Огляд водоблока EK-Quantum Velocity² D-RGB – 1700 Nickel + Plexi для процесорів Intel с роз’ємом LGA1700

Не секрет, що навколо процесорного водоблоку найчастіше і починається побудова контуру рідинного охолодження. Головна деталь, до вибору якої варто підійти відповідально і бажано з розумінням механіки процесів, що відбуваються. Зараз той час, коли процесорні охолоджувачі з'являються досить рідко, а значні інновації й того рідше. Продуктивність нових водоблоків хоч і висока, але вже немає тієї яскравої переваги з попереднім поколінням пристроїв. Тут уже нічого не вдієш — закони фізики ще нікому не вдавалося обдурити та лише інженерна думка повільно, але впевнено рухає прогрес у правильному напрямку. Сьогодні в нашому огляді процесорний водоблок зі Словенії, а саме EK-Quantum Velocity D-RGB – 1700 Nickel + Plexi, одна з базових моделей для актуальної платформи Intel LGA 1700. Чим вона цікава ми постараємося розібратися нижче.

Зовнішній вигляд та особливості конструкції

З магазину водоблок приходить в акуратній коробці з якісною поліграфією.

EK-Quantum Velocity² D-RGB – 1700 Nickel + Plexi

Всередині охолоджувач захищений спіненим ущільнювачем і обернутий у прозорий поліетилен із захисною пломбою.

EK-Quantum Velocity² D-RGB – 1700 Nickel + Plexi

Комплект постачання дуже скромний:

EK-Quantum Velocity² D-RGB – 1700 Nickel + Plexi

Крім водоблоку всередині коробки лежить термопаста Thermal Grizzly Hydronaut масою 1 грам і два шестигранні ключі. Пасти вистачить на кілька нанесень, а інструмент стане у пригоді для встановлення охолоджувача або його розбирання. Більше нічого немає, навіть паперової інструкції — з нею можна ознайомитись на офіційному сайті виробника, про що говорить QR-код на коробці. Мабуть, це одна з наймінімалістичніших постачань від EKWB, адже раніше користувача зустрічав цілий розсип гвинтів, пластин та іншого дріб'язку. Чому сьогодні це змінилося — про це трохи пізніше, але паперову інструкцію краще повернути б у комплект. Нехай буде побажанням.

EK-Quantum Velocity² D-RGB – 1700 Nickel + Plexi

У нашому розпорядженні водоблок EK-Quantum Velocity D-RGB – 1700 Nickel + Plexi з модельного ряду Quantum Velocity. З назви зрозуміло, що це базова модель із прозорою акриловою кришкою, доповненою D-RGB-підсвічуванням. Також у виробника є альтернатива у вигляді аналогічних охолоджувачів з ацеталевою кришкою та трьома видами топів з металу, завдяки чому можна оформити бажаний зовнішній вигляд усієї системи.

EK-Quantum Velocity² D-RGB – 1700 Nickel + Plexi

Візуально водоблок є монолітною конструкцією. В акриловій кришці, яка займає більшу частину площі, розташовані два порти зі стандартною різьбою ¼ дюйма, а по периметру чорної ацеталевої вставки встановлена світлодіодна D-RGB-стрічка на 14 світлодіодів з розсіювачем. Доречі, саме така концепція «водоблокобудування» у 2022 році здобула низку міжнародних нагород, серед яких iF Design, European Hardware Awards, CES та ще 22 інші.

EK-Quantum Velocity² D-RGB – 1700 Nickel + Plexi

З тильного боку глянсового лиску набагато менше, але саме тут ховаються ключові інженерні рішення. Прямо із коробки на блоці зафіксована пластина жорсткості — це так званий бекплейт.

