Огляд ігрової механічної клавіатури Hator Rockfall TKL Mecha

Тривалий час серія клавіатур Rockfall у бренда Hator була оснащена виключно оптичними перемикачами, хоча починалась історія цієї лінійки з механіки у далекому тепер 2018-му році. Зараз виробник вирішив знову повернутися до витоків і оновлений продукт під назвою Rockfall TKL Mecha являє собою класичну механічну клавіатуру, причому створену на основі перемикачів власного бренду. А ще оснащену ковпачками з PBT пластику подвійного лиття з українським шрифтом та підсвіткою. А таке вперше з’явилося лише в дорожчій серії Skyfall TKL Pro, не кажучи вже про унікальність даного рішення для нашого ринку в принципі. Звучить як заявка на кращу бюджетну клавіатуру в сегменті, чи не так?

Hator Rockfall TKL Mecha

Технічні характеристики

Виробник Hator
Назва та сторінка продукту Rockfall TKL Mecha
Підключення Дротове
Інтерфейс USB 2.0
Частота опитування, Гц 1000
Тип Ігрова
Кількість клавіш 87
Додаткові кнопки
Ресурс натискання клавіш, млн 80
Тип клавіш Механічні
Тип перемикачів Hator Premium Pink / Green
Зміна кута нахилу корпусу +
Вбудована пам'ять +
Можливість запису макросів +
Обробка одночасних натискань 6KRO / NKRO
Підсвітка Так (RGB, 16,8 млн кольорів)
Довжина шнура USB, м 1,75
Матеріал обплетення Нейлон
Матеріал корпусу Пластик
Колір Чорний
Програмне забезпечення Так
Знімна підставка під руки
Зовнішні інтерфейси
Розміри, (Д х Ш х В) мм 360 x 133 x 36
Маса, г 910 (956 з кабелем)
Сумісність з ОС Windows 7 / 10 / 11
Додатково Ковпачки клавіш зі стійкого до зносу PBT пластику подвійного лиття, ключ для знімання ковпачків, 5 додаткових ковпачків в комплекті.
Вартість 2399
 

Комплект постачання

Впізнавана жовта коробка є візитівкою Hator. На її фронтальній стороні нанесене зображення продукту, а на звороті можна знайти технічні характеристики українською, польською та англійською мовами.

Hator Rockfall TKL MechaHator Rockfall TKL Mecha

Захист від пошкоджень всередині забезпечують невеликі картонні вставки та м’який пакет.

Hator Rockfall TKL Mecha

У комплекті окрім клавіатури є інструкція користувача, ключ для знімання ковпачків клавіш та ще п’ять додаткових ковпачків.

Hator Rockfall TKL Mecha

Зовнішній вигляд

Дизайн Hator Rockfall TKL Mecha мало чим відрізняється від попередніх клавіатур цієї лінійки. Корпус з заокругленими кутами виконано з матового пластику. Рамка по периметру невелика та акуратна. Всередині під клавішами схована опорна металева пластина, що надає достатню міцність усій конструкції в цілому. Навантаження на діагональне скручування клавіатура витримує без проблем та скрипу. Вага пристрою складає 910 грамів без кабелю, або 956 грамів з урахуванням кабелю.

Hator Rockfall TKL Mecha

Розкладка клавіатури повністю відповідає ANSI стандарту з довгими однорядними кнопками Shift та Enter. Клавіша F1 знаходиться рівно над цифрою 2. Кнопка Fn займає місце правої клавіші Win. На своєму місці присутні звичні тактильні насічки на клавішах «F» та «J». Усі символи виконані методом подвійного лиття та є повністю стійкими до зносу. Англійські літери зміщені в лівий верхній куток ковпачків клавіш. Українські букви менші за розміром та розташовані у правому верхньому куті. Усе чудово підсвічується, хоча без підсвітки написи буде видно лише при хорошому зовнішньому освітленні. Додаткових службових символів функціональних клавіш немає, тому комбінації з Fn кнопкою доведеться запам’ятати з інструкції.

Hator Rockfall TKL Mecha

Блок стрілок та кнопки для редагування виконані стандартно. Між ними нанесений логотип Hator, а на передній грані справа є традиційне побажання «кращим ненависникам». Світлодіодні Lock індикатори відсутні, їх роль при активації виконує підсвітка відповідних клавіш.

Hator Rockfall TKL Mecha

У клавіатурі використовуються фірмові перемикачі під назвою Hator Premium Pink із заявленим ресурсом у 80 млн натискань. Механізми мають прозорий корпус та шток рожевого кольору з додатковими боковими стінками. Вони лінійні по характеру роботи, мають хід до активації в 1,9 мм (+/-0,4 мм) та повний хід до упору в 3,5 мм. Сила, необхідна для спрацювання, складає 41 грам (+/- 5 грамів). На дотик відчуваються як дуже легкі та м’які, проте як в кінці шляху, так і при повному повернені кнопки на місце чутно голосний стук. Альтернативно тут можуть бути встановлені тактильні механізми Hator Premium Green, що будуть клацати при натисканні. Для них хід до активації складає 2,1 мм (+/-0,4 мм) та повний хід в 4,1 мм при силі спрацювання в 54 грами (+/- 5 грамів). Ковпачки клавіш виготовлені з приємного на дотик PBT пластику подвійного лиття, добре сидять на місці та майже не хитаються. Так само чудово зроблені й приховані стабілізатори довгих клавіш. Вони добре змащені з заводу та забезпечують близьку до ідеалу стабілізацію в горизонтальній площині при натисканнях клавіш. Біла опорна металева пластина робить підсвітку рівномірною, розсіюючи світло від світлодіодів.

Hator Rockfall TKL Mecha

Висота клавіатури зі складеними ніжками по задньому ряду клавіш складає 36 мм. З розгорнутими ніжками — 48 мм. Тут використовується OEM-профіль ковпаків кнопок з циліндричним заглибленням по центру.

Hator Rockfall TKL MechaHator Rockfall TKL Mecha

Так виглядає клавіатура ззаду. Сигнальний кабель приєднаний рівно по центру знизу, у невеликому заглиблені та без захисту від перегину.

Hator Rockfall TKL Mecha

USB кабель в нейлоновому обплетенні має середній діаметр, є жорсткуватим та добре запам’ятовує задану форму. Довжина складає 1,75 метра. Для регулювання довжини передбачено багаторазову липучу стрічку типу Velcro. Неподалік від роз’єму є феритова накладка для усування перешкод сигналу.

Hator Rockfall TKL Mecha

Зворотна сторона рівна, з декоративним рельєфом у вигляді шестикутників. Гумових ніжок тут більше, ніж зазвичай. Біля передньої грані є дві великі прямокутні опори по кутах та одна овальна по центру. Вздовж задньої грані рівномірно розміщені чотири круглі ніжки. Наліпка з серійним номером знаходиться, як завжди, по центру. А ще попереду можна помітити два отвори для стоку, хоча стійкість до пролиття рідин не заявлена для цієї клавіатури.

Hator Rockfall TKL Mecha

Розкладні ніжки також мають гумові накладки.

Hator Rockfall TKL Mecha

Кольорова підсвітка в клавіатурі зроблена чудово, як на мій особистий смак. Можливість індивідуального налаштування кольору кожного перемикача, коректна передача більшості кольорів спектра, правильно підібраний рівень мінімальної та максимальної яскравості, а ще добре видна підсвітка англійських та українських символів — усе це тут є. Додатково є півтора десятка світлових ефектів для тих, кому подобається влаштовувати дискотеку. Єдина претензія — відсутність нормального білого кольору, який переходить у фіолетово-синю частину спектра.

Hator Rockfall TKL Mecha

Функціональні можливості

Клавіатура Hator Rockfall TKL Mecha має вбудовану пам’ять та набір деяких функцій, що викликаються через комбінацію з клавішею Fn без участі ПЗ. При активації програмного забезпечення воно повністю бере на себе контроль над клавіатурою та апаратні комбінації в частині керування підсвіткою та макрокомандами стають недоступними. В таблиці нижче подано перелік усіх команд, які нам вдалося відтворити.

