Результати тестування
Тестування бездротового маршрутизатора проходило в складі тестового стенда, де функцію клієнта виконував ноутбук ASUS Vivobook 15 Pro, оснащений адаптером Intel Wi-Fi 7 BE200 та мережевою картою ASUS USB-C2500, що забезпечує швидкість передачі даних до 2,5 Гбіт/с. В ролі сервера був використаний міні-ПК на базі AMD Ryzen 7 7840HS із двома мережевими інтерфейсами 10/100/1000/2500 BaseT та Wi-Fi адаптером MediaTek MT7925 із підтримкою IEEE 802.11be. Обидва персональних комп’ютери функціонували під управлінням операційних систем Microsoft Windows 11 Professional версії 24H2 з усіма останнім оновленнями, а для оцінювання швидкодії був залучений застосунок iPerf3 версії 3.18. Сам ASUS TUF Gaming BE6500 працював з прошивкою 3.0.0.6.102_57063 від 14.04.2025, та оскільки стандарт Wi-Fi 7 все ще не погоджений для використання на території України постачальник пропонує встановити спеціальну версію мікрокоду.
Тестування швидкодії бездротових мереж проходило в умовах прямої видимості в 5 метрах між точкою доступу та клієнтом, а також при збільшенні відстані до 10 метрів та з перешкодами у вигляді капітальної стіни.
Судячи результатів вимірювання на частоті 5 ГГц в режимі прямої видимості Wi-Fi 7 забезпечує мінімальну перевагу у порівнянні із Wi-Fi 6. Можна сказати, що результати практично однакові: середня швидкість для IEEE 802.11ax складає 1429 Мбіт/с, тоді як для IEEE802.11be це показник становить 1502 Мбіт/с. Крім того, при активації технології MLO, яка в теорії має забезпечити приріст, швидкість не тільки не збільшується, а навпаки — трохи зменшується до середніх значень 1360 Мбіт/с. В умовах штучних перешкод падіння швидкодії в діапазоні 5 ГГц майже ідентичне і становить приблизно 50% незалежно від використаного стандарту. На перший погляд, результати не дають приводу для оптимізму, втім, середньої швидкості близько 1,5 Гбіт/с буде більш ніж достатньо для будь-якого домашнього сценарію використання.
Що ж до роботи бездротової мережі на частоті 2,4 ГГц, то ASUS TUF-BE6500 не продемонстрував високої ефективності: навіть при прямій видимості середня швидкість знаходиться в межах 185–190 Мбіт/с, а в умовах перешкод падає від 50% для Wi-Fi 6 до 65% з використанням Wi-Fi 7. В процесі тестування було помічено, що попри примусове встановлення ширини каналу 40 МГц швидкість фізичного з’єднання становить 287–344 Мбіт/с, що свідчить про зменшення смуги до 20 МГц. Така поведінка характерна для радіоефіру із великою кількістю завад від сусідніх бездротових мереж, що цілком природно для багатоквартирних будинків сучасних мегаполісів. Отже, діапазон 2,4 ГГц доцільно використовувати для рішень IoT та забезпечення сумісності із застарілими пристроями.
Швидкодія передачі даних між двома бездротовими клієнтами на частоті 5 ГГц знаходиться на високому рівні — близько 750 Мбіт/с. Не рекордні, та цілком достатні показники для повноцінної роботи в локальній мережі, але очікуваної переваги від використання MLO непомітно, очевидно, через невисоку пропускну здатність мережі в діапазоні 2,4 ГГц.
Зате, при вимірюванні пропускної здатності служби NAT, що використовується в більшості провайдерів для доступу в Інтернет, новинка показує себе з найкращого боку. Для клієнтів LAN та Wi-Fi 7 середні швидкості сягають теоретичних меж фізичних інтерфейсів — 2300 Мбіт/с та 1500 Мбіт/с відповідно, тоді як при їх одночасній роботі пропускна здатність обмежена можливостями порту WAN, а при двонапрямній передачі даних спостерігаються показники більш ніж 4000 Мбіт/с.
Під час оцінювання продуктивності ASUS TUF Gaming BE6500 в ролі сервера VPN виникла програмна проблема з генерацією сертифіката відкритого ключа, необхідного для роботи IPSec, тож довелося обмежити тестування протоколами OpenVPN та WireGuard. З використанням OpenVPN можна розраховувати в середньому на 100 Мбіт/с, тоді як WireGuard, який має набагато кращу оптимізацію програмного коду, забезпечує в 6–7 разів кращу пропускну здатність.
При роботі ASUS TUF-BE6500 в ролі мережевого накопичувача разом із підключеним SSD, оснащеним інтерфейсом USB 3.2 Gen 1, для клієнтів LAN показники запису і читання сягають 105–220 МБ/с відповідно. З використанням Wi-Fi 7 в діапазоні 5 ГГц при передачі даних в мережеве сховище користувачі можуть розраховувати на 80–85 МБ/с, тоді як швидкість завантаження знаходиться в межах 30–35 МБ/с, тож будемо сподіватися на покращення з виходом оновлень прошивки показників читання для клієнтів бездротових мереж.
Висновки
Ще на початку сьогоднішнього огляду ми припустили, що для кінцевих користувачів не важлива апаратна платформа, на якій побудований бездротовий маршрутизатор, а більш цікаві його специфікації та можливості розширення. З цього боку TUF Gaming BE6500, який виконано на елементній базі Qualcomm, виглядає досить привабливо: він оснащений функціональною прошивкою ASUSWRT 5.0, пропонує потужні інструменти для захисту від кіберзагроз та батьківського контролю, а також підтримує функції, що можуть стати у пригоді для любителів комп’ютерних ігор. При цьому теоретична швидкодія його підсистеми Wi-Fi в режимі IEEE 802.11be сягає 6500 Мбіт/с, а дротова мережа забезпечує сумарну пропускну здатність на рівні 10 Гбіт/с. Пристрій відрізняється помірним споживанням електроенергії та вельми ефективною системою охолодження, що разом з ергономічним корпусом і гарантією в 36 місяців робить його гідним кандидатом на покупку.
Але наразі ідеальну картину псують дрібні недоліки програмного забезпечення, які не дозволяють розкрити потенціал бездротової мережі та обмежують функціонування в ролі VPN-сервера IPSec. Немає жодних сумнівів, що постачальник виправить ці «баги» в наступних версіях прошивки й тоді ASUS TUF-BE6500 з роздрібною ціною в 8889 грн можна сміливо рекомендувати для придбання тим користувачам, що шукають сучасний бездротовий маршрутизатор з портами 10/100/1000/2500 BaseT і підтримкою актуальних стандартів бездротових мереж.