Огляд ігрової миші ASUS TUF Gaming M4 Air

Не минуло й двох років, як ASUS вирішила включитись у тренд ігрових мишей з отворами в корпусі. Але краще пізніше ніж ніколи. Тим більше, що є шанс врахувати помилки конкурентів у цьому типі товарів. Більш того, її нова полегшена ігрова миша M4 Air із серії TUF Gaming — це якраз історія про оптимальне поєднання всіх базових і необхідних для ігор характеристик.

ASUS TUF Gaming M4 Air

Технічні характеристики

Модель ASUS TUF Gaming M4 Air
Сторінка продукту TUF Gaming M4 Air
Інтерфейс Дротовий (USB)
Тип Геймерська (FPS/MMO/RTS-ігри)
Тип сенсора Оптичний
Модель сенсора PixArt PAW3335DB-TZDU
Роздільна здатність, cpi 100 – 16 000
Кількість кнопок 6 кнопок (ліва, середня, права, дві бічні кнопки, перемикач роздільної здатності) + прокручування вгору/вниз
Максимальне прискорення, g 40
Висота відриву від поверхні (LOD), мм 1–2
Максимальна швидкість, м/сек 10,16
Частота опитування USB-порту, Гц 125 / 250 / 500 / 1000
Частота кадрів, fps Варіативна
Внутрішня пам'ять + (три профілі)
Скрол 1
Прокрутка вертикальна/горизонтальна +/–
Довжина шнура, м 2
Матеріал кабелю Обплетення, паракорд
Можливість регулювання форми корпусу
Можливість зміни маси
Матеріал поверхні корпусу Пластмаса
Колір Чорний
Підсвічування
Зони підсвічування
Матеріал ніжок Тефлон (PTFE)
Програмне забезпечення + (ASUS Armoury Crate)
Розміри, (Д х Ш х В) мм 126 x 64 x 40
Вага, г 47
Сумісність з ОС Windows 10
Додатково Перемикачі ЛКМ та ПКМ із ресурсом напрацювання на відмову в 60 млн. натискань. Надлегкий рамковий корпус з антибактеріальним покриттям, стійкість електронної начинки до пролиття рідини за стандартом IPX6. М'який кабель типу паракод
Середня вартість 1799 грн

Комплект постачання

Миша продається в досить простій і не особливо інформативній упаковці, в оформленні якої переважають сірі та чорні кольори.

ASUS TUF Gaming M4 AirASUS TUF Gaming M4 Air

У комплекті постачання є лише інструкція користувача та брошура з інформацією про гарантійні зобов'язання.

ASUS TUF Gaming M4 Air

Дизайн

За формою ASUS TUF Gaming M4 Air є класичною симетрією. Більшість її спинки й, частково, клавіш, покрита отворами трикутної форми. Поверхня миші чорного кольору, матова, чіпка та приємна на дотик. Вона стійка до забруднень. Мало того, компанія декларує ще й антибактеріальні властивості цього покриття, яке досягається внаслідок наявності в ньому «позитивно заряджених іонів срібла». Сам корпус вийшов дуже легким та міцним. Панелі основних клавіш окремі, без люфтів та брязкоту. ЛКМ та ПКМ спрацьовують із зусиллям та гучністю нижче середнього. Натискання чіткі та тактильно інформативні. Перемикач роздільної здатності активується з зусиллям трохи більше середнього і характерним пластиковим призвуком, добре відмінним на тлі звучання інших кнопок. Середня кнопка натискається трохи тугіше середнього і досить тихо.

ASUS TUF Gaming M4 Air

На лівій боковині отвори є лише в задній частині, хоч і посередині вбудований такий самий трикутний рельєф. Бічні кнопки трохи виступають за межі корпусу. Вони мають різний розмір і між ними є невеликий прозір, що дозволяє чітко розрізняти клавіші на дотик. Натискання на них легкі та чіткі, майже без вільного ходу і з досить гучним хоч і не дзвінким звуком клацання.

ASUS TUF Gaming M4 Air

Колесо прокручування прогумоване і має фактуру у вигляді автошини. Повертається дуже тихо у напрямку вниз і з невеликим потріскуванням під час прокручування вгору. Усі позиції фіксації чітко відпрацьовуються тактильною віддачею. Люфт відсутній. Кабель заходить у корпус у заглибленні центром між клавішами на пристойній висоті. Від перегинів його захищає сантиметрова гумова вставка.

ASUS TUF Gaming M4 Air

М'який і дуже гнучкий кабель має довжину 2 метри та обплетення типу «паракорд». Він ніяк не заважає рухам миші і його можна використовувати без тримача. Проте обплетення має тенденцію ковзати та перекручуватися навколо шнура. Феритового фільтра немає, але є гумова стяжка, що дозволяє регулювати необхідну довжину дроту.

