Огляд клавіатури HATOR Rockfall 2 TKL Mecha Authentic Edition

«Це ж було вже»... Так, але HATOR провели роботу навіть не над помилками, а над покращенням і так хорошої клавіатури Rockfall 2 TKL Mecha і тепер пропонують увазі покупців її варіант під назвою Authentic Edition. Точніше, навіть три, з яких на тестування до нас приїхав один з точним індексом моделі HTK-531.

HATOR Rockfall 2 TKL Mecha Authentic Edition

В нових клавіатурах є три нові елементи: дуже тихі перемикачі HATOR Aurum Milky Way Silent, шар порону для шумоізоляції перемикачів (так званий світчпад) та художні кейкапи для деяких клавіш. Оскільки загальна конструкція та функціональність в Authentic Edition не відрізняється від базової Rockfall 2 TKL Mecha, то цей огляд буде дещо незвичним в тому сенсі, що він концентрується саме на відмінностях новинки від вже відомого на ринку продукту. Тому бажано спочатку прочитати наш попередній огляд перед тим, як знайомитися з даним текстом. Як не дивно, трьох покращень цілком вистачило на те, щоб виправдати окрему статтю про Authentic Edition.

HATOR Rockfall 2 TKL Mecha Authentic Edition

Взагалі, у HATOR останнім часом суттєво розповзається та ускладнюється асортимент клавіатур. Втім, логіка залишається. Starfall є бюджетним варіантом з корпусом типу skeleton, у версії Rainbow навіть без повноцінного RGB. Всі численні версії Rockfall посерединці. Ну а флагман — це Skyfall з hotswap-перемикачами та додатковою підсвіткою по боках, він же єдиний буває бездротовим. Всі три сімейства при цьому абсолютно традиційні по розкладці без якихось додаткових клавіш та функціональності (а жаль, хоч би верньєр регулювання гучності десь б додали...).

HATOR Rockfall 2 TKL Mecha Authentic Edition

Лінійка Rockfall колись починалась з класичної механіки, потім її перевели на оптичні перемикачі, потім — знов на механічні й, нарешті, зараз під цією назвою є дуже багато механічних варіантів з суфіксом Mecha в назві та пару оптичних з суфіксом Optica. Формат tenkeyless (TKL) без цифрового блоку превалює серед всіх клавіатур HATOR. Існують і повнорозмірні моделі звичайних Rockfall 2 Mecha, але тільки для TKL нещодавно додалися одразу три спеціальні серії: Authentic Edition, Autograph Edition та Signature Edition. Якоїсь принципової логіки в виборі назв не видно, «просто красиві слова».

Autograph Edition має тактильні перемикачі HATOR Aurum Choco та контрастні кольорові деякі кейкапи: зелені з клавіатурою в коричневому корпусі Choco (HTK-527) або фіолетові з клавіатурою в сірому корпусі Titanium (HTK-526).

Signature Edition існує аж у восьми контрастних комбінаціях кольорів кейкапів з чорною (HTK-520) чи білою (HTK-521) базою. В будь-якому випадку, ці клавіатури мають лінійні перемикачі HATOR Aurum Orange.

Ну й наш герой огляду Authentic Edition з максимально тихими перемикачами HATOR Aurum Milky Way Silent та художніми кейкапами в трьох версіях: чорний корпус, чорні кейкапи з українською тематикою (HTK-530), білий корпус, білі кейкапи з українською тематикою (HTK-531) та білий корпус і дуже кольорові кейкапи Fighting Cats з котами (HTK-532).

З одного боку, вибір — це чудово. Прогрес — ще краще. І HATOR у своїх клавіатурах пропонує і те, і те. Але, з іншого боку, оглядаючи Rockfall 2 TKL Mecha Authentic Edition не пропадає відчуття, що цей продукт може сильно відрізнятися від наступників — так само як він в деталях, але важливих, відрізняється від попередників у вигляді звичайних Rockfall 2 TKL Mecha та Rockfall TKL Mecha, що були в нас на оглядах всього лише протягом останнього року. І надалі такої магічної комбінації може вже й не бути…

