Огляд і тестування ігрової AiMesh-системи ASUS ROG Rapture GT6

Попри розвиток апаратного забезпечення та впровадження нових версій стандарту бездротових мереж IEEE 802.11, більше відомий як Wi-Fi, питання забезпечення надійного покриття в складних умовах залишається актуальним по цей час. Одиничний бездротовий маршрутизатор, яким би досконалим та дорогим він не був, не здатний сформувати суцільну зону впевненого приймання сигналу у великих приміщеннях із перешкодами у вигляді залізобетонних стін та перекриттів, де вступають в дію закони фізики, що визначають правила розповсюдження радіохвиль в діапазоні надвисоких частот. Краще за все дана проблема розв’язується шляхом встановлення додаткових ретрансляторів, які забезпечують локальне покриття, а для коректної роботи клієнтів з декількома точками доступу були розроблені й впроваджені стандарти IEEE 802.11r та IEEE 802.11k.

Втім, багато хто з вендорів мережевого обладнання запропонували власні рішення розширення покриття Wi-Fi та однією з таких реалізації є технологія AiMesh від ASUS. Остання дозволяє об’єднати в єдину мережу до п’яти маршрутизаторів, завдяки чому вдається досягти надійного покриття навіть у великих приміщеннях, а внаслідок безшовного роумінгу клієнти можуть переміщуватися між вузлами, не втрачаючи бездротового підключення. Безперечною перевагою AiMesh є також її відмовостійкість, яка забезпечує автоматичну перебудову мережі в разі збою в роботі або виходу з ладу одного з мережевих вузлів. І це не пусті рекламні слогани, адже ефективність роботи AiMesh була доведена на практиці в процесі тестування продуктів ASUS ZenWiFi XD6 та ASUS ZenWiFi AX Hybrid (XP4). Втім, технологію AiMesh підтримують переважна більшість наявних на ринку бездротових маршрутизаторів ASUS, в тому числі всі моделі з сімейства TUF Gaming та суббренду ROG — Republic Of Gamers. Тож поява ігрової AiMesh-системи була питанням часу і цей час настав! Зустрічайте ASUS ROG Rapture GT6 — продукт, орієнтований на любителів комп’ютерних ігор, що потребують надійного покриття Wi-Fi для великих помешкань із площею до 540 м² включно.

ASUS ROG Rapture GT6

В нашу тестову лабораторію потрапив комплект з двох ідентичних пристроїв, що дозволяють «із коробки» розгорнути систему AiMesh та одразу почати користуватися її перевагами. Втім, в продажі можна знайти й одиничний ROG Rapture GT6 і використовувати його як самостійний бездротовий маршрутизатор класу АХ10000 або приєднати до наявної системи AiMesh. Що може запропонувати новачок вибагливим користувачам з точки зору апаратного та програмного забезпечення та наскільки ефективно він працює в усіх режимах — наші читачі зможуть дізнатися трохи згодом, після ознайомлення зі специфікаціями продукту.