ASUS TUF Gaming M4 Air

Права сторона миші виглядає аналогічно лівому, але без бічних кнопок.

ASUS TUF Gaming M4 Air

Отвори на кормі миші сприяють відмінній вентиляції долоні. І, що особливо незвичайно, у пристрої немає ніякого підсвічування. Браво, ASUS!

ASUS TUF Gaming M4 Air

Ергономіка миші розрахована під праву руку середнього чи великого розміру та підійде під усі типи хвата. Шульги теж зможуть нею користуватися, але без бічних кнопок. Маса 47 грамів є рекордно низькою серед аналогічних пристроїв на ринку, миша відчувається невагомою. Баланс ваги по осях симетрії зміщений уперед, але це не заважає використанню. По-перше, через чіпкість покриття корпусу. По-друге, тому що корма все одно, як правило, упирається в долоню і не дає миші нахилятися вперед.

ASUS TUF Gaming M4 AirASUS TUF Gaming M4 AirASUS TUF Gaming M4 Air

На основі є одна напівкругла ніжка ззаду і дві трапецієподібні попереду. Задня половина підошви перфорована. Сенсор розташований у центрі поперечно (перед повернутий вліво) і навколо нього наклеєна ще одна шестикутна ніжка.

ASUS TUF Gaming M4 Air

Внутрішня будова

Щоб розібрати ASUS TUF Gaming M4 Air, достатньо зняти задню ніжку та викрутити з-під неї два гвинти.

ASUS TUF Gaming M4 Air

Крім того, верхня кришка тримається ще на двох дрібних клямках з боків та двох зачепах спереду. Вся електроніка щільно розпаяна на одній горизонтальній платі, яка зміщена у передню частину корпусу. За заявою виробника, плата має покриття зі ступенем захисту від рідини IPX6. Однак, якщо миша все ж таки намокла, рекомендується відключити її та просушити протягом 24 годин, перед тим як приступати до використання.

ASUS TUF Gaming M4 Air

Під двома основними клавішами знаходяться механічні перемикачі Kailh GM 4.0 червоного кольору з ресурсом відпрацьовування на відмову в 60 млн натискань. Енкодер колеса прокручування 12 мм, теж від Kailh. Дві бічні клавіші забезпечені SMT-перемикачами тієї ж компанії із жовтими кнопками, винесеними через шлейф на окрему вертикальну плату.

ASUS TUF Gaming M4 Air

Поперек миші в центрі встановлено сенсор PixArt PAW3335DB-TZDU з окремим світлодіодом невидимого інфрачервоного підсвічування. За перемикання роздільної здатності відповідає квадратний мікроперемикач із коричневим штоком, а за середню клавішу миші — кнопка аналогічного виду, але з синім стрижнем. Ризикну припустити, що вони також зроблені Kailh.

ASUS TUF Gaming M4 Air

Функціональні можливості

Без встановлення програмного забезпечення на ASUS TUF Gaming M4 Air можна перемикати чотири попередньо встановлені рівні роздільної здатності в 400, 800, 1600 і 3200 cpi за допомогою відповідної кнопки. Перемикання трьох бортових профілів пам'яті здійснюється шляхом затиснення перемикача роздільної здатності разом із середньою (3 профіль), передньою (2 профіль) або задньою (1 профіль) боковими кнопками миші.

Фірмове ПЗ

Як програмне забезпечення ASUS TUF Gaming M4 Air використовує ресурсомісткий застосунок Armoury Crate, який вимагає завантаження з офіційного сайту та встановлення. Він є постійно активним.

У розділі «Кнопки» можна перепризначити шість клавіш та два напрямки прокручування. Для призначення доступні функції миші та клавіатури, макроси, мультимедійні команди та команди Windows, режим невидимості, скриншот, запуск Armoury Crate, введення тексту та можливість повного відключення клавіші. Усі зміни зберігаються в один із трьох бортових профілів.

ASUS TUF Gaming M4 Air

У налаштуваннях продуктивності сенсора є чотири рівні роздільної здатності, які можна налаштувати в діапазоні від 100 до 16 000 cpi з кроком 100 cpi. На вибір є частоти опитування 125, 250, 500 або 1000 Гц. Окремо можна увімкнути або вимкнути кутову прив'язку курсору. А ще є перемикач відображення поточної роздільної здатності в зоні спливаючих повідомлень Windows.

ASUS TUF Gaming M4 Air

У розділі «Калібрування» є налаштування висоти відриву миші від поверхні. Її можна виставити у два варіанти — низький та високий. Перший відповідає 1 мм, а другий — 2 мм.

ASUS TUF Gaming M4 Air

Миша та ПЗ підтримують автоматичну та примусову перевірку оновлення прошивок та програмного коду.

ASUS TUF Gaming M4 Air

Редактор макросів дозволяє записувати команди з миші та клавіатури, у тому числі й напрямки колеса прокручування. Траєкторія руху курсору не фіксується. В одну макрокоманду міститься до 100 команд, кожна з яких складається з часу затримки, пов'язаної з натисканням та відпусканням клавіші. Всі затримки запису та відтворення, послідовність та зміст команд можна легко відредагувати після закінчення запису.

ASUS TUF Gaming M4 Air

Ергономіка та тестування

Тестування миші ASUS TUF Gaming M4 Air проводилося на фірмовому килимку ASUS TUF Gaming P1. Це швидкісна тканинна поверхня з дуже м'яким та слизьким покриттям та ненав'язливим малюнком. Її габарити становлять 360х260х2 мм.

ASUS TUF Gaming M4 Air

Чіпка підкладка зроблена з гуми, краї обметані та прострочені по периметру. Килимок не має запаху з коробки, легко та швидко розрівнюється після розкладання.

ASUS TUF Gaming M4 Air

Так виглядає упаковка поверхні:

ASUS TUF Gaming M4 AirASUS TUF Gaming M4 Air

Миша M4 Air повністю виправдовує свою назву, оскільки відчувається повітряною та невагомою, коли перший раз береш її до рук. Це поєднується з незвичайною міцністю верхньої кришки, яка не видає жодних скрипів при натисканні. Нижня панель, звичайно, злегка прогинається, але навряд чи хтось займатиметься цим цілеспрямовано. Покриття відрізняється стійкістю до забруднення. Крім того, якщо воно дійсно має антибактеріальні властивості, як заявляє виробник, то це подвійно добре. Корпус миші майже не має відчутної інерції через малу вагу. З тієї ж причини, ніжки мають вкрай малий опір ковзанню. Кабель теж не заважає швидким рухам пристрою, яке суб'єктивно сприймається не тільки як невагоме, але і як бездротове. Як згадувалося раніше, баланс ваги миші зміщений вперед, але це ніяк не позначається на зручності використання. За розміром корпус миші підійде під середню або велику руку та будь-який тип хвата. Всі кнопки та колесо прокручування не викликають запитань і працюють чітко. Особливих змін у програмному забезпеченні Armoury Crate не було помічено. А три бортові профілі пам'яті дозволяють обійтися без ПЗ в переважній більшості випадків.

Встановлений сенсор PixArt PAW 3335, за великим рахунком, призначений для бездротового застосування через свою високу енергоефективність. З іншого боку, й з проводом він працює непогано, нехай навіть не виглядає логічним вибором для цієї ролі. Датчик має широкий діапазон доступних роздільних здатностей, високу допустиму швидкість руху, не схильний до зривів курсору, не має інших паразитних проявів у своїй роботі. Висота відриву регулюється й у мінімальному значенні досить низька для змагальних ігор. Є помітний рівень згладжування, що, втім, є особливістю багатьох сенсорів даного типу, скільки я їх бачив. Хоча впевнений, що правильна прошивка сенсора здатна виправити цей момент.

ASUS TUF Gaming M4 Air

Підсумки

ASUS TUF Gaming M4 Air — це проста та дуже продумана ігрова миша, націлена на жанр FPS. Тут підпорядкований майже кожен елемент конструкції. Надлегкий 47-грамовий та міцний корпус з антибактеріальним покриттям, універсальною формою та вентиляційними отворами, м'який кабель, чіткі кнопки та правильне колесо прокручування. Бортова пам'ять на три профілі з можливістю перемикання у режимі реального часу. Повна відсутність непотрібного підсвічування. Питання викликає лише доцільність сенсора PixArt PAW3335, що використовується тут. З іншого боку, його можливостей більш ніж достатньо для ігрових завдань.

У цьому пристрої мені не вдалося виявити істотних недоліків. Деяку перевагу балансу корпусу вперед можна вважати скоріше особливістю, ніж недоліком. Хіба що в комплекті дуже не вистачає запасних ніжок, адже вони точно інтенсивно зношуватимуться. А ось чи можна потім їх придбати — це питання.

Якщо ви знаходитесь в пошуках надлегкої ігрової миші для FPS без зайвих наворотів і функцій, обов'язково зверніть увагу на ASUS TUF Gaming M4 Air. Не виключено, що ця модель задасть новий тренд даного класу пристроїв на найближчі кілька років.