Інтернет безмежний, він все стерпить. Мабуть, за такою логікою й з’являються дуже багатослівні огляди пристроїв навіть там, де вистачило б лаконічніших вердиктів. Друковане ж видання жорстко обмежено кількістю сторінок, причому за типографію кожної з них треба заплатити й це вимагає від авторів чіткості думок. На опис материнської плати в журналі про комп’ютери, поки такі існували, можна було відвести пару сторінок, на тестування нового покоління процесорів — навіть 3-4 сторінки. А от вмовити редактора виділити хоча б сторінку для статті про клавіатуру вже було складно, бо «це ж просто клавіатура, що там писати, ось тобі половина полоси, пиши» — тобто на все залишалося близько 1300 символів плюс одне фото та колонка характеристик. І в подібному «твітерному» форматі повноцінно оглянути такий на диво комплексний продукт, як ASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless неможливо (одна назва чого вартує!). Тож автор радіє, що цей огляд публікується в безмежному інтернеті, який все стерпить.

ASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless

Колись давно, коли вибір на ринку тільки ставав дещо більшим ніж Mitsumi, Logitech чи ергономічна Microsoft, словосполучення «геймерська клавіатура» означало обов'язково величезного монстра агресивного дизайну з вбудованою підставкою під долоні та купою так званих мультимедійних клавіш. Потім, навпаки, пішов тренд на зменшення і з'явилися формати TKL, 75%, 65%, 60% через розуміння того, що якщо клавіатура справді використовується для ігор, то майже нічого більше базового набору клавіш не потрібно (крім підсвітки, звісно — тут клавіатури та миші як раз були піонерами розширення RGB за межі системного блоку). Нарешті, бум механічних клавіатур ще раз перегорнув ринок.

По-перше, тепер покупці достатньо масово цікавляться перемикачами (switches), їх змащуванням, базою клавіатури та її шумоізоляцією, готові повністю міняти кейкапи, причому теж починають розрізняти не тільки за розкладкою та можливістю підсвітки. Це не згадуючи, що деякі готові купляти окремі artisan (нефункціональні, але красиві) за гроші більші, ніж ціла бюджетна геймерська клавіатура з RGB коштує вроздріб.

По-друге, фанатики механічних клавіатур мають свої нішеві уподобання і зазвичай дуже зверхньо ставляться до всіх наших геймерських брендів… Це все нагадує каву. Є «просто кава» мас-маркету — всякі там Nescafe, Jacobs і тому подібне. Є умовні Starbucks, що вважаються дуже-смачною-кавою більшістю людей. А є фанатики-кавомани, що вважають навіть Starbucks мас-маркетом, що не вартий уваги. Це радикальна думка, але разом зі снобизмом вони приносять також справжню експертизу і здатність пояснити, «що є що». І от поява голосу фанатиків у публічному просторі допомагає і мас-маркету, і умовним Starbucks розвиватися в правильному напрямку.

ASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless

Так відбувається зараз з клавіатурами. Певні зміни в підходах і стандартах відбулися скрізь, а не тільки стосуються кола поціновувачів зібраних вручну клавіатур за $300 та більше, які при цьому для геймерської аудиторії нерідко зовні виглядають, як хіпстерський моторолер поруч зі спортбайком — дещо дивненько і незрозуміло, чому там радіти. Самі по собі механічні клавіатури серед ігрових брендів вже давно домінують над мембранними, але новою тенденцією стає можливість їх повноцінно кастомізувати так само як це можливо з тими самими «хіпстерськими» продуктами нішевих виробників. І в першу чергу, це «hot swap» — тобто можливість заміни перемикачів, бо саме цього бракувало всім попереднім поколінням продуктів ASUS, Razer, SteelSeries і тому подібних. Адже розповідати про різницю в моделях перемикачів вони навчилися не тільки з маркетингового боку, а й реально доопрацювали з інженерного і тепер пропонують власні рішення замість класики OEM-виробництва Cherry. Але — в нерозбірному вигляді, тобто змінювати самостійно поведінку клавіатури, залишаючи при цьому всі фішки улюбленого бренду, до цього часу було неможливо. Тож, зустрічаємо ASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless. І, вибачте, але далі по тексту вона буде іменуватися просто Scope II 96, бо такі довгі назви навіть для таких важливих продуктів дещо надлишкові.

