Огляд ігрової клавіатури Razer Ornata V3

Razer Ornata V3 є останньою актуальною на зараз ітерацією клавіатур з низьким профілем від відомого ігрового бренду. Вона зазнала певних змін в дизайні відносно попередніх версій, але зберегла ті самі «мембранні-механічні» перемикачі, що й раніше. Досвідчені гравці напевне знають, що від «механіки» там буквально присутній лише звук спрацьовування та трішки тактильної віддачі, в той час, як принцип роботи повністю базується на замиканні контактних доріжок натискною мембраною. Отже, пропоную з’ясувати — що нове в цьому продукті, а що ні.

Razer Ornata V3

Технічні характеристики

Виробник Razer
Назва та сторінка продукту Ornata V3
Підключення Дротове
Інтерфейс USB 2.0
Частота опитування, Гц 1000
Тип Ігрова
Кількість клавіш 104
Додаткові кнопки 4
Ресурс натискання клавіш, млн
Тип клавіш Мембранні
Тип перемикачів Razer Mecha-Membrane
Зміна кута нахилу корпусу + (два рівні)
Вбудована пам'ять
Можливість запису макросів +
Обробка одночасних натискань 2
Підсвітка Так (RGB, 16,8 млн кольорів, 10 окремих зон)
Довжина шнура USB, м 2
Матеріал обплетення Нейлон
Матеріал корпусу Пластик
Колір Чорний
Програмне забезпечення Так (Razer Synapse)
Знімна підставка під руки +
Зовнішні інтерфейси
Розміри, (ДхШхВ) мм 440 x 144 x 32
Маса, г 776 (212 підставка)
Сумісність з ОС Windows 10 х64
Додатково Стійкість до пролиття рідини, можливість прокладки кабелю у трьох напрямках, магнітна підставка під долоні, стійке до ультрафіолету покриття клавіш.
Вартість, грн 3499
 

Комплект постачання

Фірмова зелено-чорна коробка є неодмінним атрибутом упаковки продуктів від Razer. Та, як завжди, вона гарно оформлена. Є зображення клавіатури, є опис її переваг, майже немає технічних характеристик.

Razer Ornata V3Razer Ornata V3

Захист в середині забезпечують картонні вставки по периметру коробки та поліетиленовий пакет. Документація зберігається в кармані під верхньою кришкою.

Razer Ornata V3

У комплекті окрім клавіатури є підставка під долоні, інструкція та пару наклейок.

Razer Ornata V3

Зовнішній вигляд

У порівнянні з попередніми версіями Razer Ornata V3 отримала простішу, пряму форму корпусу, без бокових нахилів та з округлими кутами. Стиль верхньої панелі тут класичний, з рамкою. Внаслідок наявності другого контуру панелі створюється навіть візуальне відчуття подвійної рамки. При цьому клавіші ніби розташовані окремо від корпусу. Таке враження виникає за рахунок білого напівпрозорого матеріалу підкладки та опорних шахт кнопок. Враження підсилюється ще більше, коли підсвітка увімкнена. Шасі виконане повністю з пластику і, відповідно, є досить «гнучким» при діагональних навантаженнях. Нажаль, про міцність тут мова не йде, тому бити по ньому кулаками для відводу зайвих емоцій не варто.

Razer Ornata V3Razer Ornata V3

З очевидних переваг у новій Razer Ornata V3 можна відмітити широку і гарну підставку під долоні. Вона тверда та пластикова, зате верхня частина вкрита приємним на дотик покриттям типу софт-тач. А кути нахилу підібрані ідеально, руки лежать на ній саме так, як потрібно. До корпусу підставка фіксується чотирма прихованими у задній грані магнітами. По центру зверху на ній є логотип бренду, а на звороті — шість правильно розташованих гумових ніжок.

