Огляд головних подій 2021 року. Відеокарти

У сфері дискретної графіки рік, що минає, виявився неоднозначним. З одного боку, AMD і Nvidia продовжують розширювати модельний ряд відеокарт, а з іншого — придбати новий 3D-прискорювач дозволити собі може далеко не кожен ПК-ентузіаст або геймер. Головною перешкодою тут є надзвичайно високі роздрібні ціни, які часто перевершують рекомендовані виробником значення у два-три рази.

Єдиною категорією покупців, яку не відлякали високі ціни, є здобувачі криптовалют. Протягом усього року майнери скуповували абсолютно всі моделі відеокарт, хоч якось придатних для використання як знаряддя праці. У підвищеному попиті Nvidia побачила ідеальну можливість позбавитися графічних ядер покоління Turing, випустивши лінійку прискорювачів Crypto Mining Processor поряд з оновленою версією GeForce RTX 2060. Іншими словами, розробники GPU, а також їх AIB-партнери точно не нудьгували.

Криптолихоманка

До дефіциту відеокарт, характерного для другої половини 2020-го, цього року додався підвищений попит з боку майнерів. Графічні адаптери залишаються однією з основних засобів праці «кіберстарателей». Тому, коли в січні стрімко виросли курси більшості криптовалют, з продажу зникли майже всі актуальні моделі 3D-прискорювачів Nvidia та AMD, а ті, що залишилися, пропонуються ритейлерами за захмарними цінами.

Обзор главных событий 2021 года

Після відеокарт збільшився попит на ігрові ноутбуки з графічними адаптерами GeForce RTX 30-ї серії. Виявилося, що в умовах, коли дискретну відеокарту придбати майже неможливо, геймерські лептопи стають непоганим рішенням для видобутку криптовалют. Мобільні версії Nvidia Ampere хоч і мають меншу продуктивність, ніж настільні аналоги, зате ноутбуки на їх базі вільно доступні в роздрібних мережах.

Обзор главных событий 2021 года

Майнінг на ноутбуці в одному з київських магазинів MOYO

Навесні ПК-ентузіасти та геймери зіткнулися з дефіцитом і, як наслідок, зростаючими цінам на жорсткі диски та SSD великої місткості. Виною тому стався галас навколо криптовалюти Chia Coin, для «фармінгу» якої необхідні гігантські об'єми дискового простору. У середині року надмірна увага до неї поступово зникла, а HDD і SSD повернулися на полиці магазинів. Додамо, що сьогодні обсяг мережі накопичувачів Chia Coin знаходиться у діапазоні 30–40 ексабайт.

Обзор главных событий 2021 года

Ферма із жорстких дисків

Але повернемося до головної теми сьогоднішнього матеріалу — графічних прискорювачів. Спочатку високопосадовці AMD і Nvidia дотримувалися думки, що чергова хвиля «криптовалютної лихоманки» закінчиться протягом кількох кварталів. Однак до кінця зими стало ясно, що величезний попит з боку майнерів нікуди не подінеться, тому Nvidia наділила відеокарти обмежувачем видобутку Ethereum.

Обзор главных событий 2021 года

GeForce RTX 3090 — єдина відеокарта без обмежувача майнінгу

Дебютною відеокартою серії LHR (Lite Hash Rate) є GeForce RTX 3060, про яку ми поговоримо нижче. Ефективність майнінгу Ethereum у новинки була знижена вдвічі щодо теоретичного максимуму: замість 48 MH/s вона видавала близько 24 MH/s. Цей захист «кіберстарателі» обійшли за лічені тижні, причому в цьому їм допомогла сама Nvidia. Вона виклала у вільний доступ бета-версію драйвера, де «крипто-обмежувач» було деактивовано.

Обзор главных событий 2021 года

Незабаром Nvidia провела роботу над помилками. У середині року вона переклала всі карти GeForce RTX 30-ї серії на нові ревізії графічних ядер, де антимайнінговий захист реалізований на програмно-апаратному рівні. Друга версія механізму LHR, як і раніше, тримає оборону, проте майнерам таки вдалося частково її обійти та розблокувати ~70% від максимальної продуктивності відеокарт. Водночас AMD ніяк не обмежує швидкодію Radeon RX 6000 у майнінгу.

