Прошивка та комплекте ПЗ
RT-AXE7800 працює під керуванням прошивки ASUSWRT на базі ядра Linux, основні можливості якої добре знайомі з попередніх оглядів бездротових маршрутизаторів ASUS. Графічний інтерфейс користувача оснащений режимом швидкого налаштування Quick Internet Setup, який дозволяє сконфігурувати підключення до інтернету і встановити базові параметри Wi-Fi та облікового запису адміністратора.
Зазвичай режим Quick Internet Setup автоматично запускається при першому включенні пристрою, але його можна викликати в будь-який момент натиском на відповідне посилання у web-інтерфейсі. На головному екрані, який має назву Network Map, зображено мережеву схему, в центрі якої знаходиться ASUS RT-AXE7800, виводяться статуси всіх основних підсистем бездротового маршрутизатора і надається можливість їх базового налаштування. Неможливо не відмітити перероблену вкладку Status в частині відображення стану портів RJ-45, який став більш наочним.
Розділ AiMesh присвячений управлінню однойменною технологією, що дозволяє об’єднувати переважну більшість наявних бездротових маршрутизаторів ASUS в єдину мережу для збільшення площі покриття Wi-Fi. Для передачі між вузлами AiMesh можна використовувати як бездротове, так і дротове підключення, причому, як показали наші тести обидва варіанти працюють достатньо ефективно.
Прошивка RT-AXE7800 дозволяє розгорнути одразу дев’ять гостьових мереж Wi-Fi — по три в кожному з діапазонів 2,4 ГГц, 5 ГГц та 6 ГГц, але розширеними можливостями, такими як сторінка-заставка з власним дизайном або Captive Portal, що може запропонувати, наприклад, ASUS 4G-AX56, цей пристрій похизуватися не може.
Зате він оснащений повноцінним комплексом захисту від мережевих загроз AiProtection Pro, що є плодом сумісних зусиль з компанією Trend Micro, яка є визнаним експертом в галузі кібербезпеки. Саме Trend Micro відповідає за регулярне оновлення бази даних сигнатур, які використовуються для блокування інтернет-ресурсів зі шкідливим контентом, двостороннього захисту від мережевих вторгнень Two-Way IPS та ізоляції інфікованих пристроїв в локальній мережі. Крім того, AiProtection Pro дозволяє провести аудит налаштувань бездротового маршрутизатора на відповідність кращим практикам інформаційної безпеки й запропонувати кроки з її посилення.
ASUS RT-AXE7800 оснащений розвинутими можливостями «батьківського контролю», які на рівні клієнтів дозволяють обмежити доступ до контенту певних категорії чи повністю заблокувати доступ в інтернет за розкладом.
Вкладка Adaptive QoS дозволяє контролювати використання пропускної здатності WAN/LAN, керувати пріоритетами трафіку «Quality of Service», як в ручному режимі, так і на базі попередньо налаштованих профілів, а також аналізувати історію відвідання web-ресурсів та вимірювати швидкість підключення до мережі Інтернет.
Для аналізу трафіку в розрізі додатків або клієнтів служить розділ Traffic Analyzer, де також контролюється поточне використання пропускної здатності фізичних інтерфейсів.
Завдяки наявності порту USB 3.2 бездротовий маршрутизатор здатний працювати з різноманітними периферійними пристроями, керування якими зосереджено в меню USB Application. Для зовнішніх накопичувачів тут можна налаштувати доступ до збережених даних з Інтернет та в середині локальної мережі шляхом організації серверів мультимедійних і файлових серверів SMB та FTP.
Крім того, завдяки вбудованому Print Server користувачі можуть організувати спільний доступ до принтера, а за наявності 3G/4G модема з інтерфейсом USB — забезпечити підключення до інтернету через мережі стільникових операторів. Також прошивка RT-AXE7800 надає можливість розгорнути сервіс Time Machine для резервного копіювання пристроїв Apple та підтримку функції AiCloud 2.0, що забезпечує синхронізацію даних на зовнішніх носіях і дискових накопичувачів клієнтів локальної мережі з хмарою ASUS Webstorage із можливістю подальшого доступу до інформації ззовні.
