Тестовий стенд та методика тестування
Для вивчення продуктивності водоблоку EK-Quantum Velocity D-RGB – 1700 Nickel + Plexi в тестовому стенді були використані наступні компоненти:
- центральний процесор: Intel Core i9-12900K (5,0 ГГц, 1,199 В);
- материнська плата: ASUS ROG Maximus Z690 HERO (UEFI 2204);
- відеокарта: вбудоване графічне ядро центрального процесора;
- оперативна пам'ять: Kingston Fury Beast KF556C36BBEK2-32 (2х16 ГБ, DDR5-5600, 1,25 В);
- накопичувач: Team CX1 2,5″ SSD 240 GB;
- блок живлення: Enermax Revolution85 + ERV1020EWT.
Контур системи охолодження був таким:
- помпа: EK-Loop D5 G3 PWM Motor;
- резервуар: Watercool HEATKILLER Tube 200 D5;
- радіатор: EK-Quantum Surface X280M;
- вентилятори: ARCTIC P140 PWM;
- фітинги: EK-Quantum Torque STC-10/16;
- шланг: EK-Loop ZMT Soft Tube 10/16;
- рідина: EK-CryoFuel Clear (Concentrate 100ml).
Конфігурацію було зібрано на відкритому стенді під керуванням операційної системи Windows 10 x64 Home з останніми актуальними версіями драйверів на момент тестування. Як базовий термоінтерфейс виступала термопаста EK-TIM Ectotherm. Температура у приміщенні становила близько 26–27 градусів за Цельсієм. Для отримання максимального значення тепловиділення процесора використовувалася програма CPUID PowerMAX версії 1.00.1 з інструкціями AVX протягом 10 хвилин. Моніторинг температури здійснювався за допомогою програми CPUID HWMonitor v1.51.
Значення мінімальної та максимальної температури найгарячішого P-ядра визначалося у трьох режимах:
- 50% потужності помпи / 50% швидкості вентиляторів;
- 50% потужності помпи / 100% швидкості вентиляторів;
- 100% потужності помпи / 100% швидкості вентиляторів.
Альтернативою для порівняння ефективності охолодження EK-Quantum Velocity D-RGB – 1700 Nickel + Plexi була обрана AIO-система в особі популярної моделі ARCTIC Liquid Freezer II 280. Робота комплексу в цьому випадку була можлива лише у двох режимах:
- 50% потужності помпи / 50% швидкості вентиляторів;
- 100% потужності помпи / 100% швидкості вентиляторів.
Це пов'язано з тим, що система AIO не дозволяє працювати помпі та вентиляторам асинхронно.
Результати тестування
Мінімальні температури ядер у режимі простою в обох конфігураціях однакові. Під тривалим навантаженням помітну перевагу має кастомне рішення від EKWB. Підсумкові температури досить високі, але не варто забувати, що температура в приміщенні також була далекою від ідеальної — 27 градусів за Цельсієм не найлегші умови для проведення випробувань.
Збільшення швидкості вентиляторів до максимуму без зміни витрати помпи дозволило EK-Quantum Velocity відіграти градус у простої та чотири градуси під навантаженням. Дуже гідний результат.
Збільшення витрати помпи до максимуму для водоблоку EKWB дозволило відіграти рівно один градус порівняно з попереднім режимом. Якщо ж порівнювати показники першого та третього графіків, то результат становить вже п'ять градусів. У випадку системи AIO від ARCTIC на максимумі своїх можливостей їй вдалося охолодити найгарячіше ядро до 86 градусів, що на три градуси вище, ніж в EK. Температури без навантаження у всіх конфігурацій ідентичні. За підсумками EK-Quantum Velocity² має перевагу в будь-якому режимі, додаючи в скарбничку ще одну монету на користь кастомних СРО.
Висновки
Перемога водоблоку EKWB над системою від ARCTIC загалом була очікуваною. Потужне словенське рішення сьогодні у лідерах. Але якою ціною? На економічній та технологічній складовій хотілося б зупинитися трохи докладніше. Роздрібна вартість водоблоку EK-Quantum Velocity D-RGB – 1700 Nickel + Plexi для європейського ринку становить близько 115 євро. І це лише один блок. Якщо додавати в контур якісні європейські деталі, то підсумковий рахунок фінального складання злякає найзатятіших СРО-шників. Так, топові відеокарти на порядок дорожчі, проте гарна кастомна «вода» зараз коштує непристойно дорого. Вже непристойно дорого, а що буде далі? Це питання навіть не хочеться ставити. А ось комплект від ARCTIC дозволяє уникнути такого цінового шоку, віддавши в жертву кілька градусів підсумкових температур кристала процесора. Повертаючись до ціни EK-Quantum Velocity², мимоволі згадуєш вартість водоблоків минулих поколінь, які коштували буквально у два або навіть три рази (якщо йдеться про дуже старі версії) менше.
В чому може бути причина? EKWB останні кілька років будує власну екосистему, намагаючись зробити її простою та зрозумілою. Концепція побудови контуру під назвою EK-Matrix7 є унікальною, оскільки дозволяє конфігурувати деталі простіше і швидше. Нічого подібного конкуренти зараз не мають. Ні Watercool, ні Aqua Computer, яка за рік так і не спромоглася випустити жодного блоку для 4000-тисячної серії відеокарт, не можуть запропонувати користувачеві щось аналогічне. Фітинги EK, як ніколи, стильні, вони фізично додали у вазі, та й з інших деталей видно довгу інженерну роботу, що в результаті відбивається на роздрібній вартості. Якщо раніше на п'єдесталі важкого люксу красувалися тайванці з Bitspower, то зараз міцно влаштувалися словенці з EKWB.
Водоблок EK-Quantum Velocity D-RGB – 1700 Nickel + Plexi для тестування був наданий інтернет-магазином систем водяного охолодження Power Cooling.