Огляд процесорного кулера Noctua NH-U12S redux

Встановлення

Для тесту ефективності Noctua NH-U12S redux використовувалась платформа AMD AM4 с процесором AMD Ryzen 9 3900X. Кріпленнями підтримуються лише сучасні роз'єми процесорів, для застарілих варіантів доведеться придбати окремі комплекти. До початку встановлення системи охолодження, з материнської плати потрібно буде зняти стокові пластикові кріплення.

Noctua NH-U12S redux

Далі на отвори встановлюються пластикові підпори сірого кольору, на них накладаються лапи кріплення та кожна з них фіксується двома довгими гвинтами.

Noctua NH-U12S redux

Далі ставимо сам радіатор (термопаста нанесена на ньому з заводу) та притягуємо його двома гайками на пружинах, підкручуючи кожну з них по черзі на декілька обертів для того, щоб уникнути перекосу.

Noctua NH-U12S redux

Нарешті лишається закріпити на місце вентилятор та приєднати його до живлення.

Noctua NH-U12S redux

Так виглядає система з тильної сторони. Позаду лишається значний запас місця.

Noctua NH-U12S redux

Жодних конфліктів у площині планок оперативної пам'яті немає.

Noctua NH-U12S redux

Так само не буде проблем і з першим роз'ємом PCI-E. Кулер опиниться близько до нього, але заважати не буде. Зверніть увагу, що на даній материнській платі перший роз'єм PCI-E відсутній.

Noctua NH-U12S redux

При встановленні другого вентилятору з комплекту Noctua NA-FK1 redux виявилось, що гумові демпфери навмисне відсувають пропелер на 3 мм від площини радіатора. Напевне, це зроблене з міркувань покращення акустичного комфорту — уникнення резонансу та зайвої турбуленції.

Noctua NH-U12S redux

Відтиск термпопасти вказує на дуже міцний прижим в центральному квадраті підошви кулера. Там навіть лишилися сліди доріжок від фрези. Але по периметру рівень тиску суттєво менший, хоча контакт все одно зберігається.

Noctua NH-U12S reduxNoctua NH-U12S redux

Тестовий стенд

Для випробування ефективності кулера Noctua NH-U12S redux було використано стенд на базі платформи AMD AM4 в такій конфігурації:

  • процесор: AMD Ryzen 9 3900X (3,8@4,0 ГГц, 1,200 В);
  • материнська плата: ASRock B550 PG Velocita;
  • відеокарта: Gigabyte GeForce RTX 2060 Super WindForce OC 8G;
  • пам'ять: Kingston Fury Beast KF432C16BBK2/16 (2x8 ГБ, DDR4-3200, 16-18-18-36-74 1Т, 1,35 В);
  • SSD накопичувач: Adata S511 120GB;
  • блок живлення: be quiet! Dark Power 12 850W;
  • контролер вентилятора: Noctua NA-FC1;
  • термопаста: Noctua NT-H1.

Випробування систем охолодження проводилося на відкритому стенді в горизонтальній орієнтації материнської плати при постійній температурі 23 градуси Цельсія у приміщенні. Для прогріву центрального процесора застосовувався стрес-тест CPUID powerMAX версії 1.00.1 з інструкціями AVX впродовж 10 хвилин. Мінімальна температура вимірювалась через десять хвилин простою системи без навантаження. На графіку відображено максимальне значення температури поміж усіх ядер. Для моніторингу температури процесора використано програму HWMonitor версії 1.45.0.

Для вимірювання рівня гучності використано шумомір UNI-T UT352. Всі заміри здійснено в тихому приміщенні без зайвих джерел шуму. Шумомір був розташований на відстані 10 мм від передньої частини підшипника системи охолодження, повернутої на користувача та встановленої на материнську плату. Рівень фонового шуму складав 33 дБ (А).

Ефективність системи охолодження Noctua NH-U12S redux порівнювалась з двосекційним повітряним охолоджувачем Noctua NH-D15S з одним стоковим вентилятором. Noctua NH-U12S redux випробовувалась як з одним стоковим вентилятором, так і з другим додатковим пропелером з комплекту Noctua NA-FK1 redux, встановленим ззаду радіатора в напрямку на видув з нього.

Результати випробувань

Системи охолодження порівнювались між собою по співвідношенню загальної ефективності до рівня шуму. Для Noctua NH-U12S redux з одним вентилятором на максимальних обертах рівень шуму склав 56 дБ (А), а з двома — 57 дБ (А). Для Noctua NH-D15S з одним стоковим пропелером на максимумі рівень шуму дорівнює 53 дБ (А). Ми підібрали під цей рівень шуму оберти Noctua NH-U12S redux. Для одного вентилятора це вийшло 1550 об/хв, а для двох — 1500 об/хв. На умовно безшумному рівні в 40 дБ (А) Noctua NH-D15S з одним стоковим пропелером видає 900 об/хв. Ту саму швидкість, що з одним, що з двома вентиляторами показує і Noctua NH-U12S redux. Обидві системи охолодження змогли впоратися з виділенням тепла процесора в межах 184–198 Вт. Однак для Noctua NH-U12S redux це виявилось зробити набагато складніше, особливо на знижених обертах одного вентилятора.

Noctua NH-U12S redux

Тепер поглянемо на графіки температур для кожного рівня шуму.

Noctua NH-U12S redux

Якщо коротко підбити підсумки випробування, то наочно видно, що Noctua NH-U12S redux в стоковому варіанті поступається Noctua NH-D15S при однаковому рівні шуму на три градуси з високими обертами вентилятора, та на цілих сім градусів в умовно безшумному режимі. Що і не дивно, зважаючи на дворазову різницю в ефективній площі розсіювання тепла радіатором та дві зайві теплові трубки.

Проте, встановлення другого вентилятору кардинально змінює ситуацію. З ним Noctua NH-U12S redux демонструє однакові результати по ефективності охолодження відносно Noctua NH-D15S при тих самих рівнях шуму. І навіть здатна відіграти один градус, якщо розігнати вентилятори до максимальних 1700 об/хв.

Висновки

Кулер Noctua NH-U12S redux в черговий раз доводить, що австрійський бренд не вміє робити «дешево». У них все одно виходить якісно, але занадто дорого. В даному продукті ціну більшою мірою зрізали коштом комплектації. Але цього замало для впевненої конкуренції у даній ніші з менш іменитими виробниками.

З іншого боку, без огляду на ціну, Noctua NH-U12S redux є досить хорошою системою охолодження, де з чотирьох теплових трубок та невеликого розміру радіатора здобули усю можливу ефективність при збереженні відносного акустичного комфорту. Він впорається в стоці з переважною більшістю процесорів без жодних проблем. Проте, для розгону чи тихої роботи у максимальному навантаженні сюди необхідно додати другий пропелер. Це на третину збільшить загальну вартість комплекту, але дозволить системі тягатися на рівних зі значно більшими за розмірами та ціною кулерами.

З того, що тут можна рахувати за недоліки, відмітимо відсутність у комплекті другого набору кріплень для вентилятора. Така собі маркетингова хитрість, яка має змушувати окремо купляти саме набір Noctua NA-FK1 redux, якщо потрібно більше потужності або тиші в роботі.

Noctua NH-U12S redux насправді не призначений для тих, хто любить на усьому економити. Натомість він може запропонувати своєму покупцю гарну ефективність, якість, компактні розміри та високу сумісність з іншими компонентами системи. І усе це у супроводі шестирічної гарантії від виробника та його знамениту підтримку, коли у випадку появи нового процесорного роз'єму під кулер можна повністю безплатно отримати нові кріплення.