За минулі роки в індустрії систем рідинного охолодження типу AIO (All in one) мало що змінилося. І все завдяки компанії Asetek та їх патентам, які ми згадуємо чи не в кожному такому огляді. Проте, певні зрушення все ж таки є. Наприклад в СРО ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB, яка стала предметом цієї статті, з технічної точки зору покращилась помпа та радіатор. А замість традиційної підсвітки на помпі, чи менш традиційного екрана з’явилася штука під назвою AniMe Matrix LED. Це також можна вважати дисплеєм, де зображення утворюється окремими різнобарвними точковими світлодіодами. Але нас першочергово цікавить ефективність, а не зовнішність системи. То ж коротко розглянемо її конструкцію, а потім перейдемо до тестів.

ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB

Технічні параметри

Виробник ASUS
Назва та сторінка продукту ROG Ryuo III 360 ARGB
Сумісність с процесорними роз'ємами Intel LGA115x/1200/1700
AMD AM4/AM5
Розміри радіатора (ДхШхВ), мм 399,5х120х30
Розміри вентилятора (ДхШхВ), мм 120х120х27
Матеріал та конструкція радіатора Алюмінієвий трисекційний радіатор с ребрами стрічкового типу
Кількість пластин на дюйм, FPI 20
Загальна вага системи у зборі, г 1600
Розмір водяного блоку, (ДхШхВ), мм 89х89х68,3
Матеріал водяного блоку Алюмінієвий корпус з мідною основою, пластик
Швидкість помпи, об/хв 800 ~ 2600 (+/-300) з ШІМ
Модель вентилятора 3 x ASUS ROG AF 12S ARGB (CF1225H12D)
Швидкість вентилятора, об/хв 600 ~ 2200 (+/-300) з ШІМ
Повітряний потік, м3/год 119,05
Рівень шуму вентилятора, дБ (А) 36,45
Статичний тиск, мм води 3,88
Тип вальниці вентилятора
Заявлений ресурс вентилятора, год
Номінальна напруга, В 12
Сила току вентилятора, А 0,35
Пікове енергоспоживання вентилятора, Вт 4,2
Особливості Вбудований у водяний блок дисплей AniMe Matrix LED, ARGB підсвітка вентиляторів, шість років гарантії
Середня вартість, грн 12995
 

Комплект постачання

Система рідинного охолодження запакована в фірмову червоно-чорну коробку, виконану в стилі бренду ROG. В картинках та текстовому форматі тут є уся необхідна інформація про продукт.

В пакуванні відмовилися від форми з пресованого картону, яка мала вбирати вологу на випадок протікання. Натомість використовуються звичайні вставки та поліетиленові пакети. Під накладкою верхньої кришки по центру у прозорій кишені наклеєна пластикова карта з індивідуальним номером та прихованим кодом. Чим саме вона є: подарунковою, клубною чи на знижку — достеменно невідомо.

ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB

В комплект деталей системи, окрім радіатора з водяним блоком та трьох вентиляторів входить:

  • інструкція користувача;
  • набір наліпок;
  • пластикова пластина-тримач для кріплень;
  • два пластикові кріплення-адаптери під роз’єми AMD AM4 та AM5;
  • чотири металеві гвинтові опори кріплення під усі підтримувані процесорні роз’єми;
  • чотири металеві гайки з накатаною голівкою для фіксації на AM4 та Intel LGA1700;
  • чотири металеві гайки з накатаною голівкою та смугою по середині для фіксації на AM5 та Intel LGA115х/1200;
  • 12 довгих гвинтів для кріплення вентилятора;
  • 12 коротких гвинтів для кріплення радіатора до корпусу;
  • багаторазова липка стрічка Velcro для вкладання кабелів;
  • розгалужувач живлення вентиляторів з одного роз’єму на чотири контакти на три роз’єми;
  • розгалужувач живлення ARGB підсвітки з одного роз’єму +5VDG (мама) на чотири роз’єми +5VDG (тато).

ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB

Зовнішній вигляд та конструкція

Загальна концепція системи рідинного охолодження ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB впізнавана з першого погляду. Є чорний алюмінієвий радіатор формату 360 мм, поєднаний гнучкими гумовими шлангами у нейлоновому обплетенні з помпою, суміщеною з водяним блоком. Довжина трубок із зовнішнім діаметром в 12 мм становить 400 мм.

ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB

Фактичні габарити радіатора складають 399,5х120х30 мм. У бокових ребрах жорсткості є три набори посадкових отворів під 120-мм вентилятори, розташовані без прозору. Ребра охолодження виготовлені у вигляді зібраних гармошкою тонких металевих смужок, розташованих зі щільністю 20 FPI (пластин на дюйм) та поділених між собою 14 каналами, по якім тече холодоагент. Вага спорядженої системи без вентиляторів дорівнює 1138 грамам. Загальна площа розсіювання тепла складає приблизно 12 000 см². Вага кожного окремого пропелера становить 151 грам.

ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB

Трубки непорушно поєднані з фітингами радіатора методом опресування пластиковими обоймами. Товщина колектору з цієї сторони дорівнює 23 мм. Збоку є наліпка з серійним номером.

ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB

Товщина колектору з протилежного боку складає 15 мм. Тут також є наліпки з якимось штрих-кодом та інформацією про модель.

ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB

На бокових гранях є штампований напис ROG.

ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB

Три стокові вентилятори формату 120 мм промарковані як ASUS ROG AF 12S ARGB (CF1225H12D). Їх гвинти мають по сім пологих та широких напівпрозорих лопатей, з кутами нахилу, розрахованими на створення високого статичного тиску повітря. По периметру лопаті поєднані суцільним кільцем, яке не дає виходити повітрю через бокові прозори біля рамки у зворотному напрямку під дією відцентрової сили. Світлодіоди керованої ARGB підсвітки розташовані по центру, навколо двигуна. Діапазон швидкості пропелера складає від 600 до 2100 об/хв та керується за допомогою ШІМ. Тип вальниці невідомий. Сам пропелер добре збалансований та не видає паразитних призвуків при роботі. Є дуже тихим до 800 об/хв, середнім по шуму при 1500 об/хв та досить гучним на 2100 об/хв. Пластикова рамка має наклеєні по кутах гумові демпфери вібрації, з обох сторін. Обидва кабелі сягають в довжину 320 мм. Перший з них відповідає за живлення вентилятора та має роз’єм на чотири контакти. Другий потрібен для керування підсвіткою та оснащений стандартним роз’ємом +5VDG з трьома контактами та одним пропуском між ними.

ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB

Зібрана система разом з вентиляторами та з урахуванням голівок гвинтів кріплення має товщину в 59 мм у профіль.

ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB

Так виглядають вентилятори, закріплені на радіаторі.

ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB

Водяний блок є найгарнішою частиною даної системи. Він виготовлений з алюмінію та має форму циліндру з дзеркалом зверху, яке насправді є точковим дисплеєм AniMe Matrix LED. Діаметр пристрою складає 76 мм при висоті в 68 мм. З урахуванням лап кріплення маємо розмір 89х89 мм.

ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB

Боковина вкрита рельєфом у вигляді маленьких квадратиків. Всередині знаходиться відцентрова помпа восьмого покоління від Asetek з діапазоном швидкості від 800 до 2600 об/хв, який регулюється за допомогою ШІМ. При швидкості нижче 2000 об/хв та рівні шуму в 37 дБ (А) її не чутно зовсім. В корпусі помпа буде безшумною на 2200 об/хв та 40 дБ (А). На максимумі у 2600-3000 об/хв рівні шуму складатимуть 43-45 дБ (А) і будуть сприйматися як настирливе дзижчання.

ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB

Шланги приєднуються до водяного блоку кутовими фітингами, які можуть повертатися в межах 120 градусів, кожен у свою сторону від вертикалі. Два кабелі для живлення помпи та керування дисплеєм заходять в корпус позаду знизу.

ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB

Довжина кабелю живлення помпи на чотири контакти складає 320 мм. Стандартна USB колодка від світлодіодного дисплея закріплена на шнурі довжиною в 900 мм.

ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB

Підошва водяного блоку мідна, має форму закругленого по кутах квадрата розміром 56х56 мм. Зафіксована вісьмома гвинтами типу Torx. Шліфування тут йде концентричними колами від підвищення у центрі. За замовчуванням на підошві має бути нанесена термопаста, але її немає, оскільки система вже використовувалась раніше. Зате є багато подряпин, що вказують на доволі м’яку та ніжну мідну поверхню. Можливо, у випадку з нікелюванням воно було б стійкішим до фізичних впливів. Рамка кріплення фактично не знімається та є однією для всіх процесорних роз’ємів. Щоб її демонтувати за крайньої потреби, доведеться розбирати водоблок повністю.

ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB

Перейдемо до встановлення системи рідинного охолодження та тестування її ефективності під тепловим навантаженням.

Встановлення

Процес встановлення ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB ми розглянемо на прикладі процесорного роз’єму Intel LGA1700. До речі, дане СРО підтримує монтаж лише на відносно актуальні платформи, як Intel LGA1200 та 115х, AMD AM5 та AM4. Починається усе з пересування пластикових фіксаторів на рамці у потрібне положення та прикладання її до відповідних отворів кріплення на звороті материнської плати.

ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB

Далі, вже з фронтальної сторони, потрібно вкрутити в фіксатори гвинтові опори. Не намагайтеся затягнути їх сильніше, ніж до першого упору, оскільки є ризик висмикнути фіксатори з рамки. А конструкція все одно буде ворушитись трохи по вертикалі. Це нормально.

ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB

Окремий момент, який потрібно особливо відзначити, стосується гвинтових гайок кріплення. Їх в комплекті є два набори. Різниця полягає в тому, що гайки зі смугою посередині є на 1 мм довшими, ніж ті що без неї. Зроблено це тому, що процесори сокета 1700, наприклад, на 1 мм нижчі за ті, що призначені під сокет 1200. Отже, гайки зі смугою призначені для кріплення на роз’єми Intel LGA1200, Intel LGA115х та AMD AM5. А гайки без смуги підходять для Intel LGA1700 та AMD AM4. Це відповідно до інструкції Q21643 Revised Edition V2 February 2023. У нашому ж наборі була старіша інструкція, пойменована як Q20469 First Edition August 2022. І в ній інформація була прямо протилежна, у тому, що стосувалося саме кріплення на процесорні роз’єми Intel. В результати ми мали унікальну можливість спробувати одразу два варіанти фіксації — спочатку неправильний, а за декілька днів, після того, як звернули на це увагу і правильний. І порівняти їх між собою. Як вважаєте, різниця є? Але притримаємо інтригу трішки на потім.

ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB

Отже, лишається лише прикрутити чотирма гайками на місце водяний блок, під'єднати його до живлення та USB колодки, щоб працював дисплей AniMe Matrix. Бажано та логічно, щоб шланги системи охолодження знаходилися знизу. Хоча можливі варіанти, в залежності від того, де буде закріплений радіатор. У будь-якій орієнтації помпа жодним чином не заважає іншим компонентам материнської плати. Далі встановлюємо вентилятори на радіатор та також підключаємо їх до живлення та підсвітки.

ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB

Для підсвітки є розгалужувач з одного роз’єму +5VDG на чотири, довжиною більше за 400 мм. На жаль у нього немає захисних ковпачків, тому переконайтеся, що вільні роз’єми контактів не торкаються нічого, здатного проводити струм.

ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB

Для вентиляторів також передбачено розгалужувач на три роз’єми, з довжиною основного кабелю в 350 мм та двох додаткових по 50 мм кожен.

ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB

Так виглядає підсвітка на радіаторі та картинка на водяному блоці. Загалом досить жваво, хоча у дисплея тут не дуже висока роздільна здатність. Деталізовані зображення будуть на ньому нерозрізненні.

ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB

А ось тут ми розкриваємо інтригу. Так виглядає відбиток на підошві водяного блоку з використанням довгих гайок зі смугою (неправильно для роз’єму Intel LGA1700). Притиск слабкий на чверті площі від кута й далі. Те саме видно і на відбитку на процесорі.

Притиск з використанням коротких гайок близький до ідеального (правильно для роз’єму Intel LGA1700). Але за результатами ми чомусь отримали на 1 градус вищі температури. Ймовірно, це лише погрішність вимірювання. Але виходить що навіть часткового контакту підошви було достатньо для нормального відведення тепла у розмірі близько 250 Вт. Не факт що його вистачить у більш гарячих сценаріях, тому використовуйте правильні кріплення та ще частіше — здоровий глузд, адже і в інструкціях трапляються помилки.

Програмне забезпечення

Для коректного функціонування дисплея AniMe Matrix потрібно встановити застосунок ASUS Armoury Crate, навіть якщо у вас материнська плата і не від цього бренду. У ньому можна обирати наперед заготовлені картинки та анімації, та налаштовувати їх під свої потреби.

ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB

Окрім готових картинок можна малювати та встановлювати власні. Або навіть налаштувати слайд-шоу. А ще можна використовувати екран для відтворення системних показників на кшталт температури чи частоти та підключати анімацію музичного еквалайзера в такт відтворюваному звуку.

ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB

Якщо ваша материнська плата все ж таки від ASUS, то у застосунку можна налаштувати й підсвітку вентиляторів. Якщо ж ні, доведеться шукати відповідну до плати та технології власну програму управління підсвіткою.

ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB

Для отримання нових функцій та виправлення старих помилок, не забувайте періодично перевіряти та оновлювати прошивку дисплея.

ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB

Тестовий стенд

Для випробування ефективності системи рідинного охолодження ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB було використано стенд на базі платформи Intel LGA1700 в такій конфігурації:

  • процесор: Intel Core i7-13700K (3,4@5,0 ГГц, 1,154 В);
  • материнська плата: ASUS ROG Strix Z790-A Gaming Wi-Fi D4 (Intel Z790);
  • відеокарта: ASUS TUF-RTX3070-O8G-Gaming (Nvidia GeForce RTX 3070);
  • пам'ять: Kingston Fury Beast KF432C16BBK2/16 (2x8 ГБ, DDR4-3200, 16-18-18-36-54-2Т, 1,35 В);
  • твердотілий накопичувач: GoodRAM SSD IRDM M.2 IR-SSDPR-P34B-01T-80 (1 ТБ, NVMe M.2 2280);
  • блок живлення: ASUS ROG Strix 850G (850 Вт);
  • термопаста: Noctua NT-H2.

Випробування системи охолодження проводилося на відкритому стенді в горизонтальній орієнтації материнської плати при постійній температурі 24 градуси Цельсія у приміщенні. Для прогріву центрального процесора застосовувався стрес-тест CPUID powerMAX версії 1.00.1 з інструкціями AVX впродовж 10 хвилин. Мінімальна температура вимірювалась через десять хвилин простою системи без навантаження. На графіку зображено максимальне значення температури поміж усіх P-ядер. Для моніторингу температури процесора використано програму HWMonitor версії 1.50.1.

Для вимірювання рівня гучності використано шумомір UNI-T UT352. Всі заміри здійснено в тихому приміщенні без зайвих джерел шуму. Шумомір був розташований на відстані у 10 мм від передньої частини вальниці системи охолодження, повернутої на користувача та встановленої на материнську плату. Рівень фонового шуму становив 33 дБ (А). Загальне споживання енергії системою склало 331 Вт під навантаженням на процесор. Швидкість помпи була зафіксована на максимумі та коливалась в межах від 2600 до 3000 об/хв.

Ефективність системи охолодження ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB порівнювалась з двосекційним повітряним охолоджувачем Noctua NH-D15S з одним стоковим вентилятором та з другим додатковим пропелером Noctua NF-A15 PWM, максимальна швидкість якого становить 1200 об/хв.

Результати випробувань

Системи охолодження порівнювались між собою по співвідношенню загальної ефективності до рівня шуму. Для ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB з трьома вентиляторами на максимальних 2100 обертах на хвилину рівень шуму склав 66 дБ (А). Noctua NH-D15S з двома вентиляторами на максимумі має рівень шуму в 56 дБ (А). Система рідинного охолодження при тому ж рівні шуму має швидкість вентиляторів в 1500 об/хв. На умовно безшумному рівні у 40 дБ (А) ROG Ryuo III 360 ARGB працює на швидкості 800 об/хв. При тому ж рівні шуму Noctua NH-D15S з двома пропелерами має 750 та 900 об/хв відповідно.

ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB

Поглянемо на графіки температур для кожного рівня шуму.

ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB

Наш інженерний екземпляр процесора Intel Core i7-13700K на частоті в 5,0 ГГц по P-ядрах та 4,2 ГГц по E-ядрах при напрузі в 1,154 В видає близько 250 Вт теплової енергії у повному постійному навантаженні. При кімнатній температурі у 24 градуси таке TDP виявляється близьким до граничного для можливостей одного з найкращих повітряних кулерів Noctua NH-D15S. На повній швидкості він спроможний утримувати температуру лише в межах 88 градусів. При такому ж рівні шуму перевага у різниці на користь ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB складає 12 градусів. А якщо розігнати її до максимальної швидкості пропелерів, то і всі 14 градусів, але при цьому маємо забагато зайвого шуму. І навіть у безшумному режимі СРО обходить на 5 градусів Noctua NH-D15S, яка працює на повну. Якщо повітряний охолоджувач уповільнити до тихого режиму, то процесор опиниться на грані перегріву, а різниця на користь СРО знову складе 12 градусів.

ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB без проблем та доволі тихо справляється з охолодженням одного з найгарячіших сучасних процесорів у повному навантаженні, та створює непоганий додатковий запас потужності для подальшого розгону до максимуму.

Висновки

Світ навколо стрімко змінюється. Пару років тому системи рідинного охолодження були необов’язковими та і не дуже доцільними, щоб розганяти процесори. Але з виходом сучасних топових процесорів від Intel з AMD, стрімким ростом TDP, малою площею передачі тепла, схоже, що без СРО вже не обійтися. Інакше не розкрити їх можливості повністю. Бо навіть найкращі баштові кулери не витягують ці обсяги виділення тепла. Так, можна придбати найпотужніший процесор, поставити його в чіткі рамки теплового пакета і, в принципі, він зможе працювати з будь-яким кулером. Але навіщо платити за можливості якими не користуєшся? З іншого боку, за використання всього потенціалу доведеться віддати ще половину вартості процесора, а можливо і більше — потужне рідинне охолодження, відповідна материнська плата, блок живлення.

На фоні цього, щодо доцільності придбання ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB можна довго сперечатися. Система охолодження відверто дорога, тут є доплата за бренд, зовнішність та прикраси типу світлодіодного екрана та підсвітки. Але ж і по ефективності вона чудова. Нарешті Asetek змогли з восьмої спроби зробити нормальну помпу. А це створює значний запас по ефективності. Тиха керована помпа та вентилятори дозволяють реалізувати сценарій або безшумної роботи в середньому розгоні, або ж максимальної продуктивності попри шум. Скажете, що зможете зібрати самі щось краще і дешевше? Може й краще, але не факт, що буде дешевше. А тут придбав і поставив, без особливих проблем і навичок. Є претензії до довговічності? На це є шість років гарантії. За цей період деякі й процесор встигнуть пару раз змінити. З якихось помітних недоліків можу відмітити хіба що систему кріплення під процесори Intel. А от під AMD навпаки, все зроблено краще і надійніше, ніж було у минулому.

Якщо ви бажаєте вичавити усе, що може ваш процесор, душа прагне краси, гармонії та захоплюється брендом ROG, тоді система охолодження ASUS ROG Ryuo III 360 ARGB є безальтернативним вибором. Причому як в асортименті самої компанії, так і серед аналогічних продуктів від конкурентів, станом на зараз. Якщо ж естетика не на першому місці, є сенс спробувати простіші варіанти.