Технічні характеристики

Виробник ASUS
Модель та сторінка продукту ROG Strix Scope II 96 Wireless
Підключення Дротове/бездротове
Інтерфейс USB 2.0 / 2,4 ГГц / Bluetooth 5.1
Частота опитування, Гц 1000
Тип Ігрова
Кількість клавіш 98
Додаткові кнопки ROG + коліщатко прокрутки
Ресурс натискання клавіш, млн н. д.
Тип клавіш Механічні
Тип перемикачів ROG NX Snow або NX Storm
Зміна кута нахилу корпусу +
Вбудована пам'ять 6 профілів
Можливість запису макросів +
Обробка одночасних натискань NKRO
Підсвітка RGB, 16,8 млн. кольорів, ASUS Aura Sync
Довжина шнура USB, м 2
Матеріал обплетення Нейлон
Матеріал Алюміній, пластик
Колір Чорний, сірий
Програмне забезпечення Armoury Crate, Aura Creator
Знімна підставка під руки +
Зовнішні інтерфейси
Розміри, (Д х Ш х В) мм 377 x 131 x 40
Маса, г 1012
Сумісність з ОС Windows 10, Windows 11
Заявлений час роботи від вбудованої батареї 2,4 ГГц: 90 годин з підсвіткою, 1500+ годин без підсвітки, Bluetooth: 110 годин з підсвіткою, 1750+ годин без підсвітки
Додатково Можливість працювати у дротовому та бездротовому режимі. Підтримка до трьох Bluetooth з'єднань одночасно. Алюмінієва верхня панель. Ковпачки клавіш з PBT-пластику подвійного лиття. Знімні перемикачі (hot swap). Логотип ROG має функцію індикації заряду батареї. Швидкий апаратний запис макрокоманд без ПЗ. Знімний кабель. Знімна магнітна підставка під долоні
Вартість 8649 грн
 

Упаковка та комплектація

Коробка у фірмовому стилі ASUS ROG компактна, наче підкреслює формат 96%. Непогана ілюстрація розвитку ринку: ще 10 років тому більшість написів на коробці, що винесено аргументами для придбання, не мала б сенсу для покупця клавіатури — тільки розкладка та інтерфейс.

ASUS ROG Strix Scope II 96 WirelessASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless

Всередині знаходяться, акуратно та надійно запаковані:

  • клавіатура в тканинному чохлі;
  • приймач 2.4 ГГц (встановлений в гніздо для зберігання в самій клавіатурі);
  • підставка під долоні;
  • додаткова клавіша «пробіл» з символікою ROG;
  • кабель USB-C;
  • перехідник USB-C на USB-A;
  • інструмент для зняття кейкапів та перемикачів;
  • інструкція з експлуатації;
  • буклет про гарантію;
  • набір наліпок ASUS ROG.

ASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless

З цього всього зараз окремого коментаря потребує тільки керівництво користувача. Українською (та й ще 23 мовами) в ній тільки короткий опис початку роботи в режимі USB, Bluetooth та 2,4 ГГц. А от перелік комбінацій клавіш, включно з роботою кнопки ROG, є тільки англійською. Тож тим, хто її не знає, прийдеться перекладати інструкцію.

Зовнішній вигляд

Таке враження, що ASUS в цій моделі вирішила напхати все як в її назву, так і в характеристики, зробивши показову універсальну геймерську клавіатуру 2020-х років.

Закінчуючи історію з назвою: зверніть увагу, що є повноформатні ROG Strix Scope II, але вони не тільки не безпровідні, а й не підтримують hot swap, що одразу залишає їх в іншій лізі. Слова Deluxe в повній назві ROG Strix Scope II 96 Wireless немає, але підставка під долоні, яка зазвичай відрізняла Deluxe-версії в ASUS раніше — в наявності. Всі попередні Scope взагалі були або повнорозмірні, або TKL-формату і при цьому на свого номінального попередника ROG Strix Scope RX TKL Wireless Deluxe новинка теж не схожа. Нарешті, є компактна ROG Azoth формату 75% з hot swap і загалом подібним дизайном, але без підставки для рук і, мабуть, це все ж таки більш нішевий продукт через свій розмір і дуже поважний цінник. А от формат 96% приймуть майже всі споживачі. Тож, огляд треба почати саме з розповіді про нього.

ASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless

Формат 96% зараз перевідкривається тими, хто не хоче TKL-клавіатуру (без нумпаду), але шукає дещо компактнішу розкладку: в ньому прибрали окремий блок з шістьома кнопками над стрілками, залишив чотири з них у верхньому ряду після F12. Друга, точніше перша назва такого формату — це «1800», на честь Cherry G80-1800, що виробляється аж з 1989 року! Вона з’явилася, як рішення для використання в стандартній 19″ серверній стійці та інших місцях, де важлива менша ширина. Ще одна назва формату — «100-key», бо саме стільки клавіш на таких клавіатурах зазвичай, порівняно зі 104–106 у повнорозмірних та 87 у TKL. При цьому по ширині цей формат аналогічний саме TKL, але підходить тим, хто звик до використання нумпаду. Треба розуміти, що як і TKL, 96% не є «компактною» клавіатурою, скоріше просто «компактнішою».

ASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless

«96%», «1800» та «100-key» це майже синоніми. Якщо зануритися в деталі, то Scope II 96 є скоріше саме «1800», бо цей варіант як раз передбачає відстані між блоками клавіш, в той час, як «96%» може взагалі всі 100 кнопок зібрати в єдиний блок заради ще декількох міліметрів економії ширини. Але, звісно, ASUS не могла в назву продукту поставити частину індекса моделі іншого виробника, тому використали більш загальну версію. Ну, а «100-key» нечесно використовувати, бо фактично у Scope II 96 клавіш тільки 98 (плюс ексклюзивний блок з кнопки ROG та колеса прокрутки).

ASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless

Клавіатура без проводу важить рівно 1000 грамів — більше за деякі повнорозмірні. Втім, до цієї ваги входить й батарея. Побічникам підходу «важке значить надійне» має сподобатися. Загалом дизайн бази виконано в мінімалістичному стилі skeleton. Верхня частина з алюмінія, анодованого в темно-сірий колір, нижня — чорна пластикова з фірмовими рисами ROG. Корпус дуже жорсткий. В принципі, його можна дещо скрутити зусиллям рук, але при нормальній експлуатації такого не буває. Інший популярний тест фізичного стану клавіатури — потрусити її та послухати звуки. Scope II 96 абсолютно безшумна в цьому випадку і це чудово.

Розбирається корпус зверху. Для цього треба зняти деякі кейкапи та відкрутити гвинтики. Офіційна картинка виробника добре ілюструє, що всередині бази Scope II 96:

ASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless

Цікавою тут є подвійна шумоізоляція над та під платою. В ASUS зробили добру роботу, чим автоматично вирішили для користувачів проблему, заради якої зазвичай й розбирають клавіатуру для самостійного покращення.

ASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless

Навіть за наявності батареї загальна товщина корпусу Scope II 96 та відстань від поверхні столу до кнопок цілком типова для механічних клавіатур.

ASUS ROG Strix Scope II 96 WirelessASUS ROG Strix Scope II 96 WirelessASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless

Трипозиційні ніжки дозволяють регулювати кут нахилу так, що верхній ряд кнопок може знаходитися на висоті 40, 45 чи 50 мм від столу.

ASUS ROG Strix Scope II 96 WirelessASUS ROG Strix Scope II 96 WirelessASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless

При цьому в середній позиції ніжки теж мають гумову основу, тож в будь-якому випадку клавіатура залишається дуже стабільною на поверхні.

ASUS ROG Strix Scope II 96 WirelessASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless

До клавіатури додається підставка для долоней з магнітним кріпленням. Вона має пластикову базу та подушку зі штучної шкіри. Матеріал приємний на дотик, має адекватно м’яку підложку, але на шкірі можуть залишатися сліди жиру чи відбитки пальців (які, втім, без проблем видаляються вологою серветкою). Рівно біля стрілок праворуч логічно-гармонійно, хоч і несиметрично, нанесена емблема ROG.

ASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless

Клавіш, як вже було сказано, 98 штук. Більшою частиною розкладка відповідає формату ANSI з одноповерховим Enter та довгим лівим Shift. Порівняно з повноформатною клавіатурою не вистачає Menu (ліворуч правого Ctrl), Home, End, Print Screen, Scroll Lock та Pause. Звісно, їх функції наявні, але через комбінації Fn з іншими клавішами. Як видно, між основним блоком, верхнім рядом, чотирма стрілками та нумпадом є звичайні проміжки, що зручніше, ніж на радикальнішому варіанті «96%» без них. Insert, Delete, PgUp та PgDn переїхали в верхній ряд після F12. А заради розміщення стрілочок прийшлося викинути ту саму кнопку Menu, а також звузити Fn, правий Alt, правий Ctrl та «0» на нумпаді з їх типових розмірів до 1u. В результаті, маємо клавіатуру з нумпадом не більшу за TKL по ширині.

