Stage 1: заміна всього навісного

Почнемо з начебто найпростішого, та одночасно, найпомітнішого — кейкапів. Оскільки ми живемо в Україні, де використовують дві розкладки клавіатури, то хотілося б мати на клавіатурі відповідні українські символи. Але, в нас же «завдання з зірочкою»? Тому додаємо ще одне ускладнення — хотілося б мати кейкапи, де легенди обома мовами просвічуються RGB-світлодіодами. На жаль, рідний набір Razer Blackwidow V4 75% має просте гравіювання українських символів, тож просвічуються тільки англійські... Підібрати бажаний комплект стає подвійною проблемою.

Тюнінг клавіатур. Частина 2: практикаТюнінг клавіатур. Частина 2: практика

Переважна більшість кейсетів відомих виробників на кшталт GMK та NicePBT, що пропонуються спеціалізованими магазинами, взагалі не мають просвічуваних символів жодною мовою. Те, що їх виробляють з англомовною розкладкою QWERTY, а українські символи наносить сам магазин на замовлення покупця, вже є вторинною бідою (хоча й це неприємно, адже у продуманій красоті оригінальних легенд є помітна частина привабливості брендових кейкапів).

Тюнінг клавіатур. Частина 2: практика

То, що ми маємо? В асортименті HATOR є декілька кольорових варіантів кейсету First Ukrainian PBT Keycaps, який буквально відповідає своїй назві — він з'явився у 2023 році та є першим доступним окремо від клавіатури набором клавіш з українською розкладкою, що просвічується! Матеріал — PBT, тобто буде слугувати довго. Технологія — double-shot, причому обидві розкладки нанесено у верхній частині клавіш для найкращого підсвічування при «північному» розташуванні світлодіодів. Профіль — OEM, стандарт — ANSI (і те, і те є найрозповсюдженішим в Україні). Кольорів — п’ять штук: чорний, білий, сірий, жовтий та блакитний. В наявності також є «акцент»-кіт Autograph Edition з вісьмома клавішами (Escape, Enter, правий Shift, пробіл та чотири стрілочки) у салатовому, рожевому, помаранчевому, червоному, синьому, жовтому та фіолетовому кольорах. Плюс «novelties»-кіт тих же самих клавіш Authentic Edition в українському стилі у трьох варіантах: переважно чорному, переважно білому та прикольному яскравому з котами-вояками ЗСУ.

Тюнінг клавіатур. Частина 2: практика

Оскільки першою ідеєю було максимально українізувати клавіатуру в процесі тюнінгу, то, звісно, було взято набір HATOR First Ukrainian PBT Keycaps чорного кольору (HTS-135) та до нього чорний novelties-кіт Authentic Edition (HTS-701). І все б було чудово, якби не клавіатура формату 75%.

Тюнінг клавіатур. Частина 2: практика

Річ у тому, що HATOR у своїх клавіатурах використовує лише TKL (80%) та повнорозмірний 100% формат і набір кейкапів теж продає саме під такі клавіатури. А це означає, що власники популярних пристроїв форматів 65%, 75% та 96% не зможуть встановити всі клавіші на свої місця. Деякі, як-то праві Shift, Alt, Ctrl та Fn просто не мають потрібного розміру, бо їх ширина (2.25U у Shift замість 2.75U, 1U у трьох інших замість 1.25U) у таких клавіатурах нестандартна. А деякі знаходяться в інших рядах (R1–R4) і при staggered-профілі OEM вийде, що PgUp, PgDn, Home, End та Delete не відповідають висоті рядка, в якому вони розміщені у 75% клавіатурі. І це була проблема.

Тюнінг клавіатур. Частина 2: практикаТюнінг клавіатур. Частина 2: практика

Виробник про несумісність з 75% знає, в майбутньому можна чекати вирішення, але це буде пізніше, а клавіатури збирати треба було вже зараз. В результаті, кейкапи HATOR пішли прикрашати взагалі четверту клавіатуру, повнорозмірну Razer Huntsman V2 без hotswap-свічів. А для основного проєкту прийшлося шукати рішення.

Тюнінг клавіатур. Частина 2: практикаТюнінг клавіатур. Частина 2: практика

І рішення знайшлося, одночасно й цікаве, й не дуже. Виявилося, що на нашому ринку також присутні набори кейкапів від Dark Project з PBT-пластику подвійного лиття. Є декілька різновидів звичайних наборів різних кольорів:

  • KS-42 (сіро-червоні);
  • KS-43 (чорно-помаранчеві);
  • KS-45 (чорні);
  • KS-46 (сіро-чорні);
  • KS-48 (біло-сірі).
Тюнінг клавіатур. Частина 2: практикаТюнінг клавіатур. Частина 2: практика

А також є модель KS-49 з кейкапами типу «пудинг», тобто з білими напівпрозорими боковими стінками, які суттєво підсилюють ефект RGB-підсвічування. Всі вони мають цілком нормальний шрифт. Це важливо, бо років п’ять тому на ринку були присутні PBT-кейкапи від Dark Project з абсолютно жахливим «трафаретним» шрифтом.

Тюнінг клавіатур. Частина 2: практика

На жаль, коли KS-45 та KS-49 приїхали, то виявилося, що просвічуються в них тільки англійські та російські символи, а українські присутні, але нанесені гравіюванням... А ще виявилося, що у KS-45 та ж біда, що й у HATOR — набір призначений для повнорозмірних та TKL-клавіатур і не має кейкапів, які потрібні для сумісності з форматом 75%. На щастя, хоча б KS-49 потрібні кейкапи мав, що автоматично вирішило долю збірки Blackwidow V4 75% — буде з «пудингами»!

Тюнінг клавіатур. Частина 2: практикаТюнінг клавіатур. Частина 2: практикаТюнінг клавіатур. Частина 2: практика

Самі Razer для тюнінгу власних клавіатур пропонують декілька кольорових різновидів PBT-кейкапів, а також власну розробку під назвою Phantom Keycaps. По ефекту це дещо середнє між «пудингами» та звичайними кейкапами, адже нижня частина зроблена з прозорого, але тонованого пластику. Тобто підсвічування стає більше по площі, але завдяки тонуванню воно менш яскраве. Ще цікавіше з легендами, бо з вимкненим RGB ці кейкапи взагалі схожі на «бланки» (blanks, тобто клавіші без легенд).

Тюнінг клавіатур. Частина 2: практика

З підсвічуванням же легенди стає видно — от тільки, звісно, англійською мовою. Не дивлячись на те, що Blackwidow V4 75% є першою клавіатурою бренду в цьому форматі, а кейкапи Phantom виробляються вже декілька років, в комплекті є всі потрібні клавіші для правильної збірки 75% клавіатури.

Тюнінг клавіатур. Частина 2: практика

Для CIY Tester 68 ніяких обмежень вже не було, адже RGB-підсвічування у клавіатури немає, українська розкладка не дуже потрібна, проте хотілося й поекспериментувати, й зекономити, й отримати щось незвичайне і миле. Так знайшлися китайські кейкапи USLION Dessert Cat з рівномірним (unified) профілем MOA, закругленими догори боковими стінками та фантастично милими котами й солодощами, які нанесені методом сублімації на PBT-пластик. Ще й кольори пасують до корпусу клавіатури. Ідеально. Профіль з однаковою висотою клавіш також проявив себе при встановленні на клавіатуру формату 65%. Бо хоча у наборі кейкапів всього 95 і серед них не передбачено напряму коротких Alt, Ctrl та Fn, як і навігаційних клавіш, але наявність абстрактних novelties з котячо-десертними малюнками замість підписів допомогла зібрати естетично чудовий комплект.