Обзор главных событий 2021 года

Обидва розробники GPU забезпечують «кіберстарателів» спеціалізованими пристроями. Nvdia робить це відкрито з лінійкою прискорювачів CMP (Crypto Mining Processor). Вони використовують дефектні графічні процесори Turing і Ampere, непридатні для інших продуктів. Наприклад, флагманська CMP 170HX базується на урізаному кристалі GA100, а CMP 30HX — на ядрі TU116.

Обзор главных событий 2021 года

Плата Nvidia CMP 170HX. Фото LinusTechTips

Зрозуміло, компанія AMD не бажає залишати конкуренту настільки привабливий ринок збуту. Тут чіпмейкер діє без зайвого розголосу і досі не представив жодної відеокарти для майнінгу. Однак це не завадило його AIB-партнерам налагодити їхній випуск. Зокрема, Sapphire Technology ще взимку представила GPRO X070 з відеоядром від Radeon RX 5700 XT, а ближче до кінця року стали доступні карти GPRO X080 та X060 на основі GPU від Radeon RX 6700 XT та RX 6600.

Обзор главных событий 2021 года

Ampere для кожного геймера?

Кінець лютого запам'ятався не так релізом відеокарти GeForce RTX 3060, як підготовкою до нього. Згідно з планами Nvidia, вона мала стати «народним» Ampere і повторити успіх моделі GeForce GTX 1060. Ще до появи на полицях магазинів новинка опинилася в розпорядженні перекупників та майнерів. Вони відразу почали вивчати її потенціал, а також шукати шляхи обходу першої версії «крипто-обмежувача».

Обзор главных событий 2021 года

GeForce RTX 3060 стала першою відеокартою на основі 8-нм графічного процесора GA106. Цей GPU фізично налічує 13,25 млрд транзисторів при 3840 ядрах CUDA (в кінцевому пристрої їх кількість зменшено до 3584 штук) та 192-розрядному інтерфейсі пам'яті. Для «народного» Ampere компанія не пошкодувала 12 Гбайт пам'яті GDDR6, чим не можуть похвалитися деякі продуктивніші карти GeForce RTX 30-ї серії.

Обзор главных событий 2021 года

Схема графічного процесора Nvidia GA106

На шляху GeForce RTX 3060 до «кожного геймера» став вищезгаданий майнінг-бум. Зрештою пристрій виявився вдвічі-втричі дорожчим за рекомендовані 12 990 гривень. Про повторення успіху GeForce GTX 1060 можна говорити тільки в розрізі вузької групи покупців, які у 2017–2018 роках так само яро змітали з прилавків усі моделі 3D-прискорювачів Nvidia Pascal та AMD Polaris.

Обзор главных событий 2021 года

Розминка перед Arc Alchemist

Формально третій гравець на ринку GPU для персональних комп'ютерів з'явився минулого року. Восени 2020-го Intel випустила дискретний відеоадаптер Iris Xe Max на основі 10-нм графічного процесора DG1. Цього року вона знайшла йому нове застосування. Урізаний варіант GPU DG1 став основою відеокарти Iris Xe для OEM-ринку. У її арсеналі знаходяться 768 потокових процесорів та 4-гігабайтний буфер LPDDR4X-4266 зі 128-розрядною шиною, а номінальний TDP дорівнює 30 Вт.

Обзор главных событий 2021 года

Зустріти відеокарту Intel Iris Xe можна у готових системах від партнерів чипмейкера. Наприклад, американська фірма CyberPowerPC випустила на її основі геймерський десктоп, щоправда, за сучасними мірками назвати його ігровим досить складно. Швидкодію Iris Xe можна порівняти з відеокартами середнього рівня 2012–2013 років, а значить розраховувати на 60+ fps можна тільки в кіберспортивних проєктах з середньо-низкими налаштуваннями якості графіки. Додамо, що Iris Xe можна вільно придбати в українських магазинах, однак слід пам'ятати про обмежену сумісність. Зокрема, модель ASUS DG1-4G офіційно підтримується лише двома материнськими платами.

Обзор главных событий 2021 года

Мобільний сегмент

У поточному році відбувся дебют нових поколінь ігрових відеокарт для ноутбуків. Спочатку Nvidia випустила мобільні 3D-прискорювачі GeForce RTX 30 серії, а через пів року AMD відповіла релізом лінійки Radeon RX 6000M. В обох випадках відеоадаптери суттєво відрізняються від настільних родичів. Апетити топових GPU не дозволяють використовувати їх у складі геймерських ноутбуків, тому чіпмейкери вирішили опуститися на сходинку нижче.

Обзор главных событий 2021 года

Мобільний флагман Nvidia в особі GeForce RTX 3080 16GB базується на кристалі GA104, який знайомий любителям «заліза» за настільними відеокартами GeForce RTX 3070 (Ti). Водночас AMD використовувала у Radeon RX 6800M графічний процесор Navi 22, успадкований від десктопної Radeon RX 6700 XT. Втім, це не завадило їм встановити новий орієнтир продуктивності мобільної графіки.

Обзор главных событий 2021 года

Radeon RX 6700 XT

У березні лінійка 3D-прискорювачів AMD Navi 2X поповнилася моделлю Radeon RX 6700 XT. Вона стала першою відеокартою на основі 7-нм графічного процесора Navi 22 і позиціюється компанією як оптимальне рішення для 1440p-геймінгу. У новому GPU «червоні» урізали кількість потокових процесорів щодо ядра Navi 21 рівно вдвічі: з 5120 до 2560 одиниць. Також інтерфейс пам'яті був скорочений до 192 розрядів, а обсяг буфера Infinity Cache скоротився до 96 Мбайт.

Обзор главных событий 2021 года

Як показали незалежні тести, відеокарта Radeon RX 6700 XT дійсно є непоганим рішенням для гри в роздільній здатності 1440p і займає нішу між GeForce RTX 3060 Ti та RTX 3070. «Зеленим» візаві вона істотно поступається тільки в проєктах з трасуванням променів, зате може запропонувати у півтора раза більше пам'яті GDDR6: 12 Гб проти 8 Гб.

Обзор главных событий 2021 года

Radeon RX 6700 XT зіткнулася з тією ж проблемою, що і GeForce RTX 3060. Вона вийшла у розпал майнінг-буму та гострого дефіциту графічних прискорювачів. У результаті роздрібна вартість відеокарти виявилася вдвічі, а то й утричі вищою, ніж встановила AMD та її AIB-партнери.

GeForce RTX 3070 Ti та RTX 3080 Ti

Вперше про плани Nvidia випустити продуктивніші варіанти GeForce RTX 3070/3080 ми почули ще минулого року. Однак на той час «зелені» все ще не були здатні повністю задовольнити попит на наявні відеокарти, а в середині зими ситуацію посилив рецидив «криптовалютної лихоманки». В результаті GeForce RTX 3070/3080 Ti вдалося випустити лише влітку, коли на складах Nvidia зібралося достатньо графічних процесорів Ampere.

Обзор главных событий 2021 года

На фоні non-Ti версій GeForce RTX 3070 Ti та RTX 3080 Ti виділяються великою кількістю функціональних блоків GPU, а також буфером GDDR6X об'ємом 8 та 12 Гбайт відповідно. Додамо, що старша відеокарта є скоріше урізаною GeForce RTX 3090, ніж оновленою GeForce RTX 3080. Різниця за кількістю CUDA-ядер між флагманом Nvidia Ampere і GeForce RTX 3080 Ti становить всього 2%, а 12-гігабайтного відеобуфера цілком достатньо для сучасних ігор у 4K.

Обзор главных событий 2021 года

Nvidia врахувала досвід з GeForce RTX 3060, тому відеокарти GeForce RTX 3070 Ti та RTX 3080 Ti були забезпечені покращеним обмежувачем майнінгу Ethereum ще на етапі проєктування. Щоправда, від неадекватно високих роздрібних цін це їх не врятувало. До того ж чіпмейкер переглянув стратегію ціноутворення та встановив рекомендовану вартість на рівні 600 та 1200 доларів. Це відповідно на $100 і $500 більше, ніж Nvidia просила за GeForce RTX 3070 та RTX 3080 на момент релізу.

Обзор главных событий 2021 года

Добірні Radeon RX 6900 XT

В цьому році AMD відкрила своїм AIB-партнерам доступ до добірних графічних ядер Navi 21 для відеокарт класу Radeon RX 6900 XT. Завдяки цьому вони змогли наростити робочі частоти GPU, а швидкодія флагманського 3D-прискорювача Radeon ще більше наблизилася до рівня GeForce RTX 3090. Відеокарти Radeon RX 6900 XT на базі кристалу Navi 21 XTXH часто забезпечені водоблоками або готовими СВО, проте зустрічаються моделі з повітряним кулером, наприклад, Sapphire Radeon RX 6900 XT Nitro+ Special Edition.

