Огляд ігрової бездротової миші ASUS ROG Spatha X

П'ять років тому компанія ASUS випустила у світ специфічний бездротовий ММО-маніпулятор під назвою ROG Spatha. Предмет даного огляду — нова Spatha X, яка буквально днями надійде у продаж, є прямим продовженням та апгрейдом тієї моделі. Причому більшість покращень відбулося всередині й на вигляд відрізнити одну модель від іншої практично неможливо. Тим, кому миша подобалася, такий підхід буде явно до смаку і, можливо, вони навіть захочуть оновити свій старий пристрій. А тим, кому форма не зайшла, зміни по суті байдужі. У будь-якому разі перейдемо безпосередньо до вивчення особливостей цієї миші.

ASUS ROG Spatha X

Технічні характеристики

Модель ASUS ROG Spatha X
Сайт виробника ROG Spatha X
Інтерфейс Дротовий / Бездротовий (USB 2.0 / 2,4 ГГц)
Тип Геймерська (FPS/MMO/RTS-ігри)
Тип сенсора Оптичний
Модель сенсора PixArt PAW3370DM-T4QU
Роздільна здатність, cpi 100 – 19 000
Кількість кнопок 12 кнопок (ліва, середня, права, шість бічних кнопок, перемикач роздільної здатності, дві додаткові ліворуч) + прокручування вгору/вниз
Максимальне прискорення, g 50
Висота відриву від поверхні (LOD), мм 1–2
Максимальна швидкість, м/сек 10,16
Частота опитування USB-порту, Гц 125 / 250 / 500 / 1000
Частота кадрів, fps Варіативна
Внутрішня пам'ять + (п'ять профілів)
Скролл 1
Прокрутка вертикальна/горизонтальна +/–
Тип приймача для бездротового з'єднання Док-станція з підсвічуванням та функцією заряджання
Живлення, час автономної роботи Вбудована літієва батарея, до 67 годин роботи в режимі 2,4 ГГц (без підсвічування)
Протокол (ГГц) / радіус (м) бездротового зв'язку 2,4 ГГц до 10 м
Можливість зміни маси
Можливість регулювання форми корпусу
Довжина шнура, м 2
Матеріал кабелю Обплетення, паракорд
Матеріал поверхні корпусу Пластмаса
Колір Чорний
Підсвічування + (RGB, 16,8 млн кольорів)
Зони підсвічування Колесо прокручування, бічні кнопки, логотип на кормі
Матеріал ніжок Тефлон (PTFE)
Програмне забезпечення + (ASUS Armoury Crate)
Розміри, (Д х Ш х В) мм 137 x 89 x 45
Вага, г 168
Сумісність з ОС Windows 10
Додатково Рознімання з підтримкою простої заміни механічних перемикачів ЛКМ та ПКМ, пружні панелі основних клавіш, основні перемикачі ROG з ресурсом напрацювання на відмову в 70 млн натискань, чохол для переноски, викрутка Torx, два змінні перемикачі основних кнопок, два знімні м'які кабелі ROG Paracord Type-C, магнітна док-станція для зарядки з підсвічуванням та підставкою
Середня вартість 4499 грн

Комплект постачання

Миша продається у важкій та майже кубічній упаковці, оформленій у фірмові кольори бренду ROG. Тут є зображення продукту, а зі зворотного боку можна познайомитися з його основними характеристиками та переліком вмісту.

ASUS ROG Spatha XASUS ROG Spatha X

Упаковка тримається разом за допомогою круглих стікерів та розкривається на дві частини, створюючи п'єдестал для миші. Захист від пошкоджень тут реалізований за допомогою прозорого пластикового блістера та спінених демпферів з усіх боків. Комплект постачання прихований у відділеннях нижче.

ASUS ROG Spatha X

У комплекті постачання є інструкція користувача, брошура з інформацією про гарантію, док-станція, опорна ніжка док-станції, металева наклейка у вигляді логотипу ROG, міні викрутка Torx, два запасні механічні перемикачі, два кабелі в м'якому обплетенні USB Type-C на Type А, м'який чохол для транспортування миші.

ASUS ROG Spatha X

Зовнішній вигляд

Скільки я не придивлявся і не порівнював обидві миші, видимих відмінностей у формі ASUS ROG Spatha X від попередника виявити не вдалося. Пристрій, як і раніше, має унікальний і впізнаваний корпус великих габаритів і чималої ваги. Верхня панель роздільна, з незалежними кнопками ЛКМ та ПКМ. З позитивних нововведень — панелі кнопок тепер тримаються на пружних шарнірах. Спірний момент — гладке покриття поверхні, схильне тепер збирати відбитки пальців. Кліки основних кнопок дуже виразні, із середнім зусиллям натискання та не особливо гучні. Дві додаткові кнопки, вбудовані в ліву грань, натискаються трохи тугіше, але з таким самим звуком і віддачею, що і ЛКМ. Від випадкових спрацьовувань вони захищені необхідністю зміщувати вказівний палець далеко вліво. Середня клавіша спрацьовує із середнім зусиллям та приглушеним звуком. Глянцева кнопка зміни роздільної здатності дуже туга з клацанням середнього рівня гучності.

ASUS ROG Spatha X

На лівому боці миші без змін. Шість глянсово-матових кнопок різних форм утворюють у сумі логотип ROG у вигляді ока. Виглядає гарно, але не особливо практично, адже не всі кнопки зручно знаходити та натискати на дотик. Спрацьовують вони не дуже тактильно, туго і з глухим кліком. Ймовірно, що під клавішами знаходяться мембранні перемикачі. Навколо клавіш є гумова вставка з орнаментом, куди можна покласти великий палець. Всі інші стики утворені поєднанням металевої нижньої панелі та пластикової верхньої.

ASUS ROG Spatha X

Роз'єм USB Type-C для підключення кабелю розташований по центру. Форма пластику навколо входу стала більш стандартною, але у разі використання стороннього кабелю його доведеться підбирати ретельно, за розміром. Колесо прокрутки зроблено чудово — без люфту, з чіткою тактильною віддачею та клацаннями при поворотах. А ще воно вкрите гумовою накладкою з орнаментом.

ASUS ROG Spatha X

Хоча ASUS ROG Spatha X і бездротова миша, кабелів у комплект поклали відразу два однакові. Ймовірно, щоб один тримати підключеним до док-станції, а другий мати про запас на випадок необхідності прямого дротового підключення. Кабель є м'яким і гнучким шнуром, завдовжки два метри, загорнутим в обплетення типу «пара-корд». З одного кінця є стандартний роз'єм USB Type-A, а з іншого розташований USB Type-C. Обидва із захистом від перегину пристойної довжини. Феритового фільтра немає. Липуча стрічка з логотипом, що дозволяє регулювати необхідну довжину шнуру, також у наявності.

ASUS ROG Spatha X

При підключенні до миші конектор і сам кабель не заважають рухам. Перемикати повзунок живлення необов'язково, але, якщо залишити його увімкненим, пріоритет матиме бездротовий зв'язок.

ASUS ROG Spatha X

На правій стороні миші є спеціальний виступ, на якому зручно розміщується підмізинний палець. Мізинець притискається до гумової рифленої накладки праворуч.

ASUS ROG Spatha X

На кормі миші є логотип серії ROG, який підсвічується.

ASUS ROG Spatha X

Ергономіка миші розрахована під праву руку, великого чи середнього розміру. Найкраще вона лежить у долонному хваті, як компроміс можна тримати її пальцями. Кігтьовий хват тут нереалізований. Корпус нормально збалансований по осях симетрії, але загальна вага миші 168 г і вона все ще дуже важка й утримати її при відриві від поверхні складно, оскільки ліва сторона весь час прагне вислизнути. І це ще непогано, адже минула модель важила 178 г.

ASUS ROG Spatha XASUS ROG Spatha XASUS ROG Spatha X

На основі миші присутні чотири тефлонові ніжки — попереду, ззаду і з боків. Трикутне віконце сенсора знаходиться в центрі з невеликим зміщенням у ліву сторону. Також там є два контакти для зарядки від док-станції, повзунок перемикача живлення та кнопка для відновлення з'єднання з приймачем.

ASUS ROG Spatha X

Док-станція миші не зазнала жодних змін, крім зміни наклейки. На лицьовій стороні розміщується два пружні контакти, тиснений глянсовий логотип ROG та індикатор заряду унизу. Два виступи з боків служать напрямними для правильного стикування з мишею. На звороті є три гумові ніжки, клавіша для відновлення зв'язку з мишею та заглиблення з роз'ємом USB Type-С для підключення кабелю. До речі, він сидить там щільно і витягнути його за конектор складно, попри спеціальні виїмки з боків.

ASUS ROG Spatha XASUS ROG Spatha X

Док-станцію можна використовувати як у горизонтальному положенні, так і стоячи. Для цього знизу необхідно закріпити комплектну ніжку.