Виробник ASUS
Модель та сторінка продукту ROG Rapture GT6
Режими роботи Бездротовий маршрутизатор, Точка доступу, Медіаміст, Повторювач, вузол AiMesh
З’єднання WAN Динамічна IP адреса, статична IP адреса, PPPoE (з підтримкою MPPE), PPTP, L2TP, USB 3G/4G Modem
Стандарти мережі IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax, IPv4, IPv6
Швидкості передавання даних 802.11a: 6; 9; 12; 18; 24; 36; 48; 54 Мбіт/с
802.11b: 1; 2; 5.5; 11 Мбіт/с
802.11g: 6; 9; 12; 18; 24; 36; 48; 54 Мбіт/с
802.11n: 300 Мбіт/с
802.11ac: до 3466 Мбіт/с (до 4333 Мбіт/с для пристроїв з підтримкою 1024QAM)
802.11ax (2,4 ГГц): до 574 Мбіт/с
802.11ax (5-1 ГГц): до 4804 Мбіт/с
802.11ax (5-2 ГГц): до 4804 Мбіт/с
Антени Внутрішні, 9 шт.
Діапазон робочих частот 1 x 2,4 ГГц,
2 x 5 ГГц
Ширина смуги 20/40 МГц (діапазон 2,4 ГГц)
20/40/80/160 МГц (діапазони 5-1 ГГц, 5-2 ГГц)
Технологія MIMO 2 x 2 (діапазон 2,4 ГГц)
4 x 4 (діапазони 5-1 ГГц, 5-2 ГГц)
Шифрування WPA/WPA2/WPA3-PSK, WPA/WPA2-Enterprise
Міжмережевий екран та контроль доступу Firewall: SPI, DDoS protection
Access control: Network service filter, URL filter, Port filter
Функції кіберзахисту AiProtection Pro: Router Security Assessment, Malicious site blocking, Two-Way IPS, Infected Device Prevention and Blocking, Parental control, ASUS Instant Guard, ASUS Safe Browsing
VPN server PPTP, OpenVPN, IPSec, WireGuard
VPN client VPN Fusion (PPTP, L2TP, OpenVPN, WireGuard, Surfshark)
Системні функції UPnP, IGMP v1/v2/v3, DNS Proxy, NTP клієнт, DDNS, Port Trigger, Port Forwarding, DMZ, Wake on LAN (WOL), SSH, журнал системних подій
Процесор 1700 МГц, 3 ядра, архітектура ARMv7
Пам’ять RAM: DDR4 512 МБ, Flash: 256 МБ
Порти 1 x RJ45 10/100/1000/2500 BaseT для WAN/LAN
3 x RJ45 10/100/1000 BaseT для LAN
1 x USB 3.2 Gen 1 Type A
Кнопки Живлення, Reset, WPS
Ігрові функції Game Boost/acceleration, Game Radar, WTFast, ROG_First, OpenNAT (Game Profile),
Додаткові функції DUAL WAN USB Backup, ASUS RangeBoost Plus, AURA RGB, AiMesh, Додаток ASUS Router, Adaptive QoS, Bandwidth Monitor, Bandwidth limiter, Traffic Monitor, Traffic Analyzer, Website history, MU-MIMO, OFDMA, RADIUS Server, Beamforming: standard-based and universal, IGMP snooping, IPTV support, LAN Link Aggregation IEEE 802.3ad, WAN Aggregation, L2TP/ PPTP/IPSec Pass-Through, AiCloud, Download master, AiDisk, Media Server, Samba Server, FTP Server, Shared Folder privileges, Amazon Alexa skills, Smart Connect
Світлодіодні індикатори 1 x комбінований (живлення і статус)
Блок живлення, Вт 45 (зовнішній)
Розміри (ДxШxВ), мм 175 x 80 x 175
Маса, г 885
Вартість, грн 12899 / 24199*

* — вартість комплекту з одного/двох пристроїв

 

Комплект постачання

Картонна коробка, в якій постачається ASUS ROG Rapture GT6, має солідні габарити 425 x 280 x 140 мм та важить майже 4 кг, втім, не слід забувати, що всередині міститься пара пристроїв. Пакування оформлене в типовій для серії Republic Of Gamers червоно-чорній кольоровій гамі. На темному тлі лицьової поверхні нанесено зображення пристроїв і найменування моделі, а також наведені деякі особливості бездротових маршрутизаторів, серед яких слід зазначити можливість одночасної роботи в трьох частотних діапазонах, наявність мережевого порту 2.5 Gigabit Ethernet, вбудованого комплексу кіберзахисту AiProtection Pro та одразу дев’яти внутрішніх антен бездротових мереж для надійного і швидкого покриття Wi-Fi.

ASUS ROG Rapture GT6

Зі зворотного боку коробки покупці можуть ознайомитися з описом переваг, що надає стандарт Wi-Fi 6, технології ASUS RangeBoost Plus для забезпечення кращого прийму і передавання радіосигналів в складних умовах та низки ігрових функцій, які будуть розглянуті пізніше.

ASUS ROG Rapture GT6

Набір аксесуарів ROG Rapture GT6 важко назвати різноманітним, втім, все необхідне для побудови AiMesh присутнє:

  • гарантійний талон та настанова зі швидкого налаштування;
  • дві пари кабелів живлення з вилками Type C і Type G довжиною близько 1 метра кожний;
  • два мережевих джерела постійного струму;
  • один «мідний» патч-корд Cat5E довжиною 1 м.

ASUS ROG Rapture GT6

Кожен з маршрутизаторів оснащений індивідуальним блоком живлення AcBel ADK008 для мережі змінного струму з напругою від 100 до 240 В і частотою 50/60 Гц. Мережеві джерела забезпечують вихідну напругу 19,5 В при силі струму 2,31 А, що дозволяє живити навантаження з потужність до 45 Вт включно.

ASUS ROG Rapture GT6

Втім, вимірювання показали, що ASUS ROG Rapture GT6 має досить «скромний апетит»: при відсутності навантаження енергоспоживання трималося біля відмітки в 11,5 Вт, при роботі одного модуля Wi-Fi воно зростало до 15–17 Вт і лише при інтенсивній роботі бездротових клієнтів в усіх трьох діапазонах одночасно сягало максимальних 22 Вт.

Дизайн

Зовнішній вигляд бездротових маршрутизаторів ASUS сімейства Republic of Gamers, що характеризується «хижим» силуетом та великою кількістю зовнішніх антен, може прийтися не до вподоби деяким з користувачів через надмірну агресивність. Пристрої серії ZenWiFi, що входять до складу AiMesh-систем, навпаки, мають максимально стриманий, навіть, утилітарний силует, що робить їх геть непомітними в інтер’єрі житлових та офісних приміщень. В цьому сенсі ASUS ROG Rapture GT6 несподівано пропонує поєднання простих геометричних форм із цікавим елементами дизайну, що підкреслюють ігрову спрямованість продукту. Оскільки обидва пристрої з комплекту постачання абсолютно ідентичні, тож знайомство з дизайном буде відбуватися на прикладі одного з них. Отже, пластиковий корпус маршрутизатора в плані має форму неправильної шестикутної призми з розмірами 175 x 80 x 175 мм і масою 885 г. Тестові екземпляри мають вугільно-чорне забарвлення, але існують ASUS ROG Rapture GT6 білого кольору. Передня панель вкрита візерунком з вертикальних борозен, її більшу частину займає логотип серії ROG, а для тих користувачів, хто сумнівається — назва серії продубльована вздовж нижньої грані. У верхній частині корпусу знаходиться прозора кришка, крізь яку видніються антени бездротових мереж та елементи системи охолодження. Тильна сторона продукту вирізняється тим, що у верхній частині між двома рядами вентиляційних отворів нанесено географічні координати 24°49’14.5”N 121°01’36.1”E, які вказують на загадкове місце, розташоване на Тайвані. Нижче знаходиться вентиляційна решітка, а під нею вишикувалися в ряд порт 2.5 Gigabit Ethernet для підключення до постачальника послуг інтернет, три інтерфейси Gigabit Ethernet у виконанні RJ-45 для клієнтів локальної мережі, роз’єм USB 3.2 Gen 1, кнопка ввімкнення живлення та гніздо для підключення зовнішнього джерела постійного струму.

ASUS ROG Rapture GT6

Під час роботи логотип ROG підсвічується із середини, а технологія Aura RGB дозволяє керувати кольором та алгоритмом ілюмінації або повністю її відключити. В лівому нижньому куті лицьової панелі знаходиться єдиний світлодіодний індикатор, колір та режим роботи якого залежать від поточного стану пристрою.

ASUS ROG Rapture GT6

Більша частина площі бокових граней бездротового маршрутизатора вкрита вентиляційними решітками. Додатково на лівій поверхні вказано, що перед нами WiFi 6 GAMING MESH ROUTER, а на правій міститься заклик JOIN THE REPUBLIC (англ. «приєднуйся до республіки»), а додаткові вентиляційні отвори формують фразу FOR THOSE WHO DARE (англ. «для тих, хто наважиться»).