Обзор главных событий 2021 года

Графічний процесор Navi 21 XTXH був узятий на озброєння і самої AMD. Влітку вона випустила еталонний топовий варіант Radeon RX 6900 XT з відміткою Liquid Cooled. Ця модель отримала систему водяного охолодження зі 120-мм радіатором, а також значний заводський розгін GPU і пам'яті GDDR6 разом з показником TBP, що виріс до 330 Вт. Компанія обіцяла, що зустріти її можна буде лише у готових ігрових ПК. Попри це, у другій половині року Radeon RX 6900 XT Liquid Cooled стала доступною у великих закордонних магазинах.

Обзор главных событий 2021 года

Майнінг-ферма на базі відеокарт Radeon RX 6900 XT Liquid Cooled

До речі, відеоядра Navi 21 можна зустріти й на робочій станції Apple Mac Pro. Для неї AMD підготувала 3D-прискорювачі Radeon Pro W6800X та Radeon Pro W6900X, близькі за характеристиками до ігрових відеокарт Radeon RX 6800 та Radeon RX 6900 XT. На окрему згадку заслуговує «двоголова» модифікація Radeon Pro W6800X Duo з обчислювальною потужністю 30,2 TFLOPS і 400-ватним рівнем TGP.

Обзор главных событий 2021 года

Radeon RX 6600 XT

Влітку сімейство графічних процесорів AMD RDNA 2 доповнив чіп Navi 23. Він став основою цілого ряду відеоадаптерів для ноутбуків та настільних комп'ютерів, у тому числі Radeon RX 6600 та RX 6600 XT. На сьогодні це найдоступніші відеокарти Radeon RX 6000 серії, які AMD називає ідеальним рішенням для 1080p-геймінгу з максимальною якістю графіки. Найближчим конкурентом новинок з боку зелених виступає GeForce RTX 3060.

Обзор главных событий 2021 года

Відеоядро AMD Navi 23 у максимальній конфігурації містить 2048 потокових процесорів RDNA 2, буфер Infinity Cache об'ємом 32 МБ та 128-розрядний інтерфейс пам'яті. Ця версія GPU лягла в основу Radeon RX 6600 XT, тоді як у Radeon RX 6600 кількість потокових процесорів становить 1792 одиниці. В обох пристроях використовується 8 ГБ пам'яті GDDR6.

Ігрова продуктивність Radeon RX 6600 і RX 6600 XT, як показали випробування, дійсно виявилася на рівні GeForce RTX 3060. Перша трохи поступається «зеленому» супернику, а друга злегка випереджає. Зрозуміло, це твердження є справедливим для ігор без трасування променів, які є слабким місцем всіх 3D-прискорювачів RDNA 2-го покоління. Роздрібні ціни відеокарт AMD Radeon RX 6600 (XT), мабуть, залишимо без коментарів.

Обзор главных событий 2021 года

Повернення GeForce RTX 2060

Ситуація на ринку відеокарт не сприяє пожвавленню конкуренції між двома розробниками графічних процесорів. Всі актуальні моделі 3D-прискорювачів розходяться, наче гарячі пиріжки, забезпечуючи Nvidia та AMD рекордний квартальний виторг. Команда Дженсена Хуанга вважала це ідеальною можливістю позбавитися від GPU покоління Turing, що залежалися. І в грудні світ побачила нова версія карти GeForce RTX 2060, чий початковий дебют відбувся майже три роки тому.

Обзор главных событий 2021 года

У новій модифікації GeForce RTX 2060 «зелені» не поскупилися на відеопам'ять, наростивши обсяг буфера рівно вдвічі — з 6 до 12 Гбайт. Основою новинки послужив графічний процесор Nvidia TU106 з 2176 ядрами CUDA, 136 тензорними блоками, 64 RT-ядрами та 192-розрядною шиною пам'яті. Такою ж кількістю ядер оперує GPU у складі GeForce RTX 2060 Super, щоправда, розрядність інтерфейсу пам'яті у неї становить 256 біт.

Чим запам'ятався реліз GeForce RTX 2060 12GB, так це відсутністю рекомендованої ціни та оглядів у день виходу. Як пізніше промовилася ASUS, європейським покупцям не варто розраховувати на роздрібну вартість, нижчу за 500 євро. І це за відеокарту на базі трирічного GPU!

Огляд головних подій 2021 року. Процесори та платформи

Огляд головних подій 2021 року. DDR5, Windows 11 та нові тенденції