Поєднання: Функція:
Fn+F1 Виклик програвача мультимедіа
Fn+F2 Зменшити гучність
Fn+F3 Збільшити гучність
Fn+F4 Вимкнути/увімкнути звук
Fn+F11 Записати макрокоманду. Порядок запису: 1) натисніть Fn+F11 (білим кольором блимають кнопки ScrLk, CapsLk, Win, Y, U, I, O, P); 2) Натисніть одну за клавіш для призначення макрокоманд — Y, U, I, O, P (білим кольором блимають кнопки ScrLk, CapsLk, Win) та наберіть комбінацію довжиною до 16 команд; 3) натисніть Fn+F11 для завершення запису.
Fn+F12 Заблокувати усі клавіші (дитячий замок)
Fn+ESC Скинути клавіатуру на фабричні налаштування
Fn+˜ Перемикання режимів 6KRO/NKRO
Fn+Y Увімкнути/вимкнути режим відтворення макрокоманд для кнопок Y, U, I, O, P (відповідні клавіші світяться білим)
Fn+Win Ігровий режим, блокується клавіша Win (світиться відповідна клавіша), додатково можна вимкнути комбінації Shift+Tab, Alt+Tab та Alt+F4.
Fn+Backspace Індивідуальне налаштування кольору кожної клавіші. Порядок: 1) натиснути Fn+Backspace (білим кольором блимають кнопки ScrLk, CapsLk, Win); 2) Натиснути необхідні для підсвітки кнопки (повторне натискання змінює їх колір); 3) натиснути Fn+Backspace для завершення запису.
Fn+Pause Зміна кольору підсвітки (білий, червоний, жовтий, зелений, блакитний, синій, фіолетовий)
Fn+Ins Перемикання п’яти інтерактивних режимів підсвітки
Fn+Home Режим пульсації підсвітки
Fn+End Постійна підсвітка з індивідуальним налаштуванням кольору кожної клавіші (два варіанти)
Fn+Del Режими кольорової підсвітки зі зміною спектра
Fn+PgUp Режим пульсації підсвітки двома кольорами, або статичне підсвічування
Fn+PgDn Зміна напряму відтворення світлового ефекту
Fn+↑ Збільшити яскравість підсвітки (шість рівнів)
Fn+↓ Зменшити яскравість підсвітки (шість рівнів)
Fn+← Зменшити швидкість відтворення світлового ефекту (шість рівнів)
Fn+→ Збільшити швидкість відтворення світлового ефекту (шість рівнів)

Програмне забезпечення

Клавіатура Hator Rockfall TKL Mecha має власне програмне забезпечення, яке дозволяє налаштовувати підсвітку, змінювати призначення клавіш та записувати макроси. Воно потребує завантаження з офіційного сайту та встановлення. Поточна актуальна версія — 1.04.04. В налаштуваннях можна обрати одну з 14 мов інтерфейсу включно з українською, визначити параметри автоматичного запуску застосунку та перевірити оновлення.

Hator Rockfall TKL MechaHator Rockfall TKL Mecha

На головному екрані програми можна обрати пристрій для налаштування.

Hator Rockfall TKL Mecha

Далі, у вкладці «Пристрій» можна обрати або створити профіль, натиснувши кнопку з відповідною назвою. Також його можна перейменувати, імпортувати, експортувати або видалити. Для призначення команд доступні усі клавіші крім Fn. Перелік доступних команд можна знайти у лівому стовпчику. Унизу справа можна обрати чотири варіанти блокування клавіш для ігрового режиму, скинути профіль на фабричні налаштування, потрапити в стандартні властивості клавіатури Windows, подивитися перелік модифікованих команд, або викликати віртуальну клавіатуру.

Hator Rockfall TKL Mecha

Налаштування підсвітки сховані під піктограмою у вигляді лампи. Тут можна перемикати 14 ефектів підсвітки, регулювати особливості їх відтворення, яскравість та колір. Можна й синхронізувати підсвітку з іншими пристроями або повністю її вимкнути.

Hator Rockfall TKL Mecha

Редактор макросів має просту функціональність. Тут можна створювати, видаляти, перейменовувати, імпортувати та експортувати групи макросів. Запис здійснюється без затримки, з затримкою в реальному часі або заданим часом затримки. Сприймаються натискання кнопок клавіатури та трьох основних клавіш миші в кількості до 40 дій, де натискання та відпускання фіксується як окрема дія. Після запису ланцюг команд можна відредагувати.

