Огляд і тестування AiMesh-системи ASUS ZenWiFi AX Hybrid (XP4) з підтримкою Wi-Fi 6 та HomePlug AV2

За останні 20 років бездротові мережі Wi-Fi набули безпрецедентної популярності й фактично витіснили з ринку конкурентів. Попри всі недоліки технології наразі більшість мобільних пристроїв оснащена адаптерами з підтримкою стандартів сімейства IEEE 802.11. Розвиток Wi-Fi не припинявся ні на хвилину від моменту його створення, але покращення були спрямовані переважно на підвищення безпеки та збільшення пропускної здатності. Щодо радіусу дії, то в цьому аспекті спостерігається протилежна тенденція: із переходом з частоти 2,4 ГГц в діапазон 5 ГГц і згодом 6 ГГц, а також впровадженням високорівневих квадратурно-амплітудних модуляцій зона покриття навіть зменшилася. Запобігти цьому можна нарощуванням потужності передавача або покращенням чутливості приймальної частини, але для цього є певні технічні обмеження. Тож, залишається другий шлях: встановлювати додаткові ретранслятори сигналу, об’єднані в єдину мережу для забезпечення безперервної передачі даних при переміщені клієнтів між точками доступу. Одним з успішних прикладів реалізації такої концепції можна вважати технологію AiMesh від компанії ASUS, яка чудово підходить для використання в приватному помешканні або невеличкому офісі завдяки своїй ефективності та простоті налаштування. З роботою AiMesh ми з вами вже знайомились під час тестування ASUS ZenWiFi XD6, яке показало, що для досягнення найбільшої пропускної здатності доцільно використовувати з’єднання вузлів за допомогою каналу Gigabit Ethernet. Втім, не завжди є можливість прокласти додатковий кабель і виходом з даної ситуації може бути застосування технології Powerline, в якій для розповсюдження сигналу використовуються дроти електричної проводки. Сама технологія не нова, її перша версія з’явилася в далекому 2003 році й з того часу розвинулася в повноцінний стандарт IEEE1901, а одна з її останніх версій — HomePlug AV2 завдяки підтримці MIMO забезпечує швидкість передачі даних до 1300 Мбіт/с на фізичному рівні. Тож, нічого дивного в тому, що інженерам ASUS спало на думку поєднати в одному корпусі бездротовий маршрутизатор класу АХ1800 з підтримкою AiMesh і адаптер HomePlug AV2, в результаті чого з’явився продукт ASUS ZenWiFi AX Hybrid (XP4).

ASUS ZenWiFi AX Hybrid XP4

Вендор позиціює даний продукт в якості рішення для забезпечення покриття Wi-Fi у будівлях з товстими стінами, які значно послаблюють радіосигнал. Одиничний маршрутизатор ASUS ZenWiFi AX Hybrid може забезпечити роботу бездротової мережі на площі до 255 м², тоді як пара таких пристроїв здатні організувати покриття на вдвічі більшій квадратурі в 510 м². При цьому для побудови мережі AiMesh можуть бути використане як з’єднання HomePlug AV2, так і традиційні Gigabit Ethernet та Wi-Fi на частоті 5 ГГц, що дозволяє додавати в систему інші сумісні маршрутизатори ASUS, якими є переважна більшість сучасних моделей. Про особливості конструкції і програмного забезпечення, а також про швидкодію новачка ми з вами познайомимося трохи згодом, а прямо зараз можна ознайомитись з його технічними характеристиками.

