Огляд механічної ігрової клавіатури Glorious GMMK TKL

Назва клавіатури, яку ми розглянемо у цьому огляді, є абревіатурою та розшифровується як Glorious Modular Mechanical Keyboard. Це нове сімейство виглядає досить різноманітно і включає відразу три формати: повнорозмірну, укорочену TKL і 60% компактну клавіатуру. І все це у чорному та білому кольорах. Також є версія для особливих поціновувачів під назвою GMMK Pro, але це вже окрема тема для розмови. Модульність даних пристроїв полягає у наявності спеціальних роз'ємів для швидкої заміни перемикачів без необхідності лютування. Мало того, виробник навіть пропонує barebone-варіант, який поставляється за ціною приблизно вдвічі дешевше, але без ковпачків клавіш та перемикачів, тим самим дозволяючи покупцеві підібрати їх на власний розсуд. До речі, можна вибрати ще й тип розкладки — ANSI чи ISO. Загалом альтернативи є на будь-який смак та колір. А тепер розповімо про все у подробицях на прикладі клавіатури Glorious GMMK TKL у чорному кольорі та з ANSI розкладкою.

Glorious GMMK TKL

Технічні характеристики

Модель Glorious GMMK TKL
Сторінка продукту GMMK TKL
Підключення Дротове
Інтерфейс USB 2.0
Частота опитування, Гц 125/250/500/1000
Тип Ігрова
Кількість клавіш 87
Додаткові кнопки
Ресурс натискання клавіш, млн 50
Тип клавіш Механічні
Тип перемикачів Gateron Brown RGB
Зміна кута нахилу корпусу +
Вбудована пам'ять +
Можливість запису макросів +
Обробка одночасних натискань 6KRO/NKRO
Підсвітка + (RGB, 16,8 млн кольорів)
Довжина шнура USB, м 1,8
Матеріал обплетення Нейлон
Матеріал Алюміній / пластмаса
Колір Чорний / білий
Програмне забезпечення +
Знімна підставка під руки
Зовнішні інтерфейси
Розміри, (Д х Ш х В) мм 356 x 129 x 38
Маса, г 789
Сумісність з ОС Windows XP, Vista, 7, 8, 10
Додатково Ковпачки клавіш з ABS-пластику подвійного лиття. Роз'єми друкованої плати для швидкої заміни перемикачів без лютування. Дві змінні кнопки та запасні клейкі ніжки для клавіатури у комплекті. Знімний кабель USB type C на USB type A. Пластиковий ключ для зняття ковпачків клавіш. Металевий ключ для зняття перемикачів. Змащені із заводу стабілізатори довгих клавіш
Вартість н/д

Комплект постачання

Коробка клавіатури оформлена в чорно-білі кольори із вкрапленнями сріблястих написів. Хоча продукт зображений досить схематично, на звороті та бортах коробки є вся необхідна інформація. Нехай місцями навіть не дуже точна.

Glorious GMMK TKLGlorious GMMK TKL

Усередині коробка пофарбована в симпатичний та контрастний помаранчевий колір. З елементів захисту від пошкоджень є картонні вставки, м'який пакет і прозора пластикова накладка на клавіші.

Glorious GMMK TKL

У комплекті постачання крім клавіатури є картонна візитка з пропозицією відвідати офіційний сайт у пошуках інформації, програмного забезпечення та інструкції, наклейка, кабель USB type C на USB type A, комплект з чотирьох запасних рифлених ніжок, червоний пластиковий ключ для демонтажу ковпачків клавіш, металевий ключ для зняття перемикачів та два додаткові ковпачки для заміни кнопок Esc та Fn.

Glorious GMMK TKL

Зовнішній вигляд

Щодо дизайну у Glorious GMMK TKL все добре. Це класичний «скелетон». Мінімалістична та рівна верхня панель виконана з пофарбованого у чорний матовий колір металу. У поєднанні з цільними бічними гранями пристрій має дуже високу міцність і повністю стійкий до діагонального скручування. Закруглені кути та срібляста окантовка по периметру верхньої грані завершують загальну естетику клавіатури. Відчувається GMMK TKL важкою, хоча за фактом її маса разом з кабелем не перевищує 840 грамів.

