Огляд і тестування мініатюрного персонального комп’ютера ASUS ExpertCenter PN64

При виборі персонального комп’ютера більшість користувачів постають перед дилемою: придбати ноутбук чи віддати перевагу «класичному» ПК з окремим монітором і периферією? Перший варіант підкупає наявністю всіх компонентів, необхідних для роботи, в складі єдиного пристрою, і автономність, яку забезпечує вбудований акумулятор. Натомість «класичні» ПК зазвичай пропонують більшу продуктивність і можливості модернізації, а також вільний вибір дисплеїв із широким діапазоном характеристик та більш зручну периферію. Крім того, не всім потрібна мобільність, існує багато сценаріїв, які зумовлюють стаціонарне використання персональних комп’ютерів. Професійними прикладами можуть слугувати офіси великих компаній та навчальні заклади, застосування ПК як платформа для інформаційних кіосків або автоматів самообслуговування. Звісно, навіть в таких випадках можна застосовувати ноутбук, але постає логічне питання: навіщо сплачувати за переваги і не користуватися ними? На щастя, в останні роки прогрес в галузі напівпровідників дозволив створювати достатньо потужні й компактні персональні комп’ютери, тож «башти» формату ATX та Mini-ATX здебільшого мають попит серед геймерів через можливість встановити потужну відеокарту або професіоналів для запуску ресурсомістких додатків з відеомонтажу, 3D-моделювання, наукових розрахунків тощо. Для решти випадків, в тому числі домашнього застосування як центр цифрових розваг, ідеально підходять мініатюрні ПК у форматі 4x4 дюйми, започаткованому Intel в системах NUC у далекому 2012 році, що поєднують в собі компактні розміри та помірне енергоспоживання. За останні роки в тестовій лабораторії побувало чимало продуктів подібного формфактору та переважна більшість із них були побудовані на базі центральних процесорів для мобільних систем з обмеженим енергоспоживанням, що значно знижує їх рівень продуктивності. Втім, ASUS ExpertCenter PN64, який потрапив на тестування, допоможе зламати стереотип мініатюрних ПК як рішень, здатних хіба що на вебсерфінг та нескладну офісну роботу, і все завдяки потужному процесору Intel 12-го покоління.

ASUS ExpertCenter PN64

На перший погляд, його зовнішність нагадує попередників — компактні персональні комп’ютери ASUS MiniPC серії PN, але насправді між ними є багато відмінностей, про які наші читачі дізнаються трохи згодом, після ознайомлення зі специфікаціями продукту.

Виробник ASUS
Модель та сторінка продукту ExpertCenter PN64
Процесор Intel Core-i5 12500H (до 4,5 ГГц в Boost-режимі)
Оперативна пам’ять 2х SO-DIMM DDR5 SDRAM 4800 МГц, 32 Гбайт максимум
Відеокарта Intel Iris Xe Graphics
Відеороз’єми 2x HDMI 2.0, 1x DisplayPort 1.4, 1x DisplayPort Type-C
Дискова підсистема 1x M.2 2280 PCIe Gen4, 1х SATA 6 Гбіт/с
Зовнішні порти 2x USB 3.2 Gen 2 Type-C, 3х USB 3.2 Gen 2, 1х RJ-45, 1х аналоговий звуковий комбінований роз’єм 3,5 мм
Комунікації 1х Intel Wi-Fi 6E AX211(IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.2), 1х Intel i225V (2.5 Gigabit Ethernet)
Мультимедіа HD Audio Realtek ALC3251
Безпека TPM2.0, Kensington lock
Блок живлення Зовнішній (20 В, 120 Вт)
Розміри, мм 120 x 130 x 58
Операційна система
Додаткові можливості Вбудований мікрофон, кріплення VESA
Вартість, грн 24199
 

Комплект постачання

Продукт поставляється в компактній картонній коробці, на лицьовому боці якої нанесено найменування і зображено пристрій… ASUS MiniPC серії PN. В цьому немає нічого дивного, адже сімейство ExpertCenter можна вважати прямими нащадками MiniPC.

ASUS ExpertCenter PN64

На тильній поверхні упаковки знаходяться наліпки зі службовою інформацією, звідки можна дізнатися про специфікацію головних компонентів та код комплектації PN64-BB5013MD, з якого слідує, що цей екземпляр не оснащений модулями DRAM, накопичувачем та операційною системою. Тож, перед нами «barebone», тобто, комплект для самостійного збирання. Цікаво виглядає рядок NON-LOGO, про це ми поговоримо трохи згодом.

