Огляд бездротової ігрової миші ASUS TUF Gaming M4 Wireless

Завдяки новим енергоефективним сенсорам, ігрові миші зі знімними батарейками буквально отримали «друге життя» і стали з'являтися в продуктових лінійках всіх основних виробників ігрової периферії. У цьому огляді ми познайомимося з першим таким пристроєм у виконанні ASUS, який називається TUF Gaming M4 Wireless. Воно може працювати як за приймачем 2,4 ГГц, так і через Bluetooth LE 5.1. Підтримується формат батарей АА та ААА. Є ще антибактеріальне покриття верхньої панелі, зробленої (разом із бічними кнопками) зі зносостійкого PBT-пластику. Дійсно непоганий набір корисних характеристик. А тепер побачимо, як це все реалізовано на практиці.

ASUS TUF Gaming M4 Wireless

Технічні характеристики

Модель ASUS TUF Gaming M4 Wireless
Сторінка продукту TUF Gaming M4 Wireless
Інтерфейс Бездротовий (USB 2,4 ГГц / Bluetooth LE 5.1)
Тип Геймерська (FPS/MMO/RTS-ігри)
Тип сенсора Оптичний
Модель сенсора PixArt PAW3311DB-T2MU
Роздільна здатність, cpi 100 – 12 000
Кількість кнопок 6 кнопок + прокрутка (ліва, середня, права, перемикач роздільної здатності, дві бічні кнопки)
Максимальне прискорення, g 35
Висота відриву від поверхні (LOD), мм 2
Максимальна швидкість, м/сек 7,62
Частота опитування USB-порту, Гц 125/250/500/1000
Частота кадрів, fps
Внутрішня пам'ять + (3 профілю)
Скрол 1
Прокрутка вертикальна/горизонтальна +/–
Тип приймача для бездротового з'єднання Нано-ресивер
Живлення, час автономної роботи Змінна АА- або ААА-батарея, до 134 годин у режиму 2,4 ГГц, 232 годин через Bluetooth LE (для АА-батареї)
Протокол (ГГц) / радіус (м) бездротового зв'язку 2,4 ГГц / Bluetooth LE 5.1, до 10 м
Можливість зміни маси Можливо, шляхом зміни типу батареї формату АА або ААА
Можливість регулювання форми корпусу
Довжина шнура, м
Матеріал кабелю
Матеріал поверхні корпусу Пластмаса
Колір Чорний
Підсвічування
Зони підсвічування
Матеріал ніжок Тефлон (PTFE)
Програмне забезпечення + (Armoury Crate)
Розміри, (Д х Ш х В) мм 126 x 63,5 x 39,6
Вага, г 62 (без батареї), 77 (ААА-батарея), 86 (АА-батарея)
Сумісність з ОС Windows 10 x64 або вище
Додатково Перемикачі основних клавіш з ресурсом напрацювання на відмову в 60 млн натискань, верхня панель та бічні кнопки зі зносостійкої PBT-пластмаси з антибактеріальним покриттям, можливість використання однієї батареї АА або ААА (через комплектний перехідник), RGB-індикатор роздільної здатності та з'єднання
Середня вартість

Комплект постачання

У дизайні коробки переважає чорний та сірий відтінок кольорової поліграфії. Інформації на ній небагато, захист від пошкоджень виконано на мінімальному рівні.

ASUS TUF Gaming M4 WirelessASUS TUF Gaming M4 Wireless

У комплекті постачання є інструкція та інформація про гарантію, мишу, USB-передавач, дві батарейки Duracell формату АА та ААА, пластиковий контейнер-перехідник з контактами для встановлення ААА-батареї у відсік розміру АА.

ASUS TUF Gaming M4 Wireless

Дизайн

За формою ASUS TUF Gaming M4 Wireless є класичною симетрією з розташованим у центрі піднесенням спинки та дзеркальними, злегка втопленими всередину боковинами. Солідний зовнішній вигляд підкреслюється не лише чорним кольором пристрою, але й матовим, приємним на дотик покриттям з PBT-пластмаси, яка не тільки стійка до забруднень, але й має антибактеріальну обробку (підтверджену відповідними сертифікатами, за заявою виробника). Панелі основних кнопок окремі. При натисканні видають гучне виразне клацання, а їх активації потрібно середнє зусилля. Від них можна досягти люфту, але спеціально, а не у звичайному використанні. Вільного ходу панелей немає. Середня кнопка натискається тугіше і з приглушеним звуком спрацьовування. Перемикач роздільної здатності працює беззвучно та активується від невеликого зусилля.

ASUS TUF Gaming M4 Wireless

На лівій стороні є дві бічні кнопки середнього розміру. Вони також виготовлені з PBT. Спрацьовують дуже легко, з невеликим ходом та сухим клацанням середнього рівня гучності. Передня частина боковини покрита діагональними насічками для кращого зчеплення з пальцями. А позаду все гладко.

ASUS TUF Gaming M4 Wireless

З боку передньої панелі немає нічого особливого. Колесо прокручування практично не має люфту. Прогумоване покриття на ньому імітує протектор автомобільної шини. Повертається із середнім по гучності тріском, чітко відпрацьовуючи на тактильному рівні всі позиції фіксації.

ASUS TUF Gaming M4 Wireless

Праворуч кнопок немає. Але є такі ж діагональні насічки спереду для кращого зчеплення покриття корпусу з пальцями.

ASUS TUF Gaming M4 Wireless

На кормі зверху видно глянсовий логотип TUF.

ASUS TUF Gaming M4 Wireless

Кришка відсіку батареї тримається на декількох засувках. Щоб її зняти, потрібно натиснути в районі стрілочки біля перемикача роздільної здатності та потягнути кришку назад. Під нею ховається поздовжня кишеня для джерела живлення і ще одна для приймача.

ASUS TUF Gaming M4 Wireless

За налаштуванням відсік батареї розрахований на формат АА у кількості однієї штуки. З ним вага миші дорівнюватиме приблизно 86 грамів без урахування приймача. При необхідності сюди можна поставити ААА-батарею через спеціальний перехідник. У такому разі миша важитиме 77 грамів. Порожній пристрій важить 62 грами.

ASUS TUF Gaming M4 Wireless

USB-приймач краще використовувати, якщо планується застосовувати мишу в іграх, оскільки через Bluetooth LE 5.1 миша звичайно споживає менше енергії, але і продуктивність пристрою теж відчутно падає через зниження частоти опитування.

ASUS TUF Gaming M4 Wireless

Симетрична ергономіка корпусу миші дозволяє користуватися ним у будь-якому типі хвата, як правшам, і лівшам. Хоча бічні кнопки призначені лише для правшів. Найкраще ASUS TUF Gaming M4 Wireless підійде під руки середнього або великого розміру. Невелика вага в 86 або 77 грамів, залежно від типу батареї, не обтяжує користувача, але баланс ваги пристрою все одно виявляється зміщений трохи назад, що змушує стискати пальці трохи міцніше, щоб уникнути перекосу при відриві від поверхні.

ASUS TUF Gaming M4 WirelessASUS TUF Gaming M4 WirelessASUS TUF Gaming M4 Wireless

На основі миші є дві трапецієподібні тефлонові ніжки спереду, одна напівкругла ззаду і ще одна шестикутна навколо віконця сенсора. Нижче сенсора вбудований перемикач живлення. У центральному положенні мишу відключено, рухом вправо вмикається режим 2,4 ГГц зі зв'язком через USB-приймач, а рухом вліво миша переводиться в режим зв'язку через Bluetooth.

ASUS TUF Gaming M4 Wireless

Перед кнопкою зміни роздільної здатності вбудований індикатор. Він показує червоним, фіолетовим, синім або зеленим кольором поточний рівень роздільної здатності на короткий час при його зміні. І моргає синім при підключенні через Bluetooth. Крім того, він моргатиме червоним кольором при заданому рівні розрядки батареї в діапазоні від 10 до 50 відсотків.

ASUS TUF Gaming M4 Wireless

Подивимося на внутрішню будову миші.

Внутрішня будова

Для розбирання миші потрібен канцелярський ніж (щоб акуратно зняти всі три ніжки) та хрестова викрутка. Перед зняттям ніжки краще нагріти феном, а після зняття одразу наклеїти на пластикову поверхню. Це дасть певний шанс повернути їх назад неушкодженими. По одному гвинту знаходиться під передніми ніжками, і ще два ховаються з боків під напівкруглою ніжкою ззаду.

ASUS TUF Gaming M4 Wireless

Корпус миші після розбирання легко роз'єднується на чотири окремі частини — кришку, основу та дві боковини. Кнопки на лівій стороні приєднуються до основної друкованої плати шлейфом. Будьте обережні, щоб не пошкодити.

ASUS TUF Gaming M4 Wireless

Два перемикачі бічних кнопок виготовлені брендом Huano.

