пристроїв, не тільки виробництва Razer. Серед заводських програм контролю підсвічування Chroma Studio займає недосяжне перше місце.

Razer Blackwidow V4 75%

Враження

Optimized typing experience — так написано маркетинговою мовою на коробці з Blackwidow V4 75%. Звучить дивно, але порівняно з більшістю звичайних ігрових клавіатур саме словосполучення «оптимізований досвід друку» буде дуже добре характеризувати цю модель. Завдяки всьому описаному вище ентузіастському підходу на кшталт кріплення gasket-mount, змащення перемикачів та стабілізаторів, tape mod PCB та багатошарової шумоізоляції ця клавіатура Razer вже з заводу працює на рівні, який очікується від кастомної збірки. Це не означає, що її не можна покращити — навпаки, в ній можна покращити набагато більше, ніж в інших моделях Razer.

Звучання та натискання сподобаються тим, хто хоче тиху, але не безшумну клавіатуру з помітним при цьому тактильним відгуком. Комбінація нетипова, але цікава і цілком логічна. Втім, як вже зрозуміло, вперше для Razer це не має критичного значення при виборі клавіатури, бо без порушення гарантії перемикачі можна поміняти на будь-які інші. Однак, щоб закрити тему штатних перемикачів Razer Orange, ми порівняли реальну силу натискання за допомогою зброярського інструменту, як це вже робилося у попередніх оглядах ASUS ROG Strix Scope II 96 та HATOR Rockfall 2 Mecha TKL Authentic Edition:

Перемикач Зусилля, г (діапазон з 10 спроб)
Razer Orange Gen-3 (Razer Blackwidow V4 75%) 45–48
HATOR Aurum Milky Way Silent (HATOR Rockfall 2 TKL Mecha Authentic Edition) 37–40
ASUS ROG NX Snow (ASUS ROG Strix Scope II 96) 45–48
Razer Yellow (Razer Pro Type Ultra) 37
Razer Purple (Razer Huntsman V2) 37–42
Razer Green Gen-1 (Razer Black Widow) 54–59
Cherry MX Blue 51
Мембранна клавіатура Microsoft Reclusa 48–54

Звісно, клавіатура підтримує NKRO. Скриншот Switch Hitter нагадує про те, яких клавіш не вистачає порівняно з типовим tenkeyless-форматом:

Razer Blackwidow V4 75%

Нарешті, після досвіду з мишею Razer Viper V3 Pro, було цікаво порівняти завантаження процесора при різній частоті опитування USB. Незалежно від обраних налаштувань, хоч на 125 Гц, хоч на 8000 Гц, завантаження процесора Core i9-12900K складало 3—5% в процесі тестування у Switch Hitter. З іншого боку, якоїсь помітної різниці у швидкості реакції клавіатури в ігрових ситуаціях суб’єктивно помітити не вдалося. Можливо, кіберспортсмени мають іншу думку, але звичайному геймеру, скажімо так, буде просто приємно знати про підвищену частоту опитування клавіатури й все.

Висновки

Ця модель явно є експериментом для Razer, так само як ROG Azoth був для ASUS. Залежно від того, чи виправдають її продажі зусиль з заохочення переходу клавіатурних ентузіастів на продукцію Razer — можна буде або побачити розвиток цього підходу, або не побачити. Дивлячись на це з ринкового погляду, оскільки ASUS явно оцінили користь hot-swap та випустили ROG Strix Scope II 96, можна сподіватися, що й Razer приймуть правильне рішення. І воно буде справді правильним.

Razer Blackwidow V4 75%

Плюси:

 • рівень «бутікових» клавіатур, але виробництва А-бренду;
 • трамплін до кастомів без втрати геймерських можливостей;
 • перемикачі hot-swap;
 • кріплення типу Gasket-mount;
 • непогана багатошарова шумоізоляція;
 • частота опитування до 8000 Гц;
 • цікаві «тихі, але не безшумні» тактильні перемикачі Razer Orange;
 • підсвітка Razer Chroma;
 • дуже широкі налаштування через Razer Synapse.

Мінуси:

 • штатні кейкапи не мають підсвічування для українських літер;
 • розбирання все ж таки порушує гарантію;
 • дуже хочеться бачити бездротовий варіант.

Razer зробили кращу клавіатуру у своїй історії. І першу, яка може без обмовок зацікавити ентузіастів саме клавіатур. Вона поєднує кращі риси геймерських пристроїв з вистражданими фанатами вимогами для доброї основи кастому. Її можна й треба експлуатувати у вигляді «з коробки», але нарешті поціновувачі Razer теж можуть відкрити для себе світ доробки клавіатур. І саме це — тема для окремого матеріалу! Як то кажуть, не перемикайте канал, бо далі ми продемонструємо, що саме можна зробити з Razer Blackwidow V4 75%, якщо є час, натхнення та додаткові кошти на тюнінг клавіатури.

Razer Blackwidow V4 75%