Вкладка Wireless відповідає за налаштування бездротових мереж, саме тут задаються номери каналів, ширина смуг частот і параметри безпеки для кожного з трьох частотних діапазонів 2,4 ГГц, 5 ГГц та 6 ГГц. Окрім того, вкладка Wireless дозволяє налаштувати функцію WPS для швидкого підключення клієнтів Wi-Fi, роботу в режимі «медіа-мосту», фільтрацію по МАС-адресам і авторизацію на зовнішньому RADIUS-сервері, а також багато професійних додаткових налаштувань радіомодулів задля досягнення максимальної швидкодії.
Керуванням підсистемою локальної мережі знаходиться в розділі LAN, де окрім адресації встановлюються параметри сервера DHCP, статичні мережеві маршрути, специфічні налаштування IPTV і активується Link Aggregation для об’єднання пропускної здатності двох портів локальної мережі.
Меню WAN служить для управління підключенням до мережі Інтернет і важливим є те, що користувачі можуть обрати режим шифрування запитів DNS і вказати довірений сервер для уникнення атак типу DNS Spoofing. Завдяки функції Dual WAN користувачі можуть не тільки обрати фізичний порт для підключення до обладнання інтернет-провайдера, а й налаштувати резервування основного каналу за допомогою дротового підключення або стільникової мережі через USB-модем. Окрім того, меню WAN дозволяє налаштувати такі функції, як Port Triggering та Port Forwarding, створити «демілітаризовану зону» і приєднатися до сервісу динамічних доменних імен DDNS.
Бездротовий маршрутизатор підтримує інтеграцію в екосистему розумного будинку Amazon Alexa та перспективну адресацію IPv6.
Що стосується роботи ASUS RT-AXE7800 з віртуальними приватними мережами, то в режимі сервера на додачу до звичних PPTP, IPSec та OpenVPN роутер отримав підтримку перспективного стандарту WireGuard, який відрізняється високим рівнем захисту та економним ставленням до системних ресурсів. Клієнтська частина забезпечує роботу з протоколами PPTP, L2TP, OpenVPN та WireGuard, причому, користувачі можуть створити до 16 підключень до різних серверів VPN і налаштувати індивідуальні правила маршрутизації для пристроїв локальної мережі. Крім того, користувачам пропонується функція Instant Guard для захисту трафіку мобільних пристроїв в публічних мережах шляхом побудови шифрованого каналу IPSec до бездротового маршрутизатора.
На додачу до AiProtection захист інформації забезпечує класичний «міжмережевий екран» з функцією протидії DDoS-атакам і фільтрацією трафіку за URL, ключовим словам та мережевим сервісам.
В решті решт, меню Administration відповідає за вибір режиму роботи пристрою, налаштування облікового запису адміністратора, роботу клієнта NTP і параметрів віддаленого підключення, оновлення прошивки та збереження налаштувань керівного ПЗ із можливістю відновлення із резервної копії. В розділі Logs відображається вміст системних журналів, а вкладка Network Tools пропонує утиліти для діагностики мережі, управління функцією Wake-on-LAN та керування технологією Smart Connect. Остання дозволяє створити єдину точку доступу в усіх трьох частотних діапазонах, причому, режим роботи бездротових клієнтів обирається автоматично.
Окрім web-інтерфейсу ASUSWRT для налаштування RT-AXE7800 можна скористатися додатком ASUS Router App, що доступний для завантаження в плей-маркетах для платформ Android та iOS. На головному екрані Home виводиться статус використання мережевих інтерфейсів, перелік під’єднаних клієнтів локальної мережі, налаштування Wi-Fi та навантаження на SoC і RAM.
Окрім того, в розділі Home можна вибрати та активувати профіль Adaptive QoS, увімкнути ігровий режим Mobile Game Mode, що служить для підвищення ігрового трафіку від мобільного пристрою, а також налаштувати вузол в складі системи AiMesh.
Вкладка Devices відображає перелік під’єднаних клієнтів локальної мережі й для кожного з них можна скористатися функцією Safe Browsing для фільтрації небажаного контенту на рівні запитів DNS, повністю заблокувати або обмежити швидкість доступу до інтернету, а також переглянути параметри підключення.
Меню Insights служить для управління параметрами безпеки, в тому числі комплексом мережевого захисту AiProtection, а вкладка Family допомагає налаштувати функцію «батьківського контролю», завдавши для кожного клієнтського пристрою один з рекомендованих профілів згідно з віковою категорією користувачів, або обмежити вихід до «всесвітнього павутиння» за розкладом.
Врешті-решт, розділ Settings дозволяє отримати доступ до більшості з налаштувань бездротового маршрутизатора, що забезпечує реальну альтернативу web-інтерфейсу ASUSWRT.