Razer Ornata V3Razer Ornata V3

Розкладка клавіатури повністю відповідає ANSI стандарту з довгими однорядними кнопками Shift та Enter. Клавіша F1 знаходиться рівно над цифрою 2. Кнопка Fn займає місце правої клавіші Win. На своєму місці присутні звичні тактильні насічки на клавішах «F» та «J». Клавіші з низьким профілем виконані з ABS пластику та вкриті спеціальною фарбою, стійкою до ультрафіолету та, відповідно, стирання та вицвітання. Лазерним гравіюванням по центру зверху нанесені англійські літери. Українські символи знаходяться в правому нижньому кутку. Принцип дії перемикачів повністю мембранний. Штоки клавіш ходять у шахтах, що трішки покращує їх загальний рівень стабілізації. В цих самих тунелях вмонтована металева пластинка, яка стискається та клацає приблизно на половині ходу вперед та назад, імітуючи роботу «синьої» механіки. Кнопка при цьому провалюється до низу, що добре відчутно. Момент активації знаходиться нижче точки «клацання» тому можна випадково добитися як звуку без спрацювання, так і повторного спрацювання без звуку. Стабілізація довгих клавіш по вертикалі відсутня, по горизонталі — більш-менш є. Стабілізатори зовнішні, клинового типу.

Razer Ornata V3

Цифровий блок клавіш, стрілки та кнопки для редагування виконані стандартно. Над стрілочками вмонтовано п’ять світлодіодних точкових індикаторів, позначених відповідною до їх функції легендою. Яку видно лише при яскравому зовнішньому освітленні. Зліва направо йдуть індикатори: Caps Lock, Num Lock, Scroll Lock, запис Macro, Win Lock (або ігровий режим). Над цифровим блоком є чотири круглі додаткові медіа-клавіші: стоп/відтворення/перемикання треків, вимикання звуку, зниження гучності та підвищення гучності. До речі, під клавішею Mute є червоний індикатор, який світиться коли звук вимкнутий. Дуже зручне нагадування.

Razer Ornata V3

Висота клавіатури зі складеними ніжками по задньому ряду клавіш складає 32 мм. З розгорнутими ніжками першого рівня — 41 мм при шести градусах нахилу. З розгорнутими ніжками другого рівня — 46 мм та дев’ять градусів нахилу. Всі кнопки мають однакову висоту, без ергономічного відхилення. І якби не довгий хід в 4 мм, вони були б схожі на клавіші ноутбука.

Razer Ornata V3Razer Ornata V3Razer Ornata V3

Так виглядає клавіатура ззаду. Сигнальний кабель приєднаний по центру знизу, але через спеціальні канали його можна відхилити та вивести назад лівіше чи правіше, трішки втративши у загальній довжині проводу.

Razer Ornata V3

USB кабель в нейлоновому обплетенні має середній діаметр, є доволі твердим та добре запам’ятовує задану форму. Довжина складає 2 метри. Є гумова багаторазова стяжка для регулювання довжини та захисний ковпачок від пилу.

Razer Ornata V3

Зворотна сторона загалом рівна, але має підйом позаду. Там розташований канал для вкладання кабелю, дві задні гумові ніжки, та по парі розкладних ніжок. По центру є наліпка з серійним номером виробу. Біля передньої грані є ще три гумові ніжки та чотири отвори водостоку. Для клавіатури заявлена стійкість до пролиття рідини.

Razer Ornata V3

Обидва рівні розкладних ніжок мають гумові наліпки.

Razer Ornata V3Razer Ornata V3

Кольорова підсвітка в клавіатурі дуже яскрава. Її добре видно і при денному світлі (вистачає 30% рівня яскравості), і в темряві. Всі символи зчитуються чудово і створюється ефект, ніби клавіші висять у повітрі. Є набір світлових ефектів. Хоча неможливо задати колір кожній кнопці окремо, є десять вертикальних світлових зон, які налаштовуються роздільно. Що дозволяє, наприклад, створити ефект хвилі. Lock індикатори мають білий колір (окрім Macro, який червоний) та не засліплюють очі.