Glorious GMMK TKL

Розкладка клавіш виконана за стандартом ANSI з довгими однорядними Shift та Enter. Кнопка F1 розташована над цифрою [2]. Латиниця нанесена вгорі по центру кнопки товстим переривчастим шрифтом. Оскільки ковпачки клавіш виконані методом подвійного лиття з ABS-пластика, вони досить стійкі до зношування, і латинські символи точно не стираються з часом і повинні добре підсвічуватись. З кирилицею все не так райдужно. Вона витравлена на поверхні за допомогою лазера, але через подвійне лиття пластик спучується на символах і утворює тактильно відчутні тонкі написи блідо-білого кольору, через які не проглядається підсвічування. Символи розташовані в правому нижньому кутку ковпачків клавіш. В результаті все непогано виглядає при денному освітленні, але дуже погано при приглушеному світлі. Профіль клавіш має циліндричне заглиблення посередині. Кнопка Fn займає позицію правої кнопки Win.

Glorious GMMK TKL

Як і в будь-якій іншій клавіатурі TKL, тут відсутній блок цифрових клавіш. Стрілки та навігаційні кнопки розташовані стандартно. Трохи вище стрілок є два точкові індикатори червоного кольору. Лівий означає включений Caps Lock. А правий вказує на включений ігровий режим, зокрема на заблоковану кнопку Win.

Glorious GMMK TKL

У цьому варіанті клавіатури за налаштовуванням встановлені тихі тактильні перемикачі Gateron Brown RGB у прозорому корпусі. Вони мають цілком стандартні характеристики — 55 грамів зусилля для натискання, 2 мм ходу до спрацьовування, 50 млн циклів напрацювання на відмову. При натисканні користувач відчуває легку віддачу без звуку, після якої настає активація кнопки. Хоча іноді можна досягти й віддачі без активації, особливо якщо намагатися робити це спеціально. Загалом відчуття від них цікаві, хай і специфічні. Стабілізатори довгих кнопок прихованого типу з окремими фіксаторами добре змащені, і натискаються тихо і плавно, без брязкоту. Помітний люфт є тільки на пробілі, решта довгих клавіш працює в межах пристойності.

Glorious GMMK TKL

Основна фішка серії GMMK — роз'єм для швидкої заміни перемикачів. Достатньо за допомогою спеціального затиску витягти механізм і поставити на його місце будь-який інший, який підходить за розташуванням контактів. Офіційно заявлено сумісність із виробами від Cherry, Kailh, Gateron, а також фірмовими механізмами Lynx та Panda від Gloriuos. Це відкриває найширші можливості зручної модифікації клавіатури. Зібрати на ній можна будь-яку конфігурацію. Світлодіод підсвічування розпаяний безпосередньо на друкованій платі, з верхньої сторони перемикача. До речі, кожне гніздо клавіші підписано прямо на платі, щоб після встановлення кнопки можна було відразу надіти на неї відповідний легенді ковпачок. А ще крізь отвір центральної ніжки проглядається шар шумоізоляції між дном клавіатури та друкованою платою.

Glorious GMMK TKL

Висота клавіатури у профіль по задньому ряду клавіш зі складеними ніжками становить 38 мм. З розкладеними ніжками висота заднього ряду зростає до 48 мм. Тут використовується OEM-профіль клавіш.

Glorious GMMK TKLGlorious GMMK TKL

Порт USB Type C для підключення знімного кабелю знаходиться на задній грані клавіатури приблизно посередині та з невеликим зміщенням вліво. Він вбудований урівень з корпусом, що злегка зменшує його стійкість до можливих пошкоджень при заломі кабелю. Інших зовнішніх портів немає.

Glorious GMMK TKL

Кабель USB Type-C на USB Type-A в обплетенні має довжину 1,8 метра. Він середній за товщиною і досить гнучкий. Роз'єми повністю стандартні за формою, їм нескладно підібрати шнур на заміну в разі потреби. Для регулювання надмірної довжини на кабелі є багаторазова липуча стрічка.

Glorious GMMK TKL

Тильна сторона клавіатури пластикова з потовщенням в задній частині. По кутах наклеєно чотири специфічні рифлені гумові ніжки, а по центру знизу — серійний номер. Біля лівої ніжки у фігурному заглибленні захований простий пластиковий ключ червоного кольору для демонтажу кейкапів.

Glorious GMMK TKL

На розкладних ніжках є гумові наклейки проти ковзання.