Специфікації

Виробник HATOR
Назва та сторінка продукту Rockfall 2 TKL Mecha Authentic Edition
Підключення Дротове
Інтерфейс USB Type-A to USB Type-C
Частота опитування, Гц 1000
Тип Ігрова
Кількість клавіш 87
Додаткові кнопки
Ресурс натискання клавіш, млн 80
Тип клавіш Механічні
Тип перемикачів HATOR Aurum Milky Way Silent
Зміна кута нахилу корпусу +
Вбудована пам'ять +
Можливість запису макросів +
Обробка одночасних натискань 6KRO / NKRO
Підсвітка Так (RGB, 16,8 млн кольорів)
Довжина шнура USB, м 1,8
Матеріал обплетення Нейлон
Матеріал корпуса Пластик
Колір білий / чорний / Fighting Cats
Програмне забезпечення Так
Знімна підставка під руки
Зовнішні інтерфейси
Розміри, (Д x Ш x В) мм 360 x 133 x 36
Маса, г 975
Сумісність з ОС Windows 10/11, Android, Linux, Mac OS, сумісна з консолями PS4/5, Xbox
Додатково Шумопоглинання, кейкапи зі стійкого до зносу PBT-пластику подвійного лиття, ключ для знімання кейкапів, 13 додаткових кейкапів в комплекті
Вартість, грн 2599
 

Упаковка та комплектація

Коробка виконана в фірмовому стилі й лише в необхідних деталях відрізняється від попередника. У моделей HTK-530, HTK-531 та HTK-532 різні зображення самих клавіатур на коробці, тож між собою їх не сплутати.

HATOR Rockfall 2 TKL Mecha Authentic EditionHATOR Rockfall 2 TKL Mecha Authentic Edition

Комплектація також аналогічна попереднику і відрізняється лише розширеним набором додаткових кейкапів:

 • клавіатура;
 • 1,8-метровий кабель USB-C на USB-A;
 • кейкапи на заміну художнім;
 • кейкапи з російськими літерами;
 • шумоізоляція для пробілу;
 • інструмент для зняття кейкапів;
 • інструкція;
 • комплект наліпок.

HATOR Rockfall 2 TKL Mecha Authentic Edition

Дизайн

Ще раз варто нагадати: загальна конструкція Authentic Edition не відрізняється від простої HATOR Rockfall 2 TKL Mecha. Тому зверніться до раніше опублікованого огляду щодо загального ж опису клавіатури та висновків про неї.

HATOR Rockfall 2 TKL Mecha Authentic Edition

Напис «Authentic Edition» на торці корпусу праворуч не дасть сплутати цю версію з іншими. Він також є більш поміркованим, ніж традиційний слоган HATOR, нанесений на тому самому місці у звичайних Rockfall 2, бо до тексту «...to the best haters» можна відноситися по-різному, залежно від смаків, а от просто назва моделі емоцій не викликає і тому універсальніша.

HATOR Rockfall 2 TKL Mecha Authentic EditionHATOR Rockfall 2 TKL Mecha Authentic Edition

За якою логікою обрали готичний шрифт — невідомо. Читається він краще, ніж квазірукописний на Autograph Edition (втім гірше, ніж дуже простий шрифт у Signature Edition, що натякає на непотрібність пошуків глибинної логіки в назві чи оформленні, воно просто є, яке є). Наліпка з назвою моделі зі зворотного боку також чітко вказує на Authentic Edition.

HATOR Rockfall 2 TKL Mecha Authentic Edition

Кольори типові й це добре, бо у HATOR бувають дивні рішення по кольорах. Окрім описаних вище різноколірних Signature Edition та Autograph Edition, наприклад, флагманська Skyfall 2 TKL PRO Wireless взагалі не пропонується у звичайному чорному кольорі — тільки чорна з білими кейкапами, але при цьому є жовта з чорними клавішами та біла з білими. Базові Rockfall 2 TKL Mecha існують також в м'ятному, бузковому та жовтому кольорах корпусу (всі — з білими кейкапами), але саме в Authentic Edition тут все класично: або чорна клавіатура з чорними клавішами, або біла з білими. В нашому випадку — біла з білими.

HATOR Rockfall 2 TKL Mecha Authentic Edition

Точніше, з білими кейкапами з сублімаційним нанесенням на восьми з них картинок в українському стилі. Розмальованими вийшли Escape, пробіл, Enter, правий Shift та чотири стрілочки. Окрім кольорів прапору та центральних малюнків, все інше виконано одноколірним чорним контуром і, загалом, ненав'язливо — додає патріотичного духу без кітчу «песпатронщини». На чорній версії клавіатури (HTK-530), відповідно, українські клавіші зроблені так само, але білим кольором контурів малюнків замість чорного, причому кольоровим залишили тільки смужки прапору на Enter та Shift.

