Огляд і тестування бездротового маршрутизатора ASUS 4G-AX56 зі підтримкою Wi-Fi 6 та можливістю роботи в стільникових мережах LTE

Переважна більшість сучасних бездротових маршрутизаторів ASUS, оснащених портом USB, дозволяють під’єднати стільниковий модем і організувати доступ в Інтернет через мережі мобільних операторів. Таким чином можна влаштувати підключення в тих місцях, де неможливо прокласти «виту пару», або забезпечити резервний канал передачі даних на випадок збою в роботі основного провайдера, обладнання якого досить чутливе до відсутності електропостачанням. В той самий час базові станції операторів стільникового зв’язку зазвичай оснащені системами безперебійного електроживлення від акумуляторів, на вузлових технологічних майданчиках завжди присутні резервні дизель-генератори, а в окремих випадках технічний персонал оператора забезпечує живлення від пересувних джерел електроенергії. Що стосується пропускної здатності, то сучасні мобільні мережі 4-го покоління забезпечують швидкості передачі до 300 Мбіт/с в напрямку від базової станції до клієнта і до 50 Мбіт/с в зворотному боці за наявності абонентського обладнання LTE Cat 6, а попередня — третя генерація за підтримки клієнтським терміналом стандарту HSPA+ дозволяє передавати дані зі швидкістю до 42 Мбіт/с. Звісно, в реальних умовах теоретичні й практичні показники швидкодії помітно відрізняються не на користь останніх і тут велику роль грають кількість абонентів, яких одночасно обслуговує базова станція, потужність сигналу в точці прийому та наявність перешкод на шляху розповсюдження радіохвиль. Втім, пропускної здатності зазвичай достатньо для більшості користувацьких сценаріїв, в тому числі онлайн відеоконференцій, перегляду відео контенту високої чіткості, а також передачі значних обсягів даних в хмарні сховища. Отже, логічним кроком з боку виробників мережевого обладнання було поєднати бездротовий маршрутизатор та стільниковий модем в одному пристрої й чудовим прикладом такої реалізації є ASUS 4G-AX56, який пропонує підтримку Wi-Fi 6 і мобільних мереж 3G/4G.

ASUS 4G-AX56

Зовнішній вигляд продукту нічим не видає його розширені можливості, серед яких є насправді унікальні функції, які будуть розглянуті в процесі сьогоднішнього огляду одразу після знайомства зі специфікаціями, що наведені в таблиці нижче.

Модель ASUS 4G-AX56
Сторінка продукту 4G-AX56
Режими роботи Бездротовий маршрутизатор, Точка доступу, Медіаміст, Повторювач
З’єднання WAN Mobile WAN 3G/4G, динамічна IP адреса, статична IP адреса,
PPPoE (з підтримкою MPPE), PPTP, L2TP
Стандарти мережі IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax, IPv4, IPv6, LTE Category 6, HSPA+
Швидкості передавання даних 802.11a: 6; 9; 12; 18; 24; 36; 48; 54 Мбіт/с
802.11b: 1; 2; 5.5; 11 Мбіт/с
802.11g: 6; 9; 12; 18; 24; 36; 48; 54 Мбіт/с
802.11n: 300 Мбіт/с
802.11ac: 866 Мбіт/с
802.11ax (2,4ГГц): до 574 Мбіт/с
802.11ax (5 ГГц): до 1201 Мбіт/с
LTE Category 6: до 300 Мбіт/с (Downlink), до 50 Мбіт/с (Uplink)
HSPA+: до 42 Мбіт/с (Downlink), до 11 Мбіт/с (Uplink)
Антени Wi-Fi: Зовнішні, 2 шт.
Mobile: Зовнішня, 1 шт., Внутрішня, 1 шт.
Діапазон робочих частот 1 x 2,4 ГГц, 1 x 5 ГГц
Ширина смуги 20/40 МГц (діапазон 2,4 ГГц)
20/40/80 МГц (діапазон 5ГГц)
Технологія MIMO 2 x 2 (діапазон 2,4 ГГц/5 ГГц)
Шифрування WPA/WPA2/WPA3-Personal, WPA/WPA2-Enterprise
Міжмережевий екран та контроль доступу Firewall: SPI intrusion detection, DDoS protection
Access control: Network service filter, URL filter, Port filter
Parental control
Функції кіберзахисту AiProtection Classic, Router Security Assessment, Malicious site blocking, Infected Device Prevention and Blocking
VPN server PPTP, OpenVPN
VPN client PPTP, L2TP, OpenVPN
Системні функції UPnP, IGMP v1/v2/v3, DNS Proxy, NTP клієнт, DDNS, Port Trigger, Port Forwarding, DMZ, Wake on LAN (WOL), SSH, журнал системних подій
Процесор 880 МГц, 2 ядра, архітектура MIPS 1004K
Пам’ять RAM: DDR3 512 МБ, Flash: 128 МБ
Порти 1 x RJ45 10/100/1000 BaseT для WAN,
4 x RJ45 10/100/1000 BaseT для LAN,
1 x слот Nano SIM
Кнопки Power, Reset, WPS
Додаткові функції Додаток ASUS Router, QoS Traffic Manager, MU-MIMO, OFDMA, RADIUS Client, Beamforming: standard-based and universal, IGMP snooping, IPTV support, L2TP/ PPTP/IPSec Pass-Through, AiMesh, Amazon Alexa skills, Guest Networks, Captive Portal
Світлодіодні індикатори 1 x Power,
1 x Wi-Fi 2,4 ГГц
1 x Wi-Fi 5 ГГц
1 x WAN
1 x Mobile WAN
3 x Mobile WAN signal
Блок живлення, Вт 24 Вт (зовнішній)
Розміри (ДxШxВ), мм 220 x 87 x 180 (310*)
Маса, г 513
Вартість 7 009 грн

