До останнього часу в нас на тестуванні зазвичай були ноутбуки на базі процесорів Intel Core 11 покоління, котрі на тлі сучасних Alder Lake виглядають вже не так цікаво. Але все більше моделей виробники оснащують новими CPU, та одну з таких ми як раз й розглянемо в цьому огляді, а саме ASUS ROG Strix Scar 15 G533ZW.
ASUS ROG Strix Scar 15 G533ZW
Це потужний ігровий ноутбук на базі процесора Core i9-12900H та відеокарти GeForce RTX 3070 Ti. Він оснащений швидкісним накопичувачем місткістю 1 Тбайт та сучасною пам’яттю стандарту DDR5 обсягом 32 ГБ. Для поринання в ігровий процес у ньому встановлена 15,6″ матриця с роздільною здатністю Quad HD та с частотою оновлення 240 Гц з непоганим кольоровим охопленням. Крім того, є яскрава підсвітка клавіатури та самого ноутбука з настройкою режимів та ефектів. І все це в відносно невеличкому корпусі, але все за порядком.
Модель | ASUS ROG Strix Scar 15 (G533ZW-LN086W) |
---|---|
Сторінка продукту | ROG Strix Scar 15 |
Процесор | Intel Core i9-12900H 2,9 ГГц (до 5 ГГц в Boost-режимі) |
Оперативна пам'ять | 32 ГБ, SO-DIMM DDR5-4800 SK Hinyx (HMCG78MEBSA092N) |
Дисплей | 15,6″, 2560х1440, BOE NE156QHM-NZ2 (240 Гц), Adaptive-Sync |
Відеокарта | GeForce RTX 3070 Ti 8GB |
Накопичувачі | 1 ТБ, SSD NVMe M.2 (2280) PCIe 4.0 Micron 3400 (MTFDKBA1T0TFH) |
Зовнішні порти | 1 x Thunderbolt 4 USB Type-C з підтримкою DisplayPort, 1 х USB 3.2 Gen2 Type-C з підтримкою DisplayPort, 2 x USB 3.2 Gen1 Type-A, 1 x HDMI 2.1, 1 x 2.5G LAN |
Комунікації | 2.5Gb Ethernet, Wi-Fi 6E (802.11AX), Bluetooth 5.2 |
Мультимедіа | Cтереосистема, вбудований мікрофон, комбінований 3,5-мм аудіороз’єм |
Безпека | Модуль TPM 2.0, Keystone |
Акумулятор, мА·г | 5675–5845 (90 Вт·г, 4 комірки, літій-полімерна) |
Адаптер живлення, Вт | 280 |
Габарити, мм | 354 x 259 x 27,2 |
Вага, кг | 2,3 |
Операційна система | Windows 11 Home Single Language |
Вартість, грн | n/a |
Комплект постачання
Ноутбук постачається в чорній коробці середніх розмірів з дизайном у стилі ROG, в котрій передбачена ручка для перенесення.
В комплекті постачання є деяка документація, потужний блок живлення з кабелем, декоративні накладки та дармовис. Деякі моделі ROG Strix Scar можуть постачатися з ще одним менш потужним БЖ, зовнішньою камерою, мишкою, навушниками та гарним рюкзаком. Як ви зрозуміли, до нас потрапила найпростіша комплектація.
Блок живлення розрахований на мережеву напругу 100–240 В з частотою 50–60 Гц, має вихідну напругу 20 В зі струмом 14 А, що дорівнює цілим 280 Вт, і як покаже наше тестування, це цілком виправдовує таку потужність.
Ще дві декоративні накладки на шарнір дозволяють додати індивідуальності ноутбуку. Якщо цього буде замало, є можливість звантажити шаблони для 3D-друку та створити неповторний стиль для свого лептопа.
У комплекті також є магнітний ключ Keystone, котрий завдяки технології NFC забезпечує швидкий доступ до деяких програмних функцій та дозволяє відкрити заздалегідь прихований розділ на накопичувачеві. Щоб не загубити ключ є дармовис з кишенею під нього.
Зовнішній вигляд
Ноутбук має габарити 354x259x22,6 мм при вазі 2,3 кг, що не перевищує характеристик середньостатистичних лептопів з матрицею 15″, а враховуючи потужні компоненти, це навіть непогані показники.