HATOR Rockfall 2 TKL Mecha Authentic EditionHATOR Rockfall 2 TKL Mecha Authentic EditionHATOR Rockfall 2 TKL Mecha Authentic Edition

Третій же варіант комплектації Authentic Edition називається Fighting Cats і там намальовані коти з українськими мотивами. При цьому саме він є максимально яскравим і, оскільки сублімаційне покриття там повністю приховує базовий колір PBT-пластику, то його можна використовувати хоч з білими, хоч з чорними клавіатурами. Але у зібраному вигляді HATOR пропонує Fighting Cats з саме білою клавіатурою (модель HTK-532).

HATOR Rockfall 2 TKL Mecha Authentic Edition

За бажанням, будь-який з трьох наборів цих кейкапів поки можливо придбати у HATOR окремо (кожен набір з восьми кейкапів відповідного стилю коштує 399 грн). Вроздріб вони так і називаються: HATOR Authentic Edition Keycaps (HTS-700/701/705). В плані якості виконання вони не є справжніми артізанами, але й ціна не така, як на артізани.

HATOR Rockfall 2 TKL Mecha Authentic EditionHATOR Rockfall 2 TKL Mecha Authentic Edition

Цікаво, що навіть назвавши всю модель клавіатури саме по моделі художніх кейкапів Authentic Edition, виробник мудро додав до комплектації вісім звичайних кейкапів білого (або чорного в наборі з чорною клавіатурою) кольору. Таким чином, власник може самостійно обирати ступінь кольоровості свого пристрою під настрій чи інтер'єр — наприклад, якщо цю модель купують в суворо білий сетап, а беруть саме її заради тихих перемикачів.

HATOR Rockfall 2 TKL Mecha Authentic Edition

В будь-якому випадку, ці клавіші належать до чудової серії HATOR First Ukrainian PBT Keycaps, яку теж в різних кольорах можна придбати окремо. Відповідно до назви це перші (і схоже досі єдині) кейкапи подвійного лиття з PBT-пластику з українською розкладкою і це справжня перемога для власників клавіатур інших брендів: в автора такий набір вже рік працює на робочій Razer Pro Type Ultra і досі виглядає, як новий.

HATOR Rockfall 2 TKL Mecha Authentic Edition

Тож не вдалося стриматися, щоб не переставити сім з восьми художніх кейкапів Authentic Edition на неї ж хоча б заради фото (сім, бо на клавіші Escape вже стоїть монументальний артізан Trident Golden Glory з гербом України від українського виробника Caveforge). Суб’єктивно, на повнорозмірній розкладці такий набір виглядає гармонійніше, ніж на TKL, де більшість художніх клавіш виходять праворуч від візуального центру клавіатури.

HATOR Rockfall 2 TKL Mecha Authentic Edition

Знявши кейкапи взагалі, можна побачити перемикачі HATOR Aurum Milky Way Silent. На жаль, вони не hotswap, тож дістати з клавіатури та роздивитися краще не вийде. Доводиться користуватися фірмовою ілюстрацією.

HATOR Rockfall 2 TKL Mecha Authentic Edition

Це лінійні перемикачі, очікувано білого кольору (тому й Milky Way). Як і в інших моделей HATOR Aurum, база вироблена з нейлону, стем — з РОК-пластику. Контакти зі сплаву срібла та вкриті золотом. Вже з заводу Milky Way Silent йдуть змащеними, а за ще більше зниження шуму відповідають гумові прокладки в конструкції (тому й Silent). HATOR заявляють силу натискання на рівні 45 г ±10%, хід до спрацьовування 2 мм (±0,4 мм) при загальному ході 4 мм (±0,4 мм). Обіцяний ресурс — 80 мільйонів натискань, тобто на 10 млн більше, ніж в Aurum Indigo/Orange.

HATOR Rockfall 2 TKL Mecha Authentic Edition

Третя зміна порівняно зі звичайною HATOR Rockfall 2 TKL Mecha є однаковою і для Authentic Edition, і для версій Signature та Autograph — це додатковий світчпад з порону між свічами й платою. Таким чином, виробник остаточно закінчує шумовіброізоляцію клавіатури на додачу до гумових ніжок, двох прошарків піни з етиленвінілацетату (EVA), піни біля клавіші пробілу та ще смужки шумоізоляції самої клавіші пробілу в комплекті.