* - висота з урахуванням довжини антен

 

Комплект постачання

Продукт постачається в картонному пакуванні середніх габаритів, в оформлені якого безпомилково вгадується належність до модельного ряду бездротових маршрутизаторів ASUS. На лицьовій поверхні приведено зображення пристрою і його найменування, а також зазначається бездротовий клас AX1800, одна з основних особливостей 4G-AX56 — наявність вбудованого модема мобільних мереж 3G/4G, а також підтримка сучасного стандарту Wi-Fi 6 і комплексу кіберзахисту AiProtection.

ASUS 4G-AX56

Зі зворотного боку коробки наведені відомості про можливість передачі даних на швидкості до 300 Мбіт/с завдяки сумісності стільникового модема зі стандартом LTE Advanced Category 6, переваги бездротових мереж Wi-Fi 6 над попередніми версіями, а також сценарії можливого застосування пристрою за умови підключення до мереж мобільних операторів.

ASUS 4G-AX56

Комплект постачання продукту дещо відрізняється від решти бездротових маршрутизаторів, він містить:

  • набір паперової документації;
  • лоток для встановлення SIM-карти формату Nano;
  • ключ для відкриття лотка SIM-карти;
  • пару змінних штепсельних вилок;
  • блок живлення;
  • патч-корд Cat5e довжиною близько 1 м;

ASUS 4G-AX56

Звертає увагу блок живлення S30Y1X-120A200-C4 виробництва Shenzhen Gongjin Electronics Co., Ltd, який призначений для роботи в мережах змінного струму з частотою 50 Гц або 60 Гц і напругою від 100 В до 240 В. На виході джерело живлення забезпечує постійну напругу 12 В при силі струму 2 А, що становить вихідну потужність 24 Вт.

ASUS 4G-AX56

Слід зазначити, що на відміну більшості бездротових маршрутизаторів ASUS, розрахованих на робочу напругу 19 В, 4G-AX56 працює від напруги 12 В. Це дозволяє живити його напряму від широко розповсюджених свинцево-кислотних акумуляторних батарей без додаткового обладнання. Не менш важливою перевагою пристрою є його економічність: в стані спокою з увімкненим стільниковим модемом споживання «від розетки» не перевищує 6 Вт, тоді як при максимальному навантаженні маршрутизатор потребує для роботи менше ніж 8 Вт.

Дизайн

Ззовні 4G-AX56 мало в чому відрізняється від інших сучасних бездротових маршрутизаторів ASUS: корпус має вертикальну орієнтацію, матеріал — чорний матовий пластик вкритий складною текстурою і таким чином опирається появі відбитків пальців. У верхній частині пристрою розташовані три антени, дві з яких відповідають за роботу Wi-Fi, а третя служить для прийому і передачі сигналів від мобільних операторів. Ще одна антена — внутрішня — під’єднана до стільникового модема, завдяки їй реалізований режим MIMO 2x2 та технологія Carrier Aggregation, що забезпечує можливість об’єднання декількох несучих від базової станції для збільшення швидкості передачі даних. Зовнішні антени виконані невіддільними від корпусу, але оснащені шарнірами, що забезпечують два ступені свободи та обертання навколо своєї осі. Розміри пристрою становлять 220 x 87 x 180 мм, тоді як антени в робочому положенні збільшують висоту до 310 мм.