Модель ASUS ZenWiFi AX Hybrid (XP4)
Сторінка продукту ZenWiFi AX Hybrid (XP4)
Режими роботи Бездротовий маршрутизатор, Точка доступу, Медіа-міст, Повторювач, Вузол AiMesh
З’єднання WAN Динамічна IP адреса, статична IP адреса, PPPoE (с підтримкою MPPE), PPTP, L2TP, USB 3G/4G
Стандарти мережі IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax, IPv4, IPv6, HomePlug AV2 MIMO, IEEE 1901, IEEE 1905.1
Швидкості передавання даних 802.11a: 6; 9; 12; 18; 24; 36; 48; 54 Мбіт/с
802.11b: 1; 2; 5.5; 11 Мбіт/с
802.11g: 6; 9; 12; 18; 24; 36; 48; 54 Мбіт/с
802.11n: 300 Мбіт/с (до 450 Мбіт/с для пристроїв з підтримкою Turbo-QAM)
802.11ac: 866 Мбіт/с
802.11ax (2,4ГГц): до 574 Мбіт/с
802.11ax (5 ГГц): до 1201 Мбіт/с
HomePlug AV2 MIMO: 1300 Мбіт/с
Антени Внутрішні, 4 шт.
Діапазон робочих частот 1 x 2,4 ГГц, 1 x 5 ГГц
Ширина полоси 20/40 МГц (діапазон 2,4 ГГц) 20/40/80 МГц (діапазон 5ГГц)
Технологія MIMO 2 x 2 (діапазон 2,4 ГГц/5 ГГц)
Шифрування WPA/WPA2/WPA3-Personal, WPA/WPA2-Enterprise
Міжмережевий екран та контроль доступу Firewall: SPI intrusion detection, DoS protection
Access control: Network service filter, URL filter, Port filter
Parental control
Функції кіберзахисту AiProtection Pro, Router Security Assessment, Malicious site blocking, Two-Way IPS, Infected Device Prevention and Blocking
VPN server PPTP, OpenVPN, IPSec
VPN client VPN Fusion (PPTP, L2TP, OpenVPN)
Системні функції UPnP, IGMP v1/v2/v3, DNS Proxy, NTP клієнт, DDNS, Port Trigger, Port Forwarding, DMZ, Wake on LAN (WOL), SSH, журнал системних подій
Процесор 1200 МГц, 4 ядра, архітектура ARMv8-A
Пам’ять RAM: DDR4 512 МБ, Flash: 256 МБ
Порти 1 x RJ45 10/100/1000 BaseT для WAN,
2 x RJ45 10/100/1000 BaseT для LAN,
1 x USB 3.2 Gen 1 Type A
Кнопки Reset, WPS
Додаткові функції Додаток ASUS Router, Adaptive QoS, Bandwidth Monitor, Bandwidth limiter, Traffic Monitor, Traffic Analyzer, Website history, MU-MIMO, OFDMA, RADIUS Server, Beamforming: standard-based and universal, IGMP snooping, IPTV support, LAN Link Aggregation IEEE802.3ad, WAN Aggregation, L2TP/ PPTP/IPSec Pass-Through, USB 3G/4G Modem, AiCloud, Download master, AiDisk, Media Server, Time Machine, Samba Server, FTP Server, Shared Folder privileges, AiMesh, Amazon Alexa skills, IFTTT, Smart Connect
Світлодіодні індикатори 1 x комбінований (живлення і статус)
Блок живлення, Вт н/д (внутрішній)
Розміри (ДxШxВ), мм 150 x 70 x 210
Маса, г 665
Вартість н/д

Комплект постачання

AiMesh-система постачається в коробці із цупкого картону, поверхня якої вкрита якісною поліграфією. Зовнішній вигляд стандартний для продуктів ASUS серії ZenWiFi: кольорова гама лицьової поверхні витримана в сіро-сталевих тонах, де на тлі ледве помітних концентричних кіл розташоване найменування моделі і зображення пари пристроїв ASUS ZenWiFi AX Hybrid (XP4).

ASUS ZenWiFi AX Hybrid XP4

Бокові грані не несуть корисної інформації, тоді як з тильної сторони покупці можуть ознайомитися з ключовими особливостями продукту, такими як побудова гібридної мережі AiMesh із можливістю з’єднання вузлів за допомогою технології Powerline, сумісність зі стандартом Wi-Fi 6 та підтримка комплексу кіберзахисту AiProtection Pro, а також наявність мобільного додатку ASUS Router з інтуїтивно зрозумілим інтерфейсом.

ASUS ZenWiFi AX Hybrid XP4

Система ASUS ZenWiFi AX Hybrid (XP4) складається з двох ідентичних бездротових маршрутизаторів, таку комплектацію можна впізнати по артикулу XP4 (2-PK). Окрім, власне, пари пристроїв в коробці знайшлося місце для:

  • настанови з експлуатації, гарантійного талона та іншої документації;
  • двох дротів живлення зі штепсельними вилками CEE 7/4 та IEC C5/C6;
  • патч-корду Cat-5E довжиною близько 1 м.

ASUS ZenWiFi AX Hybrid XP4

Слід зазначити, що дроти живлення і патч-корд отримали білий колір, щоб не псувати загальну естетику AiMesh-системи. Також, уважні читачі могли помітити відсутність в комплекті окремих блоків живлення, але це цілком нормально, адже ZenWiFi AX Hybrid (XP4) оснащений вбудованими джерелами струму, та може працювати в побутових електромережах з напругою від 100 В до 240 В і частотою 50/60 Гц.