ASUS ROG Rapture GT6

В основі ASUS ROG Rapture GT6 знайшлося місце для трьох гумових смужок, що запобігають ковзанню пристрою на гладких поверхнях. По центру знаходиться пластикова наліпка з найменуванням моделі, даними для входу у web-інтерфейс та рештою службової інформації, а в правому нижньому куті видніється клавіша WPS для активації однойменної функції швидкого підключення бездротових клієнтів і кнопка Reset для скидання налаштувань до заводських. Вздовж верхнього та нижніх бічних ребер розташовані прорізи для доступу свіжого повітря всередину корпусу і, слід зазначити, що новачок порадував якісною організацією системи охолодження. Навіть при тривалому інтенсивному навантаженні пристрій нагрівся до 70 °C при 28 °C в приміщенні, а під час простою температура не підіймалася вище 60°C. Втім, рекомендації залишаються незмінними: не слід встановлювати маршрутизатор в замкнених невентильованих просторах.

ASUS ROG Rapture GT6

Основою для ASUS ROG Rapture GT6 служить однокристальна система Broadcom BCM6753, в складі якої на частоті 1700 МГц працюють три обчислювальні ядра з архітектурою ARMv7. Цю SoC можна вважати «спадкоємицею» Broadcom BCM6750, що застосовувалася в багатьох пристроях ASUS на кшталт RT-AX58U та RT-AX82U. Окрім обчислювальних ядер до складу однокристальної системи входить комутатор на чотири порти 10/100/1000 BaseT, із яких в пристрої залучено тільки три, хости шин PCI Express, USB 3.2 Gen 2 та HSGMII. До останньої приєднаний контролер GPY211, що забезпечує функціонування роз’єму 2.5 Gigabit Ethernet. За замовчанням порт працює як WAN, але в меню налаштування користувачі можуть призначити для під’єднання до мережі Інтернет один з портів LAN, що дозволяє використовувати роз’єм 10/100/1000/2500 BaseT для роботи комп’ютерів локальної мережі. На додачу, SoC BCM6753 оснащена вбудованим радіомодулем стандартів IEEE 802.11 b/g/n/ax, що працює на частоті 2,4 ГГц і забезпечує ширину смуги до 40 МГц включно в режимі MIMO 2T2R.

За роботу кожного з двох діапазонів 5 ГГц відповідає окремий прийомопередавач Broadcom BCM6715, причому, перший налаштований на роботу з каналами з 36 по 64, а другий — зі 100 по 140. Чипи BCM6715 підтримують сучасний стандарт Wi-Fi 6 зі зворотною сумісністю з його попередніми версіями та забезпечують роботу технологій MU-MIMO, OFDMA, Beamforming і здатні працювати в режимі MIMO 4T4R. ASUS ROG Rapture GT6 оснащений одразу дев’ятьма внутрішніми антенами, з яких чотири штуки ділять між собою прийомопередавачі діапазонів 2,4 ГГц та 5 ГГц з каналами 36-64, а решту приєднано до радіомодуля BCM6715, який обслуговує діапазон 5 ГГц на каналах 100-140.

Дві з п’яти антен розташовані під кутом 45° від вертикалі перпендикулярно одна до одної, таким чином досягається краща робота в умовах багатопроменевого розповсюдження радіохвиль з великою кількістю перешкод. На думку виробника така конструкція заслуговує на власне ім’я — ASUS RangeBoost Plus, ефективність якої буде перевірена в практичній частині огляду. Таким чином ROG Rapture GT6 забезпечує швидкість передачі даних в діапазоні 2,4 ГГц до 547 Мбіт/с включно за умови використання Wi-Fi 6, тоді як на частоті 5 ГГц кожен з радіомодулів BCM6715 здатен передавати інформацію з пропускною спроможність до 4804 Мбіт/с, що в сумі дозволяє записати маршрутизатор до бездротового класу AX10000. Наостанок слід зазначити, що пристрій оснащений оперативним запам'ятовувальним пристроєм DDR4 об’ємом 512 МБ, а для зберігання прошивки служить SLC NAND Flash місткістю 256 МБ.