Hator Rockfall TKL Mecha

Ергономіка та тестування

Hator Rockfall TKL Mecha є повністю стандартною клавіатурою і саме у цьому криється одна з її головних переваг. Користувачу не потрібен час, щоб звикати до розкладки клавіш, вивчати якісь особливі функції, освоюватися з ергономікою пристрою. В буквальному сенсі цього слова — «підключай та грай». Для повного щастя тут не вистачає лише підставки під долоні, оскільки корпус досить високий. Але її можна придбати окремо з асортименту компанії, або обрати чи створити індивідуально на свій смак, якщо потрібно. З інших переваг тут є міцний корпус, зносостійкі та приємні на дотик ковпачки клавіш з PBT пластику подвійного лиття, гарна підсвітка та в цілому непогані механічні перемикачі, на яких ми зупинимося нижче окремо. Основні та розкладні ніжки міцно утримують клавіатуру від ковзання на глянцевій, дерев’яній чи тканинній поверхні.

Механічні перемикачі Hator Premium Pink є новинкою компанії та раніше не зустрічалися мені в жодних інших продуктах. Зрозуміло, що це є OEM виробництво, але чиє саме — сказати важко. Тому судити про їх загальну якість зарано, а робити якісь висновки щодо надійності (а виробник заявляє ресурс у 80 млн активацій) можна буде лише роки через два-три, спираючись на відгуки користувачів та сервісну статистику. Отже, наразі можу поділитися тільки безпосередніми враженнями від використання. А вони цілком позитивні. По моїм відчуттям це дуже м’які та лінійні перемикачі, які мають короткий загальний хід в 3,5 мм, та загалом стандартну планку активації в районі 1,9 мм ходу. Тактильне зусилля в 41 грам на папері виглядає замалим, але практично у мене не траплялося випадкової активації клавіш під вагою пальця. Отже, пружності зворотної пружини тут цілком достатньо. Натискання виходить дуже інформативним, оскільки клавіша вдаряється в кінцеву точку свого шляху з характерним голосним стуком. І такий самий звук, але трохи тихший, можна почути якщо різко її відпустити. Дані механізми є універсальними як для ігрового застосування, так і для швидкісного друку тексту. Хоча щодо механіки, звісно, є різні смаки. Особливо хочеться відзначити хорошу стабілізацію усіх клавіш, в тому числі й довгих, характерну для значно дорожчих клавіатур. А ще слід пригадати добре змащені з заводу стабілізатори, які тільки посилюють тактильний комфорт.

Апаратні можливості клавіатури досить обмежені. Але достатні, якщо потрібно буде швидко записати та виконати декілька простих команд навіть за відсутності програмного забезпечення. Що ж до самого ПЗ, то воно вийшло простим та напрочуд непоганим, як для прем’єрної версії, без суттєвих проблем та «багів».

Hator Rockfall TKL Mecha підтримує повний NKRO-антигостинг, що дозволяє активувати усі кнопки одночасно. У випадку необхідності чи конфлікту зі старими системами можна перемкнути клавіатуру у режим 6KRO, коли підтримується одночасне натискання лише шести клавіш.

Hator Rockfall TKL MechaHator Rockfall TKL Mecha

Підсумки

Механічна ігрова клавіатура Hator Rockfall TKL Mecha справляє гарне перше враження. Пристрій простий по дизайну, міцний по конструкції, та має повністю стандартну розкладку. З унікальних особливостей слід зазначити ковпачки клавіш з PBT пластику подвійного лиття, що мають український шрифт та чудово підсвічуються. Фірмові механічні перемикачі Hator Premium Pink також показують себе досить непогано, оскільки є приємними по тактильним відчуттям та мають відмінну стабілізацію. Хоча про їх справжній ресурс та відсутність проблем чи виробничих дефектів ми зможемо дізнатися лише з часом.

Окрім некоректного відтворення білого кольору підсвітки, суттєвих недоліків, на мій погляд, дана клавіатура не має. А якщо вони з’являться, є 24 місяці гарантійного строку та оперативна технічна підтримка бренду Hator.

На цей момент клавіатура Hator Rockfall TKL Mecha має пристойне співвідношення характеристик, функціональних можливостей та вартості. Даний пристрій підходить як для ігрового, так і для робочого застосування та може бути рекомендований для тих, хто лише починає своє знайомство з механічними клавіатурами, або шукає надійне бюджетне рішення без доплат за зайві функції.