Екран
Dream Machines RX4090-17UA28 оснащений матовим екраном діагоналлю 17 дюймів з роздільною здатністю 2560х1600 точок. Його частота оновлення складає 240 Гц, що гарно вплине на ігролад, а підтримка G-Sync в цьому допоможе.
Встановлена IPS-матриця NE170QDM-NZ1 виробництва BOE.
Подивимося на її можливості, для чого використаємо прилад SpyderX Pro та програми DisplayCAL з Argyll й HCFR Colormeter. Яскравість була встановлена на рівні 120 кд/м², що дорівнює 44% від максимального значення.
Як бачимо, екран досить непоганий, обсяг кольорів трошки виходить за стандартні 100% sRGB, що дозволить отримати якісну та яскраву картинку.
Колірна температура дорівнює майже 6500К, а яскравість може змінюватися від 18,71 до 369,82 кд/м², а це дуже непогані показники, зазвичай екрани в ігрових ноутбуках трохи темніші.
Також матриця має гарну точність передачі кольорів із середнім відхиленням DeltaE менш як 1.
Внутрішня будова
Всередині пристрій має класичне компонування й система охолодження з материнською платою займає більшу частину простору ноутбука, причому, плата поділена на три частини. Корпус має комбіновану складову і виконаний з металевої рами та пластикової оболонки, що дозволяє йому бути міцним та комфортним при дотику.
Система охолодження складається з чотирьох радіаторів, тепло яким від процесора та відеокарти передають шість теплових трубок, при цьому три з них загальні, та двох відцентрових вентиляторів різного діаметру. Над GPU також встановлена випарна камера. Виробник заявляє, що замість пасти як термоінтерфейс використовується рідкий метал.
А ось контур рідинної системи охолодження улаштовано досить просто — це звичайна петля з пласкої металевої трубки, яка проходить зверху теплових трубок та випарної камери графічного процесора. Попри таку просту конструкцію, СО демонструє непогану ефективність.
Батарея тут не найпотужніша, бо зазвичай в продуктивні ігрові пристрої встановлюються акумулятори на 80–90 Вт·г, а в нашому випадку це лише 62 Вт·г. З іншого боку, враховуючи додатковий зовнішній блок охолодження, виробник бачить сценарій використання ноутбука як настільний, і тоді немає сенсу використовувати потужну батарею, а встановленої буде достатньо попрацювати декілька годин в дорозі або без світла вдома.
Для гри чи роботи буде достатньо встановлених модулів Samsung M425R2GA3BB0-CQK0D з загальним обсягом 32 ГБ, але для важких графічних проєктів, якщо такі плануються, краще відразу замінити пам’ять при замовленні в конфігураторі Dream Machines (максимальний обсяг 64 ГБ).
Для встановлення операційної системи та зберігання даних користувача використовується NVMe-накопичувач місткістю 1 ТБ моделі Patriot P300 — не найкращий представник цього формату SSD. У майбутньому Dream Machines обіцяє використовувати як базову вже модель P400. Звісно, накопичувач можна замінити й при замовленні на сайті виробника, достатньо вибрати відповідний SSD. Є ще одне місця для встановлення додаткового диска.
Для бездротової мережі використовується модуль Intel AX211NGW, який підтримує Wi-Fi 6E та Bluetooth 5.3.
Все це накривається металічною кришкою, в районі SSD є додаткова алюмінієва пластина з термопрокладкою для ефективного охолодження накопичувачів.
Подивимося на зовнішній блок рідинного охолодження. Знімаємо кришку й бачимо звичайний 120-мм вентилятор з RGB-підсвічуванням та радіатор того ж самого типорозміру. Резервуар місткістю десь у 200–250 мл також має RGB-підсвічування і на ньому встановлено датчик потоку.
Вентилятор має звичайні роз’єми для ШІМ-керування та адресної підсвітки, тож за необхідністю його можна замінити на будь-який інший. З помпою буде складніше, бо використовується нестандартна модель.
Гудить вона відчутно і по мінімальному рівню шуму їй ще далеко до звичайних систем AiO чи кастомних «водянок», але при загальному використанні, коли граєш при 50% гучності динаміків чи в навушниках, вона навіть не відчувається.
Щодо повних характеристики ноутбука, то з ними можна познайомитися на знімку з екрана утиліти HWiNFO.
Ноутбук виконаний на базі процесора Intel Core i9-13900HX сімейства Raptor Lake, який виготовлений за технологічними нормами Intel 7. Він має вісім продуктивних ядер з підтримкою Hyper-Threading та шістнадцять енергоефективних ядер, що в сумі дає можливість обчислювати 32 потоки. Функціонує він на частоті 2400 МГц, але завдяки технології Turbo Boost вона може збільшуватися до 5400 МГц по P-ядрам, та до 3400 МГц по E-ядрам, але все залежить від навантаження та температури процесора і в реальних задачах ці значення можуть бути меншими. Також він має 36 МБ кешу третього рівня, а його TDP дорівнює 55 Вт, який при прискоренні може збільшуватися до 157 Вт.
При реальному навантаженні процесор дійсно прискорюється до 5400 МГц при застосуванні одного потоку, а при всіх 32 — частота доходить до 4900–5100 МГц.
Якщо активувати режим Turbo та під’єднати зовнішній блок охолодження, то при мінімальному навантаженні нічого не змінюється, але при максимальному — частоти деяких ядер можуть сягати вже 5300 МГц.
Пам’ять працює у двоканальному режимі зі швидкістю 4800 МТ/с та затримками 40-39-39-76.
Графічна система виконана з дискретною картою GeForce RTX 4090, яка має 9728 шейдерних блоків, 304 текстурних блоків та 112 блоків растерізації. Працює чип на частоті 1620 МГц з автоматичним прискорюванням до 2040 МГц. Пам’ять GDDR6 обсягом 16 ГБ взаємодіє з GPU через 256-бітну шину та функціонує зі швидкодією 18 ГТ/с. TGP карти складає 150 Вт з можливістю динамічного збільшення до 175 Вт.
Активування режиму Turbo збільшує робочі частоти чипа до 1720 МГц з прискоренням до 2140 МГц, а пам’яті — до 19 ГТ/с.
Якщо залишити автоматичний вибір відеокарти, до в режимі малого навантаження буде функціонувати інтегроване в процесор графічне ядро Intel UHD Graphics. Звісно, що технологія G-Sync працює лише з дискретною картою.
Програмне забезпечення
З ноутбуком постачається програма Control Center, з якою ми вже встигли познайомитися минулого разу при огляді Dream Machines RT3070Ti-15UA50. Це доволі потужний застосунок, який дозволяє користувачу здійснити налаштування майже всіх компонентів пристрою та провести його моніторинг. Є керування клавіатурою, тачпадом, комунікаційними інтерфейсами, також можна вимкнути технологію Nvidia Optimus та залучити виключно дискретну графічну карту.
Є можливість обрати режим роботи ноутбука та налаштувати деякі параметри процесора, пам’яті та відеокарти, здійснивши її розгін. Також доступні параметри функціонування системи рідинного охолодження, де можна обрати режим роботи вентилятора та помпи з ефектами підсвічування.
Ще тут доступні налаштування підсвітки клавіатури та декоративних елементів на задній стороні ноутбука, а також батареї.
Є розділ з режимами роботи екрана та налаштуванням його параметрів з обиранням фабричного калібрування.
Також можна отримати інформацію по встановлених компонентах та провести їх моніторинг.
Ефективність системи охолодження та рівень шуму
Тепер перевіримо на що спроможна система охолодження. Враховуючи розміри пристрою, щось незвичайне навряд чи можна буде очікувати, і це стосується всіх подібних ноутбуків.
Для створення максимального навантаження залучався стрес-тест AIDA64, який навантажував одночасно процесор та пам'ять. Режим роботи системи в Control Center — Balance Mode, Turbo Mode та Turbo Mode з під’єднаною системою охолодження. Дискретна відеокарта була активована. Температура в приміщенні дорівнювала 22–24 градусам за Цельсієм.
Balance Mode
В режимі Balance Mode пікова потужність процесора склала 87 ватів, а в середньому вона була на рівні 74 Вт, що дозволило йому тримати температуру не вище 86 °C. Рівень шуму у такому режимі не перевищував 37,3 дБ(А).
Поглянемо на результати в 3D, для чого використаємо синтетичний пакет 3DMark з тестом Speed Way.
Тут потужність карти сягала 150 Вт, а ядро та пам’ять нагрівалися до 77 та 100 градусів відповідно, при цьому частота GPU була на рівні 1635–1770 МГц. Рівень шуму доходив до 41,7 дБ(А).
Turbo Mode
Переходимо до режиму Turbo Mode.
Пікова потужність процесора стрибнула до 170 Вт, а в середньому вона була на рівні 125 Вт. Температура вже доходила до 100 °C, що вплинуло на систему охолодження і рівень шуму підвищився до 45 дБ(А).
Піднялися ліміти й на відеокарті — до 175 Вт, також зросли частоти до 1845–2070 МГц, а температура впала на два градуси. Ось тільки ціна за все — збільшений до 43,4 дБ(А) рівень шуму.
Turbo Mode + Liquid Cooling
Ну і, звісно, режим Turbo Mode з під’єднаною системою охолодження.
Такого піка вже немає, бачимо лише 150 Вт, середнє значення таке ж саме, як й без системи рідинного охолодження, тоді як температури трохи впали та прискорюватися процесор став частіше й краще. Загальний рівень шуму не перевищував 40,8 дБ(А).
А ось де реальний дивіденд від зовнішнього блоку охолодження, так це при використанні графічних застосунків. Потужність карти залишилася та сама, а середня частота зросла до 1965–2190 МГц, при цьому температури GPU та пам’яті значно впали й дорівнюють 67 та 84 градусів відповідно. І це на тлі зменшення рівня шуму до 39 дб(А)!