Огляд процесорного кулера Noctua NH-U12S redux

«Бюджетний» кулер від Noctua — NH-U12S redux з'явився у продажу майже рік тому. Але з певних причин він ніяк не міг дістатися до нас раніше. А жахливі події, що відбуваються в нашій країні, ще більше затримали вихід у світ даного огляду. Однак, ця модель цікава хоча б тим, що то є перший випадок в історії компанії, коли вона намагається здешевити свій кулер для споживачів. Загалом, її маркетингова політика завжди була орієнтована на якість без компромісів, навіть без огляду на кінцеву вартість продуту. Хтось може сказати, що прецеденти вже були раніше, з появою серії вентиляторів redux. Але то не зовсім так, оскільки ті вентилятори по суті були лише перефарбованими моделями минулих поколінь. Ні, ну справді, навіщо відмовлятися від продажу якісного та перевіреного часом товару лише тому, що вам вдалося зробити ще кращий?

Шляхом чого відбулося скорочення вартості Noctua NH-U12S redux? В порівнянні з оригінальною моделлю стало на одну теплову трубку менше. Вентилятор використовує дизайн та підшипник SSO ще перших поколінь продукції компанії. Зате він пофарбований у нейтральний сірий колір, який сподобається «нефанатам» бренду. У комплекті є лише мінімально необхідний набір кріплень до усіх актуальних процесорних роз'ємів. Але немає другого комплекту скоб до вентилятора, викрутки, туби з термопастою, перехідників та фірмового клейкого металевого логотипа. Тож, давайте детально оглянемо конструкцію цієї системи охолодження та випробуємо її ефективність на практиці.

Noctua NH-U12S redux

Технічні параметри

Назва Noctua NH-U12S redux
Сторінка продукту NH-U12S redux
Сумісність с процесорними роз'ємами Intel LGA 2066/2011-V3/2011/1700/1200/115X, AMD AM4
Розмір радіатора (ДхШхВ), мм 158х45х125
Розмір вентилятора (ДхШхВ), мм 120х120x25
Матеріал та конструкція радіатора Вертикальна конструкція з алюмінієвих пластин, пронизаних чотирма мідними тепловими трубками, діаметром 6 мм, розташованими U-подібно. Пластини, теплові трубки та суцільна мідна підошва повністю нікельовані
Вага радіатора, г 550
Кількість пластин радіатору, шт 50
Товщина пластин, мм 0,4
Відстань між пластинами, мм 1,8
Розрахована площа радіатора, см² ~ 5 625
Модель вентилятора Noctua NF-P12 redux-1700 PWM
Швидкість вентилятора, об/хв 450~1700 с ШІМ
Об'єм повітряного потоку, м³/г 120,2
Рівень шуму вентилятора, дБ (А) 25,1
Статичний тиск, мм води 2,83
Тип підшипника вентилятора SSO (гідродинамічний підшипник з магнітною стабілізацією)
Час напрацювання на відмову вентилятора, годин 150 000
Номінальна напруга вентилятора, В 12
Сила току вентилятора, А 0,09
Граничне енергоспоживання вентилятора, Вт 1,08
Особливості Гарантія — 6 років
Середня вартість, грн н/д

Комплект постачання

Кулер продається у гарній глянцевій упаковці сірого кольору, на якій вказані усі необхідні для користувача технічні параметри та габарити, також є відомості й про комплектацію. Для захисту від пошкоджень в середині передбачено лише масивну картонну вставку зверху та коробку із запчастинами знизу, що одночасно грає роль буферу для радіатора.

Noctua NH-U12S reduxNoctua NH-U12S redux

Окрім радіатора у комплекті є такі елементи:

  • інструкція по монтажу кулера;
  • 120-мм вентилятор Noctua NF-P12 redux-1700 PWM;
  • дві скоби для кріплення пропелера;
  • дві лапи кріплення для роз'ємів AMD АМ4;
  • дві лапи кріплення для роз'ємів Intel LGA 2066/2011-V3/2011/1700/1200/115х;
  • чотири чорні пластикові підпори для роз'ємів Intel LGA 1200/115х;
  • чотири металічні гвинтові підпори для роз'ємів Intel LGA 2066/2011-V3/2011;
  • чотири гвинтові шпильки для монтажу на роз'єми Intel LGA 1700/1200/115х;
  • чотири сині пластикові підпори для роз'єму Intel LGA 1700;
  • шість пластикових фіксаторів для шпильок (з них дві про запас);
  • чотири гайки с накатаною голівкою для закручування вручну або хрестовою викруткою;
  • металічна підсилювальна пластина для роз'ємів Intel LGA 1700/1200/115х;
  • чотири сірі пластикові підпори для роз'єму AMD АМ4;
  • чотири гвинти для лап кріплення AMD АМ4.