Відносно моделей ROG Strix Scar минулого року зовнішнє оформлення трохи змінилося. На кришці зник точковий візерунок, замість якого зараз присутня діагональна смуга з маленькими логотипами ROG, та трохи змінився основний логотип з підсвіткою.
Нижня кришка такого самого діагонального дизайну, як і раніше. Сітчасто-точкова фактура залишилася, але силіконова панель стала світлішою.
Спереду розміщені отвори для двох динаміків, а також прозора смуга для RGB-підсвічування — в цьому плані також нічого не змінилося.
Декоративні накладки легко замінюються, достатньо їх потягнути в бік та в гору. Тримаються вони завдяки вбудованим магнітам. Можна взяти на сайті ASUS шаблони та роздрукувати свої власні накладки, тим самим підкресливши свою індивідуальність. Для додаткової вентиляції в них є декілька отворів.
Крім того, на панелі поряд теж є точкові отвори, які складаються в якійсь малюнок чи напис.
На задньому боці розташовані вже більші отвори для ефективної роботи системи охолодження. Решітка зліва стилізована під 2006 римськими цифрами — це рік появи бренду Republic of Gamers.
Також для вільного потоку повітря є решітки з лівого та правого боків ноутбука. Зліва є два порти USB 3.2 Gen1 Type-A та комбінований аудіороз’єм для підключення гарнітури.
На правому боці присутній лише порт з коміркою для Keystone, котрий за допомогою магніту втягується в корпус лептопа, якщо туди прикласти цей ключик.
Ззаду розташовані два порти USB Type-C з підтримкою DisplayPort — той що з краю дозволяє підключати блок живлення, а другий об’єднаний з Thunderbolt 4. Біля них є роз’єм HDMI, порт LAN та гніздо для живлення.
ROG Strix Scar 15 G533 позбавлений вебкамери, тож прийдеться купляти її окремо. Екран має тонкі рамки та здається, начебто він немає їх зовсім.
Також він відкидається на кут десь у 120 градусів.
Клавіатура острівного типу без цифрового блоку, завдяки чому стає враження, що ноутбук не 15″, а десь дюймів на 13–14. Використовуються довговічні перемикачі (100 млн натискань) з загальним ходом у 1,9 мм та RGB-підсвіткою.
Зверху головного блоку розміщені допоміжні клавіші, які регулюють гучність, вимикають мікрофон, форсують систему охолодження та активують фірмовий застосунок Armoury Crate.
На правому боці є ще декілька допоміжних кнопок, які відповідають за керування плеєром, а також клавіші Delete та PrintScreen. Ще ми тут бачимо дизайнерське рішення з декоративним розділенням поверхні, яке повторює діагональний хід на кришці. Цей кут напівпрозорий, решта поверхні має софт-тач покриття, яке, на жаль, дуже марке та збирає усі відбитки пальців.
Тачпад зі скла, великий за розмірами та несе функцію цифрового блоку, достатньо натиснути пальцем до надпису Num Lock та потримати декілька секунд. При активуванні він підсвічується білим кольором. Взагалі дуже зручне рішення.
Низ корпусу та клавіатура має RGB-підсвітку з палітрою у 16,5 млн кольорів зі всілякими спецефектами, які можна налаштувати в Armoury Crate.
Екран
Як згадувалося зверху, ROG Strix Scar 15 G533ZW має гарний екран діагоналлю 15,6 дюйма. Він матовий з роздільною здатністю 2560х1440 та частотою оновлення 240 Гц.
Використовується IPS-матриця NE156QHM-NZ2 виробництва BOE.
Для вимірювань використовувався прилад X-Rate i1 Display Pro, Argyll + DisplayCAL і HCFR Colormeter. Яскравість була встановлена на рівні 120 кд/м², що дорівнює 40% від максимального значення, пресет в Armoury Crate — Default.
Судячи з вимірів ми маємо майже повне покриття діапазону кольорів sRGB та 98,4% DCI P3, що можна вважати відмінним результатом.
Яскравість екрана регулюється в діапазоні від 3,06 до 256,87 кд/м². Колірна температура трохи перевищує 7000K, є певне зміщення у бік холодного спектра.
Екран забезпечує достатньо точну передачу кольорів із середнім відхиленням DeltaE менш як 1.
Фірмовий застосунок Armoury Crate дозволяє налаштувати колірну температуру і для значення у 6500К треба було вибрати 15 одиниць при заводських 50.
З такими налаштуваннями вдалося отримати точність покриття діапазону кольорів на рівні 99,9% для sRGB та 98,6% для DCI P3!
Колірна температура стала майже 6500К та решта показників нормалізувалася. При більш точному налаштуванні можна було б отримати ще кращі результати.
Точність передачі кольорів також стала ще краще.
Внутрішня будова
Загальне компонування стандартне, плата із системою охолодження, яка складається з двох «турбін», займає 2/3 площі ноутбука.
Система охолодження процесора та відеокарти мають дві спільні теплові трубки, всього їх шість штук. Як термоінтерфейс використовується рідкий метал Conductonaut Extreme фірми Thermal Grizzly, що, за словами виробника, забезпечує охолодження компонентів на 15 градусів ефективніше ніж звичайної термопасти.
У нижній частині корпусу встановлений акумулятор на 90 Вт·г.
Два слоти пам’яті зайняті модулями SO-DIMM стандарту DDR5-4800 виробництва SK Hynix.
Встановлений NVMe-накопичувач Micron 3400 місткістю 1 Тбайт. Це сучасний SSD з інтерфейсом PCI Express 4.0 на базі контролера Micron DM02A1. Такий накопичувач можна зустріти в роздрібній крамниці як Crucial P5 Plus. Поряд є ще один роз’єм M.2 під формат 2280, що дозволить встановити додатковий SSD.
За роботу бездротових інтерфейсів відповідає модуль на базі контролера Intel AX211NGW. Він забезпечує підтримку інтерфейсів Wi-Fi 6E (IEEE802.11ax) та Bluetooth 5.2. Фірмова технологія ROG RangeBoost збільшить зону покриття та покращить стабільність сигналу.
З двох боків внизу знаходяться низькочастотні динаміки, які кріпляться до корпусу через гумові демпфери. Ще два динаміки знаходяться під екраном, на передній панелі, що дозволяє залучити технологію Dolby Atmos. Крім того, там є пара вбудованих мікрофонів і для якісного спілкування використовується система інтелектуального шумозаглушення.
Все це накривається металізованою кришкою.
Тепер глянемо на компоненти більш ретельно. Серцем пристрою є процесор Core i9-12900H сімейства Alder Lake, який налічує шість продуктивних ядер з Hyper-Threading та вісім енергоефективних ядер, обробляючи одночасно 20 потоків даних. Працює він на базовій частоті 2,9 ГГц, але у режимі Turbo Boost може розганятися до 5 ГГц. Заявлена базова потужність 45 Вт з максимальним значенням у Turbo-режимі до 115 Вт.
Два модулі DDR5 працюють у двоканальному режимі на ефективній частоті 4800 МГц з таймінгами 40-39-39-76-2T. Загальний обсяг складає 32 ГБ.
За обробку графічних даних при навантаженні відповідає мобільна відеокарта GeForce RTX 3070 Ti. Ядро GA104 орудує 5888 шейдерними блоками, що трохи менше ніж у настільній карті, але достатньо для гри у сучасні проєкти. Відеокарта може розганятися до 1410 МГц, але є обмеження по потужності на рівні 115 Вт з підняттям TGP до 150 Вт. Використовується вісім гігабайтів пам'яті GDDR6 на 256-бітовій шині з ефективною частотою 14000 МГц. У 2D за картинку відповідає графічне ядро Intel Iris Xe з 96 шейдерними блоками.
Крім того, починаючи з цього року ноутбуки ROG та TUF оснащуються мультиплексорами (MUX), котрі перемикають передавання графічних даних з дискретної карти на екран, минаючи інтегроване в процесор відеоядро. Це позитивно впливає на швидкодію в іграх аж до 20 відсотків.
Програмне забезпечення
Зі встановленою ОС постачається два програмних комплекси. Перший з них — ASUS Armoury Crate, котрий відповідає за моніторинг, налаштування робочих режимів та підсвітки, створіння профілів користувача та багато чого іншого.
На першій основній вкладці відкриваються параметри продуктивності та дані моніторингу. У ASUS три основні робочі режими: Silent, Performance та Turbo з різними обмеженнями по потужності та частотам. При роботі від зовнішнього блока живлення за налаштуванням працює режим Performance, що забезпечує максимальну продуктивність. Turbo передбачає невелике прискорення завдяки підвищенню лімітів потужності та невеликому частотному розгону відеокарти та прискорення вентиляторів. Є режим з ручними налаштуваннями та можливістю прямого контролю вентиляторів. Від акумулятора ноутбук начебто повинен працювати в економічному та тихому режимі Silent, але поки що він не завжди перемикається, навіть може перейти у Performance, тому треба слідкувати за оновленням ПЗ, де цю проблему можуть виправити, або вибирати режим роботи самостійно.
У наступній вкладці можна налаштувати режими енергозаощадження, призначити гарячі клавіші, вибрати режим підсвітки, зробити налаштування звуку та провести моніторинг системи.
Для тонкіших налаштувань підсвітки передбачений розділ «Ефекти Aura» та Aura Creator.
Крім того, є можливість встановити активні шпалери на Робочий стіл чи записати макроси.
Далі можна здійснити управління функціями ключа безпеки Keystone. Окрім секретного розділу для особистої інформації можна асоціювати з ключем якісь програми для швидкого запуску і призначити на нього посилений режим охолодження. Потім для активації всіх функцій достатньо вставити ключ у бічну комірку.
В наступних вкладках можна вибрати пресет екрану, налаштувати колірну температуру, додати свою бібліотеку ігор до вбудованого лаунчера, зробити профіль сценаріїв роботи пристрою.
А ще там є своя крамниця!
Наступний застосунок My ASUS призначений для діагностики, оновлення ПЗ та зв'язку з техпідтримкою.
Ефективність системи охолодження та рівень шуму
ROG Strix Scar 15 G533ZW має доволі потужну конфігурацію у відносно маленькому корпусі, тому це накладає певні обмеження на систему охолодження та продуктивність пристрою.
Для створення максимального навантаження залучався стрес-тест AIDA64, який навантажував одночасно процесор та пам'ять. Режим роботи системи в Armoury Crate — Performance. Температура у приміщенні була 23 градуси за Цельсієм.
У цьому режимі процесор працював на максимальній частоті 4100 МГц, яка періодично знижувалася до 3600 МГц. Його температура була у середньому 93 градуси з піком до 97 °C, а енергоспоживання обмежувалося 90 Вт. Швидкість СО досягала 3600–3800 обертів на хвилину, а рівень шуму — 39,1 дБА у піку та 34–36 дБА у середньому (на відстані у 75 см від екрана).
У графічному тесті, де залучався 3DMark з тестом Time Spy у зацикленому режимі, процесор прогрівався до 72–87 градусів з піком у 100 °C, частота його досягала 5000 МГц та у середньому була на рівні 4200–4600 МГц. Відеокарта працювала на 1380–1530 МГц з розгоном до 1785 МГц, при цьому температура ядра досягала 86,7 градуса (98 °C для Hot Spot). Рівень шуму — 40,2 дБА.
Замість розгону системи використовувався режим Turbo в Armoury Crate. Він збільшує TDP процесора до 112 Вт та швидкість вентиляторів СО до 5700–6000 обертів на хвилину.
Завдяки цьому частота CPU підтримується на рівні 4100–4300 МГц, але й середня температура збільшується до 95 градусів з піком у 98 °C. Рівень шуму теж зростає — до 48,5 дБА.
Крім того, збільшуються частоти відеокарти GeForce 3070 Ti на 50 МГц для ядра та 200 МГц для пам’яті.
У режимі Turbo процесор вже працював на частоті 4300–4600 МГц, температура вже була нижчою, але пік у 100 градусів нікуди не дівся.
А ось відеокарта стала менш гарячою (80,2/91,8 °C), що вплинуло на частоти, які в середньому були на рівні 1665 МГц з розгоном 1830 МГц. Рівень шуму — все ті самі 48,5 дБА.
Результати тестування
Загальна продуктивність
PCMark 10
CPU-Z Benchmark
Cinebench
Geekbench 5
V-Ray 5 Benchmark
x265 HD Benchmark
AIDA Cache & Memory Benchmark
Таких показників важко буде досягти мобільним системам з пам’ятью DDR4.