HATOR Rockfall 2 TKL Mecha Authentic Edition

В принципі, все перелічене має добре допомагати покращенню звука у будь-якій клавіатурі, але саме в поєднанні зі спеціальними перемикачами Aurum Milky Way Silent досягається максимальний ефект.

HATOR Rockfall 2 TKL Mecha Authentic Edition

На останок, хоча цей елемент не змінився порівняно з попередником, варто відзначити: підсвітка просто чудова. Вона яскрава, з великою кількістю ефектів та адекватним керуванням кожної клавіші окремо через додаток. Цікаво тільки, чи настільки ж добре вона виглядає на чорному варіанті?

Програмне забезпечення

В плані застосунку Authentic Edition нічим не відрізняється від інших HATOR Rockfall 2 TKL Mecha, до того — вона й розпізнається так само, без поділу на спеціальні різновиди. Версію ПЗ за час між оглядами встигли оновити з 1.04.07 до 1.04.15, тож процес йде. Важливо підкреслити, що саме програмне забезпечення тут вдале — макроси прописуються добре, підсвітка налаштовується дуже широко.

HATOR Rockfall 2 TKL Mecha Authentic EditionHATOR Rockfall 2 TKL Mecha Authentic EditionHATOR Rockfall 2 TKL Mecha Authentic EditionHATOR Rockfall 2 TKL Mecha Authentic EditionHATOR Rockfall 2 TKL Mecha Authentic Edition

Також клавіатуру сильно прикрашає наявність пам'яті, бо це розв'язує проблему з відсутністю застосунку для альтернативних операційних систем (а це Mac OS, Linux, Android, PS4/5 та Xbox). З цією ж метою корисно знати, що у продукту HATOR є дуже багато вбудованих комбінацій клавіш, включно з можливістю запису макросів та керування підсвіткою прямо з клавіатури без програмного забезпечення. Все це також вже було описано в огляді Rockfall 2 TKL Mecha, але для зручності продублюємо тут:

Поєднання Функція
Fn+F1 Виклик програвача мультимедіа
Fn+F2 Зменшити гучність
Fn+F3 Збільшити гучність
Fn+F4 Вимкнути/увімкнути звук
Fn+F11 Записати макрокоманду
Fn+F12 Заблокувати усі клавіші (дитячий замок)
Fn+ESC Скинути клавіатуру на фабричні налаштування
Fn+˜ Перемикання режимів 6KRO/NKRO
Fn+Y Перемикання макрокоманд для кнопок Y, U, I, O, P
Fn+Win Ігровий режим, блокується клавіша Win
Fn+Pause Вимкнення RGB-підсвічування та активація монотонного режиму підсвічування
Fn+Ins Увімкнення одного з п'яти інтерактивних режимів підсвічування
Fn+Home Режим пульсації підсвітки
Fn+End Запис налаштувань підсвічування індивідуально для кожної клавіші
Fn+Del Режим повного підсвічування (4 варіанти)
Fn+PgUp Режим монотонного підсвічування (2 варіанти, циклічна зміна 7 кольорів)
Fn+PgDn Зміна напряму зміни кольорів підсвічування
Fn+↑ Збільшити яскравість підсвітки
Fn+↓ Зменшити яскравість підсвітки
Fn+← Зменшити швидкість відтворення світлового ефекту
Fn+→ Збільшити швидкість відтворення світлового ефекту

Для створення макрокоманд:

 • увійти в режим зміни макрокоманд Fn+Y, підсвітяться п'ять клавіш Y, U, I, O, P;
 • увійти в режим створення макрокоманд Fn+F11, почнуть мерехтіти Caps Lock, Scr Lock і Num Lock. Вибрати одну із клавіш Y, U, I, O, P і натиснути її разом з Fn, щоб призначити на неї команду;
 • набрати комбінацію кнопок для макрокоманди;
 • зберегти створену макрокоманду з натисканням Fn+F11.

Для індивідуального налаштування підсвічування кожної кнопки:

 • натиснути Fn+End, а потім Fn+Backspace (почнуть блимати індикатори Scroll Lock, Caps Lock, Win);
 • вибрати клавішу, для якої хочете увімкнути або вимкнути підсвічування (повторне натискання змінює колір);
 • натисніть Fn+Backspace, щоб зберегти налаштування.