Noctua NH-U12S redux

Зовнішній вигляд і конструкція

Noctua NH-U12S redux являє собою класичну компактну вежу з однією секцією радіатора та одним вентилятором, розташованим попереду. Його висота складає 158 мм, ширина з урахуванням фіксаторів вентилятора дорівнює 125 мм.

Noctua NH-U12S redux

Скоби фіксаторів вентилятора дозволяють підіймати чи опускати його в широкому діапазоні висот, але навряд чи це буде потрібно, оскільки конфлікту з плашками оперативної пам'яті не очікується. Глибина радіатора разом з одним пропелером не перевищує 71 мм.

Noctua NH-U12S redux

Саме у такому ракурсі, видом зверху (і трішки спереду), буде спостерігати потенційний користувач свій кулер у корпусі за умови, що там є прозора бокова панель:

Noctua NH-U12S redux

З метою прикрасити утилітарний вигляд системи охолодження, Noctua вдалася до хитрощів і зробила на верхній пластині радіатора металічну накладку, товщиною приблизно в 1 мм та закріплену чотирма гвинтами, розташованими по кутах. Але це нічого докорінно не змінило у зовнішності кулера, цілком можна було обійтися і без неї.

Комплектний 120-мм вентилятор називається Noctua NF-P12 redux-1700 PWM. То є перевірена часом і добре відома усім модель Noctua NF-P12 у сірій кольоровій схемі. Пропелер складається з дев'яти трішки округлених лопатей, з середнім кутом атаки. Швидкість регулюється ШІМ у діапазоні від 450 до 1700 об/хв. Приблизно до 900 об/хв вентилятор працює майже безшумно. Помітно чутним він стає починаючи з 1200 об/хв. Підшипник першого покоління SSO — гідродинамічний з магнітною стабілізацією. Зайвих призвуків та вібрацій він не видає. Гумові вібраційні демпфери є по кутах рами лише з однієї сторони, бо економія має бути економною. Кабель живлення на чотири контакти, довжиною 200 мм та загорнутий у гумове обплетення.

Noctua NH-U12S reduxNoctua NH-U12S redux

Так виглядає тіло радіатора без вентилятора:

Noctua NH-U12S redux

Це звичайна конструкція на одну секцію. Всі теплові трубки, ребра та підошва для запобігання корозії вкриті шаром нікелю. Загальна площа розсіювання тепла складає 5625 см².

Радіатор складається з 50 пластин розташованих з просвітом у 1,8 мм та чотирьох теплових трубок діаметром 6 мм, рівномірно розподілених у формі літери U на чотири ряди по дві з кожної сторони.

Noctua NH-U12S redux

Товщина радіатора в профіль складає 45 мм. Боковини радіаторних пластин посередині загнуті під 90 градусів, що зміцнює конструкцію в цілому та не дає пластинам налипати одна на одну. Спереду і ззаду є по два ряди вертикальних заглиблень для кріплення фіксаторів вентилятора. Варто зауважити, що радіатор зміщений на 3 мм назад відносно центральної осі симетрії підошви, тобто фактично в нього є передня і задня частина, що помітно не одразу.

Noctua NH-U12S redux

Кінці теплових трубок нічим не закриті, але виглядають цілком пристойно. Самі трубки розміщені в поперечній проєкції максимально раціонально. Написом REDUX позначена тильна сторона радіатора.

Noctua NH-U12S redux

Поперечна пластина, яка притискає кулер до процесора, закріплена одним гвинтом по центру. С обох сторін пластини є по одній гайці (з роз'ємом під хрестову викрутку) на пружинах.

Noctua NH-U12S redux

Підошва кулера складається з двох окремих брусків металу, між якими запресовані теплові трубки. В місцях дотику спостерігаються сліди припою, все зроблено дуже акуратно.

Noctua NH-U12S redux

Знову ж таки, з метою економії, виробник не поклав у комплект окремий шприц з термопастою, але наніс на підошву кулера тонкий шар термоінтерфейсу Noctua NT-H1, якого вистачить на один монтаж кулеру. Від стирання він захищений пластиковою накладкою.

