Огляд ігрової механічної клавіатури ASUS ROG Falchion Ace

Станом на початок 2023-го року механічні клавіатури формату 65% так і не здобули у провідних виробників та користувачів популярності, на яку вони безсумнівно заслуговують. Найбільшим попитом у геймерів користуються TKL клавіатури, або дещо меншою мірою, моделі розміром в 60%. Бренди реагують відповідно і в асортименті головних гравців ринку периферії часто є не більше однієї версії пристрою з 65% розкладки клавіш, а ще частіше — жодного подібного варіанту.

Донедавна, у лінійці ігрових клавіатур ASUS існувала лише одна 65% модель під назвою ROG Falchion. Зараз у неї з’явився повністю дротовий варіант під назвою ROG Falchion Ace, який став предметом цього огляду. А що ще змінилось у цій моделі можна прочитати далі.

ASUS ROG Falchion Ace

Технічні характеристики

Виробник ASUS
Назва та сторінка продукту ROG Falchion Ace
Підключення Дротове
Інтерфейс USB 2.0
Частота опитування, Гц 1000
Тип Ігрова
Кількість клавіш 68
Додаткові кнопки
Ресурс натискання клавіш, млн 70
Тип клавіш Механічні
Тип перемикачів ROG NX Red / Blue / Brown
Зміна кута нахилу корпусу + (два рівні)
Вбудована пам'ять +
Можливість запису макросів +
Обробка одночасних натискань NKRO
Підсвітка Так (RGB, 16,8 млн кольорів)
Довжина шнура USB, м 1,8
Матеріал обплетення Нейлон
Матеріал корпусу Пластик / Метал
Колір Чорний / Білий
Програмне забезпечення Так (Armoury Crate)
Знімна підставка під руки
Зовнішні інтерфейси
Розміри, (Д х Ш х В) мм 305 x 101 x 36
Маса, г 603
Сумісність з ОС Windows 10 / Windows 11
Додатково Ковпачки клавіш зі стійкого до зносу PBT пластику подвійного лиття. Інтерактивна сенсорна панель з підсвіткою з лівої сторони для регулювання звуку та п’яти додаткових команд. Два порти USB Type C та перемикач між ними для одночасного підключення до двох ПК. Змащені стабілізатори довгих клавіш та штоки перемикачів. Прошарок шумоізоляції під клавішами. Захисний твердий чохол з полікарбонату в комплекті.
Вартість 5799 грн
 

Комплект постачання

Гарна червоно-чорна обкладинка продукту у ROG-стилі має на собі зображення клавіатури та відразу розкриває усі її основні переваги.

ASUS ROG Falchion AceASUS ROG Falchion Ace

Основна чорна картонна коробка, що ховається під обкладинкою, містить на собі лише червоний логотип ROG посередині. Захист від пошкоджень забезпечують вставки з картону, пакет з поліетилену та штучної тканини, одна м’яка прокладка зверху.

ASUS ROG Falchion AceASUS ROG Falchion Ace

У комплекті окрім клавіатури є тверда захисна кришка, інструкція користувача, брошура з інформацією про гарантію, комплект наліпок та сигнальний кабель USB Type C на USB Type A.

ASUS ROG Falchion Ace

Зовнішній вигляд

Зовнішність пристрою майже не відрізняється від попереднього варіанту Falchion, хоча окремі незначні деталі зроблені інакше. Клавіатура, як і раніше, має чорний та білий варіант кольору. Конструкція так само лишилась типу «скелетон», без рамки по периметру. Механізми клавіш спираються прямо на металеву пластину, яка одночасно є верхньою панеллю. Міцний внаслідок використання металу корпус клавіатури чудово витримує усі навантаження без скрипів та прогину. Вага пристрою складає 603 грами без кабелю.

ASUS ROG Falchion Ace

Розкладка клавіатури являє собою скорочений на половину довгих клавіш з правої сторони ANSI стандарт, позбавлений також і окремого верхнього ряду функціональних кнопок. З лівої сторони все звично, але починаючи з вкороченого Space нижній ряд зсунутий вліво, щоб вмістити стрілочки. Англійські літери знаходяться посередині зверху ковпачків клавіш. Нанесені вони шляхом подвійного лиття. Українське гравіювання на цьому екземплярі клавіатури відсутнє. Символи додаткових функцій відмічені на передніх гранях відповідних кнопок методом термічної сублімації. Кнопка Fn займає місце правої клавіші Win. На своєму місці присутні звичні тактильні насічки на клавішах «F» та «J», але вони дуже невиразні.

ASUS ROG Falchion Ace

На лівій боковині вмонтовано сенсорну панель зі смугою з дев’яти білих світлодіодних індикаторів над нею. Якщо проводити пальцем по панелі вперед, або назад, регулюється гучність системного звуку. Крім того, можна торкатися пальцем в трьох окремих зонах панелі — попереду, посередині та позаду. Це активує три додаткові команди, якщо вони прописані там через програмне забезпечення. Все це супроводжується світловими ефектами. Відключається сенсор сполученням клавіш Fn+Tab. І включається так само. Світлодіодний індикатор Caps Lock знаходиться знизу смуги, а індикатор Win Lock — зверху. І вони також білі.

ASUS ROG Falchion Ace

З правої сторони, для того, щоб вмістити стрілочки та редакційні клавіші, виробник зробив помітно вужчими Backspace, Slash, Enter та правий Shift. В результаті, спочатку по них постійно не влучаєш, помилково натискаючи вертикальний ряд редакційних кнопок. Зате хоча б по клавішах зі стрілками потрапляєш завжди вірно.

ASUS ROG Falchion Ace

В клавіатурі використовуються фірмові механічні перемикачі ROG NX Red. Крім них можуть бути варіанти з перемикачами NX Blue та NX Brown. Детально про особливості та різновиди механізмів можна дізнатися за цим посиланням. ROG NX Red це класичні лінійні перемикачі. Вони мають точку спрацьовування на 1,8 мм ходу та повний хід у 4 мм. Початкова сила натискання дорівнює 40 грамам, точка активації — 45 грамам, а повне зусилля відповідає 55 грамам. Точка активації збігається з точкою деактивації механізму. Шток та корпус зсередини перемикача змащені з заводу. Приховані клинові стабілізатори довгих клавіш також змащені з заводу. Клавіші трішки похитуються, але загальний рівень їх стабілізації чудовий. А ще між корпусом та платою перемикачів прокладено шар спіненого матеріалу для ізолювання шуму. Ковпачки клавіш виготовлені зі зносостійкого PBT пластику методом подвійного лиття. В результаті тактильні відчуття від користування цією клавіатурою досить приємні. Нема зайвих призвуків, під час натискання кнопок, звук спрацьовування приглушений та солідний. До речі, довгі стабілізатори тут встановлені лише під лівим Shift та під кнопкою Space.

ASUS ROG Falchion Ace

Висота клавіатури зі складеними ніжками по задньому ряду клавіш складає 36 мм. З розгорнутими ніжками першого рівня — 40 мм. З розгорнутими ніжками другого рівня — 45 мм. Тут використовується OEM-профіль ковпачків кнопок з циліндричним заглибленням по центру.

ASUS ROG Falchion AceASUS ROG Falchion AceASUS ROG Falchion Ace

Так виглядає клавіатура ззаду. Тут маємо інновацію — два порти USB Type C для підключення сигнального кабелю з лівої та з правої сторони. Скористатися цим можна двома способами. Перший варіант це під'єднати кабель в той порт, який зручніше, та перетягнути перемикач по середині в цю сторону. Другий варіант: під'єднати двома кабелями одразу до двох комп’ютерів чи ноутбуків, а перемикачем включатися на той канал зв’язку, який потрібно. Єдиний нюанс полягає в тому, що в комплекті немає другого кабелю. Його доведеться придбати чи знайти самостійно, благо більшість телефонів заряджається зараз саме від таких дротів.

ASUS ROG Falchion Ace

Тонкий й досить жорсткий кабель сірого кольору в нейлоновому обплетенні добре запам’ятовує задану форму. Довжина дроту складає 1,8 метра при вазі в 37 грамів. Для регулювання довжини передбачено гумову багаторазову затяжку. З однієї сторони є роз’єм USB Type C, а з іншого — USB Type A.

ASUS ROG Falchion Ace

Зворотна сторона клавіатури рельєфна, з діагональними смугами та двома великими заглибленнями. По кутах розташовані чотири тонкі гумові ніжки. Наліпка з серійним номером знаходиться знизу справа.

ASUS ROG Falchion Ace

Розкладні ніжки обох рівнів також мають гумові накладки.

ASUS ROG Falchion AceASUS ROG Falchion Ace

Кольорова підсвітка в клавіатурі реалізована ідеально. Вона має достатній рівень яскравості, усі основні символи підсвічені, кольорова гамма передається коректним чином. Також правильно відображається чистий білий колір. Є світлові ефекти та можливість індивідуального налаштування кольору кожного перемикача.

ASUS ROG Falchion Ace

Бокова сенсорна панель постійно підсвічена відблиском від поточного кольору світла. При дотиках спрацьовують вмонтовані світлодіоди білого кольору у кількості 9 штук.

ASUS ROG Falchion Ace

Ще один цікавий аксесуар, який був і в попередній версії ROG Falchion, це кришка з полікарбонату. Вона прозора по боках. Всередині неї наклеєно гумову підкладку. З зовнішньої сторони приклеєна металева пластина з чотирма трикутними ніжками по кутах. Вага складає 143 грами.

ASUS ROG Falchion AceASUS ROG Falchion Ace

Кришкою можна накривати клавіатуру під час транспортування або довгого простою без діла, як захист від пилу.

ASUS ROG Falchion AceASUS ROG Falchion Ace

Коли кришка непотрібна, можна покласти її під клавіатуру, перетворивши на підставку. Але доступ до сенсорної панелі збоку буде лише за умови, що ніжки клавіатури складені.

ASUS ROG Falchion AceASUS ROG Falchion Ace

Функціональні можливості

Клавіатура ASUS ROG Falchion Ace має вбудовану пам’ять на п’ять змінних профілів та один фабричний. Широкий набір функцій та додаткових команд реалізується через комбінацію з клавішею Fn без участі ПЗ. В таблиці нижче подано перелік усіх команд, які нам вдалося відтворити.

Поєднання: Функція:
Fn+Esc Символ «`»
Fn+Shift+Esc Символ «~»
Fn+1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 0, -, + Активація функції команд F1, F2, F3, F4, F5, F6, F7, F8, F9, F10, F11, F12.
Fn+Ins Функція Fn Lock — клавіша Fn зчитується як постійно натиснута для верхнього ряду 12 цифрових клавіш. Активуються функціональні команди замість друку цифр. Якщо затиснути Fn, будуть друкуватися цифри. Клавіша Ins світиться білим кольором, якщо функція активна.
Fn+Tab Вимкнути/увімкнути сенсорну бокову панель. Клавіша Tab світиться білим кольором, якщо панель вимкнено.
Fn+Q Відтворення/пауза
Fn+W Стоп
Fn+E Попередній трек
Fn+R Наступний трек
Fn+T Вимкнути/увімкнути звук
Fn+Y Зменшити гучність
Fn+U Збільшити гучність
Fn+P Print Screen (Знімок екрана)
Fn+Caps Скидання клавіатури на фабричні налаштування
Fn+A Перемикання на перший профіль
Fn+S Перемикання на другий профіль
Fn+D Перемикання на третій профіль
Fn+F Перемикання на четвертий профіль
Fn+G Перемикання на п’ятий профіль
Fn+H Перемикання на фабричний профіль
Fn+Win Ігровий режим, відключення клавіші Win. Додатково через драйвер можна вимкнути комбінації Alt+F4 та Alt+Tab.
Fn+Alt (лівий) Запис макрокоманди. Послідовність дій: 1) натиснути Fn+лівий Alt (лівий ALT почне повільно блимати білим кольором); 2) натиснути бажану послідовність клавіш та ще раз натиснути Fn+лівий Alt (лівий ALT почне швидко блимати білим); 3) Натиснути клавішу, до якої потрібно прив'язати команду (зелений колір клавіші означає, що вона вільна для запису, а червоний — що команда на неї вже записана). Для видалення макрокоманди — повторити другий пункт не набираючи ніякої команди і зберегти її на будь-яку кнопку, підсвічену червоним кольором.
Fn+Ctrl (правий) Menu
Fn+Del Scroll Lock
Fn+PgUp Home
Fn+PgDn End
Fn+↑ Збільшити яскравість підсвітки
Fn+↓ Зменшити яскравість підсвітки
Fn+← Попередній ефект підсвітки
Fn+→ Наступний ефект підсвітки

Програмне забезпечення

Як програмне забезпечення ASUS ROG Falchion Ace використовує вимогливий до ресурсів системи застосунок Armoury Crate. ПЗ потребує завантаження та інсталяції. Для налаштування клавіатури є п'ять вкладок. Перша відповідає за зміну призначення кнопок. Для цього доступні усі клавіші окрім Fn. Призначити можна команди клавіатури та миші (лише лівої чи правої кнопки), макрокоманди, запуск програм чи відкривання сайтів, мультимедійні та Windows команди, запуск самого драйвера Armoury Crate, введення певного тексту, повне відключення клавіші, або повернення її функції за налаштуванням. Є і кнопка скидання всього на початкові налаштування. Також в ігровому режимі окрім кнопки Win можна відключити комбінації Alt+Tab та Alt+F4.

ASUS ROG Falchion Ace

В другій вкладці можна налаштувати окремі команди для трьох зон бокової сенсорної панелі, та дію для протягування пальцем по ній вверх та вниз.

ASUS ROG Falchion Ace

В налаштуваннях підсвітки доступні 11 видів ефектів включно зі статичним підсвічуванням. Підсвітку можна відключити повністю. Для індивідуального налаштування підсвітки кожної кнопки потрібно буде завантажити програму Aura Creator.

ASUS ROG Falchion Ace

В розділі «Оновлення прошивки» відбувається перевірка версії прошивки клавіатури та її оновлення за потреби. Актуальну версію мікропрограми на момент створення цього огляду видно на зображенні.

ASUS ROG Falchion Ace

У редакторі макросів можна записувати команди з клавіатури та миші (у тому числі напрямки прокрутки та додаткові клавіші), з урахуванням часових затримок чи без них. Потім усе це можна відредагувати. Усього доступно 100 дій на один ланцюжок команд, причому натиснення та відпускання клавіші є окремими діями. Для команди можна налаштувати запис затримки як є, фіксованої затримки або без неї. Відтворення є у трьох варіантах: постійно по натисненню, постійний повтор, або один раз. Затримку запису можна поставити на 1, 3 чи 5 секунд. Всім макрокомандам можна присвоїти власну назву, створювати та видаляти їх, імпортувати чи експортувати.

ASUS ROG Falchion Ace

Ергономіка та тестування

ASUS ROG Falchion Ace є компактною 65% клавіатурою, яка менше ніж на сантиметр ширша за мінімалістичний 60% формат, проте надає користувачу чотири додаткові стрілочні клавіші та кнопки Ins, Del, PgUp та PgDn для зручності редагування текстових документів. Недоліком такого рішення є незначне звуження стандартної ANSI розкладки, із-за чого користувачу доведеться витратити деякий час, щоб звикнути друкувати тут наосліп та не зачіпати додаткові кнопки з правої сторони. Проте, загальна ергономіка пристрою досить комфортна, хоча її можна зробити значно кращою завдяки підставці під долоні.

По міцності ROG Falchion Ace відчувається повністю монолітною, завдяки товстому пластику з ребрами жорсткості та металевій пластині під клавішами. З одного боку це досить легка клавіатура, її просто переставляти з місця на місце. З іншої сторони, гумові ніжки тут добре тримаються за поверхню як в складеному, так і в розкладеному вигляді. Ще досить дивним виглядає рішення з двома портами та перемикачем. Добре, що таке є, але на перемикання повзунка витрачається приблизно стільки ж часу, як і на підключення другого кабелю в той самий USB Type C порт, за потреби працювати з іншим ПК.

В бездротовій версії ROG Falchion використовувалися перемикачі Cherry MX. В ROG Falchion Ace вони замінені на фірмові ROG NX. І, як на мене, це непогано. По-перше, Cherry MX вже давно перестали бути синонімом абсолютної якості, а от по вартості завжди займали перше місце. А на практиці потребували хоча б додаткового змащування. По-друге, майже всі провідні виробники ігрової периферії зараз перейшли на перемикачі власних брендів. І варіант ASUS ROG NX вийшов досить вдалим. Хороша загальна якість, добре підігнані деталі, змащені корпуси й штоки з заводу. А в даному екземплярі клавіатури це доповнюється прошарком шумоізоляції під клавішами, непоганими та також змащеними стабілізаторами довгих клавіш (яких тут по факту лишилося лише дві), та приємними на дотик і стійкими до зносу ковпачками клавіш з PBT пластику. В результаті, тактильні відчуття від друку на цій клавіатурі дуже і дуже хороші.

Окремою темою є сенсорна панель. Це в цілому цікава, але навряд чи потрібна у повсякденному використанні штука. Адже регулювати гучність звуку доводиться нечасто, а панель чіпляти мізинцем користувач буде постійно. Добре хоч, що її можна примусово відключити. Більш практичною, але також не особливо необхідною в комплекті виглядає захисна кришка з полікарбонату.

Апаратні можливості клавіатури широкі й дозволяють нормально використовувати її без програмного забезпечення. Багато профілів пам’яті та можливість запису макросів наживо робить цей пристрій самодостатнім. Але якщо знадобиться індивідуально налаштувати підсвітку — там без ПЗ вже не обійтись. Добре, що Armoury Crate покращується з часом.

І останнє, що слід відзначити у цьому пристрої — це підсвітка. Вона просто шикарна та навіть може показувати справжній білий колір.

Клавіатура ASUS ROG Falchion Ace підтримує повний NKRO-антигостинг, що дозволяє активувати усі кнопки одночасно.

ASUS ROG Falchion Ace

Підсумки

Загалом ASUS ROG Falchion Ace у дротовому варіанті виконання сподобалась мені набагато більше, ніж її попередня бездротова версія. Відмова від передавача та батареї помітно знизила кінцеву вартість продукту. Крім того, тепер тут використовуються власні досить вдалі перемикачі ASUS ROG NX. Була проведена «робота над помилками» — додано прошарок шумоізоляції, покращені та змащені стабілізатори довгих клавіш, змінений та посилений дизайн пластикової частини корпусу. Залишилися без змін приємні ковпачки з PBT пластику та покращилися тактильні відчуття загалом. Не обійшлося і без дещо дивної інновації — двох портів USB Type C для поперемінного підключення до двох ПК. А ще стала кращою підсвітка.

З недоліків у цьому пристрої відмітимо відсутність українського гравіювання, що робить його незручним для тих, хто ще не навчився друкувати наосліп. Зі свого боку хочу запропонувати компанії розглянути варіант створення умовної версії «ROG Falchion Lite» — без сенсорної панелі, додаткової кришки та другого порту. Це цікаві, але не особливо потрібні речі.

ASUS ROG Falchion Ace призначена для поціновувачів механічних клавіатур, яким TKL забагато, але 60% занадто мало. Швидше за все, це люди, які полюбляють грати в ігри, але по специфіці своєї діяльності змушені багато працювати з текстовою інформацією і не можуть обійтись без стрілочок та клавіш для редагування. Хоча ця клавіатура і не ідеал 65% формату, але досить близька до нього.