EK-Quantum Velocity² D-RGB – 1700 Nickel + Plexi

Пластина з анодованого алюмінію є частиною EK-Exact Mount — запатентованої монтажної системи компанії ЕК. Механізм складається з трьох частин: задньої панелі, кріпильних гвинтів та самого водоблоку. Виробник свідомо відмовився від конструкції фіксації охолоджувача з лицьового боку. Тепер використовуються потайні гвинти із попередньо натягнутими пружинами, замикання яких здійснюється сталевими баранчиками притискної пластини за допомогою комплектного шестигранного ключа. У результаті виходить естетичний Clean look при мінімальних рухах тіла користувача. Спрощення конструкції дозволило позбутися всіляких шайб, прокладок та іншого дріб'язку, що кратно знижує ймовірність припуститися помилки під час монтажу. Єдиний нюанс, який все ж таки варто враховувати — це силу затягування гвинтів. Не варто щиро тягнути баранчик ключем, оскільки в цьому випадку є ймовірність пошкодження механізму. Зусилля має бути розумним, а в ідеалі відповідати значенню 0,6 Нм, яке можна досягти за допомогою динамометричної викрутки, докупивши її окремо. Рішення перфекціоністське, але максимально інженерно правильне.

EK-Quantum Velocity² D-RGB – 1700 Nickel + Plexi

На тильній стороні притискної пластини добре видно сліди від фрези. Текстура малюнка гладка, хоча її вигляд може дратувати деяких естетів. Так, на продуктивність це точно не впливає, але в ідеалі хотілося б бачити естетичніший вигляд по всій площі металу.

EK-Quantum Velocity² D-RGB – 1700 Nickel + Plexi

Основа контактної пластини (Coldplate) візуально рівна, з ледь помітними слідами фінішної металообробки. Дзеркального полірування у водоблока немає, що добре видно по наступній фотографії:

EK-Quantum Velocity² D-RGB – 1700 Nickel + Plexi

Як і належить, метал захищений шаром нікелю, що підвищує корозійну стійкість та покращує зовнішній вигляд. Доречі, віднедавна словенці відмовилися від виробництва водоблоків без покриття, правда таке рішення певною мірою збільшить вартість підсумкового виробу.

EK-Quantum Velocity² D-RGB – 1700 Nickel + Plexi

Розібравши конструкцію, ми побачимо роками перевірене рішення: контактна пластина з масивом каналів, що фрезеруються, і комплектний Jet-Plate — так звана розгінна пластина, що направляє потік у ці ж канали. Як можна побачити Jet-Plate сьогодні один, але недавно виробник пропонував цілий набір різних пластин для експериментів і тонкої настройки контуру. Нічого не вдієш, словенцями обрано шлях уніфікації.

EK-Quantum Velocity² D-RGB – 1700 Nickel + Plexi

Всі водоблоки, незалежно від матеріалу верхньої частини, мають єдину конструкцію пластини, що охолоджує, під назвою OptiFlow. Обізвати це маркетингом ніяк не можна — у кожному новому поколінні охолоджувачів інженери допрацьовують конструкцію, оптимізуючи потік рідини та знижуючи його гучність. Наявність високопродуктивної помпи так само не обов'язково, оскільки водоблок однаково добре працюватиме навіть у контурах зі слабкою водяною помпою. Зрозуміло, це не привід економити на інших деталях, просто підхід до проєктування має бути розумним.

EK-Quantum Velocity² D-RGB – 1700 Nickel + Plexi

Ще хотілося б відзначити один цікавий момент. Всі, хто раніше купував продукцію EKWB, пам'ятають, що виробник захищав свої товари маленькою фірмовою наліпкою. Як правило, вона знаходилася на стику мідної контактної пластини з верхньою частиною або в іншому місці. У нашому випадку цієї наліпки немає. Це вважалося гарантійною пломбою, що накладало обмеження на втручання у конструкцію — саме так трактувалася наявність звичайними користувачами. Анулювання гарантійних зобов'язань за її ушкодження тощо. Насправді все набагато простіше, і ніяких санкцій за видалення наклейки немає. Цим стікером виробник завжди гарантував герметичність деталі, що не скасовує гарантію на весь виріб. Тому якщо така наклейка у вас є і з яких-небудь причин вам необхідно розібрати блок для очищення контуру (при цьому заводська гарантія ще не закінчилася) — сміливо робіть це без побоювання втрати гарантії на виріб.