Noctua NH-U12S redux

Кулер має суцільну мідну підошву, вкриту нікелем. Її розмір складає 38х40 мм. Поверхня не дзеркальна, але доволі рівна, вкрита маленькими радіальним слідами від фрезування.

Noctua NH-U12S redux

Окремо для кулера можна придбати монтажний комплект під назвою Noctua NA-FK1 redux з другим вентилятором. Він вартує приблизно третину від рекомендованої ціни кулера та продається ось у такій коробці:

Noctua NH-U12S reduxNoctua NH-U12S redux

В середині можна знайти другий пропелер Noctua NF-P12 redux-1700 PWM, дві скоби до нього, набір з чотирьох гумових демпферів, Y-подібний розгалужувач живлення, та два понижуючі швидкість перехідники NA-RC14 LNA. Саме наявність цих елементів викликає подив, адже що заважає відрегулювати швидкість за допомогою ШІМ?

Noctua NH-U12S redux

Перейдемо до монтажу та випробування кулера.

Встановлення

Для тесту ефективності Noctua NH-U12S redux використовувалась платформа AMD AM4 с процесором AMD Ryzen 9 3900X. Кріпленнями підтримуються лише сучасні роз'єми процесорів, для застарілих варіантів доведеться придбати окремі комплекти. До початку встановлення системи охолодження, з материнської плати потрібно буде зняти стокові пластикові кріплення.

Noctua NH-U12S redux

Далі на отвори встановлюються пластикові підпори сірого кольору, на них накладаються лапи кріплення та кожна з них фіксується двома довгими гвинтами.

Noctua NH-U12S redux

Далі ставимо сам радіатор (термопаста нанесена на ньому з заводу) та притягуємо його двома гайками на пружинах, підкручуючи кожну з них по черзі на декілька обертів для того, щоб уникнути перекосу.

Noctua NH-U12S redux

Нарешті лишається закріпити на місце вентилятор та приєднати його до живлення.

Noctua NH-U12S redux

Так виглядає система з тильної сторони. Позаду лишається значний запас місця.

Noctua NH-U12S redux

Жодних конфліктів у площині планок оперативної пам'яті немає.

Noctua NH-U12S redux

Так само не буде проблем і з першим роз'ємом PCI-E. Кулер опиниться близько до нього, але заважати не буде. Зверніть увагу, що на даній материнській платі перший роз'єм PCI-E відсутній.

Noctua NH-U12S redux

При встановленні другого вентилятору з комплекту Noctua NA-FK1 redux виявилось, що гумові демпфери навмисне відсувають пропелер на 3 мм від площини радіатора. Напевне, це зроблене з міркувань покращення акустичного комфорту — уникнення резонансу та зайвої турбуленції.

Noctua NH-U12S redux

Відтиск термпопасти вказує на дуже міцний прижим в центральному квадраті підошви кулера. Там навіть лишилися сліди доріжок від фрези. Але по периметру рівень тиску суттєво менший, хоча контакт все одно зберігається.

Noctua NH-U12S reduxNoctua NH-U12S redux

Тестовий стенд

Для випробування ефективності кулера Noctua NH-U12S redux було використано стенд на базі платформи AMD AM4 в такій конфігурації:

  • процесор: AMD Ryzen 9 3900X (3,8@4,0 ГГц, 1,200 В);
  • материнська плата: ASRock B550 PG Velocita;
  • відеокарта: Gigabyte GeForce RTX 2060 Super WindForce OC 8G;
  • пам'ять: Kingston Fury Beast KF432C16BBK2/16 (2x8 ГБ, DDR4-3200, 16-18-18-36-74 1Т, 1,35 В);
  • SSD накопичувач: Adata S511 120GB;
  • блок живлення: be quiet! Dark Power 12 850W;
  • контролер вентилятора: Noctua NA-FC1;
  • термопаста: Noctua NT-H1.

Випробування систем охолодження проводилося на відкритому стенді в горизонтальній орієнтації материнської плати при постійній температурі 23 градуси Цельсія у приміщенні. Для прогріву центрального процесора застосовувався стрес-тест CPUID powerMAX версії 1.00.1 з інструкціями AVX впродовж 10 хвилин. Мінімальна температура вимірювалась через десять хвилин простою системи без навантаження. На графіку відображено максимальне значення температури поміж усіх ядер. Для моніторингу температури процесора використано програму HWMonitor версії 1.45.0.

