Огляд і тестування AiMesh-системи ASUS ZenWiFi AX Hybrid (XP4) з підтримкою Wi-Fi 6 та HomePlug AV2

Результати тестування

Для вимірювання швидкодії ASUS ZenWiFi AX Hybrid (XP4) був зібраний тестовий стенд в складі ноутбука HP Pavilion Gaming 15, оснащеного Wi-Fi адаптером Intel AX200, в якості клієнта і мініатюрного ПК ASUS Mini PC PN50 з бездротовою мережевою картою Intel AX210 та інтерфейсом Gigabit Ethernet від Realtek, що виконував функції сервера. Обидва комп’ютери працювали під керуванням операційної системи Microsoft Windows 11 Home 2H22 з усіма останніми оновленнями, а для вузлів AiMesh були встановлені прошивки версії 3.0.0.4.386.47426 від 05.10.2022. Для оцінки пропускної здатності була застосована утиліта iperf3, яка має зручний інтерфейс командного рядка та безліч налаштувань.

ASUS ZenWiFi AX Hybrid XP4

Результати тестування швидкодії бездротової мережі типові для пристрою класу АХ1800: для Wi-Fi 6 в діапазоні 5 ГГц можна розраховувати на ~750 Мбіт/с при багатопотоковій передачі й на 330–450 Мбіт/с при передаванні даних в один потік. Перехід на Wi-Fi 5 знижує показники в середньому на 15% при роботі з вісьмома потоками даних і тут мінімальна перевага більш прогресивного стандарту зумовлена відсутністю в ZenWiFi AX Hybrid (XP4) підтримки смуги сигналу 160 МГц. На частоті 2,4 ГГц при використанні Wi-Fi 6 можна розраховувати на швидкість від 175 Мбіт/с до 215 Мбіт/с, а перемикання на Wi-Fi 4 призводить до зменшення пропускної здатності на 18%.

ASUS ZenWiFi AX Hybrid XP4

Попередні результати були отримані при прямій видимості і віддаленні клієнта від точки доступу приблизно на 5 метрів. При збільшенні відстані до ~10 метрів і появі на шляху розповсюдження радіохвиль залізобетонної стіни швидкодія впала в середньому на 54%, а найбільше — до 70% постраждала пропускна здатність в напрямку від бездротового клієнта до точки доступу. В той самий час використання діапазону 2,4 ГГц не можна вважати ефективним через значне зменшення продуктивності, яка зумовлена великою кількістю завад від сусідніх Wi-Fi мереж.

Отже, саме для таких складних умов і створювалася технологія AiMesh! Нас, в першу чергу, цікавить ефективність використання Powerline і тут слід зробити декілька уточнень. Для досягнення максимальної швидкодії електропроводка має бути якісною, з мінімальною кількістю з’єднань і обов’язковим заземленням. Також, використання фільтрів і стабілізаторів напруги значно знижує пропускну здатність, а самі пристрої Powerline можуть створювати завади в роботі радіоелектронних приладів. В нашому випадку вдалося досягнути швидкості з’єднання ~750 Мбіт/с, але за більш сприятливих умов можна розраховувати на показники до 1300 Мбіт/с включно. Під час тестування допоміжний вузол AiMesh був розташований таким чином, що відстані до головного маршрутизатора і клієнта складали близька 5 метрів без істотних перешкод для радіосигналу.

ASUS ZenWiFi AX Hybrid XP4

При з’єднанні вузлів AiMesh за допомогою Powerline для клієнтів Wi-Fi 6 можна розраховувати на швидкості від 175 Мбіт/с до 230 Мбіт/с на частоті 5 ГГц і 122–214 Мбіт/с для діапазону 2,4 ГГц відповідно. Цікаво, що з використанням бездротового лінку між бездротовими маршрутизаторами результати виявились навіть кращими, але для їх досягнення потрібна пряма видимість і відсутність перешкод, що в реальних умовах досягається вкрай нечасто.

ASUS ZenWiFi AX Hybrid XP4

Щодо ефективності роботи двох клієнтів бездротових мереж через точку доступу, то, як не дивно, в діапазон 5 ГГц для Wi-Fi 6 при багатопоточній передачі даних було отримано дещо менші результати, ніж при використанні Wi-Fi 5, тоді як при роботі в один інформаційний потік спостерігалася незначна перевага стандарту IEEE802.11ax. Разом з тим на частоті 2,4 ГГц показники швидкодії коливалися від 90 Мбіт/с до 115 Мбіт/с при передачі восьми потоків даних, тоді як при однопотоковій передачі пропускна здатність склала 75–93 Мбіт/с.

ASUS ZenWiFi AX Hybrid XP4

При тестуванні в якості VPN-сервера та використанні IPsec ASUS ZenWiFi AX Hybrid (XP4) продемонстрував чудові результати в межах 300–450 Мбіт/с, а із застосуванням складнішого протоколу OpenVPN було отримано показники від 65 Мбіт/с до 125 Мбіт/с в залежності від напрямку передачі даних. В той самий час із роботою PPTP виникли проблеми: з’єднання встановлювалось, але дані не передавалися, очевидно, через програмні проблеми в поточній версії прошивки.

ASUS ZenWiFi AX Hybrid XP4

На останок слід зазначити, що новачок чудово впорався з роллю мережевого накопичувача, для виконання якої до порту USB 3.2 був підключений зовнішній SSD HyperX Savage Exo 480GB. При зчитуванні даних спостерігалася швидкість від 40 Мбіт/с до 95 Мбіт/с для клієнтів з підключенням по Wi-Fi 6 та Gigabit Ethernet відповідно, тоді як продуктивність запису помітно залежить від файлової системи накопичувача. З використанням HFS швидкодія сягала 21–73 Мбіт/с в залежності від типу клієнтського підключення, тоді як перехід на NTFS результати призвів до зменшення результатів майже вдвічі.

Висновки

Коментуючи результати тестування ASUS ZenWiFi AX Hybrid (XP4) в черговий раз не можна не відмітити ефективність та простоту використання технології AiMesh, для розгортання якої не потрібні спеціальні навички чи знання. Наявність підтримки Powerline для з’єднання вузлів є очевидною конкурентною перевагою, що дозволяє обійтися без прокладання додаткового мережевого кабелю. Втім, для досягнення максимальної продуктивності потрібна електрична проводка високої якості, але навіть за не самих оптимальних умов швидкості достатньо для вирішення більшості користувацьких задач. Що стосується самого бездротового маршрутизатора, то ZenWiFi AX Hybrid (XP4) пропонує привабливий дизайн, енергоефективну платформу і стабільне та функціональне ПЗ. Крім того, продукт демонструє гідні як для класу АХ1800 результати, але відсутність підтримки смуги частот 160 МГц помітно знижує швидкодію Wi-Fi 6. Втім, не можна не відмітити високу ефективність роботи продукту в якості сервера VPN і мережевого накопичувача, особливо при використанні «рідної» для Linux файлової системи HFS.

Одиночний ASUS ZenWiFi AX Hybrid (XP4) коштує приблизно 140 доларів і його експлуатація в такому режимі виглядає не дуже вдалою ідеєю через неможливість використання основних переваг та наявність в продуктовій лінійці ASUS більш доступних бездротових маршрутизаторів класу AX1800. При цьому, більш привабливо виглядає придбання пари таких пристроїв за 280 доларів із подальшою побудовою мережі AiMesh для забезпечення впевненого покриття Wi-Fi у великому будинку зі складним плануванням.