Razer Ornata V3

Функціональні можливості

Загалом, клавіатура Razer Ornata V3 не має вбудованої пам’яті та цілком покладається на програмне забезпечення для налаштування підсвітки або призначення клавіш. Лише деякі функції доступні без інсталяції ПЗ. Їх перелік подано нижче.

Поєднання: Функція:
Fn+F9 Запис макрокоманди (потрібне встановлене програмне забезпечення)
Fn+F10 Ігровий режим, блокується клавіша Win, додатково можна вимкнути кнопку Menu, Alt+Tab та Alt+F4
Fn+F11 Зменшити яскравість підсвітки
Fn+F12 Збільшити яскравість підсвітки
Fn+Pause Перехід ПК у режим сну
Перша додаткова кнопка Одне натиснення — відтворення/пауза, два натиснення — наступний трек, три натиснення — попередній трек.
Друга додаткова кнопка Увімкнути/заглушити звук
Третя додаткова кнопка Зменшити гучність
Четверта додаткова кнопка Збільшити гучність

Програмне забезпечення

Клавіатура Razer Ornata V3 використовує у якості універсального програмного забезпечення Razer Synapse в актуальній версії 3.8.116.10612. У Windows 10 операційна система запропонує завантажити цю утиліту автоматично. Паралельно буде встановлено програмний хаб Razer Central, який контролює облікові записи користувачів даного програмного забезпечення. Для програми можна вибрати одну з 10 мов, налаштувати параметри автозапуску, вибрати світлу або темну тему інтерфейсу, синхронізувати з налаштуваннями у хмарі або почитати посібник. Крім того, можна скинути на замовчування посібник з продукту і ПЗ, щоб ознайомитися з ним знову, або примусово оновити ПЗ. В останній версії з’явилися й окремі налаштування головного екрану програми.

Razer Ornata V3

На стартовому екрані програми користувач отримує доступ до підключених пристроїв, встановлених модулів та онлайн-сервісів. Зокрема, до таких модулів, як студія ефектів Chroma або редактор макросів, що встановлюються окремо. Ще з головного екрану можна відправити відгук про поточну версію програмного забезпечення, зареєструвати свій продукт, подивитися список сумісних пристроїв, відвідати магазин продукції Razer, звернутися за підтримкою або зазирнути в електронний гаманець Razer Gold and Silver.

Razer Ornata V3

Для призначення клавіш у звичайному режимі доступна переважна більшість кнопок, окрім Mute, Win та Fn, яка відповідає за активацію функції Hypershift. В альтернативному режимі команд Hypershift додатково не доступні для зміни кнопки від F1 до F12, Print Screen, Scroll Lock та Pause. Перелік призначених та доступних команд знаходиться у вкладці зліва. Там можна вимикати клавішу повністю, вертати її на призначення за замовчуванням, прив’язувати до кнопок команди клавіатури та миші, макрокоманди, команди мультимедіа та Windows, перемикання підсвітки, введення записаного фрагмента тексту, запуск застосунку, перемикання профілю, перемикання між пристроями та активацію Hypershift. Доступне налаштування «ігрового» режиму, який може бути вимкнений, увімкнений постійно, або активований при запуску певної гри чи застосунку. В цьому режимі можна вимкнути кнопку Win, Menu, Alt+Tab та Alt+F4, щоб уникнути випадкового спрацьовування. Правіше є вкладка, через яку можна потрапити до стандартних налаштувань клавіатури Windows.

Razer Ornata V3

У налаштуваннях підсвічування можна увімкнути або вимкнути підсвітку повністю, налаштувати рівень яскравості у відсотках, обрати параметри заощадження енергії — вимикання підсвітки, якщо вимкнений дисплей, або вимикання підсвітки через певний час простою клавіатури в межах від 1 до 15 хвилин. У вкладці справа можна обрати серед набору швидких світлових ефектів, вибрати для них колір та параметри відтворення. Якщо потрібне окреме налаштування десяти зон підсвітки, знадобиться зайти у редактор Chroma Studio.