Дизайн

Оскільки обидва бездротових маршрутизатори з комплекту постачання абсолютно ідентичні, знайомство з конструкцією відбувалося на прикладі одного з них. Зовнішній вигляд продукту нагадує про інші моделі ASUS сімейства ZenWiFi. Корпус із білого матового пластику має розміри 150 x 70 x 210 мм, його конструкція передбачає експлуатацію в вертикальному положенні як єдиному можливому. Маса пристрою сягає 665 г, що пояснюється наявністю вбудованого адаптера живлення. В нижній частині лицьової поверхні ZenWiFi AX Hybrid (XP4) знаходиться тиснений логотип компанії-виробника золотистого кольору, а над ним можна побачити кнопку, яка відповідає за активацію функції WPS або додавання нового вузла в мережу AiMesh за допомогою з’єднання Powerline. Кнопку оточує тонка вставка із прозорого пластику, під якою знаходиться світлодіод. Його колір світіння відповідає стану пристрою.

ASUS ZenWiFi AX Hybrid XP4

Бокові грані продукту, що мають скруглену форму, вкриті вертикальними декоративними борознами. При цьому права боковина глуха, а ліва містить велику кількість отворів для вентиляції. Зовнішні антени відсутні.

ASUS ZenWiFi AX Hybrid XP4

В нижній частині тильної сторони корпусу знаходиться ніша, де розташована розетка IEC C5/C6 для підключення електроживлення, кнопка Reset для скидання налаштувань, три порти RJ45 10/100/1000 BaseT — два LAN і один WAN, а також роз’єм USB 3.2 Type 2 для підключення різноманітної периферії.

ASUS ZenWiFi AX Hybrid XP4

В основі пристрою розташовані дві гумові смуги, які запобігають ковзанню на гладких поверхнях, а між ними знаходиться пластиковий стікер зі службовою інформацією.

ASUS ZenWiFi AX Hybrid XP4

Для доступу всередину продукту необхідно зняти верхню кришку, яка тримається на пластикових застібках, і відвернути три гвинти, після чого можна зсунути кожух корпусу. Внутрішній простір зайнятий пластиковим шасі, з фронтального боку якого знаходяться пара внутрішніх антен Wi-Fi.

ASUS ZenWiFi AX Hybrid XP4

На тильній стороні шасі знаходиться друкована плата з елементною базою, а у верхній частині можна побачити антени бездротових мереж.

ASUS ZenWiFi AX Hybrid XP4

В лівій частині друкованої плати розташована елементна база блока живлення, а права частина PCB зайнята металевою пластиною чорного кольору, яка, очевидно, використовується для відведення тепла від основних компонентів. Показання моніторингу температури отримати не вдалося, але під час роботи корпус пристрою нагрівався ледь помітно. Поміж інших бездротових маршрутизаторів ASUS модель ZenWiFi AX Hybrid (XP4) вирізняється тим, що побудована на компонентах виробництва компанії Qualcomm. В якості центрального процесора використаний чип IPQ6000, який містить чотири обчислювальних ядра з архітектурою ARMv8-A та частотою 1200 МГц. Функцію ОЗП виконує мікросхема DDR4 об’ємом 512 МБ, а для зберігання керуючої мікропрограми служить NAND-флеш на 128 МБ. За роботу портів Gigabit Ethernet відповідає комутатор QCA8075, а функціонування бездротових мереж забезпечують два радіомодулі QCA5022 та QCA5052 для діапазонів 2,4 ГГц та 5 ГГц відповідно. Обидва прийомопередавача працюють зі стандартом Wi-Fi 6 і зворотно сумісні з його попередніми версіями, вони підтримують MU-MIMO, OFDMA та Beamforming і забезпечують роботу MIMO за схемою 2T2R. Радіомодуль QCA5022 підтримує смугу частот 40 МГц, тоді як QCA5052 — 80 МГц, що забезпечує максимальні швидкості передачі 547 Мбіт/с та 1201 Мбіт/с на частотах 2,4 ГГц і 5 ГГц. І, врешті-решт ZenWiFi AX Hybrid (XP4) оснащена модулем CSR8811, який відповідає за роботу Bluetooth, що використовується для початкового налаштування пристрою за допомогою мобільного додатку ASUS Router.

Обговорити в форумі (коментарів: 10)

Останні огляди: