Екран
MSI Raider GE78 HX 13V оснащено 17-дюймовим екраном з матовою поверхнею, роздільною здатністю 2560х1600 та частотою оновлення 240 Гц. Останнього часу матриці зі співвідношенням сторін 16:10 все частіше починають зустрічатися, а також незвичні діагоналі, такі як 16 та 18 дюймів, тепер й чисто 17″ використовують.
В ноутбук встановлено IPS-матрицю B170QAN01.2 виробництва AU Optronics.
Подивимося на її можливості, для чого використаємо прилад X-Rate i1 Display Pro та програми DisplayCAL з Argyll й HCFR Colormeter. У фірмовому застосунку MSI True Color обирався профіль Gamer, як точніший по передачі кольору. Яскравість була встановлена на рівні 120 кд/м², що дорівнює 35% від максимального значення.
Як бачимо, екран має повне покриття діапазону кольорів sRGB та 98,4% DCI P3, що дозволяє не тільки грати за ним, а й працювати з відео та графічним контентом. Колірна температура була майже 6500К, по всім іншим показникам він теж майже ідеальний.
Яскравість змінюється в діапазоні від 24,41 до 478,88 кд/м², а коефіцієнт контрастності коливається від 1:1145 до 1:1159.
Екран забезпечує достатньо точну передачу кольорів із середнім відхиленням DeltaE менш як 1.
Якщо зробити в MSI True Color невеличке корегування деяких параметрів, які відповідають за колір, можна налаштувати екран ще точніше.
З такими показниками за точність передачі кольору можна буде не хвилюватися.
Інші профілі використовувати немає сенсу, бо вони холодніші та мають гірше покриття діапазону кольорів, хоча й розраховані під свої задачі. Наприклад, SRGB:
Adobe RGB:
Або Display P3:
Внутрішня будова
Ноутбук зсередини має класичне компонування і трохи більша частина площі в ньому займає материнська плата з системою охолодження. Все інше відведено для акумуляторної батареї та акустичної системи.
В конструкції системи охолодження використовується шість теплових трубок, які контактують з чотирма радіаторами. Для їх охолодження встановлено два відцентрових вентилятори. Через потужні компоненти працюють вони доволі агресивно.
Для живлення ноутбука встановлено потужну акумуляторну батарею на 99 Вт·г — можна назвати рекордом, який нам зустрічався за весь час.
Пам'ять SK Hynix HMCG88AGBSA092N накрита металевою кришкою. Використовується ОЗП стандарту DDR5-5200 та загальним обсягом у 64 ГБ — також вперше до нас потрапляє пристрій з такою кількістю пам’яті. SSD встановлений один, але місткість 2 ТБ, чого буде достатньо для зберігання великого обсягу даних. Використовується NVMe-накопичувач Samsung PM9A1 (MZVL22T0HBLB), знайомий нам по роздрібній моделі 980 Pro. Є місце для встановлення ще одного SSD.
Бездротова мережа Wi-Fi 6E реалізована на базі модуля Killer AX1690i, якій підтримує також Bluetooth 5.3.
Основні динаміки розміщені в капсулях біля переднього краю.
Знизу лептоп прикривається пластиковою металізованою кришкою з металевою сіткою.
Повні характеристики ноутбука представлені на знімку з екрана утиліти HWiNFO.
Лептоп виконаний на базі процесора Intel Core i9-13980HX, який належить до сімейства Raptor Lake. Він має вісім продуктивних ядер з підтримкою Hyper-Threading та 16 енергоефективних ядер, що у сумі дає спроможність обчислювати 32 потоки одночасно. Функціонує він на частоті 2400 МГц, але завдяки технології Turbo Boost може прискорюватися до 5600 МГц — залежно від навантаження, енергоспоживання та температури частота буде іншою. Кеш третього рівня складає 36 МБ, а робочий TDP дорівнює 55 Вт, хоча він при прискоренні може сягати й 157 Вт.
В реальних задачах він дійсно прискорюється до 5600 МГц при обчислюванні одного потоку, а під час максимального навантаження його частота складає 4300 МГц для P-ядер та 3500 МГц для E-ядер. Рівень споживання може доходити до 150 Вт або навіть більше!
Пам’ять працює у двоканальному режимі зі швидкістю 5200 МТ/с та таймінгами 42-42-42-82.
У відеопідсистемі використовується мобільна карта GeForce RTX 4090, яка має 9728 шейдерних блоків, 304 текстурних блоків та 112 блоків рендерингу. Працює чип на частоті 1590 МГц з автоматичним прискоренням до 2040 МГц. Пам’ять GDDR6 обсягом 16 ГБ взаємодіє з GPU через 256-бітну шину та функціонує зі швидкодією 18 ГТ/с. TGP складає 150 Вт, але потужність залежно від навантаження може автоматично підійматися ще на 25 ватів.
При активуванні режиму Extreme Performance в застосунку MSI Center робочі частоти графічного ядра збільшуються на 100 МГц.
Також в MSI Center можна обрати, яка відеокарта буде працювати, дискретна чи інтегрована. В останньому випадку це Intel UHD Graphics.
Програмне забезпечення
Для підтримки ноутбука виробник пропонує встановити фірмовий застосунок MSI Center, в якому можна обрати сценарій роботи пристрою, режим функціонування графічної системи, зробити розгін, обрати колірний профіль, налаштувати підсвітку, провести діагностику, оновити драйвери тощо.
MSI True Color дозволяє обрати колірний профіль або налаштувати його. З всіх представлених точнішим був Gamer.
В SteelSeries GG користувач знайде деякі ігрові налаштування, а також в цьому застосунку зможе керувати підсвіткою як клавіатури, так і декоративних елементів ноутбука.
Ефективність системи охолодження та рівень шуму
Тепер перевіримо на що спроможна система охолодження. Враховуючи розміри пристрою, щось незвичайне навряд чи можна буде очікувати, і це стосується всіх подібних ноутбуків.
Для створення максимального навантаження залучався стрес-тест AIDA64, який навантажував одночасно процесор та пам'ять. Режим роботи системи в MSI Center — Balanced з дискретною відеокартою. Температура в приміщенні була 24 градусів за Цельсієм.
Процесор на початку тестування працював на частоті 5400 МГц з піковими 160 Вт споживання, після чого вона знизилася до 4200 МГц, а потужність була на рівні 100 Вт. Температура сягала 100 градусів. Десь після 10 хвилин тестування він періодично починав скидати частоту і цей процес тривав до самого кінця стрес-тесту. Навіть, якщо знов запустити тест, все повторювалося знов. Рівень шуму складав 40,9–41 дБ(А).
Тестування відеокарти відбувалося в 3DMark у тесті Speed Way.
За 30 хвилин графічне ядро нагрілося до 87 градусів (95 °C Hot Spot), пам’ять — 102 градусів. Частота трималась на рівні 1665–1740 МГц. Цікаво, що процесор також нагрівався до 100 градусів, при цьому його частота доходила до 5400 МГц. Рівень шуму сягав 40,7 дБ(А).
Звісно, такі показники були отримані у приміщенні без кондиціювання, тоді як при загальному тестуванні під кондиціонером навіть робоча поверхня ноутбука не нагрівалася вище за 35–40 градусів. Тож все буде залежати від умов використання і про це не варто забувати.