Razer Ornata V3

Редактор макросів має широку і зрозумілу з першого погляду функціональність. У лівій вкладці є повний перелік створених команд, які можна копіювати, імпортувати, експортувати та видаляти. Запис команд відбувається у центральному вікні, де приймаються натискання кнопок миші та клавіатури. У правій вкладці показані доступні призначення команд та параметри часових затримок.

Razer Ornata V3

Ергономіка та тестування

Особливістю клавіатури Razer Ornata V3 є низький профіль клавіш та мала висота корпусу загалом. Завдяки цьому зберігається оптимальний кут нахилу корпусу, який стає дуже зручним, щоб тримати на ньому руки. А завдяки продуманій та твердій підставці під долоні відчуття комфорту залишається навіть якщо змінити кут нахилу за допомогою двох рівнів розкладних ніжок. Попри не дуже міцний пластиковий корпус, клавіатура не прогинається під час друку та міцно тримається за поверхню навіть на розгорнутих ніжках, на відміну від попередньої ітерації. Як виявляється, все стає краще, якщо не економити на гумових наліпках. Дещо змінена тут система прокладки кабелю. Якщо у V2 він міг виходити збоку, то тут всі виводи зміщені на задню грань. Можливо це й краще, оскільки потенційно немає конфлікту з мишею поряд.

Повністю стандартна розкладка клавіш не вимагає часу на адаптацію. І в цілому клавіатура зі своїми «псевдо-механічними» перемикачами, що голосно клацають, більше підходить для друку, ніж для використання в іграх. Але не розраховуйте, що клавіші низького профілю подарують вам аналогічні до ноутбуку відчуття. Повний хід кнопок в 4 мм до упору — це майже як у справжніх механічних перемикачів. Але без чіткої гарантії реєстрації сигналу. Та ще й для натискання кнопки потрібно значно більше зусилля. За відчуттям клавіші виходять доволі тугими, оскільки доводиться долати супротив тієї металічної пластини, що створює характерний звук.

Клавіатура не має вбудованої пам’яті та повністю покладається на програмне забезпечення для налаштування своїх параметрів. Економія має бути економною.

Підсвітці тут приділено найбільше уваги, вона яскрава та соковита. Хоча розподіл на десяток окремих вертикальних зон потрібний більшою мірою для реалізації певних світлових ефектів, ніж має інше практичне значення.

Антигостинг тут відверто слабкий, як для ігрової клавіатури. Навіть у WASD зоні та навколо неї в певних комбінаціях можна впіймати взаємне блокування лише двох кнопок, натиснутих одночасно. Хоча у більш віддалених зонах можна одночасно натиснути без блокування і до п’яти клавіш. Але то є лотерея.

Razer Ornata V3

Підсумки

Що змінилось в Razer Ornata V3 у порівнянні з попередніми версіями? Якщо коротко, клавіатура перестала бути «ігровою» та тяжіє більше в сторону того, що сама компанія називає lifestyle. Основна увага тут приділена оновленому дизайну, більшому комфорту, яскравій та гарній підсвітці. І навіть «мембрано-механічні» перемикачі нібито залишились тими самими, але вони вже не підтримують адекватний рівень антигостингу, достатній для гри в Mortal Combat або швидкісну FPS гру. Читачі цілком справедливо можуть заперечити, що й сучасні ігри не потребують від гравця вправності тентаклів восьминогів і достатньо лише натиснути F, щоб висловити свою повагу, чи будь-яку кнопку аби виграти. Так, але деякі хардкорні ігрові проєкти все ще існують та користуються певною популярністю. І для них краще обрати класичну механіку чи оптику, які в асортименті Razer також є. А Ornata V3 краще залишити для друку та інших інтерактивних розваг.