ASUS ExpertCenter PN64

Комплект постачання ASUS ExpertCenter PN64 вельми різноманітний, він містить:

  • мережеве джерело живлення;
  • шнур зі штепсельною вилкою типу CEE 7/4;
  • DVD-диск з системними драйверами та документацією;
  • стислу настанову користувача та інструкцію по монтажу пристрою на кронштейн VESA;
  • металеву рамку-кріплення на кронштейн VESA;
  • набір гвинтів для встановлення рамки-кріплення;
  • гвинти для монтажу накопичувача SATA 2,5” та SSD формату 2280.

ASUS ExpertCenter PN64

Комплектний блок живлення ADP-120VH виготовлений компанією Delta Electronics. Він забезпечує вихідну напругу 20 В при силі струму 6 А, що відповідає потужності 120 Вт, та розрахований на експлуатацію в побутових мережах змінного струму з частотою 50/60 Гц та напругою від 100 до 240 В. Слід зазначити, що вихідна потужність 120 Вт обрана недарма, але про це поговоримо в практичній частині нашого огляду.

ASUS ExpertCenter PN64

Дизайн

Корпус ASUS ExpertCenter PN64 має форму паралелепіпеда зі сторонами 120x130x58 мм і вагою 0,75 кг, та виконаний з чорного матового пластику. Насправді більшість продуктів формфактора Intel NUC схожі між собою, але цей вирізняється дещо більшими розмірами, ніж стандартні 4х4 дюйми (115x115 мм), та це стає помітним тільки якщо поставити його поруч з MiniPC минулого покоління.

ASUS ExpertCenter PN64

Верхня кришка гладка, а фронтальна грань отримала ледь помітну текстуру з дрібних вертикальних борозен. На передній панелі знаходяться світлодіод, що сигналізує про активність дискової підсистеми, аналоговий звуковий комбінований роз’єм 3,5 мм, підключений до HDA-кодека Realtek ALC3251, і три порти USB 3.2 Gen 2 з пропускною здатністю 10 Гбіт/с, один з яких має конструктив Type C, а решта виконані у вигляді Type A. Справа від них розташована клавіша ввімкнення із вбудованим індикатором живлення, а в лівому нижньому куті можна побачити надпис HDMI. Втім, уважні читачі можуть помітити відсутність логотипа виробника, тож даний пристрій може нести бренд постачальника готових систем, який готовий дообладнати «barebone» оперативною пам’яттю і накопичувачем, інсталювати операційну систему та забезпечити технічну підтримку покупців.

ASUS ExpertCenter PN64

Бокові грані цілком зайняті вентиляційними решітками, скрізь які видно систему охолодження. Ліва боковина додатково оснащена отвором під замок Kensington для запобігання крадіжкам пристрою в публічних місцях.

ASUS ExpertCenter PN64ASUS ExpertCenter PN64

Задня панель несе три цифрові відеовиходи: пару HDMI 2.0 з можливістю виводу зображення з роздільною здатністю 4К та частотою 60 Гц та один DisplayPort версії 1.4a, який дозволяє підключати дисплеї з матрицями 8К та частотою оновлення 60 кадрів на секунду. В залежності від модифікації замість роз’єму DisplayPort можуть бути встановлені відеовиходи VGA або HDMI 2.1, мережевий інтерфейс 2.5G Ethernet чи навіть СОМ-порт. Окрім того, на задній панелі ExpertCenter PN64 знайшлося місце для пари роз’ємів USB 3.2 Gen 2: одного у виконанні Type A, тоді як другий — Type C — підтримує протокол Power Delivery та вивід зображення по стандарту DisplayPort 1.4a. Справа від них знаходиться мережевий інтерфейс 10/100/1000/2500 BaseT, за роботу якого відповідає контролер Intel i225V, та роз’єм для підключення зовнішнього блоку живлення. Зверху над портами розташована решітка для відводу нагрітого повітря від системи охолодження.

ASUS ExpertCenter PN64

По центру нижньої кришки можна побачити вентиляційні отвори, а по кутах знаходяться чотири круглі гумові ніжки, в центрі яких розташовані гвинти, що фіксують нижню частину корпусу. Над вентиляційними отворами є наліпка зі службовою інформацією, а під нею — наліпка Intel Core-i5, що прямо вказує на сімейство центрального процесора, на якому побудований даний екземпляр ExpertCenter PN64. Для встановлення металевої рамки-кріплення на кронштейн VESA передбачено два отвори з різьбою.

