Огляд процесорного кулера Noctua NH-D12L

Новий австрійський кулер Noctua NH-D12L створений з метою розв'язання проблеми встановлення вертикальних систем охолодження у «вузькі» корпуси. На відміну від класичних башт висотою до 160 мм і більше, цей малюк має лише 145 мм заввишки та вміститься у більшість серверних коробів формату 4U. При цьому він підтримує 120-мм вентилятори та має суттєву площу розсіювання тепла завдяки двосекційній структурі радіатора. Раніше за подібних умов доводилось би використовувати кулера з 92-мм пропелерами на кшталт Noctua NH-D9L або NH-U9S, чи горизонтальні NH-C14S, що також накладають ряд обмежень на інші компоненти материнської плати та змінюють потоки повітря у корпусі. До того, настільки низькі башти не зустрічалися нам з часів Thermalright True Spirit 120M. А форма радіатора прямо нагадує зменшений у розмірах SilverStone Heligon HE-01. Залишилось з'ясувати лише одне — наскільки добре здатний охолоджувати цей кулер. Але спочатку роздивимось більш детально його конструктивні особливості.

Noctua NH-D12L

Технічні параметри

Назва Noctua NH-D12L
Сторінка продукту NH-D12L
Сумісність с процесорними роз'ємами Intel LGA 2066/2011/1700/1200/115X, AMD AM4/AM5
Розмір радіатора (ДхШхВ), мм 125х113х145
Розмір вентилятора (ДхШхВ), мм 120х120x25
Матеріал та конструкція радіатора Двосекційна вертикальна конструкція з алюмінієвих пластин, пронизаних п'ятьма мідними тепловими трубками, діаметром 6 мм, розташованими U-подібно. Пластини, теплові трубки та суцільна мідна підошва повністю нікельовані, місця з'єднань припаяні
Вага радіатора, г 686
Кількість пластин радіатора, шт 38/40
Товщина пластин, мм 0,45
Відстань між пластинами, мм 2/1,9
Розрахована площа радіатора, см² ~ 8 135
Модель вентилятора Noctua NF-A12x25r PWM
Швидкість вентилятора, об/хв 450~2000 с ШІМ
Об'єм повітряного потоку, м³/г 102,1
Рівень шуму вентилятора, дБ (А) 22,6
Статичний тиск, мм води 2,23
Тип вальниці вентилятора SSO2 (гідродинамічна вальниця з магнітною стабілізацією)
Очікуваний наробіток на відмову, год 150 000
Номінальна напруга вентилятора, В 12
Сила току вентилятора, А 0,14
Енергоспоживання вентилятора, Вт 1,68
Особливості Гарантія — 6 років
Середня вартість, грн 3150

Комплект постачання

Кулер продається у витягнутій вгору гарній глянцевій упаковці, оформленій у фірмові кольори бренду. На сторонах коробки вказані усі необхідні для користувача технічні параметри та габарити, у тому числі відомості про комплектацію. Для захисту від пошкоджень в середині є дві масивні додаткові коробки з товстого картону, що виконують роль демпферів для радіатора. За цілісність товару можна не переживати.

Noctua NH-D12L

Окрім радіатора та вентилятора, в окремій внутрішній коробці можна знайти такі елементи:

 • дві окремі інструкції по монтажу кулера на роз'єми Intel та AMD;
 • дві додаткові скоби для другого вентилятору;
 • металічна наклейка з логотипом Noctua;
 • металічна підсилювальна пластина для роз'ємів Intel LGA 1700/1200/115х;
 • чотири сині пластикові підпори для роз'єму Intel LGA 1700;
 • чотири гвинтові шпильки для монтажу на роз'єми Intel LGA 1700/1200/115х;
 • шість пластикових фіксаторів для шпильок (з них дві про запас);
 • дві лапи кріплення для роз'ємів Intel LGA 2066/2011/1700/1200/115х;
 • чотири чорні пластикові підпори для роз'ємів Intel LGA 1200/115х;
 • чотири гайки с накатаною голівкою для закручування вручну або хрестовою викруткою;
 • чотири металічні гвинтові підпори для роз'ємів Intel LGA 2066/2011;
 • хрестову викрутку з загнутою під прямий кут ручкою;
 • чотири гвинти для лап кріплення AMD АМ4;
 • чотири сірі пластикові підпори для роз'єму AMD АМ4;
 • дві лапи кріплення для роз'ємів AMD АМ4;
 • шприц з термопастою Noctua NT-H1;
 • резистор на чотири контакти для зменшення максимальної швидкості вентилятора NA-RC14.

Noctua NH-D12L

Зовнішній вигляд та конструкція

Noctua NH-D12L є класичною компактною «вежею» з двома секціями радіатора між якими розташований єдиний комплектний вентилятор. Його висота від процесора складає 145 мм, ширина з урахуванням фіксаторів вентилятора дорівнює 125 мм.