Glorious GMMK TKL

Фонове підсвічування на клавіатурі виглядає добре і жваво. Але тільки щодо латинського шрифту, оскільки кирилиця не просвічується. Всі кольори відображаються коректно і навіть білий виглядає саме білим. Два Lock-індикатори підсвічуються яскравими червоними світлодіодами. Їхнє світло не сліпить очі при погляді під кутом.

Glorious GMMK TKL

Функціональні можливості

Клавіатура Glorious GMMK TKL має низку функцій, які можна здійснювати через поєднання певних клавіш із кнопкою Fn. Інформацію про поєднання можна знайти на офіційному сайті в розділі підтримки, або інтуїтивно визначити, виходячи з символів на певних клавішах. У таблиці наведено список функцій, які нам вдалося відтворити.

Поєднання: Функція:
Fn+Esc потім F1+F3+F5 Скидання клавіатури за налаштовуванням (утримувати 10 секунд)
Fn+F1 Вкладка «Цей комп'ютер»
Fn+F2 Програма «Браузер»
Fn+F3 Додаток «Калькулятор»
Fn+F4 Додаток «Програвач»
Fn+F5 Попередній трек
Fn+F6 Наступний трек
Fn+F7 Відтворення/пауза
Fn+F8 Стоп
Fn+F9 Вимкнути/ввімкнути звук
Fn+F10 Зменшити гучність
Fn+F11 Збільшити гучність
Fn+Prt Scn Включить режим 6KRO
Fn+Scr Lock Заміна режиму Scr Lock
Fn+Pause Увімкнути режим NKRO
Fn+лівий Win Увімкнення та вимкнення ігрового режиму. За налаштовуванням вимикається клавіша Win. Світиться відповідний індикатор
Fn+Ins Перемикання набору світлових ефектів «Дихання» (3 варіанти)
Fn+Del Перемикання набору світлових ефектів «Хвиля 1» (3 варіанти)
Fn+Home Перемикання набору світлових ефектів «Дотик» (3 варіанти)
Fn+End Перемикання набору світлових ефектів «К-ефект» (3 варіанти)
Fn+Page Up Перемикання набору світлових ефектів «Малювання» (3 варіанти)
Fn+Page Down Перемикання набору світлових ефектів «Хвиля 2» (3 варіанти)
Fn + [~] Режим запису підсвічування: натисніть комбінацію Fn + [~] для початку запису підсвічування. Натисніть Fn + [=], щоб вибрати колір. Натисніть всі потрібні клавіші, щоб надати вибраний колір. Натисніть комбінацію Fn + [~] для закінчення запису та збереження підсвічування
Fn+↑ Збільшити яскравість (5 рівнів)
Fn+↓ Зменшити яскравість (5 рівнів)
Fn+← Зменшити швидкість відтворення ефекту (4 швидкості)
Fn+→ Збільшити швидкість відтворення ефекту (4 швидкості)
FN + [=] Перемикання між 8 кольорами
FN + [-] Зміна напряму ефекту
Fn+Esc Вимкнення підсвічування клавіатури

Програмне забезпечення

Glorious GMMK TKL використовує власне ПЗ (актуальна версія на момент написання огляду — 1.0) для керування підсвічуванням та перепризначення клавіш. Його потрібно завантажити з офіційного сайту та встановити. Запускається примусово вручну чи автозапуском. Всі елементи керування зібрані на одному екрані. У верхньому правому куті під символом трикутника заховані команди імпорту та експорту конфігурацій та інформація про програму. Ще нижче праворуч є перемикач трьох профілів. Нижче по центру знаходиться рядок керування підсвічуванням. Там можна увімкнути або вимкнути редактор підсвічування. У ньому доступні близько 20 варіантів світлових ефектів з можливістю повного налаштування всіх параметрів, кольору і яскравості, у тому числі кожної клавіші індивідуально. Праворуч є кнопка доступу до макроредактора. Внизу доступний вибір частоти опитування клавіатури в межах 125, 250, 500 та 1000 Гц, та скидання параметрів за налаштовуванням.

Glorious GMMK TKL

Для перевизначення команд доступні всі кнопки крім Fn. До них можна прив'язати будь-яке поєднання команд, макрокоманду або одну з 18 мультимедійних команд на вибір. У макроредакторі можна створювати роздільні ланцюжки натискань клавіш, присвоювати кожній з них індивідуальне ім'я, робити запис із затримкою або без неї та задавати кількість циклів повторення ланцюжка команд. Після закінчення запису можна все редагувати. Єдиний мінус — все зберігається в пам'яті клавіатури й ніде немає лічильника, що показує рівень її заповнення. Тому ніколи не відомо заздалегідь, скільки саме та якої тривалості макрос можна записати.

Glorious GMMK TKL

Ергономіка та тестування

Особлива принадність Glorious GMMK TKL полягає в тому, що вона гранично лаконічна в частині дизайну та функціональності. Тут немає хитрих вигинів, безлічі додаткових кнопок, прихованих та часто непотрібних функцій. Все дуже просто. Дуже міцний металевий корпус без натяку на прогин, стандартне розкладання, красиве підсвічування. Головна перевага — модульна конструкція роз'ємів перемикачів, яка дозволяє ставити будь-які сумісні механізми, з тактильною віддачею і в будь-якій комбінації. Плюс — змащені із заводу стабілізатори. Зламався перемикач? Не проблема, можна зняти його та спробувати почистити чи відремонтувати без звернення до сервісу. Не вийшло? Можна переставити іншій, менш потрібний, поки шукаєте, де придбати новий. В іншому все гранично стандартно та комфортно. Звикати до розкладки не потрібно, рукам зручно і без долонної підставки (хоча з нею ще краще), підсвічування можна налаштувати без ПЗ, яке знадобиться тільки для перепризначення клавіш. Є і вбудована пам'ять, і налаштування працюватимуть на будь-якому підключеному комп'ютері. А кабель, що знімається, натякає на придатність пристрою до транспортування.

Особливо говорити про відчуття від встановлених тут Gateron Brown RGB не доводиться, оскільки вони є стандартними для свого типу. Тактильна активація з невеликою віддачею і без зайвих призвуків має свій табір прихильників, але, як правило, когорта тих, кому подобається лінійний хід чи навпаки — гучне клацання, набагато більше. Та й взагалі, це модульний пристрій, перемикачі можна поставити будь-які, на свій смак та у довільній комбінації. У середньому, як «варіант із коробки», Gateron Brown зручні як для ігор, так і для друку великих обсягів тексту. Стабілізатори пристойно змащені та не викликають відторгнення характером своєї роботи, зайвого деренчання або перекосу довгих клавіш теж немає. Клавіатура чудово пристосована для «друку наосліп». На тлі цього навіть не доводиться згадувати про дивне гравіювання кирилиці без підсвічування, явно зробленого не на заводі. Жаль ще й встановлені кейкапи не з PBT-пластику, а з ABS, хай навіть і подвійного лиття.

Окремо можемо згадати програмне забезпечення продукту. Схоже, його зроблено просто тому, що так потрібно. І в ідеалі йому потрібне доопрацювання та розширення функціональності.

Glorious GMMK TKL підтримує повноцінний NKRO-антигостинг, що дозволяє активувати всі кнопки одночасно і в будь-якому поєднанні. Є й можливість перемикання у 6KRO для тих систем, які не стартують чи не можуть працювати інакше.

Glorious GMMK TKLGlorious GMMK TKL

Підсумки

Мода на модульні механічні клавіатури тільки починає набувати популярності в наших широтах і Glorious GMMK TKL, як і вся GMMK серія в цілому, — це одні з небагатьох доступних на сьогодні роздрібних варіантів з подібною функціональністю. До того ж ще й у найкращих версіях виконання для тих, хто цінує мінімалізм. Переваги тут самоочевидні — міцний металевий корпус, можливість легкої заміни перемикачів без лютування, стерпні механізми Gateron Brown, встановлені з заводу, гарне підсвічування відносно непогані кейкапи. Крім того, конструкція «скелетон» зі знімними перемикачами дуже проста в плані очищення від забруднень, що зазвичай стає проблемою для нормальної роботи клавіатури вже через два роки (а окремих випадках і набагато швидше).

З недоліків слід відзначити дуже просте та слабко функціональне програмне забезпечення. А ще — відсутність підсвічування гравіювання кирилиці.

Якщо розглядати Glorious GMMK TKL як самодостатню клавіатуру, то вона може виглядати злегка переоціненою. З іншого боку, її можна сприймати як довгострокову інвестицію. Або з погляду простоти та ремонтопридатності, або як основу для майбутніх апгрейдів, що дозволяють легко зібрати при першому позиву щось зовсім нове за тактильним відчуттям.