Тюнінг клавіатур. Частина 2: практика

Плюс, як бонус, ще дісталися якісь зовсім noname китайські кейкапи сірого кольору з англійською та російською розкладкою, що просвічується. Мабуть, вони краще ніж нічого, але і якість виконання, і вигляд з підсвічуванням, і шрифт, і навіть звучання — все вийшло яскравим нагадуванням про те, яка юшка виходить з дешевої рибки. Відео демонструє, наскільки по-різному звучать використані кейкапи:

Тюнінг клавіатур. Частина 2: практика

Оскільки задача нашого основного проєкту — зробити максимально тиху клавіатуру, то для додаткового ефекту взяли гумові ущільнювальні кільця (o-rings). Вони не завжди допомагають, але саме в нашому випадку все вийшло чудово, бо звук став тихіше та м'якше. Зверніть увагу, що о-рінги бувають різної товщини й ці вийшли досить поважні. На відео різниця між 0, 1 та 2 о-рінгами:

Тюнінг клавіатур. Частина 2: практика

Для клавіші пробіл замість о-рінгів додали ще пінний ущільнювач (тонкіший, щоб не впливав на підсвічування «пудингу»).

Отже, порівняти «до» та «після» можна таким чином:

В принципі, замінити кейкапи на одній клавіатурі один раз можна без додаткового інструменту, якщо бути акуратним. Але краще так не робити та скористатися спеціалізованим з'ємником (keycap puller, кейкап-пуллер). Тим більше, що їх часто додають у комплект або клавіатури, або самих кейкапів. Інструменти бувають двох конструкцій — з пластику та з дроту. Як не дивно, саме металеві є не тільки зручнішими, а ще й майже виключають можливість пошкодити кейкап при знятті.

Тюнінг клавіатур. Частина 2: практика

Закінчуючи тему клавіш, не можна було обійти тему артисанів, тобто художніх кнопок. Під українську тему, яка планувалась від початку і була «зрізана» несумісністю кейкапів HATOR з 75% форматом, підійшов артисан українського ж виробника Caveforge з назвою Trident Golden Glory. Групбай на ці тризуби колись був відкритий у Funkeys. В результаті, цей артисан зайняв місце Escape на «українізованому» Razer Huntsman V2.

Тюнінг клавіатур. Частина 2: практика

Для проєкту Razer Blackwidow V4 75%, відповідно, прийшлося обрати запасний варіант і підкреслити те, що це саме продукт від Razer. Тож, було використано Sneki Snek Keycap виробництва самої Razer. Ця мила змійка є талісманом екологічних ініціатив компанії й Razer підкреслює, що продаж кожного такого кейкапа допомагає врятувати 10 дерев в рамках кампанії #GoGreenWithRazer. А ще він просто прикольно виглядає.

Тюнінг клавіатур. Частина 2: практика

«Котячу та бюджетну» тему CIY Tester 68 підтримав набір з одразу чотирьох однакових артисанів виробництва Monsgeek x AKKO. Це котячі лапки, що зроблені з білого полікарбонату з рожевими силіконовими вставками-подушечками. Дуже милі. Зайняли місце навігаційних стрілочок.

До речі, HATOR вже випускав власні артисани цієї зими з новорічним настроєм та написом «Веселих свят!», втім в роздрібний продаж вони не виходили. Звісно, ближче до зимових свят цей артисан знов займе своє місце на клавіатурі автора і буде створювати святковий настрій. Лайфхак: для зберігання на видному місці артисанів, яким не знайшлося місця на клавіатурі, чудово підходять так звані «макропади», тобто суперкомпактні клавіатури з декількома перемикачами того ж самого стандарту Cherry MX.

Тюнінг клавіатур. Частина 2: практикаТюнінг клавіатур. Частина 2: практикаТюнінг клавіатур. Частина 2: практика

Ще одна популярна тема тюнінгу «обвісу» клавіатур — заміна USB-кабелю. Але Razer має якісний кабель в комплекті. Ніякої практичної користі в улюблених багатьма coiled aviator cables немає. Чисто естетично — на смак, чи є бажання бачити все це на столі? А от більше RGB на столі хотілося, тож заради експерименту було придбано пару кабелів з підсвіткою. Обидва не вразили, чесно кажучи.

Нарешті, ще раз варто нагадати про килимки. Великий тканинний килимок не тільки створює бажаний настрій на робочому місці, а ще й робить кращим звучання клавіатури. Міняти такі килимки можна регулярно, навіть підбирати під стиль шпалер десктопу. Ну й, звісно, у декількох брендів в асортименті є такі килимки з RGB-підсвічуванням, якщо є бажання мати такі.