ASUS TUF Gaming M4 Wireless

Основні перемикачі — червоні Kailh GM 4.0 з ресурсом напрацювання на відмову в 60 млн натискань. Енкодер колеса прокручування теж від Kailh. Саме колесо тримається на трьох спицях. Перемикачі середньої клавіші та кнопки зміни роздільної здатності ідентифікувати не вдалося.

ASUS TUF Gaming M4 WirelessASUS TUF Gaming M4 Wireless

Щоб розглянути маркування сенсора, доведеться від'єднати кошик батареї. Ще два гвинти. Її дроти припаяні до плати, а накладка частково закриває світлодіод. Сам сенсор розташований поперечно.

ASUS TUF Gaming M4 Wireless

Миша обладнана сенсором PixArt PAW3311DB-T2MU із призматичною лінзою та зовнішнім інфрачервоним світлодіодом підсвічування.

ASUS TUF Gaming M4 Wireless

Функціональні можливості

Без встановлення ПЗ на ASUS TUF Gaming M4 Wireless можна перемикати чотири попередньо встановлені рівні роздільної здатності в 400, 800, 1600 і 3200 cpi за допомогою відповідної кнопки, за налаштовуванням. Перемикання трьох бортових профілів пам'яті здійснюється шляхом затиснення перемикача роздільної здатності разом із середньою (3 профіль), передньою (2 профіль) або задньою (1 профіль) бічної кнопками миші.

Фірмове ПЗ

Як програмне забезпечення ASUS TUF Gaming M4 Wireless використовує ресурсомістке ПЗ Armoury Crate, яке вимагає завантаження з офіційного сайту та установки. Воно є постійно активним.

У розділі «Кнопки» можна перепризначити шість клавіш та два напрямки прокручування. Для призначення доступні функції миші та клавіатури, макроси, мультимедійні команди та команди Windows, режим невидимості, скриншот, запуск Armoury Crate, введення тексту та можливість повного відключення клавіші. Усі зміни зберігаються в один із трьох бортових профілів.

ASUS TUF Gaming M4 Wireless

У налаштуваннях продуктивності сенсора є чотири рівні роздільної здатності, які можна налаштувати в діапазоні від 100 до 12 000 cpi з кроком 100 cpi. На вибір є частоти опитування 125, 250, 500 або 1000 Гц. Окремо можна увімкнути або вимкнути кутову прив'язку курсору.

ASUS TUF Gaming M4 Wireless

У розділі «Живлення» можна переглянути поточний рівень заряду батареї у відсотках, виставити діапазон, при якому починає блимати індикатор попередження про низький рівень заряду. Доступні значення — ніколи, 10, 20, 30, 40 або 50 відсотків заряду. Найкорисніший енергоощадний параметр — час переходу в режим сну при простою миші. Його можна призначити на 1, 2, 3, 5, 10 хвилин або залишити пристрій постійно активним.

ASUS TUF Gaming M4 Wireless

Миша та ПЗ підтримують автоматичну та примусову перевірку оновлення прошивок та програмного коду.

ASUS TUF Gaming M4 Wireless

Редактор макросів дозволяє записувати команди з миші та клавіатури, у тому числі й напрямки колеса прокручування. Траєкторія руху курсору не фіксується. В одну макрокоманду міститься до 100 команд, кожна з яких складається з часу затримки, пов'язаної з натисканням та відпусканням клавіші. Всі затримки запису та відтворення, послідовність та зміст команд можна легко відредагувати після закінчення запису.

ASUS TUF Gaming M4 Wireless

Ергономіка та тестування

Тестування миші ASUS TUF Gaming M4 Wireless проводилося на фірмовому килимку ASUS TUF Gaming P1. Це швидкісна тканинна поверхня з дуже м'яким та слизьким покриттям та ненав'язливим малюнком. Її габарити становлять 360х260х2 мм. Приймач розміщувався на дистанції 50 см від миші, у зоні прямої видимості. Робота з Bluetooth тестувалася шляхом підключення до ноутбука.

ASUS TUF Gaming M4 Wireless

Форма миші має усереднену універсальну ергономіку, яка завдяки симетрії підійде майже під будь-яку руку та тип хвата, за винятком хіба що дуже маленьких долонь. Антибактеріальне матове покриття корпусу з PBT-пластику стійке до забруднень, зношування та дуже приємно на дотик. Пристрій чіпко сидить у руці, попри невеликий диферент у бік корми, що традиційно для мишей з батареями. Корпус зібраний досить міцно, хоча назвати його монолітним не вийде, оскільки за сильного стиску скрипи є. Ковзає миша добре і передбачувано, із середнім рівнем інерції. Усі перемикачі працюють дуже чітко, з гарною тактильною віддачею. Те саме можна сказати й про колесо прокручування, яке справно відштовхує кожен рух.

Регулювання маси за допомогою зміни типу батареї з АА на ААА в цьому пристрої не має особливого значення. Що так, що інакше воно відчувається досить легким. Перевага у бік корми при цьому не виправляється, але кришку відсіку доводиться смикати частіше при використанні ААА-батарей, адже з ними запас автономності нижче. Враховуючи, що кришка не магнітна, а на клямках, відкривати її краще рідше, щоб уникнути швидкого перелому фіксаторів.

Працюючи через приймач 2,4 ГГц миша поводиться дуже стабільно. Втрати сигналу не спостерігалося жодного разу, з'єднання після включення або виходу зі сну відновлювалося майже миттєво, з ледь відчутною затримкою. Досить було лише трохи зрушити мишу, як курсор оживав. Тому повзунок переходу в режим сну варто залишити на мінімальному значенні 1 хвилина простою. Це буде оптимально. При використанні ААА-акумулятора ємністю 750 мА·год з напругою 1,2 В, запасу автономності вистачило на 53 години, при частоті опитування в 1000 Гц і відключенням через 1 хвилину простою. Упевнений, що на повноформатній батареї 2000 мА·год без проблем протримається заявлені 134 години з приймачем. А це понад два тижні ігрового часу по 8 годин на добу. Показники Bluetooth можна сміливо множити на два. Але там миша стане звичайним офісним гризуном, із затримками зв'язку та ривками при попаданні під вплив сторонніх перешкод. Для сполучення по BT, потрібно перевести перемикач живлення у відповідне положення та одночасно затиснути перемикач роздільної здатності, ЛКМ та ПКМ на 3 секунди, доки індикатор не почне моргати синім кольором.

Окремо варто відзначити дивний момент у роботі програмного забезпечення. Точніше не всього ПЗ загалом, а показника рівня заряду. З упевненістю можна сказати, що він керується під час розрахунків не реальною напругою джерела живлення, а знімає свідчення, що називається «десь на Марсі». При установці повністю заряджених і свіжих джерел живлення, що батарей, що акумуляторів різної ємності, лічильник зазвичай починає з 93 або 83 відсотки. Потім показання швидко падають до 46%, потім довго тримаються біля цієї позначки, потім плавно спускаються до 17% і потім знову різко просідають до повної розрядки миші. Відповідно, жодного зв'язку з реальним рівнем заряду тут немає. І звертати увагу на ці відсотки взагалі не варто. Поставте індикатор попередження про низький заряд на рівень 20%, і він попередить вас за пару годин до остаточного вимкнення пристрою.

У миші встановлено сенсор PixArt PAW3311. З позитивних моментів — широкий діапазон роздільної здатності, підтримка високої швидкості та прискорення, відсутність паразитних моментів на кшталт тремтіння курсору. Вкрай низький рівень згладжування. Фіксована та відносно невелика висота відриву від поверхні 2 мм. З негативних особливостей сенсор має стабільно занижені на 10% реальні cpi щодо виставлених у ПЗ.

ASUS TUF Gaming M4 Wireless

Підсумки

В цілому, ASUS TUF Gaming M4 Wireless залишила про себе враження простої, надійної та стабільної ігрової миші зі стійким бездротовим зв'язком та пристойним запасом автономності. Хоча сенсор у ній встановлено середнього класу, його цілком вистачить для переважної більшості ігрових та офісних завдань. Батареї буде достатньо на два тижні інтенсивного використання в режимі 2,4 ГГц або більше за місяць по Bluetooth в офісних завданнях. На тлі конкурентних рішень TUF M4 Wireless позитивно виділяється наявністю антибактеріального покриття (для тих, кому це важливо) та PBT-пластиком на верхній панелі та бічних кнопках. До речі, саме якість виконання корпусу помітно вища за більшість найближчих аналогів.

Недоліків було виявлено два. Вони некритичні, але все ж таки. По-перше, у програмному забезпеченні некоректно працює підрахунок поточного рівня заряду батареї. По-друге, реальний рівень роздільної здатності миші завжди виходить на 10% менше від заданого в ПЗ. Враховуйте це під час налаштування.

ASUS TUF Gaming M4 Wireless може прийтись до смаку тим, хто шукає легку та універсальну бездротову симетричну мишу зі змінними батареями для ігор впереміж з виконанням робочих або навчальних завдань.