ASUS ROG Strix Scope II 96 WirelessASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless

Наявність в комплекті клавіатури пуллеру, тобто інструменту для заміни кейкапів та перемикачів нехитро натякає, що ASUS очікує таку поведінку покупців. І це добре загалом, але з кейкапами є нюанси й для України, і для всіх інших. Загалом, кейкапи у Scope II 96 залежно від ринку бувають двох видів — з полібутилентерефталату подвійного лиття (PBT double-shot) чи зі звичайного ABS-пластику з покриттям для захисту від ультрафіолету. Обидва варіанти мають нестандартний профіль, дещо нижчий за «OEM» та дещо вищий за «Cherry». Виробник стверджує, що такий підхід зменшує гойдання клавіш. Мабуть, це так і є. Доречі, красивенний фірмовий пробіл ROG, що йде в комплекті, має профіль «OEM», тож при встановленні чудово підсвічується аж трьома світлодіодами, але випирає з-поміж сусідніх кнопок. А ще він якраз зроблений з ABS, тому має іншу текстуру. Втім, має добрий вигляд і, можливо, для деяких покупців стане першим кроком у світ «артизанів», які ставлять заради краси, а не функціональності.

ASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless

В нашому випадку варіант кейкапів начебто кращій, тобто PBT: вони довше служать, приємніші на дотик та чудово працюють з підсвіткою. Але. Але вони англомовні. І, наскільки відомо, в такому вигляді ці клавіатури продаються зараз в українських магазинах, тобто це не проблема тестового зразка. І тут аж три проблеми:

  1. У рідних кейкапів досить специфічний фірмовий шрифт ROG, що не всім подобається своєю агресивністю.
  2. На торцях клавіш нанесено додаткове маркування: вторинні функціональні значення клавіш при натисканні Fn, причому частина з них є особливістю формату «96%», а частина — розширеними можливостями клавіатури по підтримці команд для XBOX, стримінгу і т.п.
  3. Єдиний на ринку набір кейкапів подвійного лиття з українськими літерами — це Hator First Ukrainian PBT Keycaps. Він дуже непоганої якості, з приємним шрифтом, має адекватну ціну, добре працює з підсвіткою клавіатур з типовим «північним» розміщенням світлодіодів (бо українські літери розміщені також у верхній частині) і існує аж в п’яти кольорах… От тільки розрахований на повнорозмірні клавіатури й тому не містить маленькі праві Alt, Ctrl і тому подібні особливі клавіші. І має профіль «ОЕМ», тобто якщо поміняти тільки букви та цифри — то буде відрізнятися як шрифт, так й висота.

Звісно, хороші універсальні набори кейкапів зазвичай мають всі необхідні клавіші по розмірах, а от з підсвіткою та українською розкладкою проблеми будуть всюди. Як і з маркуванням на торцях. Цікаво, що на цифровий ряд та п’ять клавіш нумпаду виробником вже нанесено гравіювання (без підсвітки) з альтернативними значеннями. Відповідно, локалізація в такому ж стилі для української мови вже не змінить зовнішній вигляд в гірший бік — можна тільки сподіватися, що ASUS це зробить, або робити самостійно у майстерні.

ASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless

Оскільки вже згадали додаткові комбінації клавіш, а в керівництві користувача вони подані лише англійською мовою, то ось перелік українською всіх тих, що нанесені на торці кейкапів:

Поєднання: Функція:
Fn+Esc Скидання клавіатури на фабричні налаштування (утримувати 5 секунд, доки підсвітка не почне блимати зеленим кольором)
Fn+F1 Відкрити Xbox Game Bar (аналог Win+G)
Fn+F2 Скриншот гри (аналог Win+Alt+PrtSc)
Fn+F3 Запис останніх 30 секунд гри (аналог Win+Alt+G)
Fn+F4 Старт/стоп запису відео (аналог Win+Alt+R)
Fn+F5 Старт/стоп запису з мікрофона (аналог Win+Alt+M)
Fn+F6 Відтворення/пауза
Fn+F7 Попередній трек
Fn+F8 Наступний трек
Fn+F9 Вимкнути/ввімкнути звук
Fn+F10 Зменшити гучність
Fn+F11 Збільшити гучність
Fn+F12 Згорнути усі вікна та вимкнути звук
Fn+1 Перший профіль пам'яті
Fn+2 Другий профіль пам'яті
Fn+3 Третій профіль пам'яті
Fn+4 Четвертий профіль пам'яті
Fn+5 П'ятий профіль пам'яті
Fn+6 Профіль пам'яті за замовчуванням
Fn+7 Під'єднання по Bluetooth. Утримувати 3 секунди, поки індикатор логотипа не почне блимати синім кольором. Якщо з'єднання пройшло успішно, індикатор логотипа на 3 секунди засвітиться постійним синім кольором
Fn+8 В режимі Bluetooth — перший (за замовчуванням) профіль з'єднання, натисніть, щоб обрати його або перед початком процесу під'єднання
Fn+9 В режимі Bluetooth — другий профіль з'єднання, натисніть, щоб обрати його або перед початком процесу під'єднання
Fn+0 В режимі Bluetooth — третій профіль з'єднання, натисніть, щоб обрати його або перед початком процесу під'єднання
Fn+Ins Scroll Lock
Fn+Del Pause
Fn+PgUp Home
Fn+PgDn End
Fn+Win Активація або відключення ігрового режиму у якому неактивна кнопка Win та (додатково) сполучення Alt+Tab чи Alt+F4
Fn+лівий Alt Запис макрокоманди. Послідовність дій: 1) натиснути Fn+лівий Alt (лівий ALT почне повільно блимати білим кольором); 2) натиснути бажану послідовність клавіш та ще раз натиснути Fn+лівий Alt (лівий ALT почне швидко блимати білим); 3) Натиснути клавішу, до якої потрібно прив'язати команду (зелений колір клавіші означає, що вона вільна для запису, а червоний — що команда на неї вже записана). Для видалення макрокоманди — повторити другий пункт не набираючи ніякої команди і зберегти її на будь-яку кнопку, що підсвічено червоним кольором
Fn+↑ Збільшити яскравість підсвітки (5 рівнів)
Fn+↓ Зменшити яскравість підсвітки (5 рівнів)
Fn+← Попередній ефект підсвітки
Fn+→ Наступний ефект підсвітки
Fn+правий Ctrl Menu
Fn+- Індикатор рівня заряду батареї підсвіткою цифр 1–0 (червоний нижче 20%, зелений вище 80%, синій в проміжку 21–79%)
Fn+= Fn Lock
Fn+P Print Screen

В правому верхньому кутку клавіатури знаходиться «інтуїтивно незрозуміла» кнопка з символом ROG, яка перестає бути незрозумілою, якщо звернутися до інструкції.

ASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless

Разом з коліщатком прокрутки поруч вона може працювати в чотирьох режимах:

Режим Як працює
Гучність звуку Прокрутка вгору: більша гучність
Прокрутка вниз: менша гучність
Натискання колеса: увімкнути/вимкнути безшумний режим (mute)
Медіаконтент Прокрутка вгору: попередній трек
Прокрутка вниз: наступний трек
Натискання колеса: Play/пауза
Яскравість підсвітки Прокрутка вгору: яскравість вище
Прокрутка вниз: яскравість нижче
Натискання колеса: яскравість 100%/0%
Ручні налаштування (можна змінити в Armoury Crate) Прокрутка вгору: скролінг вгору
Прокрутка вниз: скролінг вниз
Натискання колеса: скрол-клік

Актуальний режим ROG-кнопки підсвічується білим кольором на вертикальному індикаторі між блоками клавіш. Над ним знаходяться типові індикатори Caps Lock, Num Lock та Scroll Lock, а нижче — індикатор активного профілю Bluetooth 1-2-3.

ASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless

І от нарешті ми підходимо до основної особливості цієї клавіатури — її перемикачів з можливістю гарячої заміни (hot swap). Після ROG Azoth це друга модель в ASUS, яка дозволяє заміну перемикачів на інші, причому не обов’язково того ж виробника. Разом з Scope II 96 представили й дві нові версії власних перемикачів — ROG NX Snow та NX Storm. В нашому варіанті — це лінійні тихі NX Snow (NX Storm, навпаки, тактильні та гучні). По характеристиках NX Snow дуже схожі на NX Red, що з’явилися раніше: 40 грамів сила спрацювання, 53 грами сила повного натискання, 1,8 мм дистанція спрацювання, 3,6 мм повна дистанція. Але у новинки при цьому окрім хрестовини є ще додаткова «огорожа» для більшої стабільності кейкапів, а також NX Snow вже на заводі змащені Krytox GPL 205 G0 та сухим мастилом. Це забезпечує тихіший й приємний звук та відчуття при натисканні.

ASUS ROG Strix Scope II 96 WirelessASUS ROG Strix Scope II 96 WirelessASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless

Для довгих клавіш передбачені стабілізатори специфічної конструкції. Вони теж змащені й добре працюють, тільки краще не губити при розбиранні — на відміну від перемикачів, замінити на якесь інше не вийде.

ASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless

В кожному перемикачі вбудовано розсіювач для рівномірної підсвітки RGB-світлодіодів «північного» розташування. Клавіатура підтримує екосистему ASUS Aura Sync, як і більшість інших продуктів компаній з підсвіткою. Налаштування через програмне забезпечення можливо аж до кожного світлодіода окремо. Втім, це не обов’язково, оскільки й без застосунку Scope II 96 світиться, підтримує 11 різних вбудованих схем освітлення та зміну яскравості комбінацією кнопок (0–25–50–75–100%) чи коліщатком прокрутки (з кроком 5%). З підсвіткою пов’язані ще три функціональних моменти. Кнопка ROG блимає синім під час пейрінгу Bluetooth, причому вся інша підсвітка в цьому режимі вимикається, тож це дуже наочно. Вона ж працює індикатором заряду: світиться зеленим вище 80%, червоним — нижче 20% та синім в проміжку 21–79% (цю поведінку можна відключити через додаток Armoury Crate). Нарешті, натиснувши Fn та кнопку «–» праворуч від «0» в основному блоці, можна наочно побачити рівень заряду батареї у вигляді підсвітки ряду цифр від 1 до 0.

ASUS ROG Strix Scope II 96 WirelessASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless

На задньому торці клавіатури без дизайнерських ускладнень знаходяться три елементи. Це роз’єм USB-C, гніздо для зберігання адаптера 2,4 ГГц та перемикач режиму роботи клавіатури між радіо, USB та Bluetooth-режимами. Те, що замість вбудованого проводу Scope II 96 має роз’єм є теж даниною традиціям кастомних механічних клавіатур. В комплекті йде звичайний кабель USB-C/USB-A довжиною 2 метри в нейлоновому обплетенні, але ентузіасти можуть його замінити на якийсь інший (зазвичай в моді так звані «авіаційні»). Не дивлячись на формат USB-C, інтерфейс фактично є USB 2.0. Додаткових портів USB для підключення пристроїв до клавіатури немає.

ASUS ROG Strix Scope II 96 WirelessASUS ROG Strix Scope II 96 WirelessASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless

Адаптер Bluetooth 5.1 просто вбудовано в клавіатуру. А от USB-приймач для роботи через радіоканал 2,4 ГГц має власний магнітний відсік для зберігання, коли він не потрібен і це корисно, бо він так званого нано-формату, тож максимально компактний, наскільки це дозволяє роз’єм USB-A. Власна назва цього приймача Omni Receiver підкреслює, що через Armoury Crate один такий адаптер можна налаштувати для роботи одночасно і з клавіатурою, і з мишею серії ASUS ROG, де такий самий ресівер (зараз це три моделі: Gladius III Wireless AimPoint, Harpe Ace Aim Lab Edition та Keris Wireless AimPoint). Сам ресівер тоді можна розмістити на подовжувачі для ідеального приймання, причому якщо килимок тканинний, то навіть зачепити кліпсою. Правда, більшості споживачів актуальніше буде якраз те, щоб на столі не було зайвих проводів взагалі. Технологія ROG SpeedNova відповідає за те, щоб і в режимі роботи через USB, і при підключенні по каналу 2,4 ГГц затримка реакції клавіатури була всього лиш 0,9 мс.

Програмне забезпечення

Добра новина в тому, що клавіатура самодостатньо працює без додаткового програмного забезпечення взагалі. Погана новина в тому, що за бажанням користувача отримати повний контроль за налаштуваннями потрібно встановити програмне забезпечення ASUS Armoury Crate та Aura Creator. Обидва застосунки «важкі», примхливі навіть в процесі інсталяції та досить глючні загалом. Mac-версії не існує, тож власникам Apple залишається користуватися клавіатурою «як з коробки».

ASUS ROG Strix Scope II 96 WirelessASUS ROG Strix Scope II 96 WirelessASUS ROG Strix Scope II 96 WirelessASUS ROG Strix Scope II 96 WirelessASUS ROG Strix Scope II 96 WirelessASUS ROG Strix Scope II 96 WirelessASUS ROG Strix Scope II 96 WirelessASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless

Враження

З підключенням до Windows-ПК жодних сюрпризів і це очікувано. В Bluetooth-режимі Scope II 96 було правильно ідентифіковано Macbook Air M2 і загалом з Apple клавіатура також нормально працює, тільки без фірмового програмного забезпечення.

ASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless

Перемикання між трьома способами підключення миттєве. Тобто клавіатуру реально можна налаштувати на п'ять різних пристроїв (USB 2.0, 2,4 ГГц та три профілі Bluetooth) і користуватися. Це, мабуть, чуток психологічно пом’якшує цінник, якщо покупець може придумати таку схему підключення.