ASUS 4G-AX56

На передній поверхні окрім золоченого логотипа виробника можна знайти ряд світлодіодів, які сигналізують про рівень сигналу і стан підключення до мобільних мереж, статус з’єднання з WAN, активність Wi-Fi та наявність живлення.

ASUS 4G-AX56

Збоку стає помітною призматична форма корпусу із розвиненою основою, яка ззаду помітно виступає за горизонтальну проєкцію, що разом із вагою 513 г забезпечує стійкість пристрою на гладких поверхнях. Бокові грані позбавлені будь-яких функціональних елементів і вентиляційних отворів.

ASUS 4G-AX56

В нижній частині корпусу видніється ряд прорізей для доступу свіжого повітря всередину, на основі ближче до передньої панелі знаходяться дві гумові ніжки, які запобігають ковзанню і, нарешті, в глибині помітний слот, в який вставляється лоток з SIM-картою формату Nano-SIM. Для відкриття лотка слугує комплектний ключ, а для захисту від потрапляння пилу лоток закривається гумовою заглушкою.

ASUS 4G-AX56

На задній панелі ASUS 4G-AX56 розміщені мініатюрні кнопки Reset та WPS для скидання налаштувань прошивки й активації функції Wi-Fi Protected Setup відповідно, тумблер вмикання і гніздо для підключення зовнішнього блоку живлення, справа від якого знаходиться порт WAN і чотири LAN — всі у виконанні RJ-45 з підтримкою Gigabit Ethernet. Між ними розташований пластиковий стікер з найменуванням моделі та різноманітною службовою інформацією. Слід зазначити, що стікер виконує функцію гарантійної пломби: під ним знаходиться гвинт, що скріплює половинки корпусу, отже, розібрати продукт не пошкодивши його товарний вигляд неможливо.

ASUS 4G-AX56

В плані апаратного забезпечення новачок нагадує ASUS RT-AX53U. Обидва пристрої базуються на SoC Mediatek MT7621A, яка вже багато років досить успішно використовується в мережевому обладнанні класу SOHO. Обчислювальна частина MT7621A містить два ядра з 32-бітною архітектурою MIPS 1004K, що працюють на частоті 880 МГц і можуть обробляти по два незалежних потоки даних. «Систему-на чипі» доповнюють 512 МБ оперативної пам’яті DDR3 і 128 МБ флеш MCL NAND, що виконує функцію постійного запам’ятовуючого пристрою. В складі SoC міститься комутатор Gigabit Ethernet, а також контролери шини USB та PCI Express. Саме до останніх підключені два радіомодулі Mediatek MT7905D, які відповідають за функціонування Wi-Fi на частотах 2,4 ГГц і 5 ГГц. Чипи забезпечують роботу бездротових мереж стандартів IEEE802.11 a/b/g/n/ac+ax, підтримують технології MU-MIMO, Beamforming, 1024QAM та MIMO в конфігурації 2T2R. Кожен з радіомодулів працює в парі з чипами MT7975DN, які відповідають за обробку та підсилення високочастотних сигналів. Завдяки підтримці смуги частот до 80 МГц для Wi-Fi 6 на частоті 5 ГГц ASUS 4G-AX56 забезпечує швидкість передачі 1201 Мбіт/с, а в діапазоні 2,4 ГГц можна розраховувати на 574 Мбіт/с включно, що забезпечує приналежність продукту до бездротового класу AX1800. Врешті-решт, за роботу мобільних мереж 3G/4G відповідає модем Fibocom FG621-EA з підтримкою LTE Category 6 і DC-HSPA+. Серед підтримуваних частот присутні актуальні для України 900 МГц, 1800 МГц та 2600 МГц для мереж 4-го покоління та діапазон 2100 МГц для роботи в 3G. Теоретична пропускна здатність LTE Cat.6 сягає 300 Мбіт/с на завантаження і 50 Мбіт/с у зворотному напрямку, тоді як для DC-HSPA+ дозволяє розвинути 42 Мбіт/с та 11 Мбіт/с для Downlink та Uplink відповідно. Швидкісні характеристики будуть розглянуті в практичній частині сьогоднішнього огляду, а прямо зараз читачі можуть ознайомитися з інтерфейсом і можливостями керуючого програмного забезпечення.