ASUS ROG Spatha X

Док-станція виконує функцію зарядки миші, але має й вбудований передавач для зв'язку. За утримання масивного корпусу пристрою відповідають два приховані магніти — один у верхній частині піддону, другий у нижній. Щоб зняти мишу з зарядки, не потягнувши при цьому станцію за собою, краще зрушувати її вперед і вгору.

ASUS ROG Spatha XASUS ROG Spatha X

ASUS ROG Spatha X має три окремо настроювані зони підсвічування — колесо прокручування, логотип на кормі та зону бічних клавіш. Вони налаштовуються на будь-який колір, яскравість та різні світлові ефекти. Білий колір відтворюється як блідо-синій. Крім того, в кнопку перемикача роздільної здатності вбудований індикатор його поточного рівня, який може показувати червоний, фіолетовий, синій або зелений кольори. Індикатор зарядної станції світиться білим за відсутності з'єднання, моргає зеленим при повному заряді миші, синім при половині заряду та червоним, коли батарея знаходиться на межі виснаження. Під час встановлення на зарядну станцію синхронно світиться індикатор на кормі та на зарядці, кольорами показуючи поточний рівень заряду батареї.

ASUS ROG Spatha XASUS ROG Spatha X

Для перенесення миші замість твердого футляра в минулій моделі передбачений м'який тканинний чохол з кишенькою. Сюди вміщується миша верхи на док-станції та кабель.

ASUS ROG Spatha X

Внутрішня будова

Щоб відкрити ASUS ROG Spatha X, потрібно зняти чотири гумові заглушки на основі та викрутити чотири дрібні гвинти за допомогою комплектної викрутки.

ASUS ROG Spatha X

З миші знімається вся верхня панель повністю. Відкривається доступ до слотів швидкої заміни перемикачів ЛКМ та ПКМ. Якщо вам здасться занадто тісно для маніпуляцій з механізмами (адже пінцета в комплекті немає), то можна акуратно від'єднати праву боковину — вона нічим особливо не закріплена.

ASUS ROG Spatha X

Друкована плата нової Spatha X не зазнала істотних змін, крім появи кількох нових мікросхем. Повне розбирання пристрою обмежено гарантійною пломбою, наклеєною біля передньої частини батареї. Але з того, що вдалося розглянути, видно енкодер колеса виробництва Alps, фірмові механічні перемикачі ROG у червоному напівпрозорому корпусі з ресурсом напрацювання на відмову 70 млн натискань, мікроперемикач кнопки роздільної здатності та дві мікрокнопки додаткових клавіш без маркування. Блок бічних клавіш є цілісним і, ймовірно, змінюється у зборі. Замість Avago ADNS-9800 у цій миші встановлений сучасний енергоефективний сенсор PixArt PAW3370DM-T4QU. Враховуючи, що батарея залишилася приблизно такою самою, як і раніше, трикратним зростанням запасу автономності миша зобов'язана саме новому економічному датчику.

ASUS ROG Spatha X

Функціональні можливості

ASUS ROG Spatha X має п'ять бортових профілів пам'яті, які дозволяють окремо зберігати налаштування сенсора, перепризначені команди всіх кнопок та параметри підсвічування. Перемикання профілів здійснюється шляхом одночасного натискання поєднання кнопки DPI та однієї з п'яти бічних кнопок, розташованих по колу (усі клавіші, крім центральної). Послідовне натискання кнопки DPI перемикає чотири попередньо встановлені рівні роздільної здатності, позначені певним кольором світлодіода самої кнопки. Утримання кнопки DPI протягом трьох секунд і, потім, обертання колеса прокручування дозволяє змінювати роздільну здатність з кроком 50 cpi. При цьому змінюється підсвічування миші від холодних кольорів (низька роздільна здатність) до гарячих (висока роздільна здатність). Повторне натискання кнопки DPI зберігає вибраний рівень роздільної здатності. Утримання клавіші Pair протягом трьох секунд переводить мишу в режим сполучення з док-станцією.

Фірмове ПЗ

Як програмне забезпечення ASUS ROG Spatha X використовує ресурсомісткий додаток Armoury Crate, який вимагає завантаження з офіційного сайту та установки. Він є постійно активним.

У розділі Buttons можна перепризначити 12 клавіш та два напрямки прокручування. Для призначення доступні функції миші та клавіатури, макроси, мультимедійні команди та команди Windows, режим невидимості та можливість повного відключення клавіші. Усі зміни зберігаються в один із п'яти бортових профілів.

ASUS ROG Spatha XASUS ROG Spatha X

У налаштуваннях продуктивності сенсора є чотири рівні роздільної здатності, які можна налаштувати в діапазоні від 100 до 19 000 cpi з кроком 50 cpi. На вибір є частоти опитування 125, 250, 500 або 1000 Гц. Ще можна увімкнути або вимкнути кутову прив'язку курсору.

ASUS ROG Spatha X

На екрані налаштування підсвічування можна вибрати сім варіантів світлових ефектів, налаштувати для них будь-який колір та п'ять рівнів яскравості. Окремо доступне роздільне налаштування світлодіодів колеса прокручування, логотипу та боковини. Aura Sync дозволяє синхронізувати підсвічування з іншими пристроями. За допомогою Aura Creator можна створити додаткові ефекти.

ASUS ROG Spatha X

У розділі Calibration є налаштування висоти відриву миші від поверхні. Її можна увімкнути або вимкнути. Можна налаштувати мишу на один із 13 попередньо встановлених варіантів поверхонь. З ними висота відриву ставиться у два варіанти — низький та високий. Перший відповідає 1 мм, а другий — 2 мм. Або можна відкалібрувати LOD вручну, запустивши відповідний процес і повівши мишею по килиму деякий час.

ASUS ROG Spatha X

У розділі Power датчик точно відображає поточне значення заряду батареї у відсотках. Далі слідує налаштування рівня заряду у відсотках, у якому миша починає моргати підсвічуванням про необхідність підзарядки. Ще можна налаштувати перехід в режим сну, після простою протягом 1, 2, 3, 5, 10 хвилин або ніколи.

ASUS ROG Spatha X

Миша та ПЗ підтримують автоматичну та примусову перевірку оновлення прошивок та програмного коду.

ASUS ROG Spatha X

Редактор макросів дозволяє записувати команди з миші та клавіатури, у тому числі й напрямки колеса прокручування. Траєкторія руху курсору не фіксується. В одну макрокоманду міститься до 100 команд, кожна з яких складається з часу затримки, пов'язаної з натисканням та відпусканням клавіші. Всі затримки запису та відтворення, послідовність та зміст команд можна легко відредагувати після закінчення запису.

ASUS ROG Spatha X

Ергономіка та тестування

Тестування миші ASUS ROG Spatha X проводилося на тканинному килимку монотонного чорного кольору SteelSeries QcK Edge XL у бездротовому та дротовому режимах роботи. Док-станція знаходилася поруч із поверхнею, на дистанції менше ніж 30 см від миші. До корпусу миші загалом немає жодних претензій. Він дуже міцний, дуже важкий, люфт не спостерігається ніде. Поодиноких скрипів можна досягти лише при дуже сильному стиску в деяких місцях, але це ще потрібно сильно постаратися. Форма шасі миші досить ергономічна і відмінно лягає в праву руку середнього або великого розміру долоні. Але велика вага призводить, з одного боку, до величезного запасу інерції при русі (особливо якщо врахувати, наскільки добре ніжки ковзають по килиму), а з іншого боку — при спробі різкого відриву від поверхні та перестановки пристрій намагається випасти з руки. Таким чином, можна забути про змагальні ігри жанру FPS, різкі рухи або перестановки. Натомість наклікувати в ММО-рейдах виходить дуже непогано. Пружні основні клавіші чітко відпрацьовують натискання і швидко повертаються на місце для повторної активації. Додаткові кнопки ліворуч спеціально зроблені так, щоб уникнути випадкового натискання, тому на них варто ставити лише команди, що не часто використовуються. Колесо прокручування зроблено чудово. Воно якісно відпрацьовує тактильну віддачу при поворотах, супроводжуючи її звуком, і середня кнопка теж спрацьовує нормально. З шести бокових кнопок найбільш придатними для частого використання є дві верхні. Інші чотири менше ніж подушечки пальця і їх доводиться ретельно намацувати перед натисканням. Чергова перемога дизайну над здоровим глуздом.

У роботі з док-станцією все відбувається гладко. Миша завжди правильно займає у ній положення для зарядки, незалежно від того, розташована вона горизонтально чи вертикально. Для зняття, як згадувалося раніше, пристрій краще зрушувати вперед та вгору, щоб розчепити магніти та не тягнути док за собою. Щодо стабільності бездротового зв'язку теж немає жодних нарікань. Вона підтримується без перебоїв і миттєво відновлюється при виході зі сплячого режиму сенсора. Індикатор на станції завжди підкаже поточний рівень заряду батареї та статус з'єднання, тому можна обійтися і без підсвічування на самій миші. Повна зарядка з дуже «сухого» стану батареї займає рівно 2,5 години.

Працюючи в бездротовому режимі ROG Spatha X зарекомендувала себе відмінно. Немає затримок та лагів, сенсор майже миттєво виходить із режиму сну, тому в налаштуваннях енергоощадження можна сміливо виставляти значення відключення живлення на 1 хвилину. При постійно увімкненому підсвічуванні миша змогла протриматися 22 години безперервного використання. При відключеному підсвічуванні для неї заявлений максимум близько 67 годин, хоча за нашими розрахунками, на новій та свіжій батареї пристрою вистачить на 90–100 годин роботи без «дозаправлення». З іншого боку, чи потрібні ці марафони та економія, якщо док-станція постійно перебуває на відстані витягнутої руки? Питання риторичне, звичайно ж, немає. І знайти можливість зарядитися буде нескладно навіть тим, хто живе і спить за комп'ютером. Проблема може виникнути хіба що у тих, хто використовуватиме мишу з ноутбуком і по дроту, але, на мою думку, на такий сценарій вона не розрахована в принципі.

Під час роботи по кабелю теж не було виявлено проблем. Легкий «повітряний» шнур з обплетенням типу «паракорд» ніяк не обмежує рухи гравця і миша, як і раніше, відчувається бездротовою. Єдиний момент — повзунок живлення на миші краще все ж таки відключити, оскільки при одночасному підключенні кабелю та бездротового зв'язку, пріоритет віддається останньому.

Сокети для швидкої заміни механізмів підтримують лише механічні перемикачі. П'ять бортових профілів дозволяють налаштувати мишу під набір улюблених ігор та забути про ПЗ у принципі. Підсвічування тут є, його багато, воно пристойно просаджує автономність, але з урахуванням наявності зарядної станції це не проблема. Тому користуватися нею чи ні, повністю залежить від смакових уподобань користувача. ПЗ Armoury Crate продовжує вдосконалюватися, і, як і раніше, націлено на тих, у кого більша частина системи зібрана з компонентів ASUS.

Досягти хороших показників автономності у поєднанні з ефективністю ASUS ROG Spatha X допомагає економічний сенсор PixArt PAW3370DM-T4QU, розрахований на бездротове використання. Сенсор має відмінну точність позиціювання, гранично малу частоту відриву, яку можна окремо налаштувати, не страждає від паразитних ефектів у своїй роботі. Викликати зрив курсора тут практично неможливо. І навіть рівень згладжування зведений тут до мінімуму, що свідчить про правильне настроювання прошивки.

ASUS ROG Spatha X

Підсумки

Ігрова миша ASUS ROG Spatha X є вдалим та цілком логічним оновленням минулої моделі ММО-маніпулятора, що протрималася на ринку понад п'ять років. Поліпшення не кардинальні, але й далекі від просто косметичних. Миша зберегла свою форму та ергономіку — вона, як і раніше, велика, і, напевно, найважча з усіх, хоча загальна маса і зменшилася на 10 грамів. Але навіть 168 грамів, це все ще рекорд у дивізіоні. Сенсор змінився на більш сучасний та енергоефективний, завдяки чому не тільки зросла точність позиціювання, а й значно збільшилася автономність (при відключеному підсвічуванні, при ввімкненому — показник такий самий). Це вже однозначний плюс. Шарніри основних кнопок тепер пружні. Тут також вподобайка від аматорів «300+ APM». Мікроперемикачі стали іншими, але вже кому що подобається. Головне, що нікуди не зникли сокети для швидкої заміни механізмів. Крім того, кабель став суттєво приємнішим, нехай навіть це і не найважливіший параметр для бездротової миші.

Проблеми ASUS ROG Spatha X перейшли у спадок. Значна частина бічних кнопок нижнього ряду не намацується в сліпу, а велика вага не дозволяє нормально використовувати мишу в FPS-іграх. Крім того, покриття панелей основних клавіш стало більш марким, ніж раніше.

Позиціювання ASUS ROG Spatha X не змінилося. Цей пристрій розрахований на заможних фанатів бренду ROG, які мають великий розмір руки та грають переважно в ММО-ігри.

Original Design