Noctua NH-D12L

Вентилятор посаджений на мінімально можливій висоті, щоб не виступати за кінці теплових трубок. Скоби фіксаторів дозволяють регулювати висоту підйому вентилятора, а також встановлювати додаткові пропелери аналогічного типу спереду, або позаду. Глибина радіатора разом з одним пропелером дорівнює 113 мм.

Noctua NH-D12L

Саме у такому ракурсі, видом «зверху» (і трішки спереду), буде бачити потенційний користувач свій кулер у корпусі за умови, що там є прозора бокова панель.

Noctua NH-D12L

Комплектний 120-мм вентилятор називається Noctua NF-A12x25r PWM. Це заокруглена по кутах версія Noctua NF-A12x25 PWM з нестандартною рамкою та незвично розташованими отворами кріплення. Це зроблено с метою підвищення сумісності кулера з іншими елементами материнської плати й наразі даний вентилятор є унікальною моделлю, що підходить лише до Noctua NH-D12L. Власне, на цьому розбіжності між ними закінчуються. Серія NF-A12x25 є найкращою в асортименті компанії по співвідношенню ефективності до рівня шуму. Це досягається поєднанням специфічної форми лопатей та їх матеріалом разом з вальницею SSO2 (друге покоління, гідродинамічна з магнітною стабілізацією). Швидкість регулюється ШІМ у діапазоні від 450 до 2000 об/хв. Приблизно до 1200 об/хв вентилятор працює дуже тихо, без жодних вібрацій або сторонніх звуків. Гумові вібраційні демпфери встановлені по кутах з обох сторін рамки. Кабель живлення на чотири контакти довжиною у 200 мм має гумове обплетення.

Noctua NH-D12LNoctua NH-D12L

Передня секція радіатора зроблена вужчою, щоб не конфліктувати зі слотами оперативної пам'яті. Задня секція більш широка та посунута назад відносно підошви. Поєднуються вони п'ятьма наскрізними 6-мм тепловими трубками, вкритими, як і ребра і підошва, шаром нікелю для запобігання корозії. Загальна площа розсіювання тепла складає 8135 см².

Noctua NH-D12L

Радіатор складається з 40 пластин розташованих з просвітом у 1,9 мм у задній секції, та 38 пластин с просвітом у 2 мм в передній секції. Теплові трубки рівномірно розподілені у тілі радіатора. Всі з'єднання пластин і трубок виконані пайкою.

Noctua NH-D12L

Товщина радіатора в профіль складає 113 мм. Просвіт між секціями дорівнює 33 мм. Боковини радіаторних пластин посередині загнуті під 90 градусів, що зміцнює конструкцію в цілому та не дає пластинам налипати одна на одну. Спереду і ззаду кожної секції є по ряду вертикальних заглиблень для кріплення фіксаторів вентилятора.

Noctua NH-D12L

Кінці теплових трубок нічим не закриті, але виглядають дуже пристойно та акуратно. Напис Noctua та логотип на верхніх пластинах чітко натякає на правильну орієнтацію системи охолодження.

Noctua NH-D12L

Поперечна пластина, яка притискає кулер до процесора, закріплена одним гвинтом по центру. С обох сторін пластини є по одній накидній гайці зі шліцом на пружинах.

Noctua NH-D12L

Підошва кулера складається з двох окремих брусків металу, між якими запресовані теплові трубки. В місцях дотику спостерігаються сліди припою, все зроблено дуже акуратно.

Noctua NH-D12L

Кулер має суцільну мідну підошву, вкриту нікелем. Її розмір складає 38х40 мм. Поверхня не дзеркальна, але доволі рівна, вкрита маленькими радіальним слідами від фрезування.

Noctua NH-D12L

Компанія Noctua надала нам для тестів додатковий вентилятор Noctua NF-A12x25r PWM. Він повністю аналогічний по характеристиках комплектному пропелеру, та створений суто під цю єдину модель охолоджувача. На упаковці вказані всі важливі параметри пристрою, його комплектність та показана діаграма ефективності у порівнянні з іншими вентиляторами Noctua.

Noctua NH-D12LNoctua NH-D12L

На боковій частині коробки є важливе попередження, на яке варто звернути увагу. Там вказано, що відстані між центрами отворів кріплення тут складають 93х83 мм, тому вентилятор не може бути заміною звичайних 120-мм пропелерів зі стандартною рамкою та відстанню між центрами отворів у 105х105 мм.

Noctua NH-D12L

В комплекті окрім самого вентилятора є інструкція, чотири спеціальні вібраційні силіконові кріплення NA-AV2 для корпусу, чотири шурупи, один 300-мм подовжувач NA-EC1, один розгалужувач NA-YC1 з одного на два роз'єми, та ще один резистор NA-RC14 для зниження максимальної швидкості пропелера. Всі кабелі та перехідники розраховані на стандартні чотири контакти.

Noctua NH-D12L

Перейдемо до монтажу та випробування кулера.

Обговорити в форумі (коментарів: 45)

Останні огляди: