Огляд процесорного кулера Noctua NH-D12L

Новий австрійський кулер Noctua NH-D12L створений з метою розв'язання проблеми встановлення вертикальних систем охолодження у «вузькі» корпуси. На відміну від класичних башт висотою до 160 мм і більше, цей малюк має лише 145 мм заввишки та вміститься у більшість серверних коробів формату 4U. При цьому він підтримує 120-мм вентилятори та має суттєву площу розсіювання тепла завдяки двосекційній структурі радіатора. Раніше за подібних умов доводилось би використовувати кулера з 92-мм пропелерами на кшталт Noctua NH-D9L або NH-U9S, чи горизонтальні NH-C14S, що також накладають ряд обмежень на інші компоненти материнської плати та змінюють потоки повітря у корпусі. До того, настільки низькі башти не зустрічалися нам з часів Thermalright True Spirit 120M. А форма радіатора прямо нагадує зменшений у розмірах SilverStone Heligon HE-01. Залишилось з'ясувати лише одне — наскільки добре здатний охолоджувати цей кулер. Але спочатку роздивимось більш детально його конструктивні особливості.

Noctua NH-D12L

Технічні параметри

Назва Noctua NH-D12L
Сторінка продукту NH-D12L
Сумісність с процесорними роз'ємами Intel LGA 2066/2011/1700/1200/115X, AMD AM4/AM5
Розмір радіатора (ДхШхВ), мм 125х113х145
Розмір вентилятора (ДхШхВ), мм 120х120x25
Матеріал та конструкція радіатора Двосекційна вертикальна конструкція з алюмінієвих пластин, пронизаних п'ятьма мідними тепловими трубками, діаметром 6 мм, розташованими U-подібно. Пластини, теплові трубки та суцільна мідна підошва повністю нікельовані, місця з'єднань припаяні
Вага радіатора, г 686
Кількість пластин радіатора, шт 38/40
Товщина пластин, мм 0,45
Відстань між пластинами, мм 2/1,9
Розрахована площа радіатора, см² ~ 8 135
Модель вентилятора Noctua NF-A12x25r PWM
Швидкість вентилятора, об/хв 450~2000 с ШІМ
Об'єм повітряного потоку, м³/г 102,1
Рівень шуму вентилятора, дБ (А) 22,6
Статичний тиск, мм води 2,23
Тип вальниці вентилятора SSO2 (гідродинамічна вальниця з магнітною стабілізацією)
Очікуваний наробіток на відмову, год 150 000
Номінальна напруга вентилятора, В 12
Сила току вентилятора, А 0,14
Енергоспоживання вентилятора, Вт 1,68
Особливості Гарантія — 6 років
Середня вартість, грн 3150

Комплект постачання

Кулер продається у витягнутій вгору гарній глянцевій упаковці, оформленій у фірмові кольори бренду. На сторонах коробки вказані усі необхідні для користувача технічні параметри та габарити, у тому числі відомості про комплектацію. Для захисту від пошкоджень в середині є дві масивні додаткові коробки з товстого картону, що виконують роль демпферів для радіатора. За цілісність товару можна не переживати.

Noctua NH-D12L

Окрім радіатора та вентилятора, в окремій внутрішній коробці можна знайти такі елементи:

 • дві окремі інструкції по монтажу кулера на роз'єми Intel та AMD;
 • дві додаткові скоби для другого вентилятору;
 • металічна наклейка з логотипом Noctua;
 • металічна підсилювальна пластина для роз'ємів Intel LGA 1700/1200/115х;
 • чотири сині пластикові підпори для роз'єму Intel LGA 1700;
 • чотири гвинтові шпильки для монтажу на роз'єми Intel LGA 1700/1200/115х;
 • шість пластикових фіксаторів для шпильок (з них дві про запас);
 • дві лапи кріплення для роз'ємів Intel LGA 2066/2011/1700/1200/115х;
 • чотири чорні пластикові підпори для роз'ємів Intel LGA 1200/115х;
 • чотири гайки с накатаною голівкою для закручування вручну або хрестовою викруткою;
 • чотири металічні гвинтові підпори для роз'ємів Intel LGA 2066/2011;
 • хрестову викрутку з загнутою під прямий кут ручкою;
 • чотири гвинти для лап кріплення AMD АМ4;
 • чотири сірі пластикові підпори для роз'єму AMD АМ4;
 • дві лапи кріплення для роз'ємів AMD АМ4;
 • шприц з термопастою Noctua NT-H1;
 • резистор на чотири контакти для зменшення максимальної швидкості вентилятора NA-RC14.

Noctua NH-D12L

Зовнішній вигляд та конструкція

Noctua NH-D12L є класичною компактною «вежею» з двома секціями радіатора між якими розташований єдиний комплектний вентилятор. Його висота від процесора складає 145 мм, ширина з урахуванням фіксаторів вентилятора дорівнює 125 мм.

Noctua NH-D12L

Вентилятор посаджений на мінімально можливій висоті, щоб не виступати за кінці теплових трубок. Скоби фіксаторів дозволяють регулювати висоту підйому вентилятора, а також встановлювати додаткові пропелери аналогічного типу спереду, або позаду. Глибина радіатора разом з одним пропелером дорівнює 113 мм.

Noctua NH-D12L

Саме у такому ракурсі, видом «зверху» (і трішки спереду), буде бачити потенційний користувач свій кулер у корпусі за умови, що там є прозора бокова панель.

Noctua NH-D12L

Комплектний 120-мм вентилятор називається Noctua NF-A12x25r PWM. Це заокруглена по кутах версія Noctua NF-A12x25 PWM з нестандартною рамкою та незвично розташованими отворами кріплення. Це зроблено с метою підвищення сумісності кулера з іншими елементами материнської плати й наразі даний вентилятор є унікальною моделлю, що підходить лише до Noctua NH-D12L. Власне, на цьому розбіжності між ними закінчуються. Серія NF-A12x25 є найкращою в асортименті компанії по співвідношенню ефективності до рівня шуму. Це досягається поєднанням специфічної форми лопатей та їх матеріалом разом з вальницею SSO2 (друге покоління, гідродинамічна з магнітною стабілізацією). Швидкість регулюється ШІМ у діапазоні від 450 до 2000 об/хв. Приблизно до 1200 об/хв вентилятор працює дуже тихо, без жодних вібрацій або сторонніх звуків. Гумові вібраційні демпфери встановлені по кутах з обох сторін рамки. Кабель живлення на чотири контакти довжиною у 200 мм має гумове обплетення.

Noctua NH-D12LNoctua NH-D12L

Передня секція радіатора зроблена вужчою, щоб не конфліктувати зі слотами оперативної пам'яті. Задня секція більш широка та посунута назад відносно підошви. Поєднуються вони п'ятьма наскрізними 6-мм тепловими трубками, вкритими, як і ребра і підошва, шаром нікелю для запобігання корозії. Загальна площа розсіювання тепла складає 8135 см².

Noctua NH-D12L

Радіатор складається з 40 пластин розташованих з просвітом у 1,9 мм у задній секції, та 38 пластин с просвітом у 2 мм в передній секції. Теплові трубки рівномірно розподілені у тілі радіатора. Всі з'єднання пластин і трубок виконані пайкою.

Noctua NH-D12L

Товщина радіатора в профіль складає 113 мм. Просвіт між секціями дорівнює 33 мм. Боковини радіаторних пластин посередині загнуті під 90 градусів, що зміцнює конструкцію в цілому та не дає пластинам налипати одна на одну. Спереду і ззаду кожної секції є по ряду вертикальних заглиблень для кріплення фіксаторів вентилятора.

Noctua NH-D12L

Кінці теплових трубок нічим не закриті, але виглядають дуже пристойно та акуратно. Напис Noctua та логотип на верхніх пластинах чітко натякає на правильну орієнтацію системи охолодження.

Noctua NH-D12L

Поперечна пластина, яка притискає кулер до процесора, закріплена одним гвинтом по центру. С обох сторін пластини є по одній накидній гайці зі шліцом на пружинах.

Noctua NH-D12L

Підошва кулера складається з двох окремих брусків металу, між якими запресовані теплові трубки. В місцях дотику спостерігаються сліди припою, все зроблено дуже акуратно.

Noctua NH-D12L

Кулер має суцільну мідну підошву, вкриту нікелем. Її розмір складає 38х40 мм. Поверхня не дзеркальна, але доволі рівна, вкрита маленькими радіальним слідами від фрезування.

Noctua NH-D12L

Компанія Noctua надала нам для тестів додатковий вентилятор Noctua NF-A12x25r PWM. Він повністю аналогічний по характеристиках комплектному пропелеру, та створений суто під цю єдину модель охолоджувача. На упаковці вказані всі важливі параметри пристрою, його комплектність та показана діаграма ефективності у порівнянні з іншими вентиляторами Noctua.