Без підсвітки виробник заявляє фантастичні 1500+ годин роботи в режимі 2,4 ГГц та 90 годин з увімкненим RGB, причому 30-хвилинної зарядки з 0% має вистачати на 35 годин подальшої роботи. Тестування приблизно підтвердило ці заяви (окрім 1500+ годин, бо немає стільки терпіння). В режимі Bluetooth клавіатура має працювати ще довше, 1750+ годин без підсвітки або 110 годин з нею. Після декількох хвилин неактивності підсвітка автоматично вимикається, але сама клавіатура продовжує працювати, тож перше ж натискання клавіші буде опрацьовано, як звичайно, без затримок, і після нього вже миттєво ввімкнеться підсвітка.

ASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless

Що стосується підсвітки, то під час нормальної роботи видно білі контури перемикачів під кутом і це дещо турбує перфекціоністський погляд. Загалом, це конструктивна особливість бази типу skeleton, просто все інше у Scope II 96 темне, а ці білі плями спадають на очі.

Для замірів роботи перемикачів було використано зброярський інструмент, яким вимірюють зусилля спускового гачка на реальній зброї. Він дуже наочно та стабільно показав різницю в зусиллі перемикачів різного типу, що були під рукою і зручні для заміру:

Перемикач Зусилля, г (діапазон з 10 спроб)
ASUS ROG NX Snow (Scope II 96) 45–48
Razer Yellow (Razer Pro Click Ultra) 37
Razer Purple (Razer Huntsman 2) 37–42
Razer Green Gen-1 (Razer Black Widow) 54–59
Cherry MX Blue 51
Мембранна клавіатура Microsoft Reclusa 48–54

По-перше, NX Snow підтвердили заявлені характеристики. По-друге, результат був достатньо стабільним. По-третє, сама клавіатура справді відчувається десь «посередині» між легкими та важкими, але тепер цьому є фактичний доказ.

ASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless

Як й очікується від сучасної геймерської моделі, тест в Switch Hitter підтверджує заявлений виробником NKRO (N-key roll over) та 100% антигостінг. Клавіатура обробляє всі 98 клавіш одночасно, навіть якщо це нікому в житті не буде потрібно ніколи. Заодно скриншот тесту нагадує, яких клавіш не вистачає Scope II 96 порівняно з 104-кнопочним стандартом ANSI.

ASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless

Якимось дивом у Keyboard Latency Test одного разу вийшло навіть добитися результату в 1 мс (що дорівнює заявленим 1000 Гц), правда задокументовано скриншотом є тільки 2 мс. Але, як і з NKRO, це чисто перевірка на відповідність характеристикам, що заявлено. Адже реалістично навіть при дуже агресивному використанню майже нереально буде побачити затримку нижче 15 мс через швидкість роботи перемикачів та фізичні можливості людини натискати на кнопки. Нормальна експлуатація ж взагалі починається з 50 мс, тобто в 50 разів нижче за теоретичний мінімум. Навіть в 5 метрах від приймача клавіатура має затримку менше ніж 15 мс. Що підтверджує чудову роботу інженерів над швидкістю реакцію бездротової клавіатури. І натякає, що вивід ресивера на килимок для миші «для кращого приймання» буде надлишковим, як мінімум, для не-кіберспортсменів. Google підказує, що також ритм-ігри мають надвисокі вимоги до швидкості реакції, втім це, мабуть, й так знають ті, кому це потрібно знати й воно мало турбує всіх інших користувачів.

ASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless

Однозначно оцінити Scope II 96 в наборі тексту важко саме тому, що клавіатура в тому вигляді, в якому прийшла на тест, має тихі лінійні перемикачі. Адже деякі свідомо обирають гучні тактильні і саме це є для багатьох задоволенням від роботи з механічною клавіатурою. Тож, звісно, щоб задовольнити такі смаки, потрібно буде замінити перемикачі. Але, якщо роздивлятися її саме з позиції прихильника лінійних перемикачів, то працює вона просто чудово. «М’яка, як масло» (buttery smooth), як дуже влучно підмітив один з англомовних оглядачів — ця характеристика найбільш точно описує і звук, і рух клавіш. Чітко, але плавно, рівномірно та прогнозовано. На відміну від тактильних варіантів, її можна використовувати і в офісі, і вночі вдома, коли інші сплять.

ASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless

Що стосується геймерського використання, то тут ніякої двозначності немає взагалі. Формат 96% дозволяє розміщувати клавіатуру ближче до миші, ніж це вдається з повнорозмірними. Лінійні перемикачі працюють ідеально. Затримки, як ми вже встановили, в бездротовому режимі немає. Автор пройшов на Scope II 96 майже весь Starfield та зробив декілька сесій в Diablo IV — скаржитися ні на що, все добре.