Для вимірювання рівня гучності використано шумомір UNI-T UT352. Всі заміри здійснено в тихому приміщенні без зайвих джерел шуму. Шумомір був розташований на відстані 10 мм від передньої частини підшипника системи охолодження, повернутої на користувача та встановленої на материнську плату. Рівень фонового шуму складав 33 дБ (А).

Ефективність системи охолодження Noctua NH-U12S redux порівнювалась з двосекційним повітряним охолоджувачем Noctua NH-D15S з одним стоковим вентилятором. Noctua NH-U12S redux випробовувалась як з одним стоковим вентилятором, так і з другим додатковим пропелером з комплекту Noctua NA-FK1 redux, встановленим ззаду радіатора в напрямку на видув з нього.

Результати випробувань

Системи охолодження порівнювались між собою по співвідношенню загальної ефективності до рівня шуму. Для Noctua NH-U12S redux з одним вентилятором на максимальних обертах рівень шуму склав 56 дБ (А), а з двома — 57 дБ (А). Для Noctua NH-D15S з одним стоковим пропелером на максимумі рівень шуму дорівнює 53 дБ (А). Ми підібрали під цей рівень шуму оберти Noctua NH-U12S redux. Для одного вентилятора це вийшло 1550 об/хв, а для двох — 1500 об/хв. На умовно безшумному рівні в 40 дБ (А) Noctua NH-D15S з одним стоковим пропелером видає 900 об/хв. Ту саму швидкість, що з одним, що з двома вентиляторами показує і Noctua NH-U12S redux. Обидві системи охолодження змогли впоратися з виділенням тепла процесора в межах 184–198 Вт. Однак для Noctua NH-U12S redux це виявилось зробити набагато складніше, особливо на знижених обертах одного вентилятора.

Noctua NH-U12S redux

Тепер поглянемо на графіки температур для кожного рівня шуму.

Noctua NH-U12S redux

Якщо коротко підбити підсумки випробування, то наочно видно, що Noctua NH-U12S redux в стоковому варіанті поступається Noctua NH-D15S при однаковому рівні шуму на три градуси з високими обертами вентилятора, та на цілих сім градусів в умовно безшумному режимі. Що і не дивно, зважаючи на дворазову різницю в ефективній площі розсіювання тепла радіатором та дві зайві теплові трубки.

Проте, встановлення другого вентилятору кардинально змінює ситуацію. З ним Noctua NH-U12S redux демонструє однакові результати по ефективності охолодження відносно Noctua NH-D15S при тих самих рівнях шуму. І навіть здатна відіграти один градус, якщо розігнати вентилятори до максимальних 1700 об/хв.

Висновки

Кулер Noctua NH-U12S redux в черговий раз доводить, що австрійський бренд не вміє робити «дешево». У них все одно виходить якісно, але занадто дорого. В даному продукті ціну більшою мірою зрізали коштом комплектації. Але цього замало для впевненої конкуренції у даній ніші з менш іменитими виробниками.

З іншого боку, без огляду на ціну, Noctua NH-U12S redux є досить хорошою системою охолодження, де з чотирьох теплових трубок та невеликого розміру радіатора здобули усю можливу ефективність при збереженні відносного акустичного комфорту. Він впорається в стоці з переважною більшістю процесорів без жодних проблем. Проте, для розгону чи тихої роботи у максимальному навантаженні сюди необхідно додати другий пропелер. Це на третину збільшить загальну вартість комплекту, але дозволить системі тягатися на рівних зі значно більшими за розмірами та ціною кулерами.

З того, що тут можна рахувати за недоліки, відмітимо відсутність у комплекті другого набору кріплень для вентилятора. Така собі маркетингова хитрість, яка має змушувати окремо купляти саме набір Noctua NA-FK1 redux, якщо потрібно більше потужності або тиші в роботі.

Noctua NH-U12S redux насправді не призначений для тих, хто любить на усьому економити. Натомість він може запропонувати своєму покупцю гарну ефективність, якість, компактні розміри та високу сумісність з іншими компонентами системи. І усе це у супроводі шестирічної гарантії від виробника та його знамениту підтримку, коли у випадку появи нового процесорного роз'єму під кулер можна повністю безплатно отримати нові кріплення.