Для видалення налаштувань підсвічування натискаємо Fn+End, а потім двічі Fn+Backspace для очищення профілю.

Тестування

Бувають клавіатури, де так багато функцій, що про них можна розповідати дуже довго. А у HATOR Rockfall 2 TKL Mecha Authentic Edition найголовніше і є те саме, що є найголовнішим в роботі клавіатури — це тайпінг, який дуже приємний. Для порівняння використовувалися Razer Pro Type Ultra (з лінійними Razer Yellow) та Razer Huntsman V2 (з клікаючими Razer Purple).

На жаль, ніяке відео не може передати тактильні враження, бо працюють свічі HATOR Aurum Milky Way Silent в складі Authentic Edition так само приємно, як і звучать. Чітко, але одночасно м'яко. Тихо, але цілком зрозуміло коли спрацьовує. Одним словом, «5 з 5» або «12 з 12» балів за такі гроші!

Для замірів зусилля перемикачів було використано зброярський інструмент, яким вимірюють зусилля спускового гачка на реальній зброї. Тож додаємо статистику HATOR Aurum Milky Way Silent до даних, що вже зібрали при тестуванні ASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless. Як можна бачити, продукт HATOR входить до числа найм’якіших перемикачів з протестованих і це справді відчувається:

Перемикач Зусилля, г (діапазон з 10 спроб)
HATOR Aurum Milky Way Silent (HATOR Rockfall 2 TKL Mecha Authentic Edition) 37-40
ASUS ROG NX Snow (ASUS ROG Strix Scope II 96) 45–48
Razer Yellow (Razer Pro Type Ultra) 37
Razer Purple (Razer Huntsman V2) 37–42
Razer Green Gen-1 (Razer Black Widow) 54–59
Cherry MX Blue 51
Мембранна клавіатура Microsoft Reclusa 48–54
HATOR Rockfall 2 TKL Mecha Authentic EditionHATOR Rockfall 2 TKL Mecha Authentic Edition

Тестування за допомогою Switch Hitter очікувано підтвердило повний антигостінг (NKRO). Задля сумісності зі старими системами чи ще якихось міркувань клавіатуру можна перемкнути в режим 6-key rollover (6KRO).

HATOR Rockfall 2 TKL Mecha Authentic Edition

При підключенні до Apple MacBook Air M2 з MacOS Sonoma 14.0 система розпізнала клавіатуру вірно. Всі налаштування, які були попередньо збережені через застосунок в середовищі Windows 11, продовжили працювати.

Висновки

Чи є сенс доплатити 600 грн за Authentic Edition порівняно зі звичайною Rockfall 2 TKL Mecha? Абсолютно, якщо ви шукаєте за розумні гроші тиху клавіатуру з винятково приємним тайпінгом, адже за відсутності хотсвапу отримати такий же ефект на інших моделях Rockfall 2 просто не вийде. З чисто економічної думки навіть роздрібна ціна базової клавіатури (1999 грн) плюс художніх кейкапів Authentic Edition (399 грн) натякає на те, що 200 грн доплати за перемикачі Milky Way Silent та додатковий світчпад з порону є цілком нормальним.

Плюси:

 • всі плюси звичайного HATOR Rockfall 2 TKL Mecha;
 • супер тихі перемикачі HATOR Aurum Milky Way Silent;
 • додатковий пороновий світчпад покращує шумоізоляцію;
 • яскраві художні кейкапи Authentic Edition з українськими мотивами;
 • звичайні кейкапи в комплекті дають можливість змінити вигляд клавіатури;
 • ціна відповідає покращенням порівняно з базовою версією;
 • немає спірного напису «...to the best haters» на корпусі;
 • найбільш популярні, класичні варіанти кольорів корпусу та кейкапів;
 • український бренд з адекватною гарантією.

Мінуси:

 • всі мінуси звичайного HATOR Rockfall 2 TKL Mecha;
 • нестійкість модельного ряду дещо напружує.

З усіх продуктів HATOR саме клавіатури викликають найменшу кількість суперечок, чи варті вони своїх грошей. За свої гроші та з урахуванням відсутності hotswap у будь-яких Rockfall — це максимальне наближення до кастому при тому, що це не кастом. Але з тим, як HATOR полюбляє вводити та виводити моделі з асортименту — беріть Authentic Edition, поки дають! Бо потім може не бути.