Дискова підсистема
Непогані показники, як для сучасного накопичувача.
Ігрові програми
Тестування проведено у режимі Performance та Turbo. Ігри протестовані при роздільній здатності 2560×1440, лише для Cyberpunk 2077 застосовувався ще й режим 1920×1080.
3DMark
В Time Spy режим Turbo підвищив продуктивність десь на 1000 балів у кожному подтесті.
У Port Royal вже стрімко зросли показники — майже 10 відсотків додало у «розгоні».
Cyberpunk 2077
У Cyberpunk 2077 прийдеться вибирати, або грати при низькій роздільній здатності, або зменшувати якість графіки. Режим Turbo підвищив швидкодію десь на 10%.
Assassin’s Creed Valhalla
В Assassin’s Creed Valhalla можна грати на максимальних налаштуваннях. «Розгін» додасть ще шість кадрів на секунду.
Far Cry 6
У Far Cry 6 начебто середній fps на прийнятному рівні, але рідкісні події змусять трохи знизити якість графіки.
Horizon Zero Dawn
Старенькій порт, дуже неоднозначний за оптимізацією на своєму старті, непогано почувається на мобільній GeForce 3070 Ti. Turbo-режим накидає більш ніж 10 відсотків до середнього fps.
Total War: Three Kingdoms
Стратегія реального часу Total War: Three Kingdoms потребує менш якісних налаштувань, передбачений розгін вже не так додає кількість кадрів на секунду.
Час автономної роботи
Щоб перевірити час роботи від акумулятора, було проведено кілька тестів за допомогою PCMark. Тест Modern Office симулює комбіноване офісне навантаження. Другий тест вимірює час роботи під час відтворення відео формату Full HD, а Game дозволяє зрозуміти, скільки зможе працювати ноутбук під ігровим навантаженням. Яскравість екрана зафіксована на 120 кд/м², щоб можна було порівняти результати з іншими ноутбуками. Підсвічування клавіатури вимкнено.
Ноутбук у середньому може проробити від батареї близько 5,5–6 годин, і це з заводським налаштуванням. Не так й погано, як для такої потужної конфігурації. Можливо, з ручним налаштуванням цей час можна ще підвищити. Також привертають увагу дивні показники після активації Silent-режиму — можна виграти пів години часу в одному з тестів, але програти в іншому. У такому випадку новіша версія ПЗ не завадить.
Висновок
ASUS ROG Strix Scar 15 G533ZW — доволі непоганий ноутбук з потужною конфігурацією у відносно компактному корпусі. Він має оригінальний дизайн та на тлі деяких брутальних конкурентів виглядає дуже привабливо. Ще й замінити невеличку декоративну панель можна на свій смак, або налаштувати підсвічення клавіатури та корпусу, тим самим створити неповторний стиль своєму лептопу.
Топовий процесор дозволить не тільки грати, а ще й працювати з ресурсомісткими завданнями, де також не завадить швидкий накопичувач, якщо питання стоїть про великий обсяг даних. До речі, SSD з інтерфейсом PCI Express 4.0 зустрічався нам у ноутбуках нечасто, як і пам’ять DDR5, тому ROG Strix Scar 15 G533ZW можна сміливо назвати одним із сучасних пристроїв, які тільки можна зустріти на ринку. Також в ньому використовується гарна та яскрава матриця з достатньо точною передачею кольорів та роздільною здатністю Quad HD, що дозволить працювати с графічним контентом. Крім того, її частота оновлення 240 Гц сподобається вибагливим гравцям. Звичайно, не сама топова відеокарта навряд чи зможе видати стільки fps, але плавності картинці вона все ж таки зможе надати. Ще цікавим можна назвати рішення у вигляді NFC-ключика Keystone, до якого можна прив’язати деякі дії з лептопом.
Але відносно компактні розміри пристрою наклали обмеження на систему охолодження і вона при високому навантажені сильно шумить. Звичайно, це недолік усіх потужних ноутбуків і з цим прийдеться змиритися, на щастя в типових задачах ROG Strix Scar 15 G533ZW доволі тихий. Для ігор це зовсім не актуально, бо часто доводиться грати у навушниках.