Noctua NH-D12LNoctua NH-D12L

На боковій частині коробки є важливе попередження, на яке варто звернути увагу. Там вказано, що відстані між центрами отворів кріплення тут складають 93х83 мм, тому вентилятор не може бути заміною звичайних 120-мм пропелерів зі стандартною рамкою та відстанню між центрами отворів у 105х105 мм.

Noctua NH-D12L

В комплекті окрім самого вентилятора є інструкція, чотири спеціальні вібраційні силіконові кріплення NA-AV2 для корпусу, чотири шурупи, один 300-мм подовжувач NA-EC1, один розгалужувач NA-YC1 з одного на два роз'єми, та ще один резистор NA-RC14 для зниження максимальної швидкості пропелера. Всі кабелі та перехідники розраховані на стандартні чотири контакти.

Noctua NH-D12L

Перейдемо до монтажу та випробування кулера.

Встановлення

Для тесту ефективності Noctua NH-D12L використовувалась платформа AMD AM4 с процесором AMD Ryzen 9 3900X. Кріпленнями підтримуються лише сучасні роз'єми процесорів, для застарілих варіантів доведеться придбати окремі комплекти. До початку встановлення системи охолодження з материнської плати потрібно буде зняти стокові пластикові колодки фіксаторів, викрутивши по два гвинти з кожної.

Noctua NH-D12L

Далі на отвори встановлюються пластикові підпори сірого кольору, на них накладаються лапи кріплення та кожна з них фіксується двома довгими гвинтами.

Noctua NH-D12L

Далі наносимо термопасту, ставимо сам радіатор та притягуємо його двома гайками на пружинах, підкручуючи кожну з них по черзі на декілька обертів для того, щоб уникнути перекосу.

Noctua NH-D12L

Нарешті лишається закріпити на місце вентилятор та під'єднати його до живлення.

Noctua NH-D12L

Так виглядає система з тильної сторони:

Noctua NH-D12L

Радіатор опиняється досить близько до задньої пластикової накладки та елементів охолодження живлення плати.

Жодних конфліктів з планками оперативної пам'яті немає.

Noctua NH-D12L

Так само не буде проблем і з першим роз'ємом PCI-E. Кулер опиниться близько до нього, але заважати не буде. Зверніть увагу, що на даній материнській платі перший роз'єм PCI-E відсутній.

Noctua NH-D12L

При встановленні додаткового другого вентилятору попереду кулера перші три від процесора слоти пам'яті виявляються накритими. Щоб уникнути підіймання пропелера вверх, висота планок пам'яті має бути нижчою за 29 мм. У нашому випадку кулер отримав 3 мм зайвої висоти і досяг 148 мм сумарно.

Noctua NH-D12L

При встановленні додаткового вентилятора позаду він конфліктував з декоративною накладкою задньої панелі материнської плати. Довелося підняти його на 13 мм вище кінців теплових трубок. Загальна висота системи досягла 158 мм.

Noctua NH-D12L

Відтиск термпопасти вказує на чудовий, рівномірний та міцний прижим по всій площині підошви кулера. Або кривина підошви ідеально відповідає кривині кришки процесора, або ж підошва кулера насправді є рівною.

Noctua NH-D12LNoctua NH-D12L

Тестовий стенд

Для випробування ефективності кулера Noctua NH-D12L було використано стенд на базі платформи AMD AM4 в такій конфігурації:

 • процесор: AMD Ryzen 9 3900X (3,8@4,0 ГГц, 1,200 В);
 • материнська плата: ASRock B550 PG Velocita (AMD B550);
 • відеокарта: Gigabyte GeForce RTX 2060 Super WindForce OC 8G GV-N206SWF2OC-8GD (Nvidia GeForce RTX 2060);
 • пам'ять: Kingston Fury Beast KF432C16BBK2/16 (2x8 ГБ, DDR4-3200, 16-18-18-36-74 1Т, 1,35 В);
 • SSD накопичувач: ADATA S511 120GB (120 ГБ, SATA 6Gb/s);
 • блок живлення: be quiet! Dark Power 12 850W (850 Вт);
 • контролер вентилятора: Noctua NA-FC1;
 • термопаста: Noctua NT-H2.

Випробування систем охолодження проводилося на відкритому стенді в горизонтальній орієнтації материнської плати при постійній температурі 29 градусів Цельсія у приміщенні. Для прогріву центрального процесора застосовувався стрес-тест CPUID powerMAX версії 1.00.1 з інструкціями AVX впродовж 10 хвилин. Мінімальна температура вимірювалась через десять хвилин простою системи без навантаження. На графіку зображено максимальне значення температури поміж усіх ядер. Для моніторингу температури процесора використано програму HWMonitor версії 1.45.0.

Для вимірювання рівня гучності використано шумомір UNI-T UT352. Всі заміри здійснено в тихому приміщенні без зайвих джерел шуму. Шумомір був розташований на відстані у 10 мм від передньої частини вальниці системи охолодження, повернутої на користувача та встановленої на материнську плату. Рівень фонового шуму складав 33 дБ (А).

Ефективність системи охолодження Noctua NH-D12L порівнювалась з двосекційним повітряним охолоджувачем Noctua NH-D15S з одним стоковим вентилятором та з другим додатковим пропелером Noctua NF-A15 PWM, максимальна швидкість якого становить 1200 об/хв. Noctua NH-D12L випробувався як з одним стоковим вентилятором, розміщеним посередині між секціями, так і з другим додатковим пропелером з комплекту Noctua NF-A12x25r, встановленим спочатку позаду радіатора в напрямку на видув з нього, а потім — попереду нього на вдув.

Результати випробувань

Системи охолодження порівнювались між собою по співвідношенню загальної ефективності до рівня шуму. Для Noctua NH-D12L з одним вентилятором на максимальних обертах рівень шуму склав 53 дБ (А), а з двома — 56 дБ (А). Noctua NH-D15S має однакові показники — з одним стоковим пропелером на максимумі рівень шуму дорівнює 53 дБ (А), а з двома також 56 дБ (А). На умовно безшумному рівні у 40 дБ (А) Noctua NH-D12L як з одним, так і з двома вентиляторами працює на швидкості 1200 об/хв. При тому ж рівні шуму Noctua NH-D15S з одним стоковим пропелером видає 900 об/хв, а з двома — 750 та 900 об/хв відповідно.

Noctua NH-D12L

Тепер поглянемо на графіки температур для кожного рівня шуму.

Noctua NH-D12L

З теплового випробовування можна зробити декілька цікавих висновків. В стоковому варіанті з одним вентилятором та з однаковим рівнем шуму Noctua NH-D12L поступається Noctua NH-D15S на 4 градуси на максимальній швидкості, та на 7 градусів в тихому режимі. Досягти повного паритету Noctua NH-D12L допомагає лише встановлення попереду додаткового вентилятора. До речі, другий вентилятор попереду показує на 1 градус ліпший результат, ніж якщо встановлювати його позаду на витяжку. Якщо ж порівнювати з Noctua NH-D15S з другим вентилятором, то різниця температур знову стане на її користь в межах 2–3 градусів. В цілому результати непогані. Але слід пам'ятати, що основна перевага Noctua NH-D12L — це компактність, яка зникає після встановлення другого вентилятора, що накриває собою слоти пам'яті та збільшує висоту кулера. І ще одне цікаве спостереження: фактична потужність охолодження Noctua NH-D12L знаходиться на рівні Noctua NH-U12S redux, який нещодавно був у нас на тесті та вважається бюджетним рішенням. Хоча останній і дійсно працює з трохи більшим рівнем шуму, та є вищим на 13 мм за NH-D12L.

Висновки

Кулер Noctua NH-D12L є однією з найкомпактніших вертикальних двосекційних систем охолодження, доступних сьогодні у продажу. Він має симпатичний зовнішній вигляд, високу сумісність з іншими компонентами системи та елементами материнської плати. При цьому загальна ефективність кулера в стоковому варіанті достатня для розсіювання більш ніж 200 Вт теплової енергії та знаходиться на рівні Noctua NH-U12S redux з трішки пониженим шумом. А другий вентилятор дозволяє досягти та зрівнятися з потужністю охолодження Noctua NH-D15S у стоці. Але загальна доцільність використання додаткового пропелера залежить від висоти планок оперативної пам'яті та обмеження по висоті кулера у конкретному корпусі, де планується його встановлення.

Суттєвих та видимих недоліків Noctua NH-D12L не має. Хтось може зауважити високу ціну продукту, але у цьому випадку за якість доводиться платити й це не будуть марно витрачені гроші.

Компактні розміри, висока якість, низький рівень шуму при достатній ефективності, легкість та зручність монтажу, вичерпний комплект постачання, шестирічна гарантія та безоплатна підтримка від виробника по кріпленням для нових процесорних роз'ємів є традиційними перевагами цього продукту австрійської інженерії. Noctua NH-D12L є безкомпромісним вибором для тих, кому потрібна система охолодження у вузький корпус, де не поміщаються по висоті стандартні кулери баштового типу.