Єдине що, оскільки автор не користується нумпадом, а ігри полюбляє, то вважає, що ще більш зручним був би формат 75% зі збереженням всіх інших особливостей Scope II 96. Можливо, подібний продукт ми ще побачимо в майбутньому — ASUS явно тільки починає входити в смак виробництва «hot swap»-клавіатур.

Ринок

Попередня ROG Strix Scope Deluxe мала рекомендовану роздрібну ціну в Україні 7699 грн, а Scope II 96 коштує 8649 грн. Оскільки вона все одно продається з англійською розкладкою, то можна глянути MSRP в США. Це $180, тобто приблизно 6660 грн по курсу на момент публікації, але з доставкою і можливим розмитненням сукупна вартість вийде дорожчою, ніж просто замовити в роздріб в Україні.

ASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless

Основні конкуренти по розміру, функціях та можливості бездротового підключення — це Razer Deathstalker V2 Pro TKL Wireless, Steelseries Apex Pro TKL Wireless, Logitech G915 TKL Lightspeed Wireless. Всі вони у нас як мінімум не дешевші, мають формат TKL без нумпаду і ніхто не забезпечує перемикачами hot swap. Corsair та HyperX в цьому сегменті нічого не пропонують, а Mad Catz S.T.R.I.K.E. 11 в Україні не продається. З іншого боку, є два єдині інші представники бездротових «96%» на ринку України — FL ESPORTS FL980 V2 та Keychron K4. Вони коштують десь вдвічі дешевше, але не відносяться до «геймерських» клавіатур, як зазвичай це розуміють.

Ціна Scope II 96 в абсолютному значенні, якщо не порівнювати з прямими конкурентами, здається монументальною — процесор чи материнська плата можуть коштувати дешевше. Втім саме клавіатура, миша та килимок відповідальні за всі тактильні відчуття користувача ПК і часто переживають не один апгрейд тих самих процесорів чи материнських плат. Тож, якщо є фінансова можливість, то на них краще не економити. Піраміди моделей геймерських клавіатур різних брендів побудовані схожим чином, що доводить — риночок у світовому масштабі нормально скуштував такі цінники. Крім того, якщо подивитися під іншим кутом, то у випадку Scope II 96 покупець отримує всі ті ж можливості, що були у ROG Azoth за виключенням OLED-дисплею, але на 40% дешевше і з підставкою для долонь.

Висновки

Для тих, хто не погоджується з висловом «інтернет все стерпить» з початку статті та не витримав довжину матеріалу, зробимо підсумки огляду.

ASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless

Плюси:

  • Феноменальний набір якостей в одній клавіатурі.
  • Висока якість всіх компонентів та продукту в цілому.
  • Дуже вдалий формат 96%.
  • Лаконічний універсальний дизайн, але зі збереженням фірмового стилю.
  • Максимальна «обезшумка».
  • Чудові фірмові лінійні перемикачі NX Snow.
  • Висока автономність, а без підсвітки взагалі разюча.
  • Підставка під долоні в комплекті.
  • Відкриті двері у світ кастомізації клавіатур, але зі збереженням кращого від геймерського сегмента.
  • Частина великої екосистеми ASUS ROG.
  • Конкурентний цінник.

Мінуси:

  • Кейкапи зі специфічним гравіюванням на торцях, що втрачається при заміні.
  • Додатковий ROG-кейкап пробілу не відповідає конкретно цій клавіатурі.
  • Відсутність української розкладки станом на момент огляду.
  • Монструозний застосунок Armoury Crate.
  • Повноцінна інструкція тільки англійською.
  • Видимі білі контури світчів на темній клавіатурі.
  • Сама по собі ціна чимала.

За 17 років існування саббренду ASUS ROG в нього з’явилася безліч шанувальників, які висловлюють свою лояльність марці тим, що свідомо обирають саме товари Republic of Gamers при можливості отримати бажані характеристики. І тут важливо розуміти, що ROG Strix Scope II 96 Wireless разом з ROG Azoth — не просто оновлення попередніх моделей, а абсолютно новий рівень клавіатур для ASUS, бо вони дозволяють як раз не йти на компроміс у виборі між визнаним брендом та кастомізацією. Скоріш за все, у майбутньому ми побачимо від різних виробників більше пропозицій цього класу, вимоги до якого рівноправно диктували як геймери, так й фанатики механічних клавіатур, але на сьогодні по сукупності формату та функцій Scope II 96 практично унікальна пропозиція на ринку. Не без недоліків, втім дуже приваблива навіть для тих, хто не планує міняти перемикачі.