ASUS ExpertCenter PN64

Нижня кришка виконує функцію шасі для встановлення накопичувача формату 2,5” з інтерфейсом SATA 6 Гбіт/с і висотою до 9 мм та несе на собі порт DisplayPort 1.4а або інший інтерфейс в залежності від модифікації. Для зв’язку з системною платою використовується гнучкий шлейф, він достатньо довгий, щоб не заважати інсталяції компонентів, а за необхідності його можна легко від’єднати.

ASUS ExpertCenter PN64

Додатково металеве шасі нижньої кришки через товсту термопрокладку відводить надлишкове тепло від SSD, встановленого в роз’єм на материнській платі.

ASUS ExpertCenter PN64

Системна плата займає більшу частину внутрішнього простору корпусу. Зліва знаходяться два слоти, здатні прийняти модулі SO-DIMM DDR5 з тактовою частотою 4800 МГц та сумарним обсягом 32 ГБ. В правій частині розташований порт для встановлення SSD формату 2280 з інтерфейсом NVMe. До нього підведено чотири лінії PCI-Express 4.0, тож ExpertCenter PN64 здатен працювати з сучасними високошвидкісними накопичувачами. Поруч видніється роз’єм NGFF, зайнятий адаптером бездротових мереж Intel AX211 з підтримкою Wi-Fi 6E та Bluetooth 5.2.

ASUS ExpertCenter PN64

В залежності від модифікації ASUS ExpertCenter PN64 може бути оснащений центральними процесорами Intel Core 12-го або 13-го поколінь. Тестовий екземпляр отримав CPU Core-i5 12500H, який належить  до сімейства Alder Lake. Цей CPU виготовляється по 10-нм технологічному процесу та може похвалитися наявністю чотирьох високопродуктивних ядер Golden Cove з максимальною частотою 4500 МГц і восьми енергоефективних ядер Gracemont, що працюють на частоті до 3300 МГц, а також масивним кешем L3 обсягом 18 МБ. Високопродуктивні ядра підтримують технологію Hyper-Threading, тож процесор Intel Core-i5 12500H здатен одночасно обробляти до 16 обчислювальних потоків. За задумом інженерів енергоефективні ядра працюють при помірному навантаженні, тоді як високопродуктивні вступають в дію, коли потрібна максимальна швидкість. CPU підтримує всі найсучасніші набори інструкцій, в тому числі SSE4.1, SSE4.2, AVX2 та FMA, він оснащений апаратними блоками шифрування AES і обчислення хеш-функції SHA. Корпоративні замовники оцінять наявність технологій віртуалізації VT-x і VT-d, а також функцій Intel vPro Essentials та Intel Trusted Execution Technology. Для новітніх процесорів Intel відійшов від декларування показника «теплового пакета» і тепер вказує «базову потужність», яка для Intel Core-i5 12500H встановлена на рівні 45 Вт, тоді як її пікове значення може сягати 95 Вт. За відсутності навантаження частота обчислювальних ядер зменшується до мінімуму для зниження енергоспоживання.

ASUS ExpertCenter PN64ASUS ExpertCenter PN64

Core-i5 12500H оснащений двоканальним контролером оперативної пам’яті, сумісним з модулями DDR5 частотою 4800 МГц та DDR4 3200 МГц, хостом PCI Express 4.0 на 28 ліній та підтримкою високошвидкісного інтерфейсу Intel Thunderbolt 4, який, на превеликий жаль, не реалізовано в ASUS ExpertCenter PN64. Проте, центральний процесор може похизуватися наявністю потужного вбудованого відеоядра Intel Iris Xe Graphics, що містить 80 виконавчих блоків з робочою частотою до 1300 МГц включно. Графічний акселератор підтримує API DirectX 12.1 та OpenGL 4.6, а вбудований блок Quick Sync відповідає за апаратне прискорення кодування і декодування всіх актуальних відеоформатів, у тому числі 12-бітних VP9 та HEVC.

ASUS ExpertCenter PN64

Таким чином, судячи зі специфікацій ASUS ExpertCenter PN64 повинен забезпечувати гідну швидкодію не тільки в ресурсомістких застосунках, а й у відеоіграх. Втім, підтвердження цього припущення буде отримано в практичній